Úmrtí
V 5/2024 nám zemřel zaměstnanec. Výplatu dostával vždy v hotovosti . V době smrti žil ve společné domácnosti pouze s družkou. Jak máme nyní a komu vyplatit výplatu za květen?
Společník s. r. o. zemřel (s. r. o. měla celkem 3 společníky). Dědicové se o podíl v s. r. o. nepřihlásili, a protože společenská smlouva neumožnuje dědění podílů, nedošlo tak ani k výplatě uvolněného podílu na s. r. o. dědicům. Nárok na výplatu podílu se tak promlčel. Základní kapitál s. r. o. tak byl snížen o tento podíl zemřelého společníka. Jak máme toto snížení zaúčtovat? V rozhodnutí valné hromady to uvedeno není – MD 411/D 428?
Plátce DPH zemřel 27. 12. 2023. Byl čtvrtletní plátce Dědické řízení bylo ukončeno 8. 4. 2024. Jaký je správný postup? Podám přiznání k DPH za 1. Q/2024 prázdné a úpravu odpočtu provedu za 2. Q/2024, nebo mohu provést úpravu odpočtu již za 1. Q/2024?
Zemědělské družstvo eviduje ve svém účetnictví jako součást základního kapitálu členské vklady zemřelých členů (zemřelých pět a více let). Jak správně s těmito vklady naložit (vypořádat) a jaká je promlčecí lhůta pro vyplacení vypořádacích podílů těchto zemřelých členů?
Podnikatel zemřel 24. 2. 2024, přiznání k DPFO za rok 2023 dosud nebylo podáno, mělo být podáno daňovým poradcem na základě plné moci, t. j. k 1. 7. 2024. K jakému datu musí být v této situaci podáno daňové přiznání za rok 2023, a dále podání za období od 1. 1. 2024 do 24. 2. 2024. Lze použít § 245 daňového řádu a sjednotit lhůty?
Podnikatel, fyzická osoba, vedoucí podvojné účetnictví, zemřel 24. 2. 2024. Dědic, syn, bude pokračovat v provozování živnosti. Jak konkrétně se tato situace promítne ve vedení účetnictví – bude se otevírat účetnictví pro nový subjekt, nebo se bude pokračovat a provede se pouze mimořádná uzávěrka?
Podnikatel, OSVČ, plátce DPH, zemřel v r. 2021 a v podnikání pokračuje jeho manželka. Je uvedena v rejstříku živostenském. Na FÚ je stále uvedeno DIČ zemřelého manžela. Protože budeme mít zmíněnou osobu v pronájmu nebytových prostor a chystáme pro ně smlouvu, tak se chceme jen ujistit, že hlavička na smlouvě i fakturace bude stále vedena na zemřelou osobu včetně DIČ e je to tak správně?
Dne 31. 5. 2023 zemřel jediný společník a jednatel společnosti s.r.o. Ke dni úmrtí je v účetnictví evidován zůstatek pokladní hotovosti ve výši 1 mil. Kč, ovšem v kanceláři s.r.o. žádná hotovost nebyla nalezena. Jak postupovat účetně a daňově v tomto případě? Odpovědná osoba za svěřené finanční prostředky zemřela, není tedy možné předepsat pohledávku za jednatelem. Ke dni úmrtí je dle fyzické inventury zůstatek pokladní hotovosti 0,- Kč, lze odepsat manko v pokladně do nedaňových nákladů? Nebo má povinnost nahradit chybějící hotovost manželka, která společnost zdědila a je nyní nově jediným společníkem a jednatelkou?
Fyzická osoba - nepodnikatel, měla příjmy ze starobního důchodu a z pronájmu nemovitosti, žádné jiné příjmy neměla. Příjmy z pronájmu uváděla v daňovém přiznání v paragrafu 9, k nim uplatňovala paušální výdaj 30 %. Dne 23. 11. 2023 došlo k úmrtí této osoby, k 10. 1. 2024 zatím ještě nezapočalo dědické řízení, příjem z pronájmu pokračuje i po úmrtí poplatníka.
Jak nyní postupovat? Jaké typy daňových přiznání, z jakých příjmů a v jakých lhůtách je nutné nyní podat za zemřelého? Které příjmy za rok 2023 a 2024 patří do daňového přiznání zemřelého a které již do daňových příjmů dědiců? Mohou se dědicové rozhodnout, zda budou po zdědění majetku uplatňovat skutečné výdaje nebo musí převzít i dosud uplatňovaný paušál 30 %?
Děkuji za odpověď.
V listopadu 2023 zemřel nepodnikající občan. Během roku 2023 měl příjmy z kapitálového majetku podle § 8 ZDP. Kdo a do kdy musí podat daňové přiznání za tyto příjmy?
Podnikatel, fyzická osoba, zemřel v září, po celou dobu podnikání vedl daňovou evidenci, uplatňoval skutečné výdaje. Za období od začátku roku do data úmrtí by bylo výhodnější uplatnit výdaje % z příjmů. Může osoba spravující pozůstalost podat dodatečné přiznání za bezprostředně předcházející rok, dodanit pohledávky a zásoby a může pak v přiznání za období do data úmrtí uplatnit výdaje procentem z příjmů? Doplatek daně za rok 2022 by měl být bez úroku z prodlení, protože přiznání za období do data úmrtí bude podáno v termínu (3 měsíce od úmrtí)? Musí osoba spravující pozůstalost výdaje procentem z příjmů dodržet i za období od data úmrtí do konce zdaňovacího období r. 2023, i kdyby zde bylo výhodnější uplatnit skutečné výdaje?
