Manželé

Manželé mají družstevní podíl v bytovém družstvu. Byt pronajímají, příjem z nájmu dává do daňového přiznání jeden z nich. V případě, že podíl prodají, má povinnost podat přiznání jeden, nebo mohou podat oba přiznání, každý na polovinu příjmu? Platí totéž, pokud se jedná o prodej bytu ve vlastnictví obou (SJM)?
Vydáno: 28. 10. 2024
Fyzická osoba v minulosti půjčila do společnosti, ve které je jediným společníkem (s. r. o.) peněžní prostředky. V nejbližší době si ze společnosti hodlá za cenu obvyklou odkoupit osobní automobil v hodnotě půjčených peněžních prostředků a tím půjčku vyrovnat. Tento osobní automobil bude zároveň součástí vyrovnání majetku mezi manželi - je uveden v návrhu vyrovnání. K odkupu automobilu a jeho převodu na manželku však dojde až po ukončení rozvodového řízení. Bude převod osobního automobilu podléhat dani z příjmu ze strany manželky jako bezúplatný příjem? Manželé měli jmění nezúžené. Rozvod zatím nebyl ukončen. V návrhu na vypořádání je uveden pouze zmiňovaný automobil, který by měl připadnout manželce.
Vydáno: 09. 05. 2024
Manžel je v režimu paušální daně. Zároveň má ve vlastnictví byt, který nabyl před manželstvím(tedy byt není v SJM). Byt se bude pronajímat. Příjmy z pronájmu by znemožnily uplatnění režimu paušální daně. Proto by manžel chtěl, aby byt pronajímala manželka. Je to možné, např. na základě smlouvy o výpůjčce mezi manželi? Nebo ani není nutné smluvní vztah mezi manželi v tomto případě upravovat? 
Vydáno: 06. 05. 2024
Jednatel své manželce platí přes účet větší mzdu, než je předpis na úhradu mzdy, protože některý měsíc mzdu neuhradí. Jaký je správný postup zaúčtování? Jak správně spárovat výše uvedený přeplatek s nedoplatkem na mzdě? Na jaký účet si mám tento přeplatek zaúčtovat, abych případně tento přeplatek mohla proúčtovat s nedoplatkem?
Vydáno: 20. 04. 2024
Podnikatel, OSVČ, plátce DPH, zemřel v r. 2021 a v podnikání pokračuje jeho manželka. Je uvedena v rejstříku živostenském. Na FÚ je stále uvedeno DIČ zemřelého manžela. Protože budeme mít zmíněnou osobu v pronájmu nebytových prostor a chystáme pro ně smlouvu, tak se chceme jen ujistit, že hlavička na smlouvě i fakturace bude stále vedena na zemřelou osobu včetně DIČ e je to tak správně?
Vydáno: 08. 03. 2024
Manželé jsou spoluvlastníky nemovitosti (každý vlastní 1/2, nemovitost užívají k vlastnímu bydlení). Nemovitost je financována třemi hypotečními úvěry. Oba manželé jsou účastníky ve všech třech smlouvách o hypotečním úvěru. Obdrželi 3 potvrzení o zaplacených úrocích. Může úroky z úvěru ze dvou potvrzení uplatnit manželka a úroky ze třetího potvrzení manžel?
Vydáno: 18. 01. 2024
Manželé jsou oba OSVČ, nemají zúžené SJM. Manžel pracuje ve stavebním oboru a manželka má účetní firmu. Může manželka fakturovat manželovi za práce spojené vedením účetnictví v jeho firmě? Zaměstnat ji nemůže, to je zakázané. Práci skutečně odvede a kromě manžela má i více jiných klientů.
