Prodej pozemku

FO nepodnikatel vlastní více jak 20 let pozemek. Na pozemku se rozhodla vystavět bytový dům, původně pro pronájem, nakonec si to rozmyslela a rozhodla se po kolaudaci, která nastane v roce 2025 bytový dům prodat. Jsou dvě varianty prodeje: a) prodej bytového domu jako celku b) rozdělení bytového domu na samostatné bytové jednotky, takto zaspat do katastru a následně prodat každou bytovou jednotku postupně zvlášt. Protože je stavba součástí pozemku, je případný prodej, vzhledem k datu pořízení samotného pozemku (datum dokončení stavby je irelevatní) osvobozen od daně z příjmů podle §4/1/b. Je to ale stejné v případě varianty b) tj rozdělením domu na jednotky? 
Vydáno: 11. 11. 2024
Právnická osoba (s.r.o.) prodává svému společníkovi stavební pozemek (při koupi si nenárokovala DPH). Musíme prodej zatížit 21% DPH? Jelikož se jedná o spojené osoby, tak sjednaná cena musí odpovídat ceně obvyklé. Tu máme stanovenu na základě posudku. Bere se tato cena v posudku jako cena konečná, ze které při prodeji vypočítáme DPH shora, nebo se tato cena v posudku považuje za cenu bez DPH a musíme k ní připočítat 21% DPH?
Vydáno: 30. 10. 2024
Fyzická osoba, nepodnikatel, neplátce DPH, se rozhodla prodat pozemek zapsaný vkatastru nemovitostí jako orná půda. Tato fyzická osoba vlastní i jiné nestavební pozemky, které se jí povedlo v minulosti nakoupit a není v budoucnu vyloučený ani jejich prodej. Na tento konkrétní pozemek byla sepsána budoucí kupní smlouva s tím, že budoucí kupující – společnost s ručením omezeným (FO prodávající je společníkem v této s. r. o.), je oprávněn již před samotným podpisem smlouvy o prodeji a převodu pozemku na katastru, nakládat s pozemkem jako vlastním a provádět na pozemku úpravy spočívající k zajištění příjezdové komunikace, přivedení sítí k hranici pozemku a případným terénním úpravám na pozemku. Tím by došlo k přeměně pozemků z pohledu zákona o DPH na stavební. Pozemek bude rozparcelován až pro samotném prodeji novým vlastníkem. Bude u prodávajícího prodej pozemku podléhat jen dani z příjmu nebo bude u prodávajícího posuzován jako prodej pozemku stavebního a bude i předmětem DPH a s jakými dopady a budou činnosti prováděné budoucím kupujícím u kupujícího daňově uznatelným výdajem (součást vstupní ceny...)?
Vydáno: 05. 09. 2024
Společnost s. r. o. (plátce DPH) bude zajišťovat pro fyzickou osobu – občana, který vlastní ornou půdu její převedení na stavební parcely a vyjmutí ze zemědělského půdního fondu. Po provedení změny „zaplatí“ vlastník pozemků společnosti odměnu formou bezúplatného převedení části pozemků na společnost. Je možná tato varianta? Jak případně ocenit převedené pozemky, znaleckým posudkem k datu provedení změny v katastru nemovitostí? Pokud ano, bude stejným způsoben oceněn i příjem u FO podléhající zdanění podle § 10 ZDP za předpokladu, že pozemek není zařazen v obchodním majetku a nevztahuje se na něj osvobození?
Vydáno: 24. 07. 2024
Jaký je postup pro fyzickou nepodnikající osobu pobírající pouze důchod v následujícím případě: tato osoba zdědila pozemek po otci a následně část prodala státu (za účelem výstavby silnice), za tímto účelem muselo být obnoveno dědické řízení (po 25 letech od úmrtí otce), otec před úmrtím vlastnil pozemky více než 10 let .Vztahuje se i na tento případ osvobození od daně z příjmu? Pokud ne, může důchodce uhradit daň z příjmu hned anebo až po uplynutí kalendářního roku + podat daňové přiznání? Pokud ano, musí oznámit finančnímu úřadu osvobozený příjem? Vyplývá pro důchodce ještě nějaká další povinnost vyjma podání přiznání daně z nemovitosti do 31. 1. 2025? Dědické řízení proběhlo v roce 2004. Obnoveno bylo po 20 letech, tj. letos v roce 2024 z důvodu nalezení dědiců, tj. k dědění pozemku došlo v roce 2024 a bezprostředně po té došlo i k odprodeji pozemku státu. Prodejní cena byla x-násobkem ceny odhadní.
Vydáno: 20. 06. 2024
Fyzická osoba koupila v roce 2016 pozemek. Tento pozemek byl v tomto roce rozparcelován na menší části - parcely. Druh pozemku i po rozdělení zůstává stále stejný. V roce 2023 došlo k prodeji několika parcel. Bude prodej těchto pozemků od daně z příjmu osvobozen dle § 4 ZDP (lhůta 5 let od nabytí pozemku)? Dle sdělení majitele nebylo od data jeho pořízení s pozemkem (trvalý travní porost) vůbec nijak nakládáno, nebylo provedeno žádné zasíťování, přivedení cesty či jiné dodatečné úpravy. Pozemek byl pouze rozdělen z jedné na několik parcel. Jinak je ve stejném stavu jako při původním pořízení.
