Povinnost přiznat DPH

Osoba neusazená v tuzemsku, se sídlem v Lucembursku, registrovaná k DPH v ČR, prodá zboží tuzemskému plátci DPH. Zboží je vyskladněno ze skladu obchodního partnera v ČR, a dodáno v rámci ČR kupujícímu. Prodávající bude fakturovat toto dodání zboží pod svým českým DIČ a s 21% DPH, je to tak?
Vydáno: 13. 11. 2024
Slovenskému dodavateli, plátci DPH, jsme uhradili zálohovou fakturu na dodávku materiálu ve výši 100% s místem plnění v ČR. Dodavatel vystavil daňový doklad k přijaté platbě k datu úhrady v režimu přenesení daňové povinnosti. Po dodání materiálu vystavil konečný daňový doklad v režimu přenesení daňové povinnosti s vyúčtovanou zálohovou platbou. Je tento postup správný? Který daňový doklad bude vstupovat do přiznání DPH a kontrolního hlášení?
Vydáno: 08. 11. 2024
Společnost s.r.o., plátce DPH chce pořídit ojetý automobil od plátce DPH z Německa. Prodávající na prodejní smlouvě uvádí kupní cenu + 19% DPH (zde uvádí poznámku kauce) a chce ji předem zaplatit. Jak by měl vypadat prodejní daňový doklad? Měla by na něm být vyčíslena částka vč. DPH nebo pouze ZD? DPH by pak česká s.r.o. uhradila při registraci vozidla v ČR a následně si uplatnila nárok v přiznání k DPH v daném měsíci? Předpokládám,že se bude jednat o řádek 3 a 43 v daňovém přiznání. Předpokládám, že po doložení dokladu o registraci vozidla německému prodejci, by nám kauci ve výši DPH měli vrátit. Měli bychom požadovat, aby prodejce uvedl do prodejní smlouvy režim, v jakém nám ojeté vozidlo prodává? O jaký režim se přesně jedná, pokud bychom nechtěli kupovat vozidlo s DPH, ale chtěli bychom ho odvést a nárokovat až v ČR. Prosím o stručný přehled, jak je to s tím DPH. 
Vydáno: 08. 11. 2024
Společnost s r. o., plátce DPH, dováží zboží z Ukrajiny. na Platebním výměru celního úřadu je vyčíslená částka DP a uvedeno: DPH nevybírá CÚ. Jedná se o přenesenou daňovou povinnost? Jak toto DPH vyjádřit v daňovém přiznání, na jakém řádku? Jedná se o zboží se základní sazbou. 
Vydáno: 28. 10. 2024
Fyzická osoba, plátce DPH, vede daňovou evidenci, v roce 2010 pořídila osobní automobil, který zavedla do majetku. Uplatněno do nákladů bylo 75 % a odpočet DPH byl rovněž ponížen na 75 %. 1. Automobil by chtěla převést do osobního užívání, daně z příjmů se to nedotkne, ale jak postupovat u DPH? 2. Pokud auto za nějaký čas prodá (do 5 let zřejmě zdaní podle § 10 ZDP, po uplynutí této doby nedaní). 3. Pokud auto prodá ještě jako majetek firmy, fyzická osoba uplatňuje paušální výdaje, tak zřejmě do příjmů zahrne příjem z prodeje ponížený o 25 % , DPH odvede rovněž snížené o 25 %? Paušální výdaje uplatňuje ve výši 40 %, může z prodeje auta rovněž uplatnit? 
Vydáno: 10. 10. 2024
Tuzemská společnost, plátce DPH, nakoupila materiál ze třetí země přes zprostředkovatele z Německa. Dodací podmínka je CIF (kupující si zajišťuje proclení materiálu sám) a nakupovaný materiál je v preferenčním režim EUR1. Od zprostředkovatele z Německa jsme obdrželi fakturu vystavenou z německým DIČ, zároveň k jednotlivým dovozům materiálu ze třetí země máme vystavená JSD na DIČ naší společnosti. Z pohledu DPH bychom potřebovali vykázat tyto dovozy v ř. 7 přiznání k dani z přidané hodnoty. Je možné dovozy vykázat na ř. 7 jen na základě JSD, i když faktura za nákupu materiálu od německého zprostředkovatele byla vystavena s německým DIČ?