Dne 30. 11. 2022 zemřel člen zemědělského družstva. Jaké účetní případy a s jakým datem se zaúčtují v roce 2022 a jaké v následujícím? Domníváme se, že se ke dni úmrtí zaúčtuje pouze změna analytiky na účtu 411. K datu nabytí právní moci dědického řízení se udělá změna na analytice 411. K datu uzavření dohody s dědicem o ukončení a vyplacení členského podílu se zaúčtuje závazek ze splacených vkladů na účet 365 (411/365). V roce 2023 se k datu uzavření účetních knih zaúčtuje vypočítaný vypořádací podíl 428/365. Pokud by člen nezemřel, ale řádně ukončil členství 31. 12. 2022, zaúčtuje se ke dni ukončení nárok na vrácení podílů 411/365 a stejně jako v předchozím případě se v následujícím roce k datu uzavření účetních knih zaúčtuje vypořádací podíl 428/365.
- Článek
V článku chceme upozornit na méně známé souvislosti při podávání daňových tvrzení po úmrtí fyzické osoby z pohledu daně z příjmů. V článku se zaměříme na rozdílnou situaci při podání vyúčtování daně z příjmů za plátce a podání daňového přiznání poplatníka daně z příjmů zástupcem, který má zpřístupněnu datovou schránku, která mu byla zřízena ze zákona, a proto má povinnost učinit formulářová podání pouze elektronicky s využitím dálkového přístupu ve formátu a struktuře zveřejněné správcem daně.
Co vše je potřeba učinit při úmrtí poplatníka daně z příjmů fyzických osob a plátce DPH? Poplatník měl pouze příjmy z pronájmu hmotného majetku. V pronájmu bude pokračovat jeho družka dle dohody dědiců.
Fyzická osoba nepodnikatel přijal půjčku 5 mil Kč, která byla standardně úročena úrokem 10%. Po 2 letech dlužník zemřel, v okamžiku úmtí činil dluh 6 mil Kč (5 mil. jistina, 1 mil. úroky). Dědic přijal dědictví, přešel na něho dluh 6 mil Kč. S věřitelem se dohodl, že uhradí 5.400.000 Kč. Jak je třeba daňově naložit s odpuštěnou částí dluhu? Pokud bych tuto otázku zobecnil a předpokládal, že dlužník nezemřel a dohodne se s věřitelem, že mu část závazku promine a dlužník splatí pouze 5,4 mil Kč, popřípadě jen 4 mil Kč. Jak by v této situaci vypadaly daňové povinnosti dlužníka?
Jak je to s daňovým zvýhodněním v měsíci, kdy došlo k úmrtí dítěte? Máme zaměstnance, kterému zemřelo sediměsíční dítě. Lze uplatnit za měsíc červen, kdy k této tragické události došlo, ještě daňové zvýhodnění dle § 35c odst. 10 ZDP?
OSVČ, plátce DPH, měl v obchodním majetku automobil. Dne 26. 12. 2022 zemřel. Manželka by chtěla nyní automobil prodat. Bude prodej osvobozený od daně z příjmů? Nebo se musí dodržet test 5 let od vyřazení z obchodního majetku? Kdy je automobil vyřazen z OM – úmrtím podnikatele? Jestliže by to bylo předmětem zdanění, bude manželka danit v § 10 ZDP a výdajem bude zůstatková cena auta?
Jediný společník s. r. o. zemřel. Jeho nabývací cena podílu v s. r. o. byla 30 000 Kč. Jeho manželka zdědila celý obchodní podíl, stala se jediným společníkem a po roce společnost ukončuje svou činnost likvidací. Vypořádací podíl bude zdaněn srážkovou daní a vyplacen manželce jako současnému jedinému společníkovi. Vypořádací podíl 500 000 Kč bude snížen o nabývací cenu podílu 30 000 Kč (manželův původní) nebo o nabývací cenu 800 000 Kč, která byla stanovena v dědickém řízení? Pokud by to byla cena 800 000 Kč, znamená to, že žádná srážková daň se neodvádí a celý vypořádací podíl 500 000 Kč bude vyplacen manželce?
Zaměstnanec dostal výpověď k 28. 2. 2023 s dvouměsíční lhůtou a třemi odstupnými platy z důvodu zrušení pracovního místa (zaniklo celé středisko). Tento zaměstnanec 16. 2. 2023 zemřel (není pracovní úraz). Má nárok na odstupné a případně jaké?
V březnu 2022 zemřel jednatel s. r. o., pak běželo soudní řízení, které bylo ukončeno v prosinci 2022. Předpokládám, že do 3 měsíců od úmrtí jednatele mělo být podáno daňové přiznání k dani z příjmů právnických osob, je to tak? Budou za rok 2022 dvě přiznání k dani z příjmů právnických osob, tj. za 1 až 3/2022 a 4 až 12/2022? Jaký by měl být další postup? Jaké plynou pokuty za pozdní podání daňového přiznání k dani z příjmů právnických osob?