Sazba daně (DPH)
Jsem fyzická osoba, plátce DPH. Vlastním budovu, ve které je několik bytových jednotek, restaurace, obchod. Budovu nemám v obchodním majetku, z pohledu daně z příjmu fyzických osob zdaňuji příjmy z pronájmu dle paragrafu 9 zákona o DP. Budova je zapsána v katastru nemovitostí jako bytový dům.
Restaurace a obchod je pronajímán plátcům DPH, se sazbou 21 %. Bytové jednotky jsou pronajímány občanům a osvobozeny od DPH.
Nakupuji služby od řemeslníků: instalatér, topenář, zedník,…
1. Dotaz: fakturace od řemeslníků za práce provedené v restauraci jsou s přenesenou daňovou povinností. Mám v tomto případě nárok na vykázání v přiznání k DPH plnohodnotnou celkovou fakturovanou částku na vstupu a výstupu, a s jakou sazbou DPH?
Sníženou, protože se jedná o bytový dům, nebo základní, protože se jedná o práce v nebytovém prostoru – a z jeho pronájmu je mnou odváděna 21% sazba DPH?
2. Dotaz: Nyní budu opravovat střechu, budu mít fakturu od dodavatele plátce DPH a nakupovat materiál v obchodě. Tento výdaj budu vykazovat v přiznání k DPH jako krácení koeficientem (sloupeček krácený odpočet). Protože střecha slouží k pronájmu bytů i nebytů.
Je postup správný?
V jaké sazbě DPH vyměřit DPH mezi Subdodavatelem (pronájem lešení) a Zhotovitelem (Stavební práce), oba plátci DPH, když Objednatel (Společenství vlastníků má v SoD sazbu DPH 12 %). Tedy Zhotovitel (stavební firma) fakturuje Objednateli (společenství vlastníků) s 12 % sazbou DPH. V jaké sazbě ale vyměřit Subdodavatelskou fakturu z pohledu Zhotovitele?
Firma, s.r.o., plátce DPH má 2 společníky, kteří jsou zároveň jednateli. Jeden z nich chce z firmy odejít. Odchod si mimo jiné smluvně podmínil tím, že mu bude darováno auto, které je zařazeno v majetku firmy (pořízeno na úvěr, právě splaceno a plně odepsáno). Dotyčný je ve firmě zaměstnán na DPČ malého rozsahu. Jak to prosím bude s oceněním automobilu a s daněním (nejen DPH, ale i DPFO - bude hrát roli, že je společník ve firmě zaměstnán a tudíž se bude jednat o nepeněžní příjem zaměstnance se všemi odvody nebo tím, že je to uvedeno ve smlouvě a týká se to společníka, tak si nepeněžní příjem bude muset společník zdanit sám)?
Společnost s.r.o., plátce DPH koupila za účelem své podnikatelské činnosti od developera v 07/2010 bytovou jednotku o rozloze 65m2 + 25m terasy za cenu 4 352 802 Kč včetně DPH (kolaudace vydána v 04/2010) . Z této ceny byl uplatněn odpočet DPH v tehdy prodejcem uváděné výši 10%. V průběhu let došlo k modernizaci, za cca 1 000 000 Kč, ze které byl rovněž nárokován odpočet DPH. Nemovitost byla nepřetržitě užívána k podnikatelským účelům (kanceláře společnosti), její pořizovací a navýšená cena byla průběžně uplatňována v odpisech. Aktuální zůstatková cena činí 3 291 431 Kč. Nyní, do konce roku 2024 dojde k prodeji za cenu 6 100 000 Kč.
Bude se muset z prodejní ceny odvádět DPH? Pokud ano v jaké výši a na základě jakého ustanovení?
Česká s. r. o. je plátce DPH, provádí stavební práce. Firma dostala objednávku od základní školy, škola není plátce DPH. Jak tedy máme fakturovat stavební práce pro školu? Faktura vydaná bude s DPH 12 %, nebo školy jsou nějak osvobozené?
