Předmět daně z přidané hodnoty
Prosím o radu, jak se správně postavit k fakturaci z hlediska DPH : Český plátce prodává Slovenskému plátci / disponujícímu českým DIČ / , výrobní nástroj, který si český plátce nechal vyrobit v Německu, nástroj byl z Německa převezen do Itálie na finální úpravy. V čase fakturace slovenskému plátci se výrobní nástroj nachází fyzicky v Itálii, po dokončení úprav ale bude převezen do České republiky / dopravu zabezpečí český plátce / , do závodu českého plátce, kde trvale zůstane. / jde o nástroj, na kterém český plátce vyrábí sériově pro slovenského plátce / . V jakém režimu DPH má správně český plátce fakturovat?
Naše firma se několik let soudila o náhradu škody. Nyní byl soud ukončen, my jsme dostali náhradu škody a právní kancelář nám vystavila fakturu za své právní služby. Máme nárok na odpočet DPH z právních služeb, když získaná náhrada škody není předmětem DPH?
Česká s. r. o., plátce DPH, vlastní nemovitost na Slovensku, kterou pronajímá slovenské s. r. o., neplátci DPH. Slovenská společnost v nemovitosti provozuje ubytovací a stravovací služby. Jaké z toho plynou české s. r. o. povinnosti? Bude tento nájem osvobozený od DPH? A jak bude toto plnění vstupovat do přiznání DPH a KH?
Nerozumím, co v zákoně o DPH § 2a odst. 2 písm. a) znamená věta: „Předmětem daně není pořízení zboží z jiného členského státu, pokud a) celková hodnota pořízeného zboží bez daně nepřekročila v příslušném ani bezprostředně předcházejícím kalendářním roce 326 000 Kč..“. Proč je tam „v bezprostředně předcházejícím“? Chápu, že jako neplátce DPH počítám zvlášť každý kalendářní rok, a pokud v něm překročím hodnotu nakoupeného zboží z EU od plátců, stanu se tím dnem překročení identifikovanou osobou. Nemůže se mi tedy stát, že v předcházejícím roce limit překročím a nic neudělám.. Slyšela jsem názor, že se počítají ty dva roky dohromady součtem a platí pro ně hranice 326 000 Kč, ale to se mi zdá špatně. Nesouvisí to sousloví spíš s dobrovolnou identifikovanou osobou podle § 6k zákona o DPH?
S. r. o., plátce DPH, zakoupila ČSN normu, byla zařazena do sazby DPH 0 %. Vstoupí tento nákup do přiznání k DPH?
Sportovní spolek, plátce DPH, který reprezentuje univerzitu, s ní uzavřel smlouvu o spolupráci, na základě které škola přispěje na fungování spolku částkou 250 000 Kč. Formulace ze smlouvy je následující: „1) Spolupráce smluvních stran, jež je předmětem této smlouvy, se uskutečňuje formou vzájemně výhodné spolupráce v oblastech, jež jsou podle této smlouvy předmětem činnosti smluvních stran, zejména pak rozvojem vzájemné spolupráce v oblasti činnosti univerzitního hokejového klubu. 2) Spolupráce podle předchozích ustanovení této smlouvy se realizuje zejména formou vzájemné podpory a mediální propagace, společných PR aktivit, spolupráce při organizaci volnočasových aktivit, podpory užšího propojení sportu a vysokoškolského studia apod. Smluvní strany se pak dale vzájemně dohodly, ze UNIVERZITA bude na podporu KLUBU jak výše uvedeno v tomto článku každý rok vyplácet částku ve výsi 250.000 Kč..." 1. dotaz zní, zda z pohledu daně z příjmů lze na tento příspěvek nahlížet jako na bezúplatné plnění a využít z pohledu spolku osvobození od daně dle § 20 odst. 8 ZDP, případně využít jiné osvobození v zákoně nebo se bude jednat vždy o příjem podléhající dani z příjmu? (samozřejmě pokud nevyužijeme § 18a odst. 1 a) ZDP) 2. dotaz zní, zda v tomto případě lze na příspěvek nahlížet jako na příjem z hlavní činnosti, která dle § 5 ZDPH není ekonomickou činností pro spolek a není tak dle § 2 ZDPH předmětem daně nebo podle Vašeho názoru předmětem daně je a na tuto částku by měla být vystavena standardní faktura?
Česká firma, plátce DPH, registrace k DPH pouze v ČR, nakoupí zboží od Slovenského plátce, které následně prodá jinému Slovenskému plátci. Zboží je zasláno přímo od prvního SK plátce druhému SK plátci a přes ČR se pouze fakturuje.
První faktura SK-CZ je včetně slovenské DPH. Jakým způsobem ji bude ČR firma účtovat a uvádět v přiznání k DPH? Za jakých podmínek lze žádat o vrácení DPH zaplacené na Slovensku?
Druhá faktura CZ-SK je vystavena v režimu dodání zboží do EU, DPH odvede SK plátce a česká firma vystaví fakturu bez DPH, uvede ji na ř. 20 DPH a zároveň v souhrnném hlášení. Je to správný postup?
Jsme plátci DPH v CZ a poslali jsme přístroj na opravu do Anglie v celním režimu 2100 Dočasný vývoz v pasivním zušlechťovacím styku (základní sazba DPH) v hodnotě 10 000 GBP. Nyní se nám přístroj vrací zpět po opravě v celním režimu 6121 Zpětný dovoz po pasivním zušlechtění. Cena opravy 500GBP (práce 200 GBP a náhradní díly 300 GBP). Jaká hodnota bude uvedena v řádku celního prohlášení v odstavci 47 pro DPH a kde se následně vykáže v přiznání DPH - cena práce 200 GBP a cena náhradních dílů 300 GBP - na řádku 7-Dovoz zboží nebo na ř. 12-Ostatní zdanitelná plnění, a je předmětem DPH?
