Společné jmění manželů

Klienti koupili v roce 2021 do společného jmění manželů pozemek, v témže roce čerpali hypoteční úvěr 5,6 mil. Kč a postavili dům, před dokončením a kolaudací domu-stavby, došlo v roce 2024 k prodeji pozemku s rozestavěným domem za 10 mil. Kč (nesplacenou část hypotéky na dům ve výši 5,2 mil. Kč převzal kupující), 4,8 mil. Kč bylo vyplaceno manželům. Po vkladu kupní smlouvy na katastr nemovitostí došlo k rozvodu. Vvelká část prací na domě byla provedena svépomocí. Jak bude vypadat zdanění prodeje, podmínky pro osvobození nejsou splněny, musí se danit v rámci SJM a jaká bude částka ke zdanění? 
Vydáno: 15. 11. 2024
Manželé si v roce 2010 vzali půjčku, na pořízení rodinného domu (RD), který následně za tyto prostředky, do SJM, pořídili, a v tomto RD dodnes bydlí. Půjčka je splatná do konce roku 2025. V roce 2020, tito manželé, pořídili do SJM druhý RD, který jim však nikdy k bydlení nesloužil a prodali jej v 9/2024. Příjem z prodeje tohoto druhého RD použili na úhradu půjčky z roku 2010. Vztahuje se na příjem z prodeje druhého RD osvobození od daně z příjmů?
Vydáno: 13. 11. 2024
Manželé mají družstevní podíl v bytovém družstvu. Byt pronajímají, příjem z nájmu dává do daňového přiznání jeden z nich. V případě, že podíl prodají, má povinnost podat přiznání jeden, nebo mohou podat oba přiznání, každý na polovinu příjmu? Platí totéž, pokud se jedná o prodej bytu ve vlastnictví obou (SJM)?
Vydáno: 28. 10. 2024
Fyzická osoba založila v roce 2015 jako jediný společník (manžel) právnickou osobu (s. r. o.). Vzhledem k tomu, že to bylo za trvání manželství a ze společných prostředků, je obchodní podíl součástí společného jmění manželů (SJM není zúženo či jinak smluvně upraveno). V roce 2022 převedl manžel smlouvou o převodu účasti na obchodní korporaci na manželku, důvodem bylo, aby se mohla oficiálně podílet na výkonu práv ve společnosti. Tímto úkonem nedošlo k zúžení SJM. V roce 2024 manželé podíly v s. r. o. prodávají. Máme za to, že s ohledem na popsanou situaci, kdy je obchodní podíl od počátku součástí SJM je zachován časový test pro osvobození od daně z příjmu z prodeje obchodního podílu (ve 100 %).  Případné podání oznámení o osvobozených příjmech by pak měl realizovat jen jeden z manželů. 
Vydáno: 01. 10. 2024
Manželé v SJM vlastní byt, který budou pronajímat cca 15 dní v měsíci firmě. Měsíční pronájem za byt bude činit 20 000 Kč. Dále se jednou ročně vyúčtují energie na základě skutečné spotřeby v celkové výši kolem 5 000 měsíčně. Celkový roční příjem manželů tedy bude pronájem 12 × 20 000 = 240 000 Kč + 60 000 Kč za energie. Jelikož manžel má ŽL a využívá paušální daň, daňové přiznání za pronájem by podávala jen manželka. Je správný následující postup: manželka do daňového přiznání uvede částku příjmu 240 000, z celkového příjmu by si uplatnila 30% paušální výdaje na byt, tj. 72 000 K, částka ke zdanění by byla 168 000 Kč, daň 15 % = 25 200 Kč? Žádné sociální a zdravotní pojištění z příjmu neplyne? Skutečné výdaje na byt (energie, úklid aj. by se neřešily). V daňovém přiznání se zaškrtne, že se jedná o SJM, neohrozí to manželovi nijak daňový paušál, který využívá? Pokud by se manželka rozhodla využívat skutečné výdaje bytu místo dotazu, uváděl by se do příjmu i příjem za energie, který obdrží od firmy v celkové výši cca 60 000 za rok? Oproti tomu by se do výdajů uváděly celkové energie za byt? Jaké další výdaje je možné do daňového přiznání zahrnout: úklid, čisticí prostředky, něco dalšího? Manželka má vedle přijmu z pronájmu ještě smlouvu o jednatelství, ze které je odváděna daň, sociální i zdravotní pojištění, a dohodu o provedení práce do 10 000 Kč, ze které je odváděna daň srážková, tyto dva příjmy nemají na daňové přiznání za pronájem žádný vliv a do daňového přiznání se uvádět nebudou, je to tak správně?