OSVČ plátce DPH bude vykonávát montážní práce : panele na podláhy v komerčních budovách nebo sociálních bytech pro polskou firmu, plátce DPH -VAT. Montážní práce na nemovitostech, které se nachází v ČR. Co všechno by jsme měli vědět doložit, že OSVČ bude fakturovát polské firmě s DPH.
Zabýváme se montáží vrat (posuvných, rolovacích...) a montáží žaluzií (všeho druhu). Nejsme si jistí, zda lze uplatnit v těchto případech sníženou sazbu DPH (bod 1+2) a zda se jedná o přenesenou daňovou povinnost v případě bodu 3+4):
1. Zákazník-občan požaduje výměnu vadných lamel na rolovacích vratech v garáži rodinného domu určený k bydlení.
2. Zákazník-občan požaduje opravu žaluzií (vodících lišt, lamel) v rodinném domě.
3. Zákazník-firma (plátce DPH) požaduje opravu a seřízení motoru na posuvné bráně (jedná se jen o zásah do elektroniky motoru).
4. Zákazník-firma (plátce DPH) požaduje výměnu a instalaci nového motoru za vadný na posuvné bráně. Motor může být umístěn přímo na posuvném křídle nebo na sloupku plotu.
Právnická osoba (s.r.o.) prodává svému společníkovi stavební pozemek (při koupi si nenárokovala DPH). Musíme prodej zatížit 21% DPH? Jelikož se jedná o spojené osoby, tak sjednaná cena musí odpovídat ceně obvyklé. Tu máme stanovenu na základě posudku. Bere se tato cena v posudku jako cena konečná, ze které při prodeji vypočítáme DPH shora, nebo se tato cena v posudku považuje za cenu bez DPH a musíme k ní připočítat 21% DPH?
Jsme e-shop a prodáváme do EU a Švýcarska, zákazník vyplnil fakturační adresu (na firmu) ve Švýcarsku (tedy třetí země), ale dodací adresu do Francie (v adrese není uvedena firma, pouze adresa občana). Zboží bude odesláno z České republiky do Francie. DPH podáváme přes OSS. Jaký vliv má v tomto případě fakturační adresa na DPH? Bude sazba na faktuře dle Francie, tedy podle země dodání, nebo kvůli fakturační adrese to bude jinak? Jak bude tento pohyb zboží vykázaný v daňovém přiznání?
Společnost s r. o., plátce DPH, dováží zboží z Ukrajiny. na Platebním výměru celního úřadu je vyčíslená částka DP a uvedeno: DPH nevybírá CÚ. Jedná se o přenesenou daňovou povinnost? Jak toto DPH vyjádřit v daňovém přiznání, na jakém řádku? Jedná se o zboží se základní sazbou.
Pokud jako fitcentrum budeme nabízet balíček cvičení – členství včetně jídelníčku, bude odvod DPH ve výši 12 %? Je tedy jídelníček jako vedlejší služba přidružena k hlavní službě, což je cvičení?
Firma s. r. o. prodává online kurzy pilates. Jakou výši DPH máme správně použít?. Pokud patří do snížené sazby DPH, tak podle čeho to správně určíme? Online sportovní činnost v příloze číslo 2 a v CZ-CPA 93.11, 93.12, 93.13,93.29.11, 93.29.19 nemohu najít. Myslíme si, že by měl být prodej v základní sazbě DPH.
- Článek
Předmětem příspěvku je registrační povinnost daňových subjektů. Nejdříve se zaměříme na základní úpravu této povinnosti včetně změn, které byly přijaty od roku 2024. Důležitá je také forma a způsob podání, kterým je tato povinnost splněna. Dále se článek zaměřuje na právnické osoby a speciálně na splnění této povinnosti u veřejně prospěšných poplatníků. Poslední část příspěvku je zaměřena na registrační povinnost k dani z přidané hodnoty s tím, že prostor je věnován také oblasti identifikovaných osob.