Vydáno: 29. 11. 2023
Společnost s r. o., jehož 100% a jedinými vlastníky i jednateli jsou manželé, vlastní nemovitost (dům). Tento dům by rádi darovali své již plnoleté dceři. Lze toto uskutečnit, a pokud ano, jaký bude požadavek na daně jak na straně darujícího, tak obdarovaného? Jen ještě k domu upřesním, že se se jedná o budovu, kde má firma v jednom patře kancelář. Další dvě patra jsou nevyužívaná a nemovitost by byla předělána na bydlení pro dceru. Dcera by bezúplatně pronajímala kanceláře v jednom patře firmě rodičů. Jedná o nemovitost, kterou s. r. o. postavila před 12 lety a nyní odpisuje.
Vydáno: 27. 10. 2023
Poplatník má hypotéku. Ve smlouvě je uveden jenom on (manželka není účastníkem smlouvy). Nemovitost, na kterou je vedena hypotéka, je ale ve společném jmění manželů a manželka dala souhlas k zastávnímu právu k této nemovitosti. Může uplatnit úroky z hypotéky manželka, pokud by manžel nemohl? Je podmínka uplatnění to, že musí být ve smlouvě o hypotéce uvedena manželka jako další účastník?
Vydáno: 23. 03. 2023
Manželé byli podílovými vlastníky bytu a rodinného domu (pořízen na hypotéku, žádná nemovitost nebyla v SJM), v roce 2022 se rozvedli, byt vlastnili méně než 5 let. V rámci majetkového vyrovnání manžel přenechal manželce svůj podíl na bytě a manželka naopak podíl na rodinném domě. Bude nutné ocenit obě nemovitosti a příjem manžela ze směny uvést v daňovém přiznání? Pokud ano, je možné osvobodit tento příjem z důvodu pořízení bytové potřeby (v RD trvale bydlí)? Bude případně tato směna, respektive bezúplatný příjem z ní, důvodem pro porušení režimu paušální daně, ke které byl manžel v roce 2022 přihlášen?
Vydáno: 11. 02. 2023
Manželé jsou oba OSVČ. Při výpočtu daňové povinnosti se jeví jako výhodné udělat z manžela spolupracující osobu ženy, tj. převést na něj část jejích příjmů (manžel má příjem ze živnosti pouze vedlejší, je zaměstnán, manželce při výkonu její SVČ vypomáhá). Je možné toto udělat přesto, že manžel nebyl na začátku roku registrován jako spolupracující osoba? Dopředu to nebylo zřejmé, vyplynulo to až z výpočtů. Hrozí za to nějaký postih, pokuta?
Vydáno: 02. 02. 2023
Fyzická osoba podniká ve stavebnictví (obchod) a její manžel jí v roce 2023 bude pomáhat jako spolupracující osoba (kde se bude podílet 10 %) a přitom bude zaměstnaný. Může manžel mít z podnikání příjmy 10 % a ještě být zaměstnaný? 
Vydáno: 10. 01. 2023
Dobrý den, manželka je OSVČ. Manžel na její podnikatelský účet vložil hotovost, resp. převedl větší částku, cca 1 milion Kč. Tato hotovost pak byla použita na nákup vozidla, které bude OSVČ používat pro svou podnikatelskou činnost. (odepisovat atd.) Lze tento vklad co se týče daně z příjmu u OSVČ v daňové evidenci evidovat jako příjem neovlivňující základ daně (tzv. vklad podnikatele), pokud jde o vklad od manžela z důvodu, že jde o finance ze společného jmění manželů? Nebo je nutno tento vklad zdanit jako dar?   
Vydáno: 10. 01. 2023
Může manžel fakturovat do s. r. o., kde je jednatelem a společníkem jeho manželka? S. r. o. poskytuje elektromontážní práce a manžel je živnostník poskytující elektromontážní práce.  
Vydáno: 28. 11. 2022
Manželé bez zúženého SJM, oba OSVČ se stejným předmětem činnosti (masérské služby). Manžel má k provozování této činnosti smlouvu o pronájmu, kde má také provozovnu. Platí zde nájem a energie. Manželka by zde také chtěla provozovat svoji činnost. Musí s ní manžel uzavřít smlouvu o podnájmu a také jí část svých výdajů přefakturovávat nebo nemusí (či snad nesmí), protože to vše je v rámci společných peněz vyplývající ze SJM? Pokud je manžel zároveň i společníkem v s. r. o., které je také v nájmu na jiné adrese, než OSVČ a manželka by chtěla provozovat svoji činnost i zde, pak zde by smlouva o podnájmu a přefakturace byly povinné, protože se zde jedná o vztah právnické osoby (kterou zastupuje sice manžel) a fyzické osoby (manželka)?
