Stavební a montážní práce
Jaká je sazba DPH u stavebních prací pro fyzickou osobu nepodnikatele provedených na jeho rodinném domě? Jedná se o novostavbu.
Jsem fyzická osoba, plátce DPH. Vlastním budovu, ve které je několik bytových jednotek, restaurace, obchod. Budovu nemám v obchodním majetku, z pohledu daně z příjmu fyzických osob zdaňuji příjmy z pronájmu dle paragrafu 9 zákona o DP. Budova je zapsána v katastru nemovitostí jako bytový dům.
Restaurace a obchod je pronajímán plátcům DPH, se sazbou 21 %. Bytové jednotky jsou pronajímány občanům a osvobozeny od DPH.
Nakupuji služby od řemeslníků: instalatér, topenář, zedník,…
1. Dotaz: fakturace od řemeslníků za práce provedené v restauraci jsou s přenesenou daňovou povinností. Mám v tomto případě nárok na vykázání v přiznání k DPH plnohodnotnou celkovou fakturovanou částku na vstupu a výstupu, a s jakou sazbou DPH?
Sníženou, protože se jedná o bytový dům, nebo základní, protože se jedná o práce v nebytovém prostoru – a z jeho pronájmu je mnou odváděna 21% sazba DPH?
2. Dotaz: Nyní budu opravovat střechu, budu mít fakturu od dodavatele plátce DPH a nakupovat materiál v obchodě. Tento výdaj budu vykazovat v přiznání k DPH jako krácení koeficientem (sloupeček krácený odpočet). Protože střecha slouží k pronájmu bytů i nebytů.
Je postup správný?
V jaké sazbě DPH vyměřit DPH mezi Subdodavatelem (pronájem lešení) a Zhotovitelem (Stavební práce), oba plátci DPH, když Objednatel (Společenství vlastníků má v SoD sazbu DPH 12 %). Tedy Zhotovitel (stavební firma) fakturuje Objednateli (společenství vlastníků) s 12 % sazbou DPH. V jaké sazbě ale vyměřit Subdodavatelskou fakturu z pohledu Zhotovitele?
Česká s. r. o. je plátce DPH, provádí stavební práce. Firma dostala objednávku od základní školy, škola není plátce DPH. Jak tedy máme fakturovat stavební práce pro školu? Faktura vydaná bude s DPH 12 %, nebo školy jsou nějak osvobozené?
U bytového domu ve vlastnictví SVJ, na pozemku, který je rovněž SVJ se renovuje vjezdová brána a branka. Dodavatel fakturuje se sazbou 21%, domnívám se , že správná sazba by měla být podle § 48 snížená 12%.
Česká s. r. o., neplátce DPH, provádí stavební práce v ČR. Některé činnosti jim provedou slovenské firmy, plátci DPH a fakturu jim vystavili včetně jejich DPH. Má česká s. r. o. povinnost registrovat se jako identifikovaná osoba? Pokud ano, co s fakturami od slovenských dodavatelů, kteří vystavili faktury s jejich DPH?
Český plátce DPH poskytne stavební práce Slovenskému plátci DPH na nemovitosti v ČR. Jak bude vystavená faktura z pohledu DPH?
Společnost s r. o., plátce DPH, kupuje pozemky zapsané v katastru nemovitostí jako orná půda od fyzické osoby, občana. Záměrem společnosti je převedení orné půdy na stavební pozemky, jejich zasíťování a následný prodej. Společnosti vzniknou s převodem orné půdy na stavební pozemky náklady, u kterých bude uplatňován nárok na odpočet DPH. Při následném prodeji stavebních pozemků bude uplatněna daň na výstupu ve výši 21 %. Jak to bude ale v případě, kdy se nepodaří změnu provést, protože bude zamítnuto vyjmutí orné půdy z půdního fondu a společnost bude muset pozemky prodat jako ornou půdu? Z pohledu již uplatněných nároků na odpočet DPH z přijatých plnění vztahujících se k připravované změně nebude nijak řešeno? Náklady vzniklé z tohoto titulu bude možné odepsat jako zmařenou investici podloženou rozhodnutím příslušných správních orgánů? Prodej pozemků(orné půdy) bude osvobozen dle § 56 odst. 1 zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty, po schválení novely platné od 1. 1. 2025 dle § 55a zákona o DPH?
Vzhledem k tomu, že jsme v roce 2023 vystavili jako společnosti s.r.o. podnikající na území ČR, plátci DPH stavební práce na dílo pro jiného plátce DPH v ČR, na stavební práce na objektu na území české republiky a toto dílo bylo předáno, vyfakturováno, stalo se v průběhu roku 2024, že odběratel shledal postupně jisté vady na již dodané stavbě a žádali slevu z ceny stavebního díla. My jako zhotovitel jsme se tedy domluvili s odběratelem na slevě na dodaném stavebním díle. Otázka zní, jak správně zaúčtovat z naší strany opravný daňový doklad vystavený v roce 2024 na slevu z díla z roku 2023 z hlediska DPH a daně z příjmu právnických osob? Z hlediska DPH bude opravný daňový doklad na snížení výnosů dán do formuláře, účetnictví na DPH v měsíci uznání slevy na díle, tj. v srpnu 2024? Jak potom tedy řešit daň z příjmů, doklad-opravný daňový doklad na snížený výnos bude zaúčtován v roce 2024, kdy jsem se o slevě dozvěděl nebo musí být zahrnut opravný daňový doklad na slevu na díle do roku 2023?
