Služby ubytovací
Společnost s r. o., neplátce DPH, má předmět podnikání ubytovací služby a provozuje ubytovnu zhruba o 6 pokojích. Pronajímá si asi polovinu nemovitosti, která je zapsaná v katastru nemovitostí jako objekt k bydlení. Nyní na ubytovně byly prováděny drobné opravy, které s. r. o. jako pronajímatel hradila. Jaká by měla být správná sazba DPH u stavebních prací: 12 nebo 21 %?
Zaplatili jsme zálohu na ubytování v Německu. Ubytování proběhne v listopadu 2024 v době konání veletrhu.
Je správné, když fakturu nebudeme uvádět do přiznání k DPH?
Žena a muž žijí pět let ve společné domácnosti (tzv. nesezdané soužití) - nejsou manželé. V těcho pěti letech muž nabyl vlastnické právo, koupí, k rekreační chatě, která je v jeho výlučném osobním vlastnictví. Nyní se žena rozhodla, že v této chatě bude poskytovat ubytovací služby (v souladu se živnostenskám zákonem), jako OSVČ. Je povinné, aby poskytnutí chaty mužem ženě, k ubytovacím službám, bylo úplatné? Pakliže by bylo poskytnutí bezúplatné, plyne z tohoto poskytnutí muži nějaký nepeněžní příjem, který by musel zdaňovat daní z příjmů FO?
Jsem fyzická osoba, plátce DPH, provozujeme penzion na horách. Jakou použijeme sazbu DPH u pobytových balíčků - ubytování s jogou, ubytování s wellnes apod. Domnívám se správně, že od 1. 1. 2024 je DPH sjednocená, tudíž u fakturace použijeme 12% DPH?
Daňový rezident ČR, plátce paušální daně, má příjmy z podnikání v tuzemsku cca 1mil. ročně. Má v úmyslu začít nabízet ke krátkodobému pronájmu svůj apartmán v Španělsku. Dle mého názoru se jedná o ubytovací služby, tedy příjmy ze živnosti, ne nájmu.
Lze tento příjem připočíst k tuzemským příjmům a v případě, že nepřekročí obrat 1,5 mil. Kč, zůstane v režimu paušální daně a nemusí podávat daňové přiznání?
Penzion, s. r. o., nakupuje čaje, kávu a různé sladkosti (oplatky, bonbony) pro ubytované. Jsou všechny tyto náklady pro penzion daňově uznatelné?
Klient provozuje „rodinný penzion“. Je povinnost ze zákona vést knihu ubytovaných hostů?
Fyzická osoba, příjmy z § 6 a z § 7 ZDP (lékař), chce pronajímat chatu na krátkodobé pronájmy (cca 12 × do roka různým lidem). Chata je v SJM. Bude tento příjem danit v § 7 nebo § 9 ZDP? Musí mít na tuto činnost živnostenský list?
Jsem rezident ČR, příjmy mám pouze ze zaměstnání v ČR. V zahraničí vlastním nemovitost a v roce 2023 jsem měl i příjmy z krátkodobého pronájmu této nemovitosti (airbnb). Tyto příjmy byly již v zahraničí zdaněny. Musím tyto příjmy zdanit i v ČR podle paragrafu 7 nebo 9? Pokud mám povinnost příjmy zdanit podle paragrafu 7, tak je nutné si založit živnost? Bude se z příjmů odvádět i zdravotní a sociální?
Sdílená ekonomika má řadu podob. Obecně se dá říci, že se jedná o ekonomický trend 21. století, kdy vlastníci předmětů, které využívají pouze příležitostně, poskytnou danou věc k užívání i těm, kterým se nevyplatí daný předmět koupit, nebo si jej nemohou finančně dovolit, a rozmělnit tak i své vlastní náklady spojené s vlastnictvím daného předmětu (či případně dosáhnout i zisku). Významnost sdílené ekonomiky v poslední době neustále narůstá, a to mimo jiné díky soustavnému rozvoji a rozšiřujícímu se využití digitálních technologií, internetu a mobilních platforem. Její nástup v posledních letech jde ruku v ruce s trendy cirkulární ekonomiky, udržitelnosti, všeobecně rostoucích nákladů, a v neposlední řadě též ekologie.
