Zemědělství

  • Článek
Sektor zemědělství je základním stavebním kamenem každé ekonomiky. Nejen proto je cílem významné finanční podpory formou dotací. Ty mají za cíl zvýšit úroveň používaných postupů a technologií, a to mimo jiné s cílem snížit negativní dopady zemědělské činnosti na životní prostředí. Představme si aktuální dotační programy týkající se oboru zemědělství, typy dotací s ohledem na účetní a daňovou stránku, a za jakých podmínek mohou být dotace osvobozeny od daní z příjmů.
Společnost A se zabývá nákupem zemědělských pozemků, které zceluje do větších celků a následně je propachtovává. Z důvodu nákupu většího množství potřebných pozemků, odkoupila společnost A od společnosti B celé hospodářství včetně techniky, zvířat a drobných staveb. Následně, během 1–2 měsíců všechny tyto „nepotřebné“ majetky prodala drobným zemědělcům v okolí. Jak o technice a pozemcích s drobnými stavbami účtovat, když je společnost A nikdy nepoužívala? Domnívám se, že by je společnost A neměla zařazovat do majetku a odpisovat, ale pouze je evidovat jako zboží? 
Vydáno: 25. 07. 2024
Nezisková organizace, honební společenstvo, v roce 2023 prodala traktor za 70 000 Kč a tyto peníze darovala mysliveckému sdružení na nákup krmiva pro zvěř (darovací smlouva). Honební společenstvo před prodejem traktor nevyužívalo, protože vlastně vůbec nevěděli, že je jejich (traktor byl pořízen v roce 1998 za 50 000 Kč, doklad už nemají), ale využívali ho myslivci. Až minulý rok honební společenstvo zjistilo, že je traktor vlastně jejich, a proto se ho rozhodli prodat a peníze dát myslivcům. Jak naložit s daňovým přiznáním? Můj pohled na to je takový, že příjem z prodeje traktoru bude zdanitelným příjmem, protože k němu nemají žádné výdaje související s jejich činností a že těch 70 000 Kč, které darovali, jim zvedne základ daně, protože veřejně prospěšný poplatník si nemůže snížit základ daně. Jde využít § 20 odst. 7 zákona o daních z příjmů (honební společenstvo ale neví, zda bude schopno úsporu proinvestovat)?
Vydáno: 17. 06. 2024
  • Článek
Zemědělské dotace jsou rozděleny na evropské a národní programy a jsou financovány z veřejných zdrojů. Tento článek se věnuje právním aspektům poskytování a zúčtování dotací podle české legislativy. Hlavním cílem je poskytnout čtenářům přehled o tom, jak se dotace účtují a jak jsou regulovány daněmi s ohledem na specifika zemědělského sektoru. Zmiňuje také, že dotace mohou být osvobozeny od daně z příjmů, pokud jsou použity na určité účely, jako je pořízení majetku nebo odstranění následků živelních pohrom.
Vydáno: 23. 05. 2024
Jak budou postupovat zemědělští podnikatelé, kteří společně hospodaří a jsou plátci DPH. Jsou OSVČ, plátci DPH, společně pracují v zemědělství, v lese. Jeden vede daňovou evidenci. Mají společné příjmy a výdaje. Každý má svůj stroj. Jak budou podávat přiznání k DPH? Mohou příjmy a výdaje dělit podle dohody?
Vydáno: 10. 05. 2024
Zemědělské družstvo eviduje ve svém účetnictví jako součást základního kapitálu členské vklady zemřelých členů (zemřelých pět a více let). Jak správně s těmito vklady naložit (vypořádat) a jaká je promlčecí lhůta pro vyplacení vypořádacích podílů těchto zemřelých členů?
