Připojištění penzijní (důchodové)
Příspěvek na DIP vyplácený na základě smlouvy a o výkonu funkce jednatele a dohody o provedení práce
Lze přispívat zaměstnanci na DIP v případě zaměstnání na dohodu o provedení práce do 10 000 a na základě smlouvy o výkonu funkce jednatele s. r. o.?
Od června 2024 jsou další změny v penzijním spoření, a to konkrétně, možnost si odečíst od daňového základu až 48 000 Kč při měsíčním spoření 5 700 Kč (penzijní, životní, DIP). Mohu si již letos (2024) jednorázově doplatit částku, která mi momentálně chybí do dané částky 68 000 Kč a odečíst si z daňového základu za rok 2024 celých 48 000 Kč, i když zákon platí až od června 2024?
Zaměstnanec si spořil od roku 2008 na důchod do penzijního fondu, kde se ukládaly jeho vlastní příspěvky, dále přispíval zaměstnavatel a státní podpora. Od roku 2024 se rozhodl, že půjde do předdůchodu a musel veškeré naspořené prostředky převést do doplňkového penzijního spoření. Došlo k ukončení původní smlouvy a vzniku nové smlouvy bez výběru. Z doplňkového spoření již dostává měsíčně předdůchod. Bude muset si tento zaměstnanec podat za rok 2024 daňové přiznání a některou z naspořených částek dodanit, např. příspěvky zaměstnavatele za posledních 10 let?
Od 1. 4. 2000 mám uzavřenou smlouvu o penzijním připojištění s penzijním fondem. Splňuji podmínky pro výběr naspořené částky, a to pro její jednorázový výběr, mám 64 let. Naspořená částka se skládá i z příspěvku zaměstnavatele. Pojišťovna mi nedoporučila realizovat jednorázový výběr naspořených peněz z důvodu zdanění částky naspořených příspěvků za zaměstnavatele (15 % srážkovou daní) z titulu této smlouvy. Pojišťovna mi doporučila v r. 2024 tento postup: požádat nejprve o převod naspořených peněz z původní smlouvy na smlouvu novou o doplňkovém penzijním připojištění. Až budou peníze převedeny na tuto novou smlouvu, mám požádat pojišťovnu o jednorázový výběr peněz. Tak budou splněny podmínky pro jednorázový výběr peněz (převádí se ze staré smlouvy) a peníze obdržím ve lhůtě 2 měsíců od podání žádosti. Výhoda tohoto postupu je, že nebude sražena srážková daň z příspěvku od zaměstnavatele. Pokud bych převedla peníze na novou smlouvu a pak vybrala peníze, nebude třeba zdanit příspěvek zaměstnavatele v DPFO podle § 10 ZDP?
Zaměstnavatel přispívá zaměstnanci na penzijní připojištění 2000 měsíčně jako daňově uznatelné náklady u zaměstnavatele, u zaměstnance osvobozeno.
Může mu ještě k tomu přispět na benefit třeba na dovolenou nebo tábor pro dítě? Pro firmu daňově neuznatelné náklady, ale u zaměstnance osvobozeno? Lze tyto benefity kombinovat?
- Článek
Zákonem č. 462/2023 Sb. došlo s účinností od 1. 1. 2024 ke změně zákonů vztahujících se na podporu spoření na stáří. Jednak jde o zákon o daních z příjmů , zákon o penzijním připojištění se státním příspěvkem, zákon o podnikání na kapitálovém trhu , zákon o doplňkovém penzijním spoření ad. V článku si uvedeme stěžejní změny vztahující se ke změnám ve státní podpoře penzijního spoření, a především se zaměříme na zásadní změny týkající se daňové podpory produktu spoření na stáří.
Fyzické osobě došly od penzijní společnosti opravné daňové potvrzení o platbách příspěvků účastníka na penzijní připojištění se státním příspěvkem za jednotlivé roky od 2019 do 2022. Na základě vyjádření mzdové účtárny totiž bylo provedeno přeúčtování plateb zasílaných z účtu společnosti na příspěvek zaměstnavatele. Původně byly tyto platby přiřazeny jako příspěvek účastníka. Touto opravou tudíž došlo ke změně v nároku na odpočet ze základu daně z příjmu. Je možno dodanit rozdíl jednou částkou v daňovém přiznání za rok 2023, nebo musí být podána dodatečná daňová přiznání za jednotlivé roky?
