Vozidla

Jsme s.r.o., plátce DPH a zaměstnanec výjimečně natankoval PHM do služebního vozidla v zahraničí (firma je u rakouských hranic). Jednalo se o krátkou služební cestu. Dle mého je možné celý doklad vč. rakouské DPH zaúčtovat do daňových nákladů, do přiznání DPH nevstupuje (nebudeme dělat reverse charge). Je to tak?
Vydáno: 13. 11. 2024
Společnost, plátce DPH, prodává nové vozy. Občas dá zákazník při koupi nového vozu do "protiúčtu" svůj ojetý vůz. Je možné ve stejné výši jako je hodnota vykoupeného ojetého vozu vystavit daňový doklad za přijatou platbu na nový vůz (zatím nelze vystavit koncovou fakturu na nový vůz, protože je ve výrobě) a tyto doklady započíst (kupní smlouvu za ojetý vůz a daňový doklad za přijatou platbu za nový vůz)? Nebo je nutné abychom zákazníkovi uhradili vykoupený vůz a zákazník nám uhradil zálohu na nový vůz? Jedná se mi o to, jestli u daňového dokladu za přijatou platbu musí být provedena daná platba nebo stačí, aby byla uhrazena zápočtem?
Vydáno: 13. 11. 2024
Společnost s.r.o., plátce DPH chce pořídit ojetý automobil od plátce DPH z Německa. Prodávající na prodejní smlouvě uvádí kupní cenu + 19% DPH (zde uvádí poznámku kauce) a chce ji předem zaplatit. Jak by měl vypadat prodejní daňový doklad? Měla by na něm být vyčíslena částka vč. DPH nebo pouze ZD? DPH by pak česká s.r.o. uhradila při registraci vozidla v ČR a následně si uplatnila nárok v přiznání k DPH v daném měsíci? Předpokládám,že se bude jednat o řádek 3 a 43 v daňovém přiznání. Předpokládám, že po doložení dokladu o registraci vozidla německému prodejci, by nám kauci ve výši DPH měli vrátit. Měli bychom požadovat, aby prodejce uvedl do prodejní smlouvy režim, v jakém nám ojeté vozidlo prodává? O jaký režim se přesně jedná, pokud bychom nechtěli kupovat vozidlo s DPH, ale chtěli bychom ho odvést a nárokovat až v ČR. Prosím o stručný přehled, jak je to s tím DPH. 
Vydáno: 08. 11. 2024
V den převzetí nového vozidla došlo při cestě od prodejce k jeho nabourání. Zřejmě se bude jednat o totální škodu, ale zatím čekáme na informaci od pojišťovny. Máme vozidlo zařazovat do majetku, když nebylo vlastně vůbec používáno? Pokud půjde vozidlo opravit, máme ho zařadit do majetku po opravě? Můžeme si v případě totální škody uplatnit DPH na vstupu?
Vydáno: 31. 10. 2024
Fyzická osoba nepodnikající v ČR (tedy osoba nepovinná k dani) chce pořídit nový dopravní prostředek (obytné auto) od plátce DPH z Německa. Mám za to, že v tomto případě se jedná o dodání nového dopravního prostředku a tedy německý plátce by měl vozidlo dodat bez německé DPH a česká FO by měla po dovozu a registraci vozidla do Č podat přiznání a doplatit českou DPH tady. Bohužel komunikace s německým plátcem DPH je složitá a neustále přesvědčují českou FO, že faktura za dodání vozidla musí být s německou DPH a česká FO jim musí zaplatit celkovou cenu vozidla s DPH a co poté bude s vozidlem po dovozu do ˇCR je nezajímá. V tomto případě se ale domnívám, že nejen že uvedený postup není správný, ale dokonce že hrozí české FO dvojí zaplacení DPH - poprvé dodavateli v Německu a podruhé českému finančnímu úřadu v ČR? Je v daném případě postup dle § 19 namístě, tedy že skutečně německá firma musí dodat vozidlo bez DPH? Pokud by nebyla jiná možnost než jim vozidlo v Německu uhradit s DPH (jinak nepovolí převzetí vozidla), jak postupovat tady v ČR ohledně povinností, které ukládá česká daňová správa? Jen dodávám, že toto nové vozidlo bude po výrobě po dobu cca tří týdnů napsané a dočasně registrované na onoho prodejce v Německu, poté dojde k prodeji a fyzickému dovozu do ČR. Viděl jsem, že se předmětným tématem částečně zabývá otázka ID: 43487, ale potřeboval bych pro účely zodpovězení mého případu toto trošku rozvést a dát do souvislostí i této otázky.