Vydáno: 03. 04. 2024
Fyzická osoba, vlastník lesa, prodal v lednu 2023 dřevo z vlastního lesa. Jiný prodej dřeva v roce 2023 neuskutečnil. Od března 2023 má registraci samostatně hospodařícího rolníka. Bude příjem z prodeje dřeva posuzován jako příjem ostatní podle § 10 odst. 1 nebo podle § 7 odst. 1 ZDP?
Vydáno: 12. 03. 2024
Jak správně spočítat nárok dovolené při stanovené pracovní době 37,50 hodiny, kdy směny jsou časově stanoveny, a to bez přestávek na jídlo a oddech, na 5 nebo 7 nebo 12 hodin. Vždy pracují 2 zaměstnanci spolu, jeden má 12 a ten druhý jde na ráno na 7 a pak přijde druhý na odpoledne na 5 hodin. Při zadaném úvazku nám software vypočítává dovolenou na 139 hodin. Je to správně? 
Vydáno: 05. 03. 2024
Zemědělský podnik vyrobil kukuřičnou siláž a travní senáž jako krmivo pro svá hospodářská zvířata. Je správné fakturovat toto zboží se sníženou sazbou DPH 12% (Příloha č. 3 k zákonu 235/2004 Sb. - krmiva pro zvířata) pro odběratele, který jej použije jako palivo do BPS (bioplynové stanice). Je správné stanovisko, že nelze zohledňovat účel použití zboží? Prosím, jak postupovat, když BPS nakoupí zboží (kukuřičnou siláž) a na faktuře je vyčíslena DPH 21%? Je možné opravdu nárokovat odpočet v této výši?
Vydáno: 26. 02. 2024
Zaměstnanec má příjem z pronájmu zemědělské půdy 12 000 Kč. Nemusí tedy podávat daňové přiznání a může požádat zaměstnavatele za rok 2023 o roční zúčtování. Ale jak to bude v případě, že si podá sám daňové přiznání? V tom případě se domnívám, že příjem z pronájmu bude muset zdanit. Nebo ho lze v daňovém přiznání vynechat?
Vydáno: 18. 12. 2023
Zemědělskému družstvu vznikla škoda, vlivem vichřice byly zničeny konstrukce chmelnic - spadlé sloupy, dráty. V majetku máme zařazeno takto: Majetek I - má 6 konstrukcí, z toho 3 zničené, majetek je zcela odepsán, Majetek II - má 1 konstrukci, 1 zničenou a majetek není zcela odepsán. Pojišťovna vyplatila plnění, které jsme zaúčtovali do výnosů. Družstvo bude opravovat konstrukce tak, že z původních konstrukcí zůstávají jen betonové kotvy obvodových sloupů, vymění se patky, sloupy a místo drátů ( které byly na původních konstrukcích) budou nainstalována ocelová lana. Bude se jednat o opravu, když výměra zůstává stejná, kromě kotev v zemi, není nic ze spadlé konstrukce použitelné, a dráty budou nahrazeny ocelovými lany? Nebo máme účtovat o novém majetku, či technickém zhodnocení a do ceny zařadit i náklady na odstraňování spadlé konstrukce - vystřihávání drátů, odklizení sloupů? Jaký rozdíl v účtování bude u majetku odepsaného a zcela neodepsaného?
Vydáno: 30. 11. 2023
Jakou sazbu DPH máme použít při prodeji cukrovkových řízků (kód nomenklatury celního sazebníku 23032010)? Lze použít sníženou sazbu 15 % bez ohledu na skutečné konečné použití? Cukrovkové řízky budou zřejmě použity pro výrobu bioplynu.
Vydáno: 09. 10. 2023
Myslivecký spolek zaplatil Lesům ČR za nájem honiteb za období od poloviny června do konce roku. Od 2. 7. se stal dobrovolným plátcem DPH. Daňový doklad je vystaven 7. 6. s DUZP 31. 5. a samozřejmě neobsahuje DIČ spolku. Má spolek nárok na odpočet DPH, případně alespoň částečný s ohledem na dobu nájmu a vzniklé plátcovství (jedná se o částku v řádech sta tisíc)?