Vydáno: 26. 08. 2024
Manžel daroval manželce v roce 2021 pozemek, na kterém začali svépomocí stavět rodinný dům. V roce 2024 chtějí rozestavěný rodinný domek s pozemkem prodat. Mají faktury jen za nákup materiálu, což je velice nízká částka. Je možné dle § 10 odst. 5 ZDP použít jako výdaj cenu stanovenou ve znaleckém posudku, nebo je to možné jen na pozemek a stavbu musí doložit skutečnými náklady/výdaji? Manželé mají zúžené společné jmění manželů.
Vydáno: 26. 07. 2024
Klient ABC s.r.o. (má jediného společníka fyzickou osobu XY) koupilo před šesti lety dceřinou DEF s.r.o. (po celou dobu podíl 50%, druhých 50% má od počátku manželka osoby XY) za cenu 1,3 mil. Kč (za svůj 50% podíl, základní kapitál podílu 15 tis. Kč). Aktuálně se osoba XY rozvádí a v rámci dělení SJM byl převeden podíl 50% na DEF s.r.o. na manželku za 0,-Kč. Manželka (nyní bývalá) má tedy nově podíl 100%. Řeším daňové důsledky pro ABC s.r.o. z důvodu bezúplatného převodu DEF s.r.o. na manželku pana XY. Aktuální hodnota celé DEF s.r.o. činí 5 mil. Kč (znalecký posudek se zpracovával při řešení dělení SJM). Za prvé - bezúplatný příjem pro ABC s.r.o. - v případě prodeje obchodního podílu by tento prodej byl osvobozený od DPPO z důvodu splěný podmínek matka/dcera. Proto zde není nevzniká problém? Za druhé - srážková daň při výplatě podílu na zisku pro společníka XY z důvodu použití majteku (podíl DEF s.r.o.) pro soukromé účely (vyrovnání SJM) - jak s tím naložit? Za třetí - DPH - převod obchodního podílu je osvobozená finanční činnost bez nároku na odpočet u vstupů. Je třeba toto uvádět v přiznání k DPH i v případě bezúplatného převodu?
Vydáno: 01. 07. 2024
Fyzická osoba v minulosti půjčila do společnosti, ve které je jediným společníkem (s. r. o.) peněžní prostředky. V nejbližší době si ze společnosti hodlá za cenu obvyklou odkoupit osobní automobil v hodnotě půjčených peněžních prostředků a tím půjčku vyrovnat. Tento osobní automobil bude zároveň součástí vyrovnání majetku mezi manželi - je uveden v návrhu vyrovnání. K odkupu automobilu a jeho převodu na manželku však dojde až po ukončení rozvodového řízení. Bude převod osobního automobilu podléhat dani z příjmu ze strany manželky jako bezúplatný příjem? Manželé měli jmění nezúžené. Rozvod zatím nebyl ukončen. V návrhu na vypořádání je uveden pouze zmiňovaný automobil, který by měl připadnout manželce.
Vydáno: 09. 05. 2024
Manžel je v režimu paušální daně. Zároveň má ve vlastnictví byt, který nabyl před manželstvím(tedy byt není v SJM). Byt se bude pronajímat. Příjmy z pronájmu by znemožnily uplatnění režimu paušální daně. Proto by manžel chtěl, aby byt pronajímala manželka. Je to možné, např. na základě smlouvy o výpůjčce mezi manželi? Nebo ani není nutné smluvní vztah mezi manželi v tomto případě upravovat? 
Vydáno: 06. 05. 2024
Po zemřelé mamince jsem se sestrou před 5 roky zdědil napůl byt. Sestra mi svoji polovinu darovala, takže jsem vlastníkem jen já. V současné době byt pronajímám. Chtěl bych byt zahrnout do společného vlastnictví manželů. Jak nejlépe situaci vyřešit a jaký dopad bude na daň z příjmu? Matka měla bydliště v bytě 40 roků.
Vydáno: 30. 04. 2024
Manželé mají nemovitost v SJM. Nemovitost pronajímají (dle § 9 ZDP) a manžel příjmy z pronájmu vždy zdaňoval. V září 2023 došlo k zúžení SJM a od té doby manželce dochází i příjmy. V SJM mají i jiné nemovitosti, které stále bude danit (pronájem) manžel za oba. Za první část roku, kdy zmiňovaná nemovitost byla v SJM se přiřadí příjmy manželovi a druhá část roku manželce - takto jsou spolu domluveni. Jakým způsobem si mohou rozdělit zrychlený odpis nemovitosti v 7. roce odpisování. Je možné, aby manžel uplatnil 1/2 tohoto odpisu (za 8 měsíců) a 1/2 tohoto odpisu manželka, která v odpisovém plánu pokračuje, nebo je možné uplatnit jeden celý odpis pouze 1 z manželů a u koho?
Vydáno: 12. 04. 2024
V květnu 2006 jsme koupili s manželkou byt do SJM. Odchodem do důchodu jsem manželce formou zúžení SJM převedl svůj podíl. Datum zápisu v katastru nemovitostí je září 2021. Od této doby se stala manželka výhradním vlastníkem bytu. Změnou situace je nutné byt prodat v letošním roce. Nejsem si jistý, jaká hodnota ceny bytu bude podléhat dani z příjmů. Manželka, z mého pohledu, splňuje podmínky § 4 odst. 1 a) ZDP na svůj podíl, který vlastní od roku 2006, ale zúžením SJM v roce 2021 o moji polovinu už je v daňové povinnosti. V případě, že je tento názor správný, tak mám ještě jeden dotaz na výdajovou část. Lze využit znalce a stanovit na straně výdajů cenu, která by odpovídala hodnotě bytu v září 2021? V případě, že znalec ocení hodnotu bytu, jakou cenu by měla použít – skutečnou nebo tržní?
Vydáno: 19. 03. 2024
Manželé koupili v roce 2012 do svého SJM byt. V roce 2022 došlo k rozvodu a vypořádání SJM. V rámci vypořádání SJM přešel byt do výlučného vlastnictví manželce a manželka musela na druhou stranu vyplatit manželovi náhradu 1,5 mil. Kč. V roce 2023 začala manželka byt pronajímat a hodlá uplatňovat daňové odpisy. Jakým způsobem by v tomto případě měla být stanovena vstupní cena pro odpisování? 
Vydáno: 15. 03. 2024
OSVČ, plátce DPH, používá osobní automobil, který je ve SJM, v TP je zapsána manželka. Osobní automobil není zahrnut v OM OSVČ. Může si uplatnit DPH na nákup PH? Vede si knihu jízd a jde o cesty související s podnikáním. Může si také uplatnit DPH za opravu automobilu, a to v poměrné části? Automobil je používán i pro soukromé účely. Např. 50/50. Musí mít s manželkou smlouvu o výpůjčce?
Vydáno: 25. 12. 2023
Manželé pronajímají byt v SJM (odpisuje se z pořizovací ceny bytu), jeden z nich zemře a byt zdědí částečně manžel a částečně 2 děti. Byt (nově ve spoluvlastnictví 3 osob) se pronajímá dál. Cena bytu pro odepisování zustává stejná, nebo se musí nějak přecenit?
Vydáno: 12. 12. 2023
  • Článek
V článku se zabýváme postupem podnikatele, který hodlá využít ke svému podnikání majetek, který je součástí společného jmění manželů. Další otázkou, kterou zde řešíme, je uplatnění daňových výdajů, pokud společný majetek využijí oba manželé ke svému samostatnému podnikání. A v závěru si ukážeme, jak budou zdaňovány příjmy z nájmu majetku ve SJM u manželů.
Vydáno: 08. 12. 2023
  • Článek
Od roku 2014 je obchodní majetek vymezen jen pro daňové účely – pro účely daní z příjmů v zákoně č. 586/1992 Sb. , o daních z příjmů (dále jen „ZDP “), pro účely DPH v zákoně č. 235/2004 Sb. , o dani z přidané hodnoty (dále jen „ZDPH “). Dále se již zaměříme jen na obchodní majetek pro účely daní z příjmů.
Vydáno: 08. 12. 2023
Babička chce darovat vnučce nemovitosti (pozemky). Dar vnučce by měl být osvobozen od daně z příjmů. Pokud by obdarovanými byli vnučka a její manžel, tedy dar do SJM, pak by asi u manžela nebylo toto darování osvobozeno od daně z příjmů? Manžel vnučky není mezi osobami uvedenými v § 10 odst. 3 písm. c), bod 1 zákona o daních z příjmů. V případě, že by skutečně pro manžela neplatilo osvobození, mohla by babička darovat nemovitosti vnučce do výlučného vlastnictví a po nějaké době by manželé mohli provést rozšíření SJM o tyto nemovitosti. Bylo by pak toto osvobozeno od daně z příjmů?
Vydáno: 11. 09. 2023
Podnikatel OSVČ koupil v dubnu automobil na IČO a uplatnil si nárok na odpočet DPH v plné výši. Nyní zvažuje, že od září půjde do předčasného důchodu a pozastaví si živnost. Musí dojít k vyřazení majetku v případě pozastavení živnosti? Zvažuje také možnost automobil „prodat" manželce na její IČO. Je to možné? Jaké by to mělo dopady na daň z příjmu a DPH, musí vrátit odpočet a v jaké výši? Manželé mají SJM.
Vydáno: 21. 07. 2023
Poplatník vlastní ze svou manželkou budovu. Tato budova je ve společném jmění manželů. Poplatník chce budovu darovat své sestře. Bude tento příjem osvobozený? Není problém, že budova je v SJM (že vlastní budovu mimo bratra i jeho manželka)? 
Vydáno: 14. 04. 2023