Nechali jsme si v rodinném domě (soukromá osoba) udělat pravidelnou roční prohlídku plynového kotle. Na faktuře je napsáno - kontrola plynového kotle - kontrola a čištění plynového zařízení. Sazba DPH je 12 %. Je to takto správně?
Společnost s r. o., neplátce DPH, má předmět podnikání ubytovací služby a provozuje ubytovnu zhruba o 6 pokojích. Pronajímá si asi polovinu nemovitosti, která je zapsaná v katastru nemovitostí jako objekt k bydlení. Nyní na ubytovně byly prováděny drobné opravy, které s. r. o. jako pronajímatel hradila. Jaká by měla být správná sazba DPH u stavebních prací: 12 nebo 21 %?
Jak postupovat, co se týče DPH, pokud si na českém e-shopu koupí slovenský občan poukaz na nákup zboží? Na tomto e-shopu lze nakoupit zboží jen s 21 % DPH.
Jsme právnická osoba - s.r.o. - plátce DPH - dodáváme FVE koncovým uživatelům plátcům i neplátcům DPH. Jaký bude oběh DPH a povinnosti s ním spojené?
* sazba na FVE 12% (?)
*Nakupujeme materiál a zboží na realizaci díla s 21% DPH - uplatňujeme nárok na odpočet v řádku 40 tiskopisu přiznání k DPH (?)
* vystavujeme zálohovou fakturu na dílo odběrateli = bez DPH protože půjde o přenesenou daňovou povinnost podle §92 ZDPH resp. §92e = (?)
* vystavená záloha je uhrazená = nevystavujeme daňový doklad na přijatou platbu (?) tzn. není vykázána v řádku 25 přiznání k DPH (?)
* dílo je dokončeno a předáno = vystavujeme konečný daňový doklad = v režimu přenesení daňové povinnosti dle § 92 (92e) tedy bez DPH základ daně uvedený v řádku 25 přiznání k DPH (?)
* výše uvedené (pokud je to správný postup) platí pro odběratele plátce DPH i neplátce?
* rozumím tomu správně, že DPH dle výše uvedeného - platí resp. uvádí ve svém přiznání k dani pouze náš dodavatel materiálu a zboží a naše firma i náš odběratel plátce - DPH - pouze v přiznání k DPH vykazujeme, ale k jeho "úhradě" nedochází?
* v kontrolním hlášení k DPH uvádíme plnění dle §92e v oddíle A.1. (?)
Děkuji za výklad správného postupu i správnosti vyplnění výkazů!
Fyzická osoba, plátce DPH, zakoupila do svého výlučného vlastnictví nebytový prostor s tím, že zde zřídí privátní wellness. Pravděpodobně prostory pronajme, a sice neplátci. Nájem bude FO zdaňovat podle § 9 ZDP, v přiznání DPH bude vykazovat osvobozená plnění. Do nebytového prostoru zakoupí vířivou vanu a saunu - vše v ceně cca 250-300 000 Kč. Uvedené movité předměty zařadí do obchodního majetku, uplatní odpočet DPH, bude odpisovat a nájem movitého majetku bude fakturovat s DPH 21 %. Už dopředu předpokládám situaci, že nájemce nájem ukončí a FO bude wellness provozovat sám. Je takto správně?
- Článek
Články 98 odst. 2 a příloha III, bod 7 směrnice 2006/112/ES musí být vykládány tak, že zřízením herních zařízení v obchodních centrech nelze uplatnit sníženou sazbu DPH jako na zábavní parky.
- Článek
Články 1 odst. 2 a 73 směrnice 2006/112/ES musí být vykládány v tom smyslu, že nebrání vnitrostátní praxi, která neumožňuje opravu základu daně a vrácení přeplatku na DPH, pokud chybí faktura a nebylo prokázáno nebezpečí ztráty daňových příjmů.