Vydáno: 23. 08. 2023
Plátce DPH chová býky, jalovice, telata, krávy na mléko. Většina zvířat je z vlastního chovu. Pokud přikoupí např. býka v ceně cca 20 000 Kč (býka dokrmí a prodá na jatka) a např. deset krav na mléko (každou v ceně cca 20 000 Kč, je možné výdaje na pořízení zvířat dát jednorázově do nákladů, nebo je třeba odepisovat? Je možné při těchto částkách vždy nákup dobytku dát jednorázově do nákladů?
Vydáno: 18. 07. 2023
Zemědělský podnikatel dostává provozní dotace od státu. Započítávají se dotace do obratu podle § 4a zákona o DPH? Započítávají se dotace do obratu podle § 1 odst. 2 písm. e) zákona o účetnictví? Pokud ano, započítají se ke dni připsání dotace na účet, nebo ke dni rozhodnutí, nebo ke dni nabytí právní moci rozhodnutí?
Vydáno: 03. 07. 2023
Družstvo vyplácí při ukončení družstveního podílu dividendy ze zisku. Naše družstvo vyplatí dividendy dle výpočtu, které se řídí stanovami družstva. Zdanění srážkovou daní probíhá u příjemce dividend. Naše družstvo nevzniklo transformací jako jiná zemědělská družstva, ale původní zaniklo a nové vzniklo, z toho vyplynulo, že my srážkovou daň neodvádíme, ale odvádí ji příjemce. Příjemce dividend zdaní jako základ daně celý členský podíl? V rozsudku Nejvyššího správního soudu č. 10 Afs 78/2016-38 zaznělo mimo jiné: .„..dědici příslušel nárok na vypořádací podíl, přičemž základ daně se v takovém případě snižuje o nabývací cenu podílu zemřelého společníka.“ Jak je to myšleno? Jde o to, že v samotném výpočtu vypořádacího podílu dle stanov se již kalkuluje se splaceným vkladem společníka.
Vydáno: 31. 05. 2023
Veterinární ordinace nakupuje léky, které spadají do snížené 10% sazby DPH. Některé se spotřebují v ordinaci, jiné se prodávají. Léky spotřebované v ordinaci se fakturují s 21% sazbou. Můžou léky, které se prodávají, mít 10% sazbu? Vzhledem k evidenci je to pro nás dost komplikované, mohli bychom prodávat vše s 21% sazbou?
Vydáno: 05. 05. 2023
OSVČ zemědělec přijal v roce 2022 náhradu škody od pojišťovny ve výši 1,2 mil. Kč (poškození plodin v důsledku krupobití), plodiny pěstuje na pronajatých polích, je plátcem DPH. Budeme uplatňovat paušální výdaje. Máme dát tyto příjmy do příjmu z podnikání a uplatnit 80% paušál, nebo dát do ostatních příjmů, nebo nedanit vůbec?
Vydáno: 02. 05. 2023
V roce 2019 jsme pořídili modulový kontejner (123 000 Kč), který jsme zařadili v témže roce do užívání a zahájili odpisování majetku. V roce 2020 nám odbor životního prostředí a zemědělství vyúčtoval poplatek (80 478 Kč) za trvalé odnětí ze zemědělského půdního fondu pozemku, na kterém stojí modulový kontejner. Je tento poplatek technickým zhodnocením modulového kontejneru [§ 47 odst. 1 písm. c) vyhlášky č. 500/2002 Sb.]?
Vydáno: 25. 04. 2023
Jak zaúčtovat vlastní spotřebu zvířat v daňové evidenci? Fyzická osoba podniká v zemědělství chová býky cca 100 ks. Jednou za rok potřebuje 2–3 zabít pro vlastní potřebu. Nevíme, jak to zaúčtovat, zda si má býky sám sobě prodat? 
Vydáno: 13. 04. 2023