Vydáno: 27. 10. 2024
Společnost s r. o. má v obchodním majetku nákladní automobil, který ještě není zcela daňově odepsán. Nyní firma nechala pro špatný stav vozidla auto vyřadit z provozu. Máme potvrzení z MÚ, že v 7/2024 došlo k vyřazení vozidla z provozu. Nyní tedy není auto k podnikání firmou využíváno. Kdy přesně můžeme dát do nákladů zůstatkovou cenu vozidla? Při prodeji např. prodej na náhradní díly nebo při provedení likvidace? Jak zjistím, že bylo auto zlikvidováno? Kdo provádí zápis? Kdy přesně mám auto vyřadit z obchodního majetku firmy a jaký doklad mám od podnikatele vyžadovat? Daňová zůstatková cena je ještě vysoká.
Vydáno: 25. 10. 2024
OSVČ, plátce DPH, chce zrušit DPH (nízký obrat, útlum činnosti) Bude muset vracet poměrnou část DPH z osobního automobilu, který pořídil 31. 7. 2020 a uplatnil odpočet DPH, nebo splnil podmínku pěti let a odpočet nemusí snižovat?
Vydáno: 22. 10. 2024
Společnost s r. o., plátce DPH, by chtěla zrušit registraci k DPH, ale zřejmě to nebude tak jednoduché. Společnost pořídila starou nemovitost v roce 2007 za 250 000 Kč s tím, že ji bude rekonstruovat. S rekonstrukcí započala a výdaje se účtovaly na účet 042, u prací a materiálu byl uplatněn odpočet DPH (celková cena na účtu 042 bez DPH 631 571 Kč). Rekonstrukci nedovedla do konce a neproběhla kolaudace. Budova se odpisuje z částky 250 000 Kč. Společnost nyní svoji činnost nevykonává a nepodařilo se ji prodat. V majetku společnosti jsou dvě stará auta (poř. 2015 a 2017) a nápojové automaty, vše je již odepsané, kromě jednoho automatu, který byl pořízen v roce 2021, v tom roce odpisy provedeny nebyly, takže by poslední odpis měl být v roce 2026. Společnost by chtěla alespoň zrušit svoji registraci k DPH. Jak se vypořádat při změně režimu s majetkem společnosti (budova, zhodnocení, auta, automaty)?
Vydáno: 16. 10. 2024
Společnost s r. o. koupila do obchodního majetku v roce 2023 dva osobní automobily. Jeden automobil byl zakoupen od soukromé osoby nepodnikatele a druhý z autobazaru ve zvláštním režimu. S. r. o. se stala v 1/2024 plátcem DPH. Nenárokovala si odpočet z aut (nebylo z čeho). Auta byla využívána k ekonomické činnosti. Nyní chce automobily prodat. Musí je prodat s 21% DPH?
Vydáno: 10. 10. 2024
OSVČ, plátce DPH, vede daňovou evidenci si v září 2024 pořídíla elektromobil na základě I. výzvy pro OSVČ. Její součástí je úvěr v hodnotě 300 000 Kč a příjem dotace na pořízení elektromobilu 200 000 Kč. Elektromobil bude využíván 100% pro ekonomickou činnost OSVČ, který ho zařadil do obchodního majetku. Cena elektromobilu je 589 425 Kč + DPH Kč 123 779 Kč, celkem 713 204 Kč. OSVČ má nárok si uplatnit celý odpočet DPH. Auto bude odpisovat v hodnotě PC minus dotace, tedy Kč 389 425 Kč, odpisovat bude 24 měsíců, kdy za prvních 12 měsíců odepíše 60 % vstupní ceny a za dalších 12 měsíců 40 %. V roce 2024 tedy bude odpis za 4 měsíce. Přijatá dotace je nedaňový příjem. Úvěr se skládá z jistiny, úroku a pojištění auta. Jistina nedaňový výdaj, úrok a pojištění daňový výdaj. Je moje úvaha správná? Elektromobil bude nabíjet z vlastního wallboxu.
Vydáno: 10. 10. 2024
Občan SR - daňový rezident ČR, pobírá kromě příjmů z Česka také příjem ze Slovenska - plnění z povinného ručení vozidla. V Česku tento příjem zahrnul do svého daňového přiznání § 10 ZDP. Má povinnost podat daňové přiznání na Slovensku, případně postupovat tak, aby nedošlo k dvojímu zdanění? Příjemce pojistného plnění je v současnosti podnikatelem. Jedná se o pojistné plnění z cizího slovenského vozidla, náhrada výdělku za škodu na zdraví. Příjemce v době nehody nebyl podnikatelem, jedná se o ztrátu výdělku ze závislé činnosti.
Vydáno: 09. 10. 2024
Jak zaúčtovat opravu vozu (MULTICAR) v částce 308 000 Kč bez daně? Mohu zaúčtovat na účet 511, nebo se oprava v této výši odpisuje? Auto již bylo odepsáno v minulých letech.
Vydáno: 09. 10. 2024
Firma (plátce DPH) poskytuje svému zaměstnanci firemní auto pro služební účely. Dle písemné dohody s jednatelem by chtěl cca za 5 let toto auto z firmy odkoupit pro soukromou potřebu (za cenu obvyklou). Zaměstnanec (občan, neplátce) složil za tímto účelem na účet firmy předkupní zálohu 100 000 Kč. Firma bude vést platbu na účtě 475, dokud nedojde k prodeji auta, v měsíci přijetí zálohy vystaví zaměstnanci daňový doklad o přijaté záloze a odvede ze zálohy 21% DPH?
Vydáno: 07. 10. 2024
V dubnu 2024 jsme koupili nové auto, v září 2024 jsme k tomuto autu koupili nové zimní pneumatiky za 30 000 Kč. Paní daňová poradkyně si myslí, že nové pneu mají vstoupit do pořizovací ceny vozu jako zvýšení v 1. roce pořízení auta, máte stejný názor?
Vydáno: 04. 10. 2024
Spoečnost s r. o. zakoupila elektromobil. Faktura dodavatele je na 1.148.388,43 + DPH Kč. Od státu získá s. r. o. dotaci na elektromobil ve výši 230 000 Kč. Jak má být zaúčtována dotace a zároveň - v jaké pořizovací ceně má s. r. o. automobil zařadit do odpisovaného majetku?
Vydáno: 03. 10. 2024
Jsou součástí vstupní ceny nově pořízeného automobilu i v ten samý den, jako je zakoupení vozu, zakoupené gumové koberce do automobilu a povinná výbava? Dříve jsme to do vstupní ceny zahrnovali, protože to i bylo součástí faktury za nákup vozu. Nyní to prodejce poprvé vyčíslil zvlášť na samostatné faktuře, tak jsem nad tím zase začala přemýšlet a nejsem si jistá, zda jsme postupovali dříve správně. 
Vydáno: 01. 10. 2024
Firma pořizuje elektroautomobil pro firemní účely s tím, že je má zaměstnanec možno využívat také pro soukromé účely. Do mzdy se mu bude dávat částka 0,25 % hodnoty vozidla vč. DPH. Na faktuře jsou 3 položky: 1. hodnota vozidla - např. 900 tis. Kč, 2. vyřízení dovozové STK a přihlášení na CZ SPZ 4200 Kč, 3. Sleva 8 300 Kč. Jedná o fakturu s nárokem na odpočet DPH. Z jaké hodnoty se bude počítat 0,25 % zaměstnanci do mzdy a jaká hodnota půjde do majetku? Poměr firemní a soukromé je odhadnut na 80:20 %.
Vydáno: 01. 10. 2024
Pro dopravu v rámci firemního areálu používáme automobil, vyřazený z provozu - registrační značka v depozitu. Je možné i na takovéto auto uplatňovat paušál?
Vydáno: 27. 09. 2024
Faktura za koupi osobního automobilu M1 činí 1 950 000 Kč + 21 %DPH. Faktura za dopravu vozidla a doplňky k vozidlu (před uvedením do majetku) činí 100 000 Kč + DPH. Máme nárok na odpočet DPH z obou faktur v plné výši nebo jen do výše 420 000 Kč dle § 72 odst. 3 zákona o DPH.
Vydáno: 24. 09. 2024
Firma je měsíční plátce DPH, předmět podnikání - marketingové služby. Firma na základě smlouvy o podnájmu vozu bude fakturovat podnájemci (FO - podnikateli). Je stanoveno, že firma má každý měsíc vystavit fakturu po ukončení každého měsíce, ve kterém nájem trval. Následně proběhne úhrada od podnájemce. Jaké bude DUZP na faktuře – poslední den v měsíci? Tedy například za období srpen: datum vystavení 1. 9. a DUZP 31. 8.? Pokud by byl nájem placen dopředu, potom by DUZP bylo shodné s datumem vystavení? Je správně účtovat o tomto podnájmu do výnosů na účet 648? Původní faktura za nájem od leasingové společnosti bude stále na účtu 518?
Vydáno: 24. 09. 2024