Vydáno: 24. 11. 2022
Manželé nakoupili kryptoměnu, peněženka je vedena na manželku a nákupy byly hrazeny z účtů manželky. Manželé mají společné jmění a účty používají dohromady, platby obou. Zároveň jsou oba OSVČ. Kryptoměna byla nakoupena soukromě. Manžel vede daňovou evidenci, manželka je v paušálním režimu. Pokud manželé prodají část kryptoměny v hodnotě, kterou investovali, a zbylou část ponechají jako investici dále v peněžence (tzn. investice 100 000 Kč, prodej za 100 000 Kč – daňová povinnost 0), je možné, aby tento prodej uvedl v daňovém přiznání manžel, aby manželka neporušila paušální režim?
Vydáno: 24. 10. 2022
Jediný a zakládající společník s.r.o. z roku 2000, chce "darovat" 50% podílu své manželce, se kterou NEMÁ SJM (a proto ji chce tímto zajistit). Hodnota společnosti dle aktiv rozvahy je vyšší než 20 mil. Kč (znalecký posudek nebyl dělán, ale tržní hodnota by byla vyšší skrz pozemky a budovy) . Tento společník není podnikatelem jako FO (podíl není v OM), stejně tak manželka není podnikatelem. 1) Pokud by 50% podíl daroval zdarma na manželku, tak předpokládám, že by bylo v této linii mezi manželem a manželkou osvobozeno od daně z příjmu? Musel by v tomto případě někdo podávat oznámení o osvobozených příjmech dle par. 38v? 2) Pokud by 50% podíl prodal dle ceny v OR (netržní cena) např. za 50 tis. Kč, tak u manžela bude prodej osvobozen, protože podíl drží víc než 5 let. Byly by tam nějaké další daňové aspekty např.. na straně manželky např. z důvodu majetkové prospěchu a rozdílu mezi tržní hodnotu? Musel by v tomto případě někdo podávat oznámení o osvobozených příjmech dle § 38v?
Vydáno: 14. 09. 2022
Zaměstnanec si vezme po souhlasu zaměstnavatele na služební cestu manželku a přiveze fakturu za ubytování ( sdílený pokoj) s fakturačními údaji zaměstnavatele. Musím do účetnictví přijmout v rámci vyúčtování cesty celý doklad a pak polovinu za manželku zaměstnanci přefakturovat nebo mohu rovnou pracovat s polovinou? A má zaměstnanec nárok na proplacení celé částky za ubytování, pokud prokáže, že je cena stejná jako v případě, že by jel sám?
Vydáno: 07. 09. 2022
Manžel, OSVČ, plátce DPH ukončí k 1. 7. 2022 obchodní činnost z důvodu pracovního poměru. Manželka se zaregistrovala jako plátce DPH a v činnosti chce pokračovat. Jak vypořádat zásoby z titulu DPH a daně z příjmu? Majetek představují 2 automobily, uplatněn odpočet DPH, registrace na IČ manžela. Manželé mají SJM.
Vydáno: 14. 06. 2022
  • Článek
V příspěvku zaměříme pozornost na daňové řešení související se společným jměním manželů. Uvedeme si postup podnikatele, který hodlá využít ke svému podnikání majetek, který je součástí společného jmění manželů. Další otázkou, kterou se budeme zabývat, je uplatnění daňových výdajů, pokud majetek ve společném jmění využijí oba manželé ke svému samostatnému podnikání. Následně si ukážeme, jak budou zdaňovány příjmy z nájmu majetku u manželů.
Vydáno: 17. 03. 2022