Advokát vystavuje fakturu za právní služby, cestovné, promeškaný čas, soudní náklady řízení. Kromě právních služeb vše účtuje bez DPH. Je to takto správně?
OSVČ, plátce DPH pořídil před několika lety nemovitost (RD), kterou nevyužíval pro svou ekonomickou činnost a nevedl ji v obchodním majetku (pro účely DPH ani jako OSVČ). Tuto nemovitost začal následně přestavovat (na základě stavebního povolení) na bytový dům s 9-ti bytovými jednotkami. Ze žádných přijatých faktur si neuplatňoval odpočet DPH. Nyní se rozhodl nemovitost prodat firmě (s.r.o.), která celý projekt dokončí a bytové jednotky prodá. Typ živnosti u OSVČ je zcela odlišný od stavebních činností.
Bude prodej pozemku jehož součástí je nedokončená stavba bytového domu u OSVČ mimo předmět DPH nebo se tato aktivita bude považovat za jeho ekonomickou činnost (ačkoliv stavba není zahrnuta v jeho obchodním majetku) a musí z prodeje odvést DPH?
Když byly společnosti s ručením omezeným odcizeny zásoby dřeva, viník byl dohledán policií a nyní škodu splácí, jak je to s odvodem DPH z příjmu obdrženého jako náhrada škody? Škoda byla vyčíslena bez DPH a viník tuto částku postupně splácí.
V 7/2021 bylo koupeno firemní vozidlo s odpočtem DPH, který byl celý uplatněn. Firma s. r. o. se rozhodla prodat vozidlo plátci DPH. Musíme dorovnat DPH z původní kupní ceny vozidla, když nebylo v majetku 5 let. Jak to uvedu do přiznání DPH?
Společnost s r. o. koupila v roce 2018 osobní automobil z bazaru, který uplatnil zvláštní režim. Auto bylo tedy nakoupeno bez DPH a s. r. o. si neuplatnila nárok na odpočet. První registrace auta byla v r. 2013. Nyní bude s. r. o. auto prodávat. Předpokládáme, že se jedná již o běžný režim a prodej bude zatížen 21% DPH. Je naše úvaha správná?
Když česká s. r. o. koupí zboží v Čině, doveze na sklad do Polska, pak zboží prodá na Ukrajinu.
1. Společnost není plátce DPH.
2. Společnost je identifikovaná osoba.
Vznikne povinnost zaplatit DPH, nebo ne?
Česká s r. o. – neplátce DPH a není identifikovaná osoba, pořizuje z EU od plátců zboží. Vztahuje se k pořízení zboží z EU nějaký limit, při nepřekročení kterého česká s r. o. nemusí platit DPH? Dřív ten limit existoval.
Klient nakupuje zboží od firmy v Lotyšsku (impregnant), má sklad v Německu. Prodal zboží v Německu a Rumunsku. Obchod v nákupu a prodeje mimo ČR. Do kterých řádků v přiznání DPH mám dát DPH z přijatých a vydaných faktur za zboží a přepravní služby tohoto zboží? Týká se tohoto obchod EORI nebo INTRASTAT?
- Článek
1) Článek 9 odst. 1 směrnice Rady 2006/112/ES ze dne 28. listopadu 2006 o společném systému daně z přidané hodnoty musí být vykládán v tom smyslu, že člen představenstva akciové společnosti založené podle lucemburského práva vykonává ekonomickou činnost ve smyslu tohoto ustanovení, pokud této společnosti poskytuje za úplatu služby a pokud má tato činnost pravidelný charakter a je vykonávána za odměnu, u níž jsou předvídatelné podmínky stanovení.
2) Článek 9 odst. 1 první pododstavec směrnice 2006/112 musí být vykládán v tom smyslu, že činnost člena představenstva akciové společnosti založené podle lucemburského práva není vykonávána samostatně ve smyslu tohoto ustanovení, když tento člen nejedná na svůj účet ani svou odpovědnost a nenese hospodářské riziko vyplývající z jeho činnosti, přestože si svobodně určuje podmínky výkonu své práce, sám přijímá honoráře tvořící jeho příjem, jedná svým jménem a není ve vztahu hierarchické podřízenosti.
Podnikatel, neplátce DPH chce koupit osobní automobil cca za 800.000 Kč z Německa. Jaké povinnosti (kdy musí v ČR zaplatit DPH nebo kdy se stává identifikovanou osobou) mu plynou v těchto případech:
a) koupí úplně nové auto od osoby registrované k dani,
b) koupí ojeté auto od osoby registrované k dani,
c) koupí ojeté auto od soukromé osoby - německého občana?
Kdy bude v těchto třech případech zahrnuta při koupi i německá daň?
Máme v rámci přiznání k DPH někde vykazovat přijatá zdanitelná plnění, která jsou osvobozená od DPH? Jedná se o nákup knih a e-knih. Obojí je od 1. 1. 2024 osvobozeno od DPH (0 % DPH). Jedná se o následující plnění: 1. Přijaté faktury z ČR (dříve řádek 41), 2. Přijaté faktury z JČS (dříve řádek 4 - knihy a řádek 13 - e-knihy), 3. Přijaté JSD - dovoz zboží (dříve řádek 8).
Fyzická osoba, nepodnikatel, má stavební pozemky (jsou v osobním majetku). V roce 2023 se stal plátcem DPH z důvodu opakovaných prodejů stavebních pozemků. Některé pozemky prodal a odvedl z prodeje DPH. Jeden z pozemků daroval matce. Nemusí z ceny obvyklé odvést DPH? Na vstupu si klient žádnou DPH nenárokoval.