Příjmy ostatní
Nepodnikající FO vlastní FVE na rodinném domě. Prodává přebytky z výroby elektřiny energetické společnosti . Příjem za rok 2024 bude činit cca 29000,- kč. Má jenom příjmy ze zaměstnání. Musí podávat přiznání k dani z příjmu FO za rok 2024 nebo může požádat zaměstnavatele o roční zúčtování?
Prosím o daňové objasnění situace, kdy fyzická osoba vlastnící obchodní podíl tento obchodní podíl prodá (nesplňuje časový test pro osvobození prodeje) ale v rámci kupní smlouvy je domluveno, že cena za prodej obchodního podílů bude ve 3 splátkách po dobu tří let od data prodeje. Tedy obchodní podíl prodá v roce 2024, ale kupní cenu bude inkasovat postupně v roce 2024, 2025 a 2026. Jak to bude se zdaněním příjmů? Zdaní se celá kupní cena v roce prodeje, nebo v každém roce se zahrne do příjmů 1/3 - jak to pak bude v případě nákladů k těmto příjmům - taky se do daňového přiznání zahrne poměrná část nákladů? A v návaznosti na to prosím i o zodpovězení jiné modifikace stejného případu, když by obchodní podíl prodala s tzv. odloženou splatností, tedy kdyby prodej se uskutečnil v roce 2024 ale celá kupní cena by byla inkasovaná v roce 2026. Zdanila by tedy všechen příjem až tom roce, kdy fyzicky obdržela celý příjem?
Student si přivydělává tím, že doučuje matematiku online (výdělek do 50 000 Kč ročně), nemá živnostenský list. Mimo to má u jedné společnosti uzavřenou dohodu o provedení práce (jiná práce než doučování) s výdělkem do 10 000 Kč měsíčně. Jakým způsobem nahlížet na příjmy z doučování?
Fyzická osoba (ne OSVČ) koupila v únoru 2023 nemovitost (starší rodinný dům), který v průběhu roku 2023 zrekonstruovala na bytový dům o třech samostatných bytových jednotkách a každou bytovou jednotku v lednu 2024 zvlášť prodala. Otázka zní, zda je správný postup zdanění příjmů z prodeje bytových jednotek, dle zák.o dani z příjmů, § 10 - Ostatní příjmy, kdy příjmem jsou příjmy za prodej tří bytů, a výdajem jsou částky související s pořízením staré nemovitosti, výdaje na projekt, provize RK, vklad do katastru, přepis nemovitosti, atd. A jak posoudit výdaje na drobné stavební nářadí, palivo do vozidla potřebného pro vyřizování na úřadech atd. Lze uplatnit výdaje související s rekonstrukcí , které jsou téměř všechny v roce 2023 a vážou se k příjmu v lednu 2024?
Občan SR - daňový rezident ČR, pobírá kromě příjmů z Česka také příjem ze Slovenska - plnění z povinného ručení vozidla. V Česku tento příjem zahrnul do svého daňového přiznání § 10 ZDP. Má povinnost podat daňové přiznání na Slovensku, případně postupovat tak, aby nedošlo k dvojímu zdanění? Příjemce pojistného plnění je v současnosti podnikatelem. Jedná se o pojistné plnění z cizího slovenského vozidla, náhrada výdělku za škodu na zdraví. Příjemce v době nehody nebyl podnikatelem, jedná se o ztrátu výdělku ze závislé činnosti.
Fyzická osoba, která je plátce DPH, mající příjmy pouze z § 6 a § 9 ZDP vlastní vybudovanou fotovoltaiku na svém domě. Vzhledem k tomu, že vznikají přetoky z výroby elektřiny prostřednictvím FVE plynou této fyzické osobě i příjmy z prodeje nadvýroby elektřiny. Fyzická osoba má zřízený tzv. výrobní EAN, aby mohla prodávat jiné společnosti než té co ji dodává elektřinu. Budou tyto příjmy zdaňovány v § 10 ZDP z pohledu daně z příjmů (fyzická osoba na to nemá žádné živnostenské oprávnění)? Podléhají tyto příjmy z přetoků elektřiny do sítě DPH? Je potřeba v případě, že fyzická osoba plátce DPH uvádět tyto příjmy i v přiznání k DPH?