Od roku 2024 je nově povinnost na potvrzení o zdanitelných příjmech uvádět částky, které zaměstnavatel svému zaměstnanci přispěl na soukromé penzijní připojištění/doplňkové penzijní spoření, dlouhodobý investiční produkt atd., protože nově by měl mít zaměstnanec povinnost při zrušení produktu tyto částky uvést do svého daňového přiznání. Podle přechodných ustanovení se to týká ale jen smluv, které vznikly po 31. 12. 2023. Nicméně GFŘ ve své informaci uvádí, že rozhodné je datum uzavření smlouvy. Jak by to správně tedy mělo být? Je podstatné datum uzavření smlouvy nebo datum jejího začátku/účinnosti/vzniku. Často totiž bývá smlouva podepsaná v prosinci 2023, ale její začátek je 1. 1 2024. Zákon č. 462/2023, čl. II – přechodná ustanovení.
Je možné, aby veřejná společnost přispívala svým jednatelům na doplňkové penzijní připojištění, pokud budou mít uzavřenou smlouvu o výkonu funkce, kde bude sjednána odměna a tento příspěvek? Lze, i když odměna sjednána nebude, ale bude sjednán jen tento příspěvek? Nemají sjednán žádný zaměstnanecký poměr. V případě, že toto lze, bude to mít stejný daňový dopad jako u běžných zaměstnanců?
Firma s. r. o. chce přispívat na penzijní připojištění svému společníku/jednateli. Tento společník/jednatel nemá se s. r. o. sepsanou žádnou formu smlouvy ani jako zaměstnanec, ani na výkon funkce a nepobírá žádnou mzdu ani odměnu; a od roku 2024 je jako OSVČ přihlášen v režimu paušální daně.
Může s. r. o. tomuto společníkovi/jednateli v tomto případě přispívat na penzijní připojištění? V případě že ano, bude tento příspěvek daňový náklad firmy? Do jaké výše? Neporuší společník podmínky pro režim paušální daně, když mu s. r. o. přispěje na PP ve výši 50 000 Kč za rok? V jakém případě by bylo možné, aby příspěvky byly pro s. r. o. daňovým nákladem a společník by neporušil podmínky pro paušální daň?
Předseda predstavenstva a. s, důchodce, od ledna 2024 zaměstnán v a.s . na DPP se mzdou 9 800 Kč, podepsané prohlášení, jedna DPP. Lze v tomto případě poskytnouz příspěvek na penzijní pojištění 4000 Kč měsíčně, který bude v a. s. daňovým výdajem a u zaměstnance osvobozený příjem?
Momentálně se ve Poslanecké sněmovně nachází vládní návrh zákona v souvislosti s rozvojem finančního trhu a s podporou zajištění na stáří. Jedná se o tisk č. 474. V tomto článku se koukneme na aktuálně navržené změny schválené po 1. čtení.
Novela se v rámci zjednodušení pokouší o určité zvýšení přehlednosti v paragrafu osvobození v souvislosti s pojistnými plněními [§ 4 odst. 1 písm. l) zákona o daních z příjmů – dále jen jako „ZDP“) – sem lze zařadit produkty komerčního typu, jako je penzijní připojištění se státním příspěvkem, doplňkové penzijní spoření, penzijní pojištění anebo i různá pojistná plnění z pojištění osob, například pojištění pro případ dožití se stanoveného věku nebo dřívější smrti. Z daňového pohledu zůstávají u většiny produktů časové a věcné podmínky pro osvobození stejné; například penze vyplácané z těchto produktů musí i nadále být vypláceny alespoň po dobu 10 let. Novela však mění podmínky pro osvobození u příjmů z plnění z pojištění osob, kdy nově se sem „vejde“ už jen samotné pojistné plnění; ostatní plnění z tohoto pojištění jako například odkupné by v případě schválení novely v tomto znění vstupovala už do dílčího základu daně z kapitálového majetku.
