Lesní hospodářství
Účetní jednotka má vytvořenu rezervu na pěstební činnost. Obnovu lesa provádí dodavatelsky i vlastními pracovníky.
Je možné čerpat rezervu i na vlastní vynaložené náklady? Pokud ano, jak tuto skutečnost pro možnost čerpání rezervy správně doložit a v jakých časových úsecích?
Jsem účetní lesní společnosti, která těží dříví na více místech v republice. Po těžbě je třeba porovnat terén a lesní přístupové cesty (nejde o zpevněné cesty). To se provádí externě bagrem. Máme víc dodavatelů a ti nám účtují svoji práci různě - někdo v režimu § 92 zákona o DPH, někdo jako práce bagrem s 21 % DPH. Která varianta je správně? Nemyslím si, že jde o stavbu.
Ve stanovách spolku spoluvlastníků lesa je účelem spolku správa tohoto lesa, dále jsou rozepsány činnosti související se správou jako např. sledování a kontrola stavu lesa, příprava prodeje a těžby, řízení těžby, prodej dřeva, obnova lesa.
Zároveň je zde ale uvedeno, že příjmy z prodeje a těžby dřeva ve spravovaném lese a příjmy z dotací náleží vlastníkům lesa, stejně tak náklady na správu lesa patří spoluvlastníkům. Spolek své vlastní náklady předkládá spoluvlastníkům k úhradě.
Z toho mi plyne, že spolek vlastně nemá účetně žádné náklady ani výnosy (vede účetnictví), veškeré faktury jak vydané, tak přijaté by měly být účtovány přes závazky a pohledávky za vlastníky.
Je takového znění stanov u zapsaného spolku vůbec ze zákona možné?
A co na to zákon o daních z příjmu?
Předpokládám, že někdo danit musí. Znamenalo by to, že pokud jednotlivým vlastníkům vznikne vyšší výnos než náklad, měli by toto oni danit ve svém daňovém přiznání? A v jakém §?
OSVČ plátce DPH se zabývá činnosti provozování maloobchodu a úklidových služeb. Před lety zdědila lesy, které jsou napadeny kůrovcem a je třeba lesy vyčistit. Má OSVČ odvést DPH při prodeji vytěženého dřeva? Pokud ano má také nárok na odpočet DPH od dřevorubce a za nákup výsadby nových stromů? Jelikož se jedná o velkou plochu lesa a práce jsou pomalu bude se postupně prodávat dřevo celý rok 2022 a nejspíše i 2023. U OSVČ se nejedná o ekonomickou činnost, a proto i následně budeme zdaňovat v § 10 ZDP?
OSVČ podniká na základě Osvědčení o zápisu do evidence zemědělského podnikatele, není plátce DPH, pro daň z příjmů výdaje uplatňuje procentem (80 %).
Tato osoba má ve svém vlastnictví les, z něj prodává dřevo. Je příjem z prodeje dřeva tzv. ostatní příjem (tj. nespadá do podnikání, není nutné z něj odvádět sociální a zdravotní)?
Pokud je ostatní příjem, je i zde stanovena procentní sazba na výdaje nebo je možné uplatňovat skutečné výdaje (např. za pořez a odvoz dřeva)?
Tato osoba také dostává na základě soudního rozhodnutí nájem od zemědělského družstva za pozemky (jedná se o nezaplacený nájem v předchozích letech). Jak se tento obdržený nájem daní?
Vlastník lesního pozemku, plátce DPH, uděluje dle § 20 odst. 4 lesního zákona výjimku ze zákazu vjezdu a stání motorových vozidlem na lesní cesty. Za udělení výjimky pro konkrétní vozidlo na dobu jednoho roku žadatel uhradí poplatek. Jak na poplatek hledět z hlediska DPH, má být zatížen daní?
- Článek
Jsme nevýdělečná organizace s hlavní a hospodářskou činností, účtující dle vyhlášky č. 504/2002 Sb. Hospodaření v lesích je činnost hospodářská. V roce 2020 jsme obdrželi různé typy dotací a příspěvků: - Dotaci na Podporu ochrany lesa v PK v rámci Podpory a ochrany lesa v PK 2017+. Projekt byl realizován a účelu dotace bylo dosaženo před poskytnutím dotace. - Finanční příspěvek od Ministerstva zemědělství na účel: ochrana lesa. - Finanční příspěvek od Ministerstva zemědělství na účel: ekologické a k přírodě šetrné technologie při hospodaření v lesích. - Finanční příspěvek Ministerstva zemědělství na účel: Umělá obnova sadbou – první. - Finanční příspěvek Ministerstva zemědělství na účel: Zmírnění dopadů kůrovcové kalamity v nestátních lesích za rok 2019. Jak v daňovém přiznání a v účetnictví vypořádat dotaci (příspěvek), jehož náklady byly účtovány v minulém období?