Vydáno: 09. 10. 2024
Firma (plátce DPH) poskytuje svému zaměstnanci firemní auto pro služební účely. Dle písemné dohody s jednatelem by chtěl cca za 5 let toto auto z firmy odkoupit pro soukromou potřebu (za cenu obvyklou). Zaměstnanec (občan, neplátce) složil za tímto účelem na účet firmy předkupní zálohu 100 000 Kč. Firma bude vést platbu na účtě 475, dokud nedojde k prodeji auta, v měsíci přijetí zálohy vystaví zaměstnanci daňový doklad o přijaté záloze a odvede ze zálohy 21% DPH?
Vydáno: 07. 10. 2024
Česká firma, plátce DPH, prodala obilí za 400 000 Kč podnikateli, neplátci DPH, v Polsku. Polský podnikatel si dopravu řešil sám. V jakém režimu DPH bude česká firma fakturovat a co z tohoto prodeje pro českou firmu plyne z hlediska DPH?
Vydáno: 27. 09. 2024
Česká společnost s r. o. – identifikovaná osoba plánuje koupit v jinem členském statě EU vzduchový scaler (dentální hygiena). Podle § 2 odst. 1 písm. c) ZDPH je obecně předmětem daně pořízení zboží z jiného členského státu. V ustanovení § 2a ZDPH jsou uvedeny podmínky, za kterých pořízení zboží z jiného členského státu není předmětem daně. Je zde také uvedeno, že předmětem daně není pořízení zboží z jiného členského státu, pokud celková hodnota pořízeného zboží bez daně nepřekročila v příslušném ani bezprostředně předcházejícím kalendářním roce 326 000 Kč. Společnost má povinnost při nákupu zboží z EU do limitu 326 000 Kč uhradit DPH v ČR nebo ne? Pokud ano, sazba DPH bude 21 % nebo 12 % (pro zdravotnické prostředky)? 
Vydáno: 23. 09. 2024
Fyzická osoba, plátce DPH v ČR, pořádá taneční soustředění v ČR. Na soustředění byl lektor z Belgie. Na faktuře, kterou lektor z Belgie, vystavil má uvedeno VAT (BTW), ale fakturuje včetně DPH. Neměla by být faktura vystavena bez DPH a DPH by vyčíslila fyzická osoba (příjemce služby) v ČR? 
Vydáno: 21. 08. 2024
OSVČ podnikatel neplátce poskytuje služby za inovativní vzdělávání. Služby poskytuje občanům neplátcům, a to jak v zemích EU, tak do třetích zemí. Jak je to s povinností stát se osobou povinnou k dani? Předpokládám, že pokud jsou služby poskytované neplátci v EU i do třetích zemí, není povinnost se registrovat k DPH. Jinak by to bylo v případě, že by služba byla poskytnuta osobě registrované k DPH v zemích EU. Tam se stává automaticky osobou povinnou k dani?
Vydáno: 09. 08. 2024
Firma a. s. - plátce DPH a koupila ojetý osobní automobil ze zahraničí. Tím, že se jedná o ojetý automobil, tak v DPH dám na řádek 3 - pořízení zboží z členského státu. Ale prosím upřesnit vyměření DPH - vstup, výstup, jelikož auto bude používáno i soukromým účelům, tudíž budeme nárok DPH uplatňovat v poměrné výši. Je to tak, že na vstupu si budu nárokovat DPH v poměrné výši (řádek 4 ), ale na výstupu odvedu DPH z celé hodnoty vozu (řádek 3)?
