Úvěry

Prosím o radu, jak se má správně účtovat v daňové evidenci (který pohyb a na kterém výpisu), pokud má OSVČ pořízenu kreditní kartu od banky u které má také vedený účet. Na tomto výpisu z banky je uvedena a také odečtena plánovaná splátka úvěru/úvěr, měsíční poplatek za kartu. OSVČ mimo to dostává každý měsíc výpis z účtu ke kreditní kartě, kde jsou OPĚT zachyceny položky: platby, splátky úvěru/úrok a měsíční poplatek za kartu. Kontretně je uvedeno na : 1) bankovním výpisu - plánovaná splátka úvěru/úvěr - v DE to bude daňový nebo nedaň. výdaj? - poplatek za kartu - v DE to bude daňový nebo nedaň. výdaj? 2) výpisu z účtu ke kreditní kartě - platba - v DE to bude daňový nebo nedaň. výdaj? - plánovaná splátka úvěru/úvěr - rozdělení se na: ----- plánovaná splátka úvěru - v DE to bude daňový nebo nedaň. výdaj? ----- úvěr - v DE to bude daňový nebo nedaň. výdaj? - poplatek za kartu - v DE to bude daňový nebo nedaň. výdaj? 
Vydáno: 07. 11. 2024
Byla sjednána smlouva o nebankovním úvěru pro podnikatele (vede daňovou evidenci) na rozvoj podnikání. Splátky na 12 měsíců, z toho poslední nejvyšší. Součástí smlouvy je ujednání, že se smluvní strany dohodly na smluveném fixním úroku ve výši 158 100 Kč. Bude se tento úrok rozpočítávat poměrem do výdajů také na 12 měsíců? Každý měsíc 158 100 : 12? Součástí smlouvy není splátkový kalendář, jen že 1. - 11. splátka bude 10 000 Kč, poslední splátka zbytek.
Vydáno: 31. 10. 2024
Dceřiná společnost bezúplatně ručí za úvěr mateřské společnosti. Je v tom daňový problém? Pokud by se rozhodla ručení zpoplatnit, jak má určit cenu obvyklou?
Vydáno: 01. 10. 2024
Společnost obchoduje na platformě pro investování do nemovitostí. Jedná se o platformu pro investování do nemovitosti. Investor se může na investici podílet výběrem konkrétní úvěrované nemovitosti z nabídky a zvolenou investovanou částkou. Každý měsíc obdrží výnos z investice nebo i bonus. Společnost tedy nakupuje podíly na úvěry různých nemovitostí. Na výpise z těchto transakcí jsou investované prostředky a dále jsou zde připisovány výnosy a bonusy. Společnost je plátcem DPH. Jsou tyto výnosy a bonusy předmětem DPH? Má z nich být odváděna DPH? Budou vždy v účetním roce vynaložené náklady daňově uznatelné, a pokud za rok bude tato činnost ztrátová, bude celá ztráta daňová?
Vydáno: 18. 09. 2024
Společnost s r. o. si pořídila elektromobil, částečně na úvěr. Národní rozvojová banka na základě smlouvy o poskytnutí bankovní záruky za investiční úvěr s finančním příspěvkem v Programu Záruka Elektromobilita, poskytla společnosti finanční příspěvek ve výši 200 000 Kč. Tento příspěvek byl společnosti poukázán na účet. Jaký je správný postup zaúčtování? Snížit hodnotu pořizovaného majetku o výši finančního příspěvku, a elektromobil tedy odpisovat z hodnoty snížené o částku příspěvku, nebo se má finanční příspěvek zaúčtovat do výnosů (časově rozlišit?) a elektromobil odepisovat z celkové pořizovací ceny? 
Vydáno: 02. 09. 2024
OSVČ si vzala od banky úvěr na nákup pozemku. Nakonec si investici rozmyslela, pozemek kupovat nebude, úvěr bance vrátí. Je možné si náklady spojené s uzavřením úvěru (15 000 Kč) a poplatek za předčasné splacení úvěru (1 % z výše úvěru) dát do daňových výdajů?