OSVČ by chtěl v daňovém přiznání 2024 uplatnit slevu na manželku. Zahrnují se do příjmů manželky, příjmy vyplacené 06/2024 ze zrušeného investičního produktu conseq ve výši 60 000 Kč, tedy započítávají se do limitu 68 000 Kč? Nenašel jsem, že by se jednalo o příjem, který by byl taxativně uveden v § 35bb odst. 4 zákona o daních z příjmů a byl vyloučen. Je možné uvažovat o nějaké variantě započtu nákup cenných papírů a prodeje cenných papírů, nebo opravdu pouze příjem?
Společnost na ulici oslovila náhodné kolemjdoucí, jestli chtějí za úplatu účinkovat jako komparz v reklamním spotu. Byla s nimi uzavřena tzv. model release smlouva (dohoda o poskytnutí souhlasu s pořízením videí modela a jejich uveřejněním) a měla by jim být vyplacena odměna. Podléhá tato odměna zdanění srážkovou daní (jakožto autorský honorář) nebo se jedná o příležitostný příjem z nezávislé činnosti, který je od zdanění osvobozen?
Fyzická osoba s příjmy dle § 6 ZDP (ze závislé činnosti) + příjmy z prodeje vyrobené EE do 20 000 Kč za rok, má licenci od roku 2012. Předpokládám, že pokud má licenci, zdaňuje příjmy z prodeje EE v § 7 ZDP. Pokud by neměla licenci a příjmy pro prodeje EE by nepřesáhly 50 000 Kč, nemusela by FO podávat přiznání k DPFO. Je možnost zrušit licenci a jít touto cestou?
Fyzická osoba s příjmy dle § 6 ZDP (ze závislé činnosti) + § 10 ZDP – ostatní příležitostné příjmy (příjem z prodeje přebytků FVE bez licence ERÚ) 28 000 Kč za rok. Bude mít povinnost podat daňové přiznání za rok 2024?
Klient, který vede účetnictví, má záměr postavit nemovitost na pozemku jiné osoby. Spolu uzavřeli smlouvu o vzniku práva stavby a klient uhradil na základě této smlouvy vlastníkovi pozemku dohodnutou jednorázovou částku. Stává se částka stává součástí pořizovací ceny výše zmíněné nemovitosti? Dále mě zajímá,zda je možné tuto nemovitost bez nějakých dalších podmínek klasicky odpisovat, i když klient nevlastní pozemek pod nemovitostí. A z pohledu vlastníka pozemku bude tento příjem danit dle § 10 ZDP?Pokud by se se stavebníkem dohodli na ročních splátkách za právo stavby, bude vlastník pozemku danit každý rok pouze uhrazenou část, nebo má povinnost najednou zdanit celou částku za právo stavby uvedenou ve smlouvě? A platilo by i v tomto případě, že klient/stavebník si zahrne celou částku za právo stavby uvedenou ve smlouvě do pořizovací ceny?
Syn dostal darem od matky obchodní podíl v s. r. o. Tento podíl se následně rozhodl prodat (cca do 3 měsíců od nabytí darem). Bude moci syn při prodeji obchodního podílu, který tedy nebude osvobozen od daně z příjmů, uplatnit nabývací cenu podílu? Jak bude tato nabývací cena stanovena? Odhadem znalce jako v případě nemovitosti? A je cena obchodního podílu stanovena pouze hodnotou základního kapitálu (tedy nesplaceného vkladu), nebo rozdílem mezi aktivy a pasivy firmy?
Poplatník, fyzická osoba, má příjmy ze zaměstnání, za pronájem nemovitosti dle § 9 ZDP (2,2 mil ročně). Na střeše RD který má ve SJM s manželkou (ta má pouze příjmy ze zaměstnání) má umístěnou FVE. Přebytky vyrobené elektřiny prodává manželka (cca 25 000 za rok). Manželka bude podávat přiznání k DPFO a vykáže příjmy dle § 10 ZDP a musí se poplatník-FO egistrovat k DPH?
