Licenční poplatky
Jedná se v tomto případě o licenční poplatky? Jsme česká společnost, která vyvíjí a vlastní software, který máme na svým počítačových serverech a zákazníkům umožňuje tento software vzdáleně používat. V tomto hledisku se domnívám, že se nejedná o licenční poplatky, ale o službu. Tuto službu poskytujeme jak tuzemským zákazníkům, tak zákazníkům z jiných členských států EU. Nyní však máme partnera A v Estonsku, který tento náš software dále přeprodává koncovým zákazníkům B mj. v Estonsku, kteří náš software vzdáleně používají. Koncoví zákaznicí B za toto platí prodejci A. Následně prodejce A (náš Estonský partner) platí nám dle toho, kolika jeho zákazníkům systém poskytne. Má otázka zní, zda se v tomto případě jedná o licenční poplatky tj. mezi námi a estonským partnerem A. Estonský partner však náš software nepoužívá, jen ho přeprodává, vyhledává další zákazníky.
Jak správně srazit/odvést srážkovou daň z licenčních poplatků nakoupených rezidentem ČR od izraelské společnosti, které nedodá potvrzení o daňovém domicilu ani prohlášení o skutečném vlastnictví? Český rezident vyplácí licenční poplatky izraelskému rezidentovi. Předpokládám tedy, že český rezident má odvést srážkovou daň v ČR, ale izraelská společnost nekomunikuje v otázce dodání izraelského daňového domicilu.
Vlastník softwaru pronajímá software slovenskému klientovi. Zároveň dochází k implementaci, programování na míru a také ke konzultacím. Dochází k měsíční fakturaci třech složek, a to:
nájem softwaru – paušální částkou, technická podpora – paušální částka, programování, implementace a konzultace – dle odpracovaných hodin.
Zároveň jsou vysíláni zaměstnanci na konzultace a implemetnaci, kde jezdí 1-2 lidi každý týden a zdrží se tam 1-2 dny. Data jsou uložena u klienta, záloha dat probíhá u nás v České republice. Můžete mi prosím poradit, jestli mám nebo budu mít nějaké povinnosti u kolegů na Slovensku? Zda mám po uplynutí časového testu povinnost založit "službovou" stálou provozovnu?
Smlouva o distribuci softwaru s norskou společností a zdanění daní z příjmů a daní z přidané hodnoty
Česká s. r. o. zatím neplátce uzavře smlouvu o distribuci software se společností, která software sestavila, se sídlem v Norsku. Česká s. r. o. tímto získá výhradní licenci na distribuci v ČR. Ve smlouvě je uvedeno, že distributor (česká s. r. o.) bude platit licenční poplatky za každou dohodu s koncovým uživatelem, kterou uzavře a poplatky za podporu norské s. r. o. Jaké povinnosti plynou české s. r. o. – musí se jako neplátce zaregistrovat jako identifikovaná osoba k DPH? Pokud bude platit licenční poplatky a poplatky za podporu, musí ponížit platbu o zajišťovací daň?
Vyrábíme výrobky pod licencí kanadské firmy, které za to platíme licenční poplatek. Z těchto příjmů musíme srazit daň ve výši 10% podle smlouvy č. 83/2002 mezi Kanadou a ČR o zamezení dvojího zdanění. Můžete mi prosím poradit do kdy musí být sražená daň odvedena FÚ a kdy se podává nějaké daňové přiznání nebo hlášení. Licenční poplatky se vyčíslují dle smlouvy v Eur a následně se platí kanadské firmě v CAD v přepočtu Evropské centrální banky. Předpokládáme, že daň se bude srážet v českých korunách podle § 36 odst. 3.
Naše vydavatelství a nakladatelství platí za autorská práva do zahraničí. Pokud příjem podléhá srážkové dani, podáváme na FU Oznámení v řádném měsíčním termínu a po skončení kalendářního roku Vyúčtování daně vybírané srážkou. Také platíme do zahraničí za autorská práva (zahrnuto pod licenční poplatky) částky, které v souhrnu za rok nepřekročí 300.000,- Kč a nepodléhají srážkové dani. Po novele zákona o daních z příjmů (Konsolidační balíček), kdy limita 300.000,- Kč se vztahuje pouze na příjmy z úroků, bude pro nás platit povinnost od 1.1.2024 oznamovat i shora uvedené výplaty nepodléhající srážkové dani?
Pan Václav vystupuje jako:
· občan,
· OSVČ podnikající osoba v lesnictví (plátce DPH),
· pronajímá byty a nebytové prostory dle § 9 (částečně vystupuje jako plátce DPH).
Pan Václav jako občan vlastní ochranou známku, kterou již několik let používá jako logo své spol. s r.o. Nyní se pan Václav rozhodl požadovat pravidelný roční poplatek za toto logo. Řádově půjde minimálně o 1 mil. Kč. Bude muset k poplatku připočítat DPH, a pokud ano v jaké výši? Licenci poskytuje jako osoba nepodnikající. Dle jakého ustanovení bude tento příjem přiznávat v daňovém přiznání a bude podléhat sociálnímu a zdravotnímu pojištění.
Jsme s. r. o. a vlastníme sportovní obchod (franžíza). Se svým rakouským dodavatelem máme sjednanou licenční smlouvu. Na základě této smlouvy nám čtvrtletně zasílá fakturu na licenční poplatky. Z licenčních poplatků odvádíme finančnímu úřadu daň ve výši 5 %. Po uhrazení daně z licenčních poplatků zažádáme finanční úřad o potvrzení o sražení daně. Na základě licenční smlouvy tuto daň přefakturujeme rakouskému dodavateli. Na jaké účty máme zaúčtovat jak sraženou daň tak i přefakturaci daně? Můžeme si při vyplňování daňového přiznání tuto daň započíst?
Rezident Dubaje má příjmy z pronájmu movitých věcí na území ČR. Kde musí tyto příjmy přiznávat?
Naše a. s. (kupující) si objednala u IT firmy aplikaci, kterou využívají zaměstnanci k ekonomické činnosti firmy. Jen zaměstnanci si mohou aplikaci stáhnout do telefonu. Na aplikaci je uzavřena smlouva o dílo, ve které je informace, že aplikace není majetek kupujícího dle autorského zákona. Za tuto aplikaci jsme zaplatili 2 mil. CZK IT firmě. Pro její používání jsme zaplatili ještě za licenční smlouvu 1 mil. CZK. Licenční smlouva je na dobu neurčitou. Máme náklady na zhotovení aplikace odpisovat nebo časově rozlišovat (na jak dlouho)? Licenční smlouvu na dobu neurčitou máme odpisovat jako SW na 36 měsíců (pravidla v naší účetní jednotce po novele ZDP k 1. 1. 2021 zůstala stejná pro DHNM)?