Vystavili jsme fakturu, kdy odběratelem je SVJ, které má IČO, ale není plátcem DPH. Fakturujeme dodávku a montáž kamerového systému na bytovém domě se sazbou 12 %. Je to správně? A jak by to bylo, pokud by v bytovém domě byly i nebytové prostory?
Česká OSVČ – plátce DPH bude poskytovat stavební práce české společnosti, plátci DPH. Stavba bude probíhat v Německu. Má povinnost OSVČ se registrovat k DPH v Německu, nebo bude fakturovat české společnosti v režimu přenosu DPH?
Firma provádějící montáže klimatizací se pustila do montáže chlazení a chladících, mrazících boxů včetně souvisejících stavebních prací. Jedná se např. o akci chlazení do gastro provozu nebo skladu. Odběratelé jsou firmy plátci DPH. Fakturují toto v režimu přenesení daňové povinnosti. Odběratelé režim PDP akceptují. Nyní si zpětně firma není jistá, zda se nejedná např. o kód CZ 28.25 průmyslová chladící a mrazící zařízení nebo kód 33.20 – instalace průmyslových strojů a zařízení. Kde je hranice, kdy lze použít přenesení daňové povinnosti? Pokud zákazník také plátce DPH akceptuje přenesenou daňovou povinnost, tak je to v pořádku?
Podléhá oprava elektroinstalace v budově režimu přenesené daňové povinnosti?
Společnost eviduje nedokončenou výrobu týkající se stavební zakázky. Tato stavební zakázka nebyla fakturována a ani nedošlo k přijetí úplaty a uplynulo 12 měsíců, tj. byly naplněny podmínky § 21 odst. 8 zákona o DPH. Nejdéle tedy k 31. 12. následujícího roku po roce, kdy bylo započato plnění mělo dojít k odvodu DPH, což se nestalo. Budeme tedy podávat dodatečné daňové přiznání k DPH. Jak stanovit základ daně? Je průchozí na úrovni ocenění nedokončené výroby, a nebo musí být zohledněna i očekávaná marže? Jak se bude účtovat (MD 314/D 343).
Stavební firma provádí stavební práce - opravy škol a mateřských škol. Sazba DPH je 21%?
Klient, OSVČ, plátce DPH, provádí montážní práce v zahraničí (Polsko, Německo, atd.…). Jedná se o montáže linek pro automobilky. Tyto práce zadává česká firma plátce DPH. OSVČ fakturuje v přenesené daňové povinnosti české firmě. Je to tak v pořádku? OSVČ demontuje stávající linku na místě A, dopravce od s.r.o. převeze tuto linku do místa B, a OSVČ ji opět namontuje. Vybavení OSVČ jsou v podstatě pouze nářadí. O logistiku se nestará.
Stavební firma, plátce DPH, zatepluje objekt fary římskokatolické farnosti, ta není plátce DPH. Fara je v katastru nemovitostí vedena jako budova s popisným číslem, rodinný dům. Zastavěná plocha domu je 112 m2. Fara je využívána jako byt pro faráře. Bude se tedy zateplení objektu fakturovat se sazbou DPH 12 %? A pokud ano, bude stačit pro případnou kontrolu z FÚ výpis z katastru nemovitostí, kde je fara vedena jako rodinný dům se zastavěnou plochou 112 m2?
Společnost zajišťuje pro vlastníka budovy, která je určená k pronájmu nebytových prostor, správce této budovy. Kromě hlavní činnosti tedy správy této budovy, zajišťuje přímo pro nájemce této budovy "drobné" práce údržby prostřednictvím svým zaměstnanců. Práce údržby zahrnuje drobné opravy v nájemních prostorách (např. oprava pisoáru, pověšení obrazů na zeď, výměny zářivek apod. - různé práce, které spadají do režimu přenosu i ne. Fakturace na zákazníka probíhá buď prostřednictvím jednorázových objednávek a k datu uskutečnění práce se vyfakturuje nebo jde o pravidelné měsíční práce a DUZP je poslední den měsíce. Z pohledu DPH pokud na faktuře jsou práce spadající do režimu přenosu i ne - jaký režim dávat na fakturu? Standartně dáváme přenos, pokud souhlasí druhá strana a alespoň jedna z činností patří do režimu přenosu? Služby správce si myslíme, že to nejsou - společnost vykonává správu pro pronajímatele budovy nikoli pro jeho nájemce.
Stavební firma poskytla jako samostatné plnění jinému plátci montáž, pronájem a následnou demontáž mobilního oplocení u stavby rodinného domu. Spadá toto plnění do přenesené daňové povinnosti?
Firma vyrábí ocelové konstrukce a nyní z důvodu nedostatečné kapacity zadala výrobu další firmě, které zároveň poskytla materiál. Zakázka je nad 100 000 Kč a myslím si, že fakturují pouze službu, a tudíž s DPH, nebo je to dodávka ocelové konstrukce v režimu přenesené daňové povinnosti?