Bratr prodává sestře výrobní areál za 13 mil. Kč, sestra zaplatí bratrovi po podpisu kupní smlouvy 3 mil. Kč, zbylých 10 mil. Kč bude sestra bratrovi splácet po dobu 10 let (každoročně tedy 1 mil. Kč). Toto splácení je ale bezúročné. Může se u bratra nebo sestry jednat o vznik nepeněžního příjmu dle § 3 ZDP?
Podnikatel, OSVČ, v roce 2012 zakoupil osobní automobil, který následně vložil do majetku a odpisoval. Uplatnil také odpočet na DPH. Automobil je zcela odepsaný a podnikatel by ho rád vyřadil z majetku do osobního vlastnictví, časem by ho chtěl i prodat. Jak to udělat, aby ho to co nejméně bolelo z pohledu DPH a daně z přijmů? Při převodu do osobního vlastnictví musí odvést DPH z ceny obvyklé, bude tedy pro něj lepší ještě si auto v majetku ponechat a počkat na dobu, kdy jeho tržní hodnota klesne? Běží i časový test, za jak dlouho může auto prodat, aniž by ho to zatížilo na dani z příjmů, SP a ZP? V případě odvodu DPH z ceny obvyklé - jakým způsobem se tato cena prokazuje? A na jakém řádku v přiznání k DPH tuto částku uvést?
OSVČ, jejíž ekonomickou činností je zprostředkování prodeje energií, začala zároveň jako svou ekonomickou činnost provozovat nákup a prodej nemovitostí. Tyto nemovitosti nemá nakoupené na svoje IČO a nemá je v obchodním majetku. Ve chvíli, kdy se nejedná o příležitostnou činnost, ale regulérní ekonomickou, může takto postupovat a danit prodeje podle § 10 ZDP, nebo musí nakupovat nemovitosti do svého obchodního majetku a následně je z něj prodávat a příjem z těchto prodejů tak danit podle § 7 ZDP?
Klient se věnuje chovu exotického ptactva. Je to jeho koníček, nedělá to pro zisk. Občas dochází k odprodeji jiným chovatelům nebo i do zoo. Jedná se o ptáky v hodnotě od 1 do 50 000 Kč. Zdaňovala jsem to podle § 10 ZDP jako příjmy ze zemědělství, 80 % paušální výdaj. Je to tak správně?
- Článek
Správce daně ve zprávě o daňové kontrole ani žalovaný v napadeném rozhodnutí právní posouzení příjmu blíže nezdůvodnili. Sporný příjem bez dalšího označili jako odměnu člena orgánu právnické osoby. Takové posouzení NSS nepovažuje za dostatečné. Správní orgány jsou povinny si učinit úsudek o charakteru příjmů daňového subjektu za účelem jejich podřazení pod jeden z druhů zdanitelných příjmů podle § 6 až 10 zákona o daních z příjmů … Příjem ze závislé činnosti v podobě odměny ale není jedinou myslitelnou alternativou k půjčce. Jinak řečeno, nabízí se více možných verzí právního hodnocení tohoto příjmu. Je úkolem správních orgánů, aby jeho povahu přezkoumatelným způsobem kvalifikovaly a své závěry odůvodnily.
OSVČ, plátce DPH, poskytuje ubytování v rekreačních chatách, vede daňovou evidenci. Nyní na svou FO koupil jiný komplex chatek, který nezahrne do obchodního majetku, ale nemá v úmyslu si ho nechat k soukromým účelům, nýbrž chatky opraví a rozprodá vícero kupujícím. Je možné tyto prodeje uskutečnit pod § 10 zákona o daních z příjmů? K příjmům uplatní skutečné výdaje na koupi a opravu. Neproběhne odvod SP a ZP. Prodej však bude zatížen základní sazbou DPH na výstupu? Je případně možné si uplatnit veškeré vstupy z pořízení a oprav od plátců DPH? V případě montážních prací musí nahlásit své DIČ?
Manžel vlastní průmyslový areál, který nemá v obchodním majetku, pronajímá ho, je plátcem DPH. Také má ve vlastnictví lesy (není soukromý zemědělec, lesy nejsou v obchodním majetku). Nyní prodává dřevo z vlastního lesa - bude i z tohoto prodeje odvedeno DPH? Co se týče daně z příjmů, zahrnu do § 10?
Děkuji.