Naše škola přispívá z FKSP na penzijní připojištění. Budeme přispívat i nadále, pokud zaměstnanec odejde do předčasného starobního důchodu? A můžeme přispívat zaměstnanci, který skončil pracovní poměr a má podanou žádost u OSSZ o přiznání starobního důchodu před dosažením důchodového věku bez výplaty?
OSVČ bude ukončovat penzijní připojištění, počátek smlouvy o penzijním připojištění je od 1. 11. 2012. Odčitatelné položky byly uplatňovány v daňovém přiznání.
Příspěvky účastníka: 150 000 Kč
Příspěvky zaměstnavatele: 60 000 Kč
Zhodnocení: 13 800 Kč
Státní příspěvky: 15 910 Kč
Jaké výše uvedené položky bude dodaňovat v daňovém přiznání FO v §10 a jaké položky zdaní penzijní společnost?
Vláda schválila novelu zákonů v souvislosti s rozvojem finančního trhu a s podporou zajištění na stáří s účinností od 1. ledna 2024. Novela navrhuje úpravy III. penzijního pilíře s cílem zvýšit atraktivitu spoření na stáří a nový státem podporovaný způsob spoření na důchod, tzv. dlouhodobý investiční produkt.
Právnická osoba nemá žádného zaměstnance, nemá žádnou uzavřenou smlouvu o výkonu funkce jednatele, ve které je sjednaná odměna. V roce 2022 společnost poskytla společníkům (které jsou zároveň jednatele společnosti) příspěvek zaměstnavatele na penzijní připojištění se státním příspěvkem ve výši 50 000 Kč ročně každému (vypláceno jednorázově v prosinci). Nikdy jsem se nesetkala se samotným příspěvkem bez odměny. Je to správné? Příspěvek zaměstnavatele na penzijní připojištění říká o tom, že společnost poskytuje příspěvek zaměstnancům, ale žádného nemá a není registrovaná jako plátce daně z příjmů ze závislé činnosti. Lze souhrnnou částku 100 000 Kč dít do daňově uznatelných nákladů, nebo ne?
FO v paušálním režimu uvažuje o zrušení svého doplňkového penzijního spoření. Před vstupem do paušálního režimu si uplatňoval odpočet nezdanitelné časti daně na toto spoření. V případě, že zruší své penzijní spoření měl by dodanit uplatněné odpočty.
Jak se toto řeší v paušálním režimu?
Bude to mít za následek vypadnutí z paušálního režimu?
Společnost chce přispívat jednateli na penzijní připojištění. Jak to udělat správně, aby byl tento příspěvek pro firmu daňově uznatelným nákladem? Je potřeba uzavřít smlouvu o výkon funkce, kde bude napsáno, že společnost bude jednateli přispívat, a to i v případě, že jednatel nebude za výkon funkce dostávat odměnu?
Firma přispívá zaměstnanci max možnou výši, tj. 50 000,--Kč ročně. Musí být tato částka odeslána na účet penz. fondu do konce r. 2022, aby byla daňově uznatelnou položkou, tzn bude zúčtována v rámci mezd za 11/2022, nebo můžeme zúčtovat až se mzdou za 12/2022, v tom případě ale odejde částka až s odvody z mezd v lednu 2023? Je podmínkou uznatelnosti připsání na účet penz.fondu v rámci daného roku , nebo je podstatné účtování o daňovém nákladu na účet 527 k 31. 12. 2022?
Jaký je správný postup zaúčtování, pokud příspěvková organizace zřízená obcí (základní škola), hradí svému zaměstnanci (paní učitelce) z FKSP příspěvky na penzijní připojištění (hradí celou částku - může to tak být?). Jak správně zaúčtovat platbu do penzijního fondu + bankovní poplatek. Z pohledu zaměstnance jak pak tedy příspěvek na penzijní připojištění osvobozen od daně z příjmů v částce 50 000 Kč?