Převod akcií
- Článek
Zákon o daních z příjmů rozlišuje tyto druhy příjmů fyzických osob: – příjmy ze závislé činnosti, – příjmy ze samostatné činnosti, – příjmy z kapitálového majetku, – příjmy z nájmu, – ostatní příjmy. Přitom každý druh příjmu je jednoznačně definován a nelze si libovolně určovat, do jaké kategorie získaný příjem patří. O ostatní příjem se tedy bude jednat tehdy, pokud jej nelze zařadit do jiného druhu příjmu. Tyto ostatní příjmy se dále člení na jednotlivé kategorie uvedené v § 10 odst. 1 zákona č. 586/1992 Sb. , o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon o daních z příjmů “). V tomto článku se pokusím objasnit princip zdaňování nejdůležitějších kategorií ostatních příjmů se zohledněním změn, které v dané oblasti nastaly v souvislosti s nabytím platnosti konsolidačního balíčku.
Smlouva o převodu akcií bude zpravidla smlouvou úplatnou. Není však vyloučeno ani darování či směna.
Zákon nestanovuje povinnost na smlouvě mít úředně ověřené podpisy, avšak s vývojem právní úpravy ohledně transparentnosti transakcí a ohledně boje proti zpronevěře je možné, že bude povinnost připojit úředně ověřený podpis zavedena. Můžeme jen doporučit jít nad rámec zákonných náležitostí a podpisy na smlouvě ověřit, v případě zaknihovaných či imobilizovaných akcií například pro účely zápisu na účet vlastníka.
Je třeba rozlišovat, zda se jedná o akcie na majitele či akcie na jméno a zda se jedná o zaknihované akcie, imobilizované akcie či akcie v listinné podobě.
Akcie na jméno se převádí rubopisem a smlouvou. Účinnost převodu je vázána na okamžik předání akcií.
Akcie na majitele může být vydána pouze jako zaknihovaný či imobilizovaný cenný papír. Převádí se smlouvou, ale účinky převodu nastávají až zápisem do evidence zaknihovaných cenných papírů či imobilizovaných cenných papírů na účet vlastníka.
- Článek
Akcie, kdo by je neznal, nebo si alespoň nemyslel, že ví, o co jde. Přece každý ví, že jde o majetkový podíl na akciové společnosti, většina asi dodá, že se jedná o cenný papír, právní teoretik poznamená, že akcie je i nehmotnou movitou věcí. Nabýt je můžeme nejrůznějšími způsoby, nejčastěji odkoupením od jiného stávajícího akcionáře, jde-li nám o aktivní účastenství, pak třeba coby protiplnění za náš majetkový vklad a jsou i exotičtější způsoby spojené zejména s přeměnami firem. My se ovšem, po velmi stručném právním zasvěcení, zaměříme na daně provázející loučení s akciemi formou úplatného převodu – prodejem jinému (staro)novému akcionáři.