FO, měsíční plátce DPH, uskutečňuje zdanitelná plnění - ubytovací služby. Od září 2023 k tomu začal pronajímat jinou nemovitost - osvobozené plnění. Od září jsme tedy začali rozdělovat náklady pro krácený koeficient (100 %). Jak vypočítám v prosinci vypořádací koeficient a následně nový zálohový koeficient na rok 2024? Za celý rok 2023, nebo jen za období kdy osvobozené příjmy byly, tedy 1-9/2023?
Jsem majitel domu o 3 bytových jednotkách, které pronajímám přes Airbnb. Jak se mi tento pronájem projeví u daně z nemovitosti?
Právnická osoba vlastní a provozuje rekreační apartmány, tzn. poskytuje ubytovací služby. Ubytování je v 10% sazbě daně. Krom toho jsou poskytovány další služby podle ceníku, které si zákazník vybírá dobrovolně. Tyto považujeme za samostatná plnění se sazbou daně, která konkrétnímu plnění přísluší (např. vstup do bazénu, obědy či večeře apod.). Nejsem si ale jisti následujícími službami stran jejich zařazení do sazby daně, resp. zda nemohou být vedlejším plněním k ubytovací službě, tzn. zda se i u nich neuplatní snížená sazba daně. Jedná se o: (i) dětská postýlka na pokoj, (ii) dětská židlička na pokoj, (iii) extra výměna povlečení (pokud si zákazník přeje navíc výměnu povlečení v průběhu pobytu - objednává když je povlečení znečištěné nebo dopředu, když chce výměnu povlečení v polovině pobytu), (iv) extra výměna ručníků (tj. zákazník si přeje výměnu ručníků častěji, než je zahrnuto v ceně ubytování), (v) rezervace na přání - poplatek za to, že se zákazník může zvolit konkrétní číslo apartmánu, který si objednává.
- Článek
Rozsudek Soudního dvora Evropské unie ze dne 29. 6. 2023 ve věci C-108/22 Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej versus C. sp. z o.o.
Jakok občan, vlastním chalupu. Tuto chalupu jsem chtěla pronajímat (jako svoji vlastní k rekreačním účelům), protože bych musela mít ŽL a být OSVČ, to jsem nechtěla, a proto jsem to začala řešit přes firmu (s. r. o.), kde také jsem vlastník a jednatel. Máme firmu s manželem společně. S. r. o. pronajímá chalupu k rekreačním účelům, inkasuje peníze za pronájem, ale náklady spojené s energií, vodou, hypotékou, jsou psány na mě jako občana a já vše platím. Takže já mám náklady, s. r. o. má příjem. Ráda bych tyto náklady, které jsou spojeny s ubytovacími službami, evidovala v s. r. o. Všechny příjmy z pronájmu jsou příjmem s. r. o. Jak mohu uplatnit výdaje na energie, vodu, odpady, úroky z hypotéky, do daňových nákladů? Smlouvy s dodavateli jsou uzavřeny (historicky) na mou osobu, jakožto vlastníka objektu. Objekt je využíván pouze k podnikatelským účelům, krátkodobý pronájem – ubytovací služby. Jak jsem uvedla, bydlím cca 30 min od chalupy, také na vesnici. Objekt k soukromým účelům nevyužívám. Jednoznačně náklady na energie jsou spotřebovány pro ubytovací služby. Je prokazatelné, že všechny náklady jsou spotřebovány v souvislosti s ekonomickou činností. Jsou daňově uznatelné náklady na opravu (po hostech) chalupy, když chalupa není v majetku firmy?