Vydáno: 10. 04. 2024
OSVČ od ledna 2023 podniká v režimu paušální daně. Jako soukromá osoba v roce 2022 nakoupila 3 pozemky (nebyly a nejsou v obchodním majetku). V roce 2023 všechny tyto pozemky prodala, a to takto: 1. pozemek - nákup v roce 2022 za 3.600.000 Kč, prodej r. 2023 za 3.900.000 Kč. Provize za prodej 180.000 Kč. 2. pozemek - nákup v roce 2022 za 2.500.000 Kč. 3. pozemek - nákup v roce 2022 za 2.230.000 Kč, prodej společně s pozemkem č. 2 v r. 2023 za 3.800.000 Kč. Provize za prodej pozemků 2 a 3 je 121.000 Kč. 1. Bude mít povinnost podat daňové přiznání za rok 2023? 2. Bude muset danit příjem z prodeje některého z pozemků nebo se příjmy a výdaje/náklady sčítají za všechny prodané pozemky? Pokud bude muset podávat daňové přiznání, jak toto bude vypadat?
Vydáno: 01. 02. 2024
Právnická osoba (SRO) - neplátce prodá stavební pozemky se závazkem provést zasíťování, vybudování komunikace atd. Tím překročí obrat a stane se plátcem. Následně jako plátce nechá dodavatelsky zrealizovat výše uvedenou infrastrukturu. Z hlediska výstupu už dojde pouze k prodeji komunikace obci za symbolickou cenu, ze které bude DPH odvedena. Má u dodavatelských faktur-dańových dokladů nárok na plný odpočet DPH?
Vydáno: 15. 01. 2024
V 4/2023 jsem prodala pozemek. Musím podat do 31. 1. 2024 daňové přiznání k dani z nemovitých věcí? Toto přiznání bude na rok 2024, takže již nebude obsahovat tento pozemek?
Vydáno: 10. 01. 2024
S. r. o. vlastní pozemky, které připravuje k výstavbě rodinných domů (demolice, odvoz sutě. příprava sítí a komunikací). Dle LV je způsob využití zastavěná plocha a nádvoří, orná půda, zahrada, jednalo se o areál zkrachovalých stavebnin. Nabyto bylo od plátce DPH v roce 2017, kupující s. r. o. byla v té době neplátce. Kupující s. r. o. byla poté plátcem DPH v letech 2018–2021 a registrace jí byla zrušena pro neuskutečňování plnění. Dosud neměla žádné výnosy. Nyní společník a jednatel zjistil, že se mu nepodaří prodat obchodní podíly společnosti (osvobozeno od daně z příjmu po 5 letech), tzn. celou výstavbu jako developerský projekt a s. r. o. začne prodávat jednotlivé pozemky kupujícím – fyzickým osobám nepodnikatelům (17 dílčích pozemků) po 1,5 mil. Kč. Areál je v intravilánu obce, vedený jako zastavitelný. Stane se s. r. o. plátcem DPH po prodeji prvních dvou pozemků?
Vydáno: 20. 10. 2023
Na fyzickou osobu byly darovací smlouvou převedeny pozemky. Dar nebyl od příbuzného, zdaní se tedy dle § 10 zákona o daních z příjmů. FO pozemky začala pronajímat, lze uplatnit snížení základu daně dle § 23 odst. 3 písm. c) bod 8 z důvodu využití bezúplatného příjmu k dosažení, zajištění a udržení příjmu? Na jakém řádku přiznání k dani z příjmů fyzických osob by se snížení základu daně případně projevilo? 
Vydáno: 20. 10. 2023
Fyzická osoba (občan) koupil v r. 2019 dva pozemky, které spolu sousedí. Na prvním je stavba občanské vybavenosti bez č.p. a na druhém je garáž. Tyto pozemky v lednu 2023 prodal se ziskem a získané prostředky chce použít na uspokojení své bytové potřeby (konktrétně na splacení stavebního spoření na byt, ve kterém bydlí). Je možné uplatnit osvobození příjmu?
Vydáno: 02. 10. 2023
OSVČ je v roce 2023 v paušálním režimu, jako nepodnikatel na svoje rodné číslo prodává pozemek na Slovensku. Prodej není osvobozený a na Slovensku také odvede daň. Ano má celosvětový příjem v ČR dle § 10 ZDP, ale daň odvede na Slovensku. Bude jeho daň za rok 2023 rovna paušální dani a není nutné podávat nic v ČR?
Vydáno: 12. 06. 2023
Klientka zdědila pozemek 9. 2. 2023 a vzápětí ho 2. 5. 2023 prodala. Musí jako občan z obdržené částky ještě zaplatit daň z příjmů? 
