Náhrada od pojišťovny
V den převzetí nového vozidla došlo při cestě od prodejce k jeho nabourání. Zřejmě se bude jednat o totální škodu, ale zatím čekáme na informaci od pojišťovny. Máme vozidlo zařazovat do majetku, když nebylo vlastně vůbec používáno? Pokud půjde vozidlo opravit, máme ho zařadit do majetku po opravě?
Můžeme si v případě totální škody uplatnit DPH na vstupu?
Vlivem povodní v září 2024 došlo k poškození několika nemovitostí v majetku s.r.o. Pojišťovna přiznala náhradu a tuto vyplatí do konce roku 2024. Samotná oprava nemovitostí bude probíhat na jaře roku 2025.
Dotazy:
1. V roce 2024 bude mít s.r.o. účetní (daňový) výnos z titulu pojistné náhrady, v roce 2025 pak účetní (daňový) náklad z titulu opravy majetku.
Je správný postup z hlediska účetního vytvořit v roce 2024 účetní (nedaňovou) rezervu ve výši předpokládané hodnoty opravy? Je potřeba tento nesoulad nákladů a výnosů řešit nějak i daňově?
2. Je možné případně vytvořit k 31.12.2024 i opravnou položku na dočasné snížení hodnoty nemovitostí z důvodu poškození povodní?
Synovi (14 let) bylo přiznáno pojistné plnění ve výši 4 000 Kč z pojištění pro případ hospitalizace. Částka byla poukázána manželovi na účet. Je nutné tuto částku ještě zdanit, popř. bude si muset manžel podat v příštím roce daňové přiznání?
Občan SR - daňový rezident ČR, pobírá kromě příjmů z Česka také příjem ze Slovenska - plnění z povinného ručení vozidla. V Česku tento příjem zahrnul do svého daňového přiznání § 10 ZDP. Má povinnost podat daňové přiznání na Slovensku, případně postupovat tak, aby nedošlo k dvojímu zdanění? Příjemce pojistného plnění je v současnosti podnikatelem. Jedná se o pojistné plnění z cizího slovenského vozidla, náhrada výdělku za škodu na zdraví. Příjemce v době nehody nebyl podnikatelem, jedná se o ztrátu výdělku ze závislé činnosti.
Došlo k totální škodě na vozidle z důvodu škodní události. Vrak auta byl prodaný v 7/2024. V průběhu r. 2023 firma zakoupila roční dálniční známky pro Českou a Slovenskou repubbliku s platností např. 20. 11. 2023 – 19. 11. 2024. Lze daňově uznat časové rozlišení dálniční známky auta za období, kdy auto prodala, např. za období 1. 8. – 19. 11. 2024?
V důsledku živelní pohromy došlo k pojistné události (totální škoda) u odepisovaného vozidla pořízeného na úvěr. Úvěr je již plně zaplacený. Auto má ZC ke dni 30. 6. 2024 488 921,08. Pojišťovna zaslala informace o tržní hodnotě vozidla bez DPH, mínus hodnota zbytků (možnost prodat v aukci), spoluúčast ve výši 5% min. 5 000 Kč, pojistné plnění celkem - které vyplatila na účet. Pojistné plnění po odečtu spoluúčasti je vyšší než ZC. Jak zaúčtovat jednotlivé případy? Plnění od pojišťovny, spoluúčast, prodej vraku, vyřazení majetku.. U auta byl uplatněn odpočet DPH při pořízení. Co je nutné vše vzít v tomto případě v potaz?
Pojistná událost vznikla v 12/2023. Pojišťovna oznámila, že bude plnit v 2/2024. Účtuji v roce 2023: 385/648 nebo účtuji o výnosu z plnění od pojišťovny až k okamžiku, kdy oznámila, že bude plnit, byť pojistná událost začala v 12/2023?
Ve společnosti A došlo vlivem zatopení šachet k poškození výtahů (pojistná událost vznikla 27. 12. 2023 - účtování o předpisu na základě dopisu od pojišťovny (víme přesně částku plnění) k 31. 12. 2023 - 385/648?), s dodavatelem společností B se tedy vzájemně dle cenové nabídky dohodli na činnostech v souvislosti s opravami tohoto poškozeného majetku. Práce na opravě byly provedeny částečně v roce 2023 a dokončeny a celé vyfakturovány v roce 2024. Jak účtovat v rámci let 2023 a 2024 u společnosti, která práce provedla čili společnost B (rok: 2023 nedokončená činnost ve výši části provedených prací: účtování 121/581 a v okamžiku vyúčtování celé služby v roce 2024 účtování: 311/602 a zrušení nedokončených prací -121/581 nebo opačný zápis 581/121? Účtovaní ve společnosti A, která práce "přijala"- rok 2023: 511/383 (část prací týkající se roku 2023) a v okamžiku přijetí faktury od dodavatele v roce 2024: účtování 383/321 (část prací roku 2023) a zbytek prací roku 2024 511/321?