Dům pro seniory je registrovaný poskytovatel dle zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách, jedná se o soukromý podnikatelský subjekt, společnost s ručením omezeným. Současně má živnostenské oprávnění na hostinskou činnost a ubytovací služby. Fakturuje sociální služby (v § 48 zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách) jako osvobozené (dle § 58 ZDPH), kromě ubytování a stravování. Ubytování a stravování fakturuje se sazbou DPH 10 %. Je to tak správně?
Dva vlastníci nemovitosti, každý 50 % dle katastru, jsou také OSVČ, neplátci DPH a společně nabízejí tuto nemovitost přes booking com - jako ubytovací službu. Zvažujeme 2 varianty a prosím o názor, zda jsou proveditelné: Je možné na základě dohody- smlouvy, aby příjmy danil jen jeden z vlastníků? (vešel by se do příjmu 1,5 mil paušální daně a tím by neplatili nic navíc) Jestli ne, je možné aby si příjmy, které chodí pochopitelně na jeden účet patřící jednomu z nich, rozdělili a danili samostatně? Jeden OSVČ je režimu paušální daně. Druhý OSVČ bohužel z režimu vypadává, má i jiné příjmy a bude uplatňovat paušální výdaj 60 %. Příjem je částka připsaná na účet, faktury se nevystavují.
Zaměstnanec přinesl doklad za ubytování na Slovensku. Jedná se o SK plátce daně. Na dokladu není vyčíslená částka SK DPH - je zde režim osvobození. Doklad je dle mého názoru špatně vystavený. Co s takovým dokladem? Je nutné žádat opravu dokladu?
- Článek
Při studiu recentní judikatury mě zaujalo několik rozsudků, které buď řešily netradiční spor, nebo přinesly zajímavé a důležité myšlenky. Tyto řešené oblasti vám popíšu a srozumitelně okomentuji. Zajímají vás odpovědi na otázky typu: Má právo daňový subjekt na povolení obnovy řízení, pokud účetní daňového subjektu zanedbávala své pracovní povinnosti a daňový subjekt nijak neinformovala o písemnostech doručených v datové schránce? Jaký je daňový rozdíl mezi poskytnutím nájmu a poskytnutím ubytovací služby u DPH? V případě, kdy dodavatel daňového subjektu zahrne uskutečněná plnění do svého kontrolního hlášení na DPH, může správce daně i přesto zpochybnit poskytovatele těchto plnění? Zanikne podvod na DPH, pokud dojde k plné či částečné úhradě chybějící daně? Jsou platební výměry vydané správcem daně nezákonné, pokud dojde k projednání zprávy o daňové kontrole až v rámci odvolacího řízení? Pokud ano, tak doporučuji přečíst si následující řádky.
- Článek
Podle § 47 zákona č. 235/2004 Sb. , o dani z přidané hodnoty (dále jen „zákon o DPH “), jsou v současné době uplatňovány v České republice tři sazby daně. Vedle základní sazby daně ve výši 21 % jsou využívány dvě snížené sazby daně, a to první snížená sazba daně ve výši 15 % a druhá snížená sazba daně ve výši 10 %. Součástí vládního návrhu zákona o konsolidaci veřejných rozpočtů je novela zákona o DPH , kterou je s účinností od 1. 1. 2024 navrhováno omezení počtu snížených sazeb daně ze dvou na jednu ve výši 12 %, a to při zachování základní sazby daně ve výši 21 %. Uvedená změna se dotkne i sazeb daně u služeb v oblasti cestovního ruchu. Za služby v oblasti cestovního ruchu jsou přitom pro účely DPH obvykle považovány zejména služby cestovních kanceláří (cestovní služba), ubytovací a stravovací služby, přeprava osob a průvodcovské služby. V článku jsou nejprve stručně shrnuta aktuálně platná základní pravidla pro stanovení sazeb daně služeb. Návazně jsou shrnuta současně platná pravidla pro uplatňování sazeb daně u jednotlivých služeb cestovního ruchu a je upozorněno na navrhované změny v této oblasti.