Vydáno: 15. 08. 2024
Dceřiná společnost ABC uzavřela smlouvu o poskytnutí úvěru své mateřské společnosti BDE na dobu neurčitou s výpovědní lhůtou 1 měsíce k 31. lednu každého roku. Úvěrový rámec smlouvy je 3 Mio EUR, který je možné čerpat v následujících 3 letech. První částka bude poskytnuta nyní ve výši 1 Mio EUR. Předpokládám, že na každé další navýšení bude sepsán dodatek ( to ale nevím jistě). Chci se zeptat, jestli se jedná o krátkodobý úvěr a má být účtováno na 351 a na konci roku, také vždy vykazován jako krátkodobý úvěr nebo se jedná o dlouhodobý úvěr a má být účtováno na 066. Postupuji správně, když hodnotu úroků a výši úvěru budu kalkulovat a vykazovat pouze z poskytnuté částky tj. 1 Mio EUR?
Vydáno: 08. 08. 2024
Pořídili jsme automobil - část na úvěr se zajištěním vozu a smlouvou o výpůjčce ve společnosti s r.o. V TP je uvedena jako vlastník úvěrová společnost. Můžeme si dát vůz do majetku ?
Vydáno: 04. 07. 2024
Máme automobil v majetku a odpisujeme ho. Na nákup tohoto auta jsem si vzali úvěr, který splácíme. Teď jsme se dohodli s jinou firmou, že jí auto prodáme a ona si převezme i nezaplacené splátky úvěru. Prosím o účtování celé této operace: jak prodej auta a v jaké ceně a co se zbytkem úvěru na účtu 461? 
Vydáno: 03. 07. 2024
V době covidu společnost získala tzv. covid úvěr, kdy stát vracel úroky. V roce 2022 byl chybně zaúčtován nárok na vrácení tohoto úroku. Částka zůstala v rozvaze na účtu 378. Tento úrok již nebude státem vrácen. Jak správně odúčtovat částku z 378? 
Vydáno: 26. 06. 2024
Společnost s. r. o. A koupila 100% obchodního podílu ve společnosti B, následně proběhla fúze. Společnost A si vzala na koupi obchodního podílu úvěr. Dle ZDP jsou úroky z úvěru daňově neuznatelné do doby držby obchodního podílu. Při fúzi právně obchodní podíl zanikl, podíl přeúčtován na účet 418. Jsou po datu fúze úroky z úvěru daňově uznatelné?
Vydáno: 18. 06. 2024
Máme hypoteční úvěr na pořízení pozemku. Pozemek byl zapsán do katastru v roce 2019 a v témže roce jsme uzavřeli smlouvu o úvěru. Bohužel jsme do konce roku 2023 nezačali stavět. Neuplatňovali jsme žádné úroky v rámci přiznání. Nyní v roce 2024 to vypadá, že už stavět začneme, můžeme si proto začít uplatňovat úroky, které nám bude banka účtovat v budoucnosti na tento úvěr?
Vydáno: 04. 04. 2024
  • Článek
Pokračujeme v představování ukončených příspěvků řešených na Koordinačním výboru (dále jen „KooV“). Jde o léty osvědčená a uznávaná odborná projednání problémů předestřených daňovými poradci, k nimž se vyjadřují zástupci finanční správy, hlavně Generálního finančního ředitelství (dále jen „GFŘ“). Z praktického hlediska mají dvě hlavní přednosti: a) potvrzené závěry lze považovat za bezpečné řešení, které zřejmě finanční úřady nezpochybní, b) odborné názory nepadají z nebe, ale jsou věcně odůvodněné, takže nabízejí argumentační oporu řešení obdobných sporů a je vidět i logika uvažování poradců i správců daně. Koordinační výbor se koná obvykle co dva měsíce a příspěvky jsou zveřejňovány na https://www.financnisprava.cz/cs/dane/prispevky-kv-kdp/zapisy-z-jednani .
Vydáno: 04. 04. 2024
Sociální podnik (podnikající fyzická osoba nezapsaná v obchodním rejstříku) v letošním roce čerpá tzv. provozní úvěr v programu S-podnik od Národní rozvojové banky. Tento úvěr je bezúročný a čerpá se postupně na základě zaslaných daňových dokladů. Jedná se o faktury za materiál, který souvisí s projektem, na jehož základě byl úvěr schválený. Splácení poskytnutého úvěru pak bude probíhat v pravidelných měsíčních splátkách. Zahrnuje se tento provozní úvěr při čerpání do příjmů podléhajících dani?
Vydáno: 26. 03. 2024
S. r. o. uzavřela v roce 2022 úvěrové smlouvy na osobní automobily. Splátkové kalendáře jsou na období 2022 – 2026. Daňové odpisy uplatnila mimořádné. Nyní se jednatel rozhodl, že s ohledem na finanční situaci firmy předčasně ukončí 2 úvěrové smlouvy a následně prodá tyto 2 auta. Splátkový kalendář obsahuje i vyčíslení úroků, které se každý měsíc snižují. Jaké to bude mít daňové dopady na již uplatněné úroky v letech 2022 a 2023, pokud úvěrová společnost při předčasném ukončení vyčíslí penále, sankční úroky a případně jiné poplatky v roce 2024? 
Vydáno: 13. 03. 2024
Společnost v únoru 2024 dostala na účet úroky (v roce 2023 poskytla jiné společnosti úvěr). Musí firma zdanit úroky v roce 2023, nebo v roce 2024?
Vydáno: 07. 03. 2024
V převzatém účetnictví s. r. o. byla chybně nasazena jistina úvěru na pořízení majetku, místo 500.00 Kč (účet 479) jen 400.000 Kč. Úroky z úvěru za aktuální rok byly vždy účtovány do nákladů. V roce 2023 byl celý úvěr doplacen (jistina 500.000 + úroky). Na účtě 479 nám ale zbyl „přeplatek“ 100.000 Kč, tzn. nezaúčtovaná část jistiny. Jak zlikvidovat zůstatek na účtě 479?
Vydáno: 21. 02. 2024
Běžný účet SVJ byl zapojen do cashpoolingého financování s jinou právnickou osobou. Mezi SVJ a právnickou osobou byla podepsána smlouva o krátkodobém úvěrování, na základě které obdrží SVJ od právnické osoby úroky z kladných zůstatků na účtu. Podléhá tento úrok srážkové dani dle §36 odst.5 písm. b) zákona č. 586/1992 Sb.?
Vydáno: 13. 02. 2024
Podnikatel pořídil automobil na podnikatelský úvěr (poskytovatel úvěru je prodejce vozidla). Předmětem úvěru je financování vozidla. Jedná se o 2 splátky v rozmezí 12 měsíců, což je doba trvání úvěru. V technickém průkazu je uvedený jako vlastník podnikatel (ne úvěrová společnost). Může tedy podnikatel zahájit odepisování ačkoliv nemá s úvěrovou společností sepsanou smlouvu o vypůjčce? 
Vydáno: 13. 02. 2024
Společnost s.r.o. splácí měsíčně úvěru z korunového účtu v měsíčních splátkách v EUR. Celkový závazek - výše úvěru je zaúčtován dle kurzu uvedeného úvěrovou společností. Měsíční splátka z korunového účtu je účtování dle kurzu uvedeného bankou, z které je úvěr splácen. Jedná se o české plátce. Jak se na konci ročního účetního období vypořádat s kurzovým rozdílem? Dle směrnice účtujeme kurzové rozdíly jednotným kurzem ČNB pro daný rok. Při účtování kurzem ČNB nám ale vznikne rozdíl v závazku oproti úvěru.
Vydáno: 28. 01. 2024