Živnosti

Fyzická osoba přerušila v září živnost. Je plátce DPH, to budu posílat dál nulové. Ale v posledních 3 letech nakoupil majetek (nákladní auta, bagr, stodolu na parkování aut), který ještě není odepsaný. Některá auta stihl prodat do přerušení živnosti. Musí část DPH z majetku, co mu zůstal, vrátit? Nebo pokud registraci k DPH nezruší, vracet DPH nemusí? Případně co s tím, kdyby příští rok prodal další auto nebo stodolu? Jak to bude bude danit? Vystaví na prodej fakturu s DPH? A pokud je bude chtít převést do osobního vlastnictví?
Vydáno: 22. 10. 2024
Junior (nezletilá školačka) založila účet na YouTube, používá jeho cca rok. Školačka má příjmy z YouTube kolem 3 měsíců. Má účet v bance (zákonný zástupce učtu je rodič). Jakým způsobem nezletilá školačka má danit příjmy z YouTube. Mám dojem, že je bloger. Má se registrovat jako identifikovaná osoba? Jakým způsobem bude danit príjmy? Rodič, který je zákonný zástupce učtu, podniká v ČR, má živnostenský list, podnikatelství je hlavní činnost, neplátce DPH. 
Vydáno: 02. 07. 2024
OSVČ montuje pro jiné společnosti FVE panely - konkrétně připevnění nosných prvků do konstrukce střechy, položení panelů. Zapojení technologie (elektrikářské práce) nedělá. Má dle ŽR řemeslnou živnost (klempířství, pokrývačství, zednictví, izolatérství) a volnou živnost na přípravné a dokončovací stavební práce, specializované stavební činnosti. Do jaké živnosti spadá jeho činnost pro správné stanovení výdajového paušálu pro zpracování daňového přiznání z příjmu FO? Bude to řemeslná (80 %) nebo volná (60 %)? 
Vydáno: 24. 03. 2024
OSVČ v roce 2023 uplatňuje výdaje procentem z příjmu na řemeslnou živnost (80 %) - celkový příjem 1,2 mil Kč. OSVČ pronajímá také byt - příjem 200 000 Kč, zdaněno obdobně procentem z příjmu (30 %). Hranice rozhodného obratu pro DPH je v roce 2023 již na 2 milionech korun. Ve vedení mi tvrdí, že příjmy z řemeslné živnosti (u výdaje %) by OSVČ měl mít max. 800 000 Kč. Dle mého názoru je to ale správně - není povinnost registrace k DPH a příjem z řemeslné živnosti je až do výše 1 600 000 Kč. Jak je to správně?
Vydáno: 16. 02. 2024
OSVČ, neplátce DPH, si založil živnost v 8/2023. Má řemeslnou živnost a bude uplatňovat výdaje procentem 80 %. Do konce roku bude mít zaplaceno na fakturách 1 900 000 Kč. Platí limit 2 mil. Kč i pro část zdaňovacího období (nedochází ke krácení limitu 2 mil Kč, pokud je živnost založena během roku), takže si může uplatit výdaje 80 % z 1 900 000 Kč?
Vydáno: 18. 12. 2023
Společnost pro svoje podnikání potřebuje odpovědného zástupce. Bude uzavírat smlouvu s fyzickou osobou (občanem). Je možné uzavřít na činnost odpovědného zástupce dohodu o provedení práce nebo smlouvu o výkonu funkce?
Vydáno: 28. 11. 2023
Truhlář vyrábí kuchyně a rád by do těchto kuchyní současně dodával kuchyňské spotřebiče. Spotřebiče by buď zabudoval přímo do kuchyňské linky, nebo by prodával volně stojící. Také uvažuje o vytváření grafických 3D návrhů kuchyní. Uplatňuje paušální výdaje. Uvažujeme správně, že na obě činnosti (nákup, prodej a vytváření návrhů) je potřeba živnostenské oprávnění? Na truhlářské práce by uplatňoval paušální výdaje ve výši 80 % a na prodej spotřebičů a tvorbu návrhů 60 %?
Vydáno: 01. 06. 2023
Může OSVČ se živnostenským listem na vedení účetnictví zpracovávat evidenci k DPH a podávat přiznání k DPH a kontrolní hlášení? V obsahové náplní živnosti vedení účetnictví se o DPH vůbec nemluví.