Vydáno: 08. 08. 2024
Jsme s. r. o., plátce DPH, a obdrželi jsme fakturu za elektronické služby od poskytovatele z United States s EU OSS VAT EU372041333 s nulovou DPH s textem Tax to be paid on reverse charge basis. Je tato faktura vystavena správně? Jak lze ověřit a zavést toto VAT do kontrolního hlášení? 
Vydáno: 06. 08. 2024
Firma s. r. o., plátce DPH, vystavila zálohovou fakturu na částku 10.000 EUR s kurzem 24,705. Platbu obdržela na CZK účet, přijatá částka byla 240 200 Kč. V jaké částce a jakým kurzem bude vystavený daňový doklad k přijaté platbě?
Vydáno: 05. 08. 2024
Neplátce DPH ze Slovenska poskytl produkční služby v ČR českému plátci DPH – s. r. o. Přijatá faktura byla vystavená v korunách i v eurech. Můžeme fakturu proplatit v hotovosti v korunách? Budeme uvádět tuto fakturu v kontrolní hlášení k DPH?
Vydáno: 05. 08. 2024
Subjekt je plátce DPH a každý měsíc mu chodí faktura na poplatky spojené s platební bránou, přes kterou chodí platby kartou za prodané zboží na e-shopu subjektu. Faktura je od subjektu registrovaného k DPH v Irsku a je na ní uveden text, že "Jako poskytovatel finančních služeb jsou naše poplatky osvobozeny od DPH podle článku 135 směrnice 2006/112/ES". DPH na faktuře není nikde vyúčtována. Otázka z ní, zda má subjekt povinnost vyměřit si k této faktuře DPH a nárokovat odpočet nebo u služeb, které by byly v ČR osvobozené od DPH a jsou poskytnuty od subjektu (plátce DPH) v rámci EU či ze třetí země se DPH nevyměřuje? 
Vydáno: 31. 07. 2024
Český plátce DPH, faktura přijatá za služby od plátce z EU (společnost Microsoft). Vystavení faktury (invoice date) je 9. 7. 2024 za období (billing period) 1. 6. - 30 .6. 2024. Úhrada teprve proběhne. Obdobné faktury chodí každý měsíc, právě s datem vystavení následujícího měsíce. Je správně použít účetní kurz, kurz DPH, datum účetního případu i DUZP k 30. 6. 2024? Tedy odvést DPH v červnovém daňovém přiznání a zároveň nárokovat odpočet DPH také v červnu? Dále v kontrolním hlášení uvést DUZP 30. 6. 2024?
Vydáno: 26. 07. 2024
Jsme povinni jakožto tuzemský plátce DPH přiznat v tuzemsku daň ze služby, která nám byla poskytnuta ve třetí zemi osobou ze třetí země neusazenou v tuzemsku dle § 108 zákona o DPH? Jednalo se o ubytovací služby a služby spojené s krátkodobým nájmem dopravního prostředku.
Vydáno: 03. 07. 2024
Mám k dispozici fakturu z Ugandy za poskytnuté služby. Na faktuře je uvedeno VAT 18 %. Je správně, aby nám služby ze třetí země (jsme plátci DPH v ČR) byly fakturovány s DPH?
Vydáno: 14. 06. 2024
Česká s r. o. – neplátce DPH a není identifikovaná osoba, pořídila z EU od plátců DPH zboží. Jeden plátce uvedl ve faktuře, že případná dan z obratu neuvedená na této faktuře je v zodpovědnosti zákazníka. Druhy dodavatel-plátce z EU fakturoval se sazbou DPH 0, ale nenapsal nic o tom, že daň odvede zákazník. Vztahuje se k pořízení zboží z EU limit 326000 Kč? Nebo Česká s r. o. – neplátce DPH a není identifikovaná osoba má se registrovat jako identifikovaná osoba a odvést DPH v ČR? 
Vydáno: 14. 06. 2024