Společnost s r. o. měla dne 12. 12. 2023 pojistnou událost na autě (totální škoda). Dne 6. 1. 2024 společnost s r. o. obdržela informaci o vyřízení pojistné událost s datem vzniku pojistné události 12. 12. 2023. Půjde výnos (pojistné plnění od pojišťovny) do roku 2023, nebo až ke dni vyjádření o vyřízení pojistné události v roce 2024?
Zpracovávám účetnictví pro OSVČ, která má přijmy výhradně z pronájmu §9 ZDP. Pronajímá nemovitost - prodejnu potravin, vedeme daňovou evidenci, plátce DPH. V rámci této činnosti má v majetku zahrnuto osobní vozidlo, které používá v plném rozsahu k ekonomické činnosti a při jeho pořízení byl uplatněn odpočet DPH v plné výsi. V roce 2023 se stala dopravní nehoda. Vzhledem ke stavu vozidla po nehodě bylo vyřazeno z evidence OSVČ prodejem s DPH a do nákladů zahrnuta zůstatková cena vozidla. Všechny tyto příjmy a výdaje jsou vedeny pod § 9 ZDP. Vzhledem k tomu, že vozidlo bylo pojištěno i havarijně, poskytla pojišťovna ještě v roce 2023 pojistné plnění ve výši 300 000 Kč. Nejsem si jistý, zda zařadit tento příjem do § 9 nebo zda je správně uvedeení pojistného plnění pod § 10 ZDP bez dalších výdajů. Nevím, jak by tuto situaci posuzoval FÚ, kdy budou příjmy v § 9 vyšší o 300 Kč s porovnám k odvodům DPH a základu daně za rok 2023.
Spol. s r.o. je pojištěna na případné nehody v rámci jejího oboru činnosti (elektroinstalace). Na pracovišti, kdy zmíněná s. r. o. prováděla elektroinstalace, se stal drobný úraz cizí osobě (nebyla zaměstnancem s. r. o.), kdy pojišťovna pojistnou událost uznala a uhradila část celkového pojistného přímo této poškozené osobě, druhou část pak této osobě jako spoluúčastník nehody uhradila společnost s. r. o. Konkrétní částky jsou v rámci účetního případu následující: celková výše škody: 12.987 Kč, zaplaceno pojišťovnou poškozenému: 7.987 Kč, spoluúčast s. r. o. k úhradě poškozenému: 5.000 Kč.
Prosíme o ucelený postup účtování celého účetního případu, tzn. celé pojistné události (MD/DAL), včetně do jakých „agend“ účtovat v účetním softwaru – tzn. pohledávky, závazky, interní doklady apod. – zde se totiž odborné zdroje neshodují). Pokud bude účtována pohledávka s. r. o. za pojišťovnou, pak lze ideálně tuto pohledávku zlikvidovat v úč. programu „bez vazby“? Účetní jednotka používá účetní systém Pohoda. Dále – spol. s. r. o. uhradila poj. událost poškozenému v eurech, neboť poškozený je ze zahraničí, jak proúčtovat i tuto záležitost? Z běžného účtu s. r. o. takto fakticky odešlo více finančních prostředků, než by mělo odejít dle předpisu pojišťovny v českých korunách – to má být však v pořádku, v eurech hradila poškozenému i pojišťovna (a dle předpisu pojišťovny bylo i pochopeno, že s. r. o. má při platbě převést měnu CZK na měnu EUR). Dle skutečnosti tak odešlo z b. ú. společnosti na přepočet 5.180 Kč (205,39 EUR/kurz 25,22158 Kč k 30. 10. 2023). Lze tedy „přeplatek poškozenému“ ve výši 18 Kč zaúčtovat jako u standardních, obchodních plnění (kurzovým rozdílem)? Účetní jednotka využívá kurz k okamžiku uskutečnění účetního případu/kurz ČNB/denní, aktuální kurz. Prosíme i zde o přesný postup zaúčtování.
Závěrem se tážeme, zda je třeba případ ještě jakkoliv navíc zohlednit v rámci daňového přiznání PO v jeho určitém části/oddíle, či nikoliv?
Jak mám zaúčtovat fakturu od pojišťovny: mám od ní vystavený daň. doklad, ale nemám ho platit, mám ho jen kvůli uplatnění DPH? Zaslali mi dva doklady jeden je s DPH, kde je napsáno neplatit a druhý s částkou k úhradě ve výši DPH z první faktury. Nevím, jak zaúčtovat základ na daň. dokladu a částka by mi visela v saldu jako nezaplacená.
Manželé mají uzavřenou společnou úrazovou pojistku (soukromou). Manželka upadla a poranila si koleno, tento úraz si uplatnila a bylo jí vyplaceno pojistné plnění. Zároveň je tato osoba OSVČ v paušálním režimu. Počítá se plnění od pojišťovny do příjmu limitu OSVČ? Jaká výše limitu je pro rok 2023 a co se do něj započítává?