Vydáno: 25. 05. 2023
V roce 2006 fyzická osoba koupila pozemek. Na pozemku postavila rodinný dům a garáž, stavba jako rozestavěná nebyla nikdy zapsána do KN. V lednu 2022 byla sepsána kupní smlouva na prodej pozemku se stavbou dokončeného rodinného domu a garáží. V té době nebyly stavby ani zkolaudovány, ani zapsány v KN. K datu podpisu kupní smlouvy nenabylo kolaudační rozhodnutí právní moci. K tomu došlo až druhý den po podpisu, a následně i zápis stavby do KN byl proveden na původního vlastníka. Peníze za prodej obdržel původní vlastník v únoru 2022. Nemovitosti nebyly součástí obchodního majetku, původní vlastník tam neměl. Skutečnosti roku 2022 pro názornost: 1.den – sepsání kupní smlouvy na prodej pozemku a stavby mezi původním a novým vlastníkem 2.den – nabytí právní moci kolaudačního rozhodnutí na stavbu na původního vlastníka 3.den – zapsání staveb do KN (pozemek již zapsán v roce 2006) na původního vlastníka na základě kolaudačního rozhodnutí 4.den – proveden vklad do KN na základě kupní smlouvy z 1.dne, na nového vlastníka. Je příjem z prodeje nemovitých věcí osvobozen podle § 4 odst. 1 písm. b) zákona?
Vydáno: 21. 03. 2023
Fyzická osoba získala zhruba před 20 lety pozemek, a to darem od rodičů. Tato fyzická osoba darovaný pozemek v roce 2022 rozparcelovala na 4 samostatné pozemky + související pozemek, který bude v budoucnu plnit funkci komunikace. Fyzická osoba pak v roce 2023 provede zasíťování (kompletní ZTV - přípojka vody, elektřiny a plynu) a vybuduje komunikaci mezi pozemky. Následně tyto pozemky rozprodá jako stavební. Bude prodej těchto pozemků osvobozen od daně z příjmů z důvodu naplnění časového testu, a to i přes skutečnost, že pozemky jsou "zhodnocené" kompletním zasíťováním? Doplňujeme, že FO jedná jako nepodnikatel a pozemky neměla a nemá zařazeny v obchodním majetku.
Vydáno: 15. 03. 2023
Společnost s r. o. pořídila v roce 2021 pozemky od jednoho prodávajícího za celkovou cenu 6,7 mil. Kč. Jde o několik parcel s různou klasifikací (zahrada, zastavěná plocha, trvalý travní porost a orná půda). V roce 2022 navíc došlo ke změně klasifikace zastavěná plocha na ostatní plocha (budova která původně na pozemku stála byla zbourána). Jakým způsobem lze stanovit cenu cenu jednotlivých parcel - lze přepočíst celkovou kupní cenu z r. 2021 na m2 a při následném prodeji části parcel uplatnit proti prodeji odpovídající částku?
Vydáno: 02. 03. 2023
Fyzická osoba koupila pozemek v roce 2007. Datum nabytí pozemku je v roce 2007 (zápis do KN). Na pozemku vznikla rozestavěná stavba – před 1. 1. 2021. Nejedná se o obchodní majetek. V roce 2023 dojde k prodeji uvedené nemovitosti. Časový test pro osvobození posuzuji podle § 4 odst. 1 písm. b) ZDP – lhůta 5 let. Před přijetím NOZ v roce 2012 bylo důležité u rozestavěné stavby datum zápisu rozestavěné stavby do KN, dům byl považován za samostatný objekt – se samostatným dnem nabytí. Nyní stavba přebírá lhůtu daného pozemku, není rozhodné, kdy byla stavba zapsána do KN. Bude při prodeji v roce 2023 osvobozen prodej i rozestavěné stavby, když k zápisu rozestavěné stavby do KN dojte v letech 2018 – 2020?
Vydáno: 02. 03. 2023
Klient v roce 2020 koupil pozemek bez DPH, s tím, že na něm postaví domy a pak to vše prodá. Během této doby se v souvislosti s přípravou na této akci, zaúčtovali faktury za geodetický průzkum, studii na stavbu domů, přípojky pro jednotlivé domy. Stavba žádná nezačala a klient se rozhodl tento pozemek prodat. V katastru nemovitostí je stále vedena orná půda. Bude prodej uskutečněn s DPH nebo bez DPH? Klient je plátcem DPH.
Vydáno: 10. 11. 2022
Společnost s r. o., neplátce DPH, nakoupila v r. 2017 pozemky se záměrem je zasíťovat a prodat. Záměr se ale nezdařil a pozemky budou (v nezměněném stavu, případně dojde jen k rozparcelování) v roce 2022 prodány. Společnost má živnostenské oprávnění na „Pronájem a správa vlastních nebo pronajatých nemovitostí“, reálně však neprovádí žádnou ekonomickou činnost. Bude příjem z těchto prodejů vstupovat do obratu 1 mil. pro registraci k DPH?
Vydáno: 11. 10. 2022