Výpověď smlouvy
Podle § 113 odst. 1 písm. a) zákona č. 90/2012 Sb., o obchodních společnostech a družstvech (zákon o obchodních korporacích) je jednou z možností zrušení veřejné obchodní společnosti výpověď společníka podaná nejpozději 6 měsíců před uplynutím účetního období (tedy v průběhu prvního pololetí účetního období), a to posledním dnem účetního období, ledaže společenská smlouva určí jinou lhůtu.
Okamžikem skončení účetního období se společnost zrušuje a vstupuje do likvidace. Tím také vzniká povinnost jmenovat likvidátora. Těmto všem důsledkům lze zamezit, dohodnou-li se zbývající společníci na trvání společnosti.
Výpověď smlouvy je jednostranným právním jednáním směřujícím k ukončení závazku. Druhé straně musí být prokazatelně doručeno, přičemž prokázat doručení lze například dodejkou, podpisem druhé strany při osobním předání atd.
U výpovědi je důležité hledět na to, jaké důvody výpovědi si strany ve smlouvě, která se vypovídá, ujednaly, či zda nějaké další důvody obsahuje zákon (občanský zákoník). Je tedy potřeba posoudit jednotlivá ustanovení smlouvy pro konkrétní smluvní typ.
Závazek zaniká uplynutím výpovědní doby, ledaže závazek lze vypovědět i bez výpovědní doby. V takovém případě závazek doručením výpovědi.
- Článek
Po třech letech pracovního poměru jsem jej ukončila výpovědí z mé strany, skončil 31. 5. 2017. Poté jsem ale zjistila, že jsem těhotná. Nyní jsem evidovaná na úřadu práce. Poraďte mi prosím, jak mám nadále postupovat, abych finančně celou situaci zvládla.