Firma plátce DPH
1) má uzavřené pojištění odpovědnosti vozidel, podnikatelů, majetku a jiné
2) přijala od pojišťovny výplatu pojistného plnění - náhrady škody.
Jedná se z pohledu DPH v bodu 1) i 2) o plnění které je osvobozeno od daně bez nároku na odpočet daně dle § 55 ZDPH?
OSVČ, která vedla do r. 2021 daňovou evidenci, přešla od r. 2022 na uplatňování výdajů procentem z příjmů. Od r. 2020 odepisuje osobní automobil, který slouží plně k podnikání a do r. 2021 byl veden v obchodním majetku. Od r. 2022 se u tohoto automobilu počítá odpis pouze evidenčně. V únoru 2022 však došlo k velké dopravní nehodě, způsobené jiným vozidlem. Případ byl ze strany pojišťovny likvidován formou totální škody, vrak vozidla byl oceněn a prodán v dražbě. Pojišťovna následně doplatila rozdíl do ceny obvyklé z povinného ručení viníka nehody. Tržbu z prodeje vraku uvede OSVČ v příjmech dle § 10 ZDP, nákladem bude zůstatková cena automobilu. Bude přijaté pojistné zdanitelným příjmem? Původně jsme předpokládali, že nikoliv, ale v § 4 odst. 1 písm. d) bod 4 ZDP je uvedeno, že osvobození se nevztahuje na: „plnění z pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou v souvislosti s činností, ze které plyne příjem ze samostatné činnosti poplatníka“. Vztahuje se toto ustanovení i na výše uvedený případ?
Fyzická osoba, podnikatel, autodopravce měl nehodu, kterou zavinilo jiné vozidlo. Náhradu škody za vozidlo pojišťovna proplatila, toto plnění se zdaňuje. Nyní, po roce, pojišťovna proplatila ušlý zisk za dobu neprovozování vozidla. Podléhá toto plnění dani z příjmů?
V roce 2017 došlo k havárii vozidla v obchodním majetku OSVČ, která vede účetnictví. Pojišťovna odmítla plnění. Proběhl soud, který rozhodl, že pojišťovna musí plnit a ta uhradila škodu na vozidle v roce 2021. Do dnes není vozidlo opraveno, protože nejprve se čekalo na znalecké posudky a nyní není rozhodnuto, zda se vozidlo opraví a nebo prodá. Jak se zaúčtuje přijaté pojistné plnění v roce 2021? Půjde do daňových výnosů a nebo se časově rozliší až do doby, kdy dojde k opravě či prodeji vozidla? V roce 2017 nebylo účtováno ani o dohadné položce (protože pojišťovna nárok neuznala) a ani o snížení hodnoty vozidla, vzhledem k tomu, že jde o opravitelné poškození. Od havárie vozidlo nebylo používáno.
Společnost s r.o. (plátce DPH), byla se svým vozidlem účastníkem dopravní nehody, kterou zavinila druhá osoba (nedala přednost v jízdě), došlo k poškození vozidla společnosti a škoda se řešila z povinného ručení viníka dopravní nehody. Oprava vozidla byla ekonomicky nerentabilní, a tudíž k opravě nedošlo. Vozidlo bylo v aukci prodáno za 25 000 Kč včetně DPH a společnost z prodeje vozidla odvedla DPH. Následně dostala od pojišťovny plnění za poškozené vozidlo ve výši 32 677 Kč bez DPH. Poskytnuté pojistné plnění od pojišťovny zaúčtuji na účty 315/648 a odvod DPH žádným způsobem neřeším?
Dobrý den, oprava auta FP celkem na 25 792,17 Kč. MD 343 4 476,33 511 21 315,84 DAL 321 25 792,17 spoluúčast, firmě je uhrazeno jen 9 476,11 MD 321/DAL 221, pojišťovna zaplatila rozdíl přímo dodavateli. Od pojišťovny jsme dosud neobdrželi žádný krycí list. Spoluúčast máma 5 000,- Kč + DPH 4 476,33 jsme uhradili do opravny auta. Nemáme ještě proúčtovat MD 321/ DAL 648, když je účtována FP do nákladů? Prosím o vyjádření zda je uvedené účtování správné?
V listopadu 2021 došlo k poškození vozidla (spadlá větev ze stromu na střechu vozidla). Vozidlo bylo opraveno autoservisem v lednu 2022 a zároveň byla oslovena pojišťovna s žádostí o náhradu škody s tím, že pojišťovna měla hradit přímo autoservisu a firma měla uhradit autoservisu pouze DPH. Jak nyní postupovat, pokud:
a) pojišťovna uhradila pojistnou náhradu v únoru 2022,
b) pojišťovna odmítla uhradit pojistnou náhradu.
Vytvoří se dohadné položky 511/383 v úrovni nákladů opravy a 385/648 v úrovni pojistné náhrady od pojišťovny do roku 2021, nebo vše bude až nákladem a výnosem roku 2022?