Vydáno: 07. 03. 2023
OSVČ s řemeslnou a volnou živností, uplatňuje tzv. výdajový paušál k příjmům (80% k řemeslné živnosti „Výroba, instalace, opravy elektrických strojů a přístrojů, elektronických a telekomunikačních zařízení“, 60% procent k volné živnosti „Výroba, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona“). V rámci řemeslné živnosti vzniká kovový odpad (při obnově telekomunikačních vedení nebo ve formě nepoužitelných odstřižků). Tento odpad (Cu a Al kabely) OSVČ následně prodá do výkupu. Do jaké skupiny příjmů OSVČ patří v tomto případě příjmy z prodeje kovového odpadu? Lze je považovat za příjmy z řemeslné živnosti s možností uplatnit výdajový paušál ve výši 80 %?
Vydáno: 15. 02. 2023
Fyzická osoba vlastní několik bytů, které pronajímá. Nájem zdaňuje v § 9 ZDP (výdaje uplatňuje 30%). Byty nejsou vloženy v obchodním majetku. Současně má klient jeden dům v nebytovými prostory, který je vložen v obchodním majetku a příjmy z nájmu zdaňuje v § 7 ZDP. Jelikož potřeboval volné finanční prostředky, které následně vložil do svého podnikání, prodal v roce 2020 dva byty, oba vlastnil více než 5 let. Následně v roce 2021 prodal další dva byty – jeden vlastnil více než 5 let, druhý ne –, proto příjem zdanil v § 10 ZDP. Je to správně, nebo už prodej bytů může být považován jako podnikatelská činnost a tím by prodej podléhal zdanění v § 7 ZDP? Účelem nákupu bytů byl jejich pronájem, rozhodně nebylo záměrem byty koupit a následně se ziskem prodat – realitní činnost.
Vydáno: 16. 11. 2022
Obrátil se na mě klient s tím, že při přerušení živnosti v cca březnu letošního roku mu úředník živnostenského úřadu sdělil, že tuto skutečnost již nemusí nikde hlásit, neboť jsou elektronicky propojeni s OSSZ, ZP i FU. Z OSSZ i ZP klientovi přišlo oznámení o zrušení registrace OSVČ, na FU se bohužel tato informace nedostala (nebo minimálně nedostala formou, aby ji zaregistrovali), neboť po třech měsících se mu ozval správce daně s tím, že chce doplatit 3 měsíce dlužné paušální daně + oznámení o vystoupení z režimu paušální daně. Vzhledem k tomu, že režim paušální daně je poměrně nový institut a ze své praxe mám intenzivní dojem, že pravá ruka neví, co dělá levá, doporučila jsem formou volného dopisu tuto situaci správci daně popsat + zaslat oznámení o vystoupení z režimu paušální daně k datu přerušení živnosti. Je takový postup správný? Hrozí klientovi nějaké sankce? 
Vydáno: 07. 07. 2022
Jak naložit v účetnictví a DPH s českým podnikatelem a plátcem DPH, který je registrovaný i na Slovensku k DPH. Pro přehled nazvu českou firmu s českým i slovenským DIČ Novák s. r. o., zabývá se zařizováním interiérů, převážně na Slovensku. 1. Český plátce dodává a montuje pro Novák s. r. o. na Slovensku koberce. Jak by měla vypadat fakturace a kdo platí daň? 2. Český neplátce pro Novák s. r. o. dodal projektové práce, které budou použity na nemovitosti v SK. Jak by měla vypadat fakturace a kdo platí daň? 3. Český plátce provádí pro Novák s. r. o. stavební dozor na nemovitosti v SK. Jak by měla vypadat fakturace a kdo platí daň? 4. Slovenský plátce provede montáž koberců na nemovitosti v SK, ale vyfakturuje to na české DIČ Novák s. r. o. Jak by měla vypadat fakturace a kdo platí daň? 5. Zaměstnanec Novák s. r. o. se ubytuje na Slovensku, dostane hotelový účet, na němž jsou všechny náležitosti (včetně údajů o odběrateli), ale na hotelovém účtu je tučně vytisknuto, že je to nedaňový doklad. Jako daňový doklad dostane zaměstnanec zjednodušený daňový doklad. V kontrolním výkaze jsem tento doklad zahrunula do oddílu B3, přijaté zjednodušené doklady. Je to v pořádku? 6. Pokud dostane Novák s. r. o. fakturu od slovenské Telefoniky a je na ní uvedeno slovenské DIČ firmy Novák s. r. o., může si z telefonů odečíst DPH ve slovenském přiznání?
