Sport

Společnost s r. o. poskytla finanční dar zapsanému spolku. Jedná se o peněžní prostředky na zajišťování sportovní činnosti mládeže. Jednatel s. r. o. je zároveň předsedou spolku. Je to takto v pořádku, nebo je nějaký problém se střetem zájmů?
Vydáno: 10. 09. 2024
Sportovec (OSVČ v kolektivním sportu) podepsal novou profesionální smlouvu, jejíž součástí je i jednorázová finanční částka za přestup právě do tohoto nového klubu. Vstupuje tato jednorázová částka do obratu pro povinnou registraci k DPH? 
Vydáno: 03. 09. 2024
Sportovní spolek, plátce DPH, který reprezentuje univerzitu, s ní uzavřel smlouvu o spolupráci, na základě které škola přispěje na fungování spolku částkou 250 000 Kč. Formulace ze smlouvy je následující: „1) Spolupráce smluvních stran, jež je předmětem této smlouvy, se uskutečňuje formou vzájemně výhodné spolupráce v oblastech, jež jsou podle této smlouvy předmětem činnosti smluvních stran, zejména pak rozvojem vzájemné spolupráce v oblasti činnosti univerzitního hokejového klubu. 2) Spolupráce podle předchozích ustanovení této smlouvy se realizuje zejména formou vzájemné podpory a mediální propagace, společných PR aktivit, spolupráce při organizaci volnočasových aktivit, podpory užšího propojení sportu a vysokoškolského studia apod. Smluvní strany se pak dale vzájemně dohodly, ze UNIVERZITA bude na podporu KLUBU jak výše uvedeno v tomto článku každý rok vyplácet částku ve výsi 250.000 Kč..." 1. dotaz zní, zda z pohledu daně z příjmů lze na tento příspěvek nahlížet jako na bezúplatné plnění a využít z pohledu spolku osvobození od daně dle § 20 odst. 8 ZDP, případně využít jiné osvobození v zákoně nebo se bude jednat vždy o příjem podléhající dani z příjmu? (samozřejmě pokud nevyužijeme § 18a odst. 1 a) ZDP) 2. dotaz zní, zda v tomto případě lze na příspěvek nahlížet jako na příjem z hlavní činnosti, která dle § 5 ZDPH není ekonomickou činností pro spolek a není tak dle § 2 ZDPH předmětem daně nebo podle Vašeho názoru předmětem daně je a na tuto částku by měla být vystavena standardní faktura?
Vydáno: 23. 07. 2024
V s. r. o. sponzorujeme jednotlivé sportovce a také klub, který se zabývá tréninkem mladých sportovců. S. r. o. jim dodává vybavení, případně i přímo finance a oni za to firmu reprezentují v mediálních výstupech a na sociálních sítích, mají loga na autech, oblečení atd. Co vše k tomu bude potřeba doložit, aby se jednalo o daňově uznatelné náklady? Je nějaký rozdíl, když poskytnu fyzickou věc, nebo finance? Je nějaký rozdíl, když dar poskytnu fyzické osobě, nebo klubu? A to z pohledu s. r. o., tak fyzické osoby a klubu? 
Vydáno: 02. 05. 2024
Sportovec obdržel nepeněžní příjmy formou bezplatného zajištění dopravy, stravy, ubytování, zdravotní a rehabilitační péče, doplňkové výživy apod. jinou osobou. Zahrnutím nepeněžních příjmů dojde ke zvýšení příjmů, a tudíž i základu daně. Tento příjem je zahrnut do základu daně, proti kterému nelze uplatnit výdaje, nebo lze uplatnit výdaje dle ZDP? 
Vydáno: 15. 03. 2024
Hokejový klub nabírá mladé hráče po celé České republice. Pokud jsou nezletilí, zajišťuje jim rodiny, které nezletilého hráče ubytují v místě hokejového klubu, poskytují mu ubytování, stravu, praní prádla apod. Hokejový klub vyplácí těmto náhradním rodinám, které hráče ubytují, smluvní měsíční poplatek za péči. Musí se tento poplatek rodinami zdaňovat, nebo je osvobozen od zdanění?
Vydáno: 14. 03. 2024
  • Článek
Uplatňování DPH v oblasti kultury a sportu se řídí obecně platnými pravidly, která vyplývají ze zákona č. 235/2004 Sb. , o dani z přidané hodnoty, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon o DPH “). Novelou zákona o DPH , která je součástí zákona č. 349/2023 Sb. , kterým se mění některé zákony v souvislosti s konsolidací veřejných rozpočtů (konsolidační balíček) byly s účinností od 1. 1. 2024 provedeny změny sazeb daně, které se týkají i oblasti kultury a sportu. U většiny služeb v oblasti kultury a sportu se na základě této novely uplatňuje od 1. 1. 2024 nová snížená sazba daně ve výši 12 %. Častým praktickým problémem při uplatňování DPH v oblasti kultury a sportu je, že stejné činnosti jsou zdanitelným plněním, pokud je provádějí podnikatelské subjekty, a že jsou osvobozeny od daně bez nároku na odpočet daně, pokud je provádějí právnické osoby, které nebyly založeny nebo zřízeny za účelem podnikání. V článku je nejprve vysvětleno základní vymezení předmětu daně a místa plnění u služeb v oblasti kultury a sportu. V dalším textu jsou vymezeny podmínky, za nichž se na tyto služby vztahuje osvobození od daně bez nároku na odpočet daně a podmínky, za nichž jsou zdanitelným plněním. V závěrečné části textu jsou podrobněji vysvětlena aktuálně platná pravidla, za nichž se od 1. 1. 2024 u služeb v oblasti kultury a sportu, jsou-li zdanitelným plněním, uplatní snížená sazba daně ve výši 12 %.
Vydáno: 07. 02. 2024
Ve sportovním oddíle - zapsaném spolku působí trenéři v rámci pracovního vztahu (většinou DPP). Domníváte se, že je za určitých podmínek možné, aby trenér vykonával práci jako OSVČ? Trenérské služby - jedná se o vázanou živnost, získání oprávnění k jejímu provozování je celkem náročné (kurzy, praxe, apod) - mohla by takto kvalifikovaná osoba poskytovat trenérské služby jako OSVČ? Na druhou stranu, pokud vezmu v úvahu podmínky, za kterých práci koná, obávám se švarcsystému: - lekce jsou vedeny jménem spolku, - materiál na tréninky je spolku. 
Vydáno: 16. 11. 2023
Společnost s r.o., český plátce DPH, registrovaný v režimu OSS EU, by chtěl uzavřít smlouvu o reklamě s amatérským cykloklubem - občanským sdružením registrovaným na Slovensku (není plátce DPH). Smlouva by byla uzavřená na 1 rok a určovala by, na jaký účel budou použity poskytnuté finanční prostředky. Jednalo by se o umístění loga na dresy, reklama na jejich FB a instagramu, reklama při pořádání závodů na Slovensku. Jak toto plnění uvést do přiznání k DPH a kdy dojde ke zdanitelnému plnění? k datu uzavření smlouvy?
Vydáno: 08. 11. 2023
Naše firma se rozhodla pro sponzoring motocyklových závodů. Sponzorská smlouva je uzavřena s pěti závodníky (fyzickými osobami), přičemž je přesně specifikováno protiplnění (mj. nošení oblečení s logem firmy, propagace na sociálních sítích apod.) Dokumentace bude pečlivě doložena. V jednom případě se však jedná o syna našeho zaměstnance. Předpokládám, že zbylé fyzické osoby sponzoring nezdaňují, ale co v případě syna zaměstnance? Je tento příjem z pohledu zaměstnance osvobozen od závislé činnosti? Z ust. § 6 zákona o daních z příjmů mi toto přímo nevyplývá (s výjimkou odst. 3 "jiná osoba"), nicméně nejedná se o dar, ale sponzoring s protiplněním. 
Vydáno: 06. 10. 2023
Sportovci ze Slovenska vyplatí společnost odměnu za výkon, přičemž mu však srazí 15% jako srážkovou daň, kterou odvede na finanční úřad. Podává se spolu s odvedenou srážkovou daní nějaký formulář na FÚ? Kdyby to byl tuzemský daňový nerezident, který není občanem jiného státu EU, mám za to, že se podává Hlášení plátce daně o provedení srážky zajištění daně ze zdanitelných příjmů, ale nevím, jak to je u tuzemského daňového nerezidenta, který je občanem z jiného státu EU. Promítá se výše uvedená srážková daň do podávaného vyúčtování daně vybírané srážkou?
Vydáno: 05. 10. 2023
Jak je to s nárokem na odpočet DPH u profesionálního sportovce-OSVČ uplatňující výdaje paušálem? Jeho klub mu vystavuje faktury za ubytování, obědy a vitamíny. U ubytování nárok na odpočet uplatňuje, ale je možné také u obědů a vitamínů? 
Vydáno: 20. 04. 2023
OSVČ plátce DPH pořádá koňské závody. K tomuto účelu si pronajímá jízdárny. Jízdárny jsou pronajímány pouze na dobu trvání závodů. Od závodníků vybírá startovné. Jaké sazbě DPH podléhá startovné? OSVČ si také pronajímá jízdárny, které následně pronajímá fyzickým i právnickým osobám, které zde trénují své koně. Jakou sazbou DPH na výstupu má OSVČ zdanit pronájem jízdárny? Dále stejná OSVČ pořádá dětské sportovní závody. Tyto závody se konají v pronajatých tělocvičnách, sportovních halách. Jaké sazbě podléhá startovné z této činnosti? Je možné tyto činnosti podřadit pod CZ-CPA 93.11 a popis v příloze ZDPH „ použití krytých i nekrytých sportovních zařízení ke sportovním činnostem“ a použít druhou sníženou sazbu 10%? Příloha č. 2a ZDPH také uvádí: „Poskytnutí oprávnění ke vstupu na sportovní události“ uvedené se vztahuje pouze na diváky? OSVČ dělá zároveň sportovní tréninky pro děti (děti skáčou přes překážky). Jaké sazbě DPH podléhá sportovní trénink dětí? OSVČ provádí výcvik koní i jezdců, zde zdaňuje sazbou 21%? Shrnutí bodů otázky: 1. Sazba DPH startovné a) Koňské závody, b) Dětské závody. 2. Sazba DPH pronájem jízdárny. 3. Na koho se vztahuje: „Poskytnutí oprávnění ke vstupu na sportovní události“? 4. Sazba DPH trénink a) Výcvik kůň, b) Výcvik jezdec, c) Trénink dětí ve skocích přes překážky.
Vydáno: 08. 03. 2023
Společnost s r. o. byla založena za účelem podpory A-týmu, zapsaného spolku (nevýdělečné organizace). Hlavním příjmem s. r. o. je příjem z reklamy firem. Propagace společností (odběratelů) je uskutečňována na sportovních akcích prvoligového stupně, které zajišťuje z. s. Hráči mají smlouvu o poskytnutí služeb (nejedná se o pracovní smlouvu) současně se z. s. a se s. r. o. Hráčům jsou vypláceny odměny jak ze z. s., tak i ze s. r. o. Klub hráčům přispívá na stravu (60 %) a hradí jim ubytování (100 %). Může s. r. o. podporující A-tým uplatnit jako uznatelný výdaj příspěvek na stravu, ubytování + ostatní služby (např. služby fitcentra)?
Vydáno: 14. 11. 2022
Neziskový subjekt (z. s.) má jako hlavní činnost podporu univerzitního sportu a umožnění sportování členům a vedlejší činnost je pořádání a účast v univerzitních sportovních soutěžích, kde uskutečňuje plnění ve formě prodeje marketingových předmětů, práv a samotných vstupenek na zápasy (různé sporty). Členové (studenti) platí malé měsíční příspěvky v řádech nízkých stokorun. Spolek má různá přijatá plnění, jednak ta, která používá pouze k uskutečňování vedlejší činnosti jako nákup merchandisingu, zprostředkování prodeje vstupenek atd. a u těch uplatňuje celý odpočet. Ovšem dále má plnění, která používá k uskutečňování obou činností, a to typicky pronájmy sportovišť, které kromě zápasů, které berou pouze čistě jako ekonomickou činnost, také k tréninkům, což berou jako hlavní činnost (podpora univerzitního sportu a sportování svých členů). Jsou ony tréninky, respektive pronájem sportoviště pro členy, který členové nemusí v okamžiku využívání platit (pouze platí příspěvky), brány jako osvobozené plnění bez nároku na odpočet podle § 61 zákona o DPH a u celého přijatého plnění ve formě pronájmu musí spolek krátit odpočet nebo lze uplatnit poměrový koeficient a část pronájmu (ve fakturách vždy rozděleno na tréninky a zápasy) k tréninkům neuplatnit vůbec, protože se nejedná o ekonomickou činnost a část za zápasy uplatnit plně, protože se jedná pouze o vedlejší ekonomickou činnost? Doplňují dotaz zní, zda v případě, že je nutné nastavit koeficient, tak se do výpočtu osvobozených plnění podle § 61 zákona o DPH bere pouze součet členských příspěvků? A pokud by členové žádné příspěvky neplatili a např. pouze dávali dary spolku, tak by rázem o osvobozené plnění podle § 61 zákona o DPH nejednalo?
Vydáno: 14. 11. 2022
Spolek, právnická osoba, uzavře nájemní smlouvu na byt. Byt budou užívat hráči, kteří nemají se spolkem uzavřenu pracovní smlouvu, ale svoji činnost fakturují. Jak toto řešit daňově na straně spolku a hráčů?
Vydáno: 01. 11. 2022
Jsme s. r. o., plátci DPH v ČR, a provozujeme v ČR posilovnu (fitcentrum), kde si chodí zájemci zacvičit. Chceme také připravit silovou soutěž, ve které by soutěžící, rozděleni dle váhových kategorií, porovnali své síly zvedáním činek nad hlavu. Aby si soutěžící mohli vyzkoušet své síly (a mohli tak soutěžit), musí zaplatit startovné. Jakou sazbou DPH musíme zdanit toto startovné? Toto startovné se týká pouze těch, kteří budou soutěžit, pro diváky je vstup na tuto soutěž zdarma. 
Vydáno: 24. 10. 2022
Fyzická osoba, sportovec hokeje, dostává mimo jiné od klubu v ČR i naturální příjem na základě smlouvy. Sportovec je občan ČR a plátce DPH. Chápeme danou věc správně, že i tento naturální příjem musí podléhat odvodu DPH jako peněžní odměna za činnost hokejisty dle smlouvy a na konci roku také naturální příjem podléhá daní z příjmů fyzických osob včetně odvodu SP a ZP? 
Vydáno: 16. 09. 2022
Sportovní (tenisový) klub - spolek, je plátcem DPH. Jednou z jeho činností je umožňování používat vlastní tenisové kurty ke hraní tenisu a to: a) členům klubu (jsou jimi jen fyzické osoby), b) nečlenům klubu - fyzickým osobám c) nečlenům klubu právnickým osobám, které mají ve svém předmětu činnosti také činnosti sportovní, d) nečlenům klubu právnickým osobám, které nemají sportovní činnosti ve svém předmětu činnosti. Otázka se týká posouzení činnosti klubu z hlediska zákona o DPH. Prosím o posouzení, v kterých bodech uplatníme osvobození, v kterých případech osvobození uplatnit nelze.
Vydáno: 16. 09. 2022
  • Článek
Spolek, jehož hlavní činnost je podpora sportu a pořádání sportovních akcí, bude dělat podcasty (rozhovory se sportovci). Tyto uskutečněné rozhovory bude fakturovat sportovnímu svazu. Může být tato fakturace v rámci hlavní činnosti jako propagace sportu?
Vydáno: 18. 08. 2021