Platební karta
Jednatelé mi dodávají do pokladny doklady, které platili svojí platební kartou. Mohu je do pokladny zaúčtovat a proplatit je?
Pokud oprávněný zaměstnanec použije k nákupu firemní platební kartu a ztratí doklad - jak přistupovat k výdaji? Mám na mysli nákupy související s dosažením zisku - různé (PHM na pracovní cestě, spotřební materiál): a) nejpřísněji - dát k úhradě zaměstnanci, b) firma nechá „na sobě“, ale o výdaji účtuje nedaňově, c) na základě čestného prohlášení firma zaúčtuje „normálně“ do daňových výdajů, jakoby doklad měla?
Jak postupovat v případě, kdy zaměstnanec omylem zaplatí svoji osobní kartou náklad (nákup) pro zaměstnavatele? Je nutné doložit jeho bankovní výpis či prohlášení? Máme takový náklad proplatit na účet, nebo raději v hotovosti? Účtovat budeme jako závazek vůči zaměstnanci?
Zaměstnanec předložil k proplacení výdaje, na které neobdržel zálohu v cizí měně. Doklad uhradil svou soukromou platební kartu. K proplacení nedoložil výpis z bankovního účtu v CZK na kterém je zřejmá stažená částka v CZK. Můžeme zaměstnanci proplácet vynaložené výdaje placené soukromou kartou i v cizí měně, pokud zaměstnanec po nás bude cizí měnu požadovat, nebo je nutné proplácet v české měně po doložení výpisu v CZK? Někdy je ze zaměstnanců obtížné tyto dokumenty obdržet a požadují po nás cizí měnu. Můžu se tímto opřít o § 164 zákoníku práce?
Naše společnost platí za dodání zboží prostřednictvím firemní platební karty. Jaké je správné účtování této platební transakce? Faktura došlá: 501,343 / 321 Bankovní výpis : 261 (nebo 321, 325) /221.
Zaměstnanec nastupuje na zahraniční pracovní cestu. Zaměstnanci nebyla poskytnuta záloha na cestovní náhrady. Zaměstnanec předložil vyúčtování cestovních náhrad. Stravné je počítáno kurzem ČNB dne, kdy zaměstnanec nastoupil na pracovní cestu. Náklady, související s pracovní cestou – ubytování, náklady na pořízení PHM – zaměstnanec hradil svou platební kartou. Zaměstnanec požaduje k proplacení částku, která byla stržena z jeho bankovního účtu při platbě, vše doložil výpisem. Zaměstnanci chceme částku plně proplatit. Je tento rozdíl mezi kurzem ČNB a kurzem strženým bankou výdajem uvedeném v § 171 zákoníku práce nutným vedlejším výdajem zaměstnance a pro společnost daňově uznatelným nákladem? Protože mu nebyla poskytnuta záloha na pracovní cestu? Příklad: ubytování ve výši 100 EUR. Kurz ČNB ke dni nástupu na služební cestu = 25,41. Náklad = 2 541 Kč. Na výpisu z banky je uvedeno: 2 600 Kč. Rozdíl: 59 Kč. Jak budeme účtovat: MD 512/D 333 ve výši 2 541 Kč, MD 563/D 333 ve výši 59 Kč?
Zaměstnanci (obchoďáci) občas ztratí nějaký doklad, který platili firemní kartou. Když je z bankovního výpisu zřejmé, že se jedná o služby související s činností firmy a obchodního manažera, částku dáme do nedaňových nákladů a více to neřešíme (jedná se většinou o parkovné nebo např. mytí auta v desetikorunových částkách). Když naopak z bankovního výpisu nejsme schopni specifikovat, co se kartou platilo nebo se jedná o soukromou platbu firemní kartou, dáváme částku zaměstnancům k úhradě. Je tento postup správný?
Kam zaúčtovat platbu kartou z účtu? Společnost zaplatí poštovné kartou z účtu. Nedoloží doklad - kam tuto částku zaúčtovat? Do nedaňových nákladů a v přiznání zdanit?