Vydáno: 14. 03. 2022
V § 7 odst. 4 živnostenského zákona se mluví o splnění praxe v pracovněprávním vztahu, služebním, členském nebo obdobném poměru. Mohu se tedy domnívat, že dohoda o provedení práce je považována za obdobný poměr? Dohoda o provedení práce trvá celý rok, odpracuje se 300 hodin, resp. co je myšleno tím, že pokud je podmínka splnění praxe jeden rok, jedná se o osmihodinový úvazek po dobu jednoho roku, anebo může být úvazek kratší, když v dnešní době je možné mít více pracovních poměrů současně. Je zde nějaká hranice v hodinách?
Vydáno: 14. 03. 2022
Pokud si společníci veřejné obchodní společnosti ponechají aktivní živnostenské listy jako OSVČ a se souhlasem ostatních společníků mohou mít během roku jednu nebo dvě zakázky. To, že by měli příjmy jako OŠVČ není ovšem jisté. Jaké důsledky by mohl mít aktivní živnostenský list z hlediska daní, pokud by společníci neměli žádný příjem i více let za sebou a v daňovém přiznání by tak uváděli jen příjem jako společníci v. o. s.?
Vydáno: 14. 03. 2022
Majitelka chovné stanice - prodej štěňat, opakovaně až 3 chovy za rok. Jedná o podnikání, a pokud ano, o jaké? Jedná se o živnost § 7 odst. 1 písm. b) ZDP a v případě paušálních výdajů lze uplatnit 60 %, nebo se jedná o zemědělskou živnost dle § 7 odst. 1 písm. a) ZDP a lze uplatnit paušál 80 %?
Vydáno: 05. 01. 2022
Prosím o Váš názor ohledně uplatnění výdajů podle § 7 ZDP u poradenské činnosti, která je zapsána v živnostenském listu jako Živnost volná obor č. 60 Poradenská a konzultační činnost, zpracování odborných studií a posudků. Mohu u této živnost uplatnění výdaje ve výši 60 % z příjmů ze živnostenského podnikání? Jedná se o poradenskou činnosti v oblasti veřejných zakázek oblast metodiky a rozpočetnictví.
Vydáno: 25. 10. 2021
Zaměstnavatel má v obchodním rejstříku uvedený předmět podnikání: činnost účetních poradců, vedení účetnictví, vedení daňové evidence a dále výroba, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona. Znamená to, že zaměstnanec nesmí podnikat nejen v oblasti vedení účetnictví, ale ani v činnostech, kterými jsou výroba, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona? Nebo by tyto služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živ. zákona musel mít zaměstnavatel (aby mohl požadovat zaměstnanci zákaz podnikání) uvedené v obchodním rejstříku konkrétněji a ne jen obecně?
Vydáno: 20. 10. 2021
OSVČ, plátce DPH, z osobních důvodů přerušila podnikání na cca 3-4 měsíce (od 1. 9. 2021), k obnovení dojde nejpozději 1. 1. 2022. Plátcovství DPH trvá. Nyní má možnost výhodného nákupu prostředků k podnikání. Je možné tento nákup provést a uplatnit odpočet DPH v době přerušení živnosti, nebo je nutné pro uplatnění odpočtu před nákupem živnost obnovit?
Vydáno: 28. 09. 2021
  • Článek
Probíhající období prázdnin by mohlo být synonymem klidu v podobě tzv. „okurkové sezóny“. Ani toto období však není časem, kdy se nic neděje, což se týká také právní oblasti. Tuto skutečnost dokazují některé nové právní úpravy týkající se živnostenského podnikání a reklamní činnosti, které nabývají účinnosti právě v prázdninových měsících Nejen o těchto změnách a nových předpisech, ale také o aplikaci stávajících právních úprav v praxi bude řeč v následujících řádcích.
Vydáno: 10. 09. 2021
Právnická osoba, plátce DPH, uzavřela smlouvu s fyzickou osobou (podnikatelem), jejímž obsahem je zajištění prodeje výrobků této právnické osoby. Prakticky se jedná o smluvního obchodního zástupce. Obchodní zástupce bude fakturovat odměnu dle uzavřené smlouvy. Ve smlouvě je navíc ujednáno, že pro výkon činnosti bude obchodní zástupce používat vozidlo právnické osoby, které je v jejím majetku, tzn. právnická osoba poskytne vozidlo pro zajištění obchodních aktivit, které jí bude zajišťovat fyzická osoba na ŹL. Výše odměny tuto skutečnost odráží, tj. odměna je s ohledem na využití vozu nižší, než by byla za situace, kdyby měl obchodní zástupce vlastní vůz. Obchodní zástupce musí vozidlo právnické osoby používat - tuto podmínku si právnická osoba stanovila, neboť má jednotný vozový park (vozy stejné bary s reklamními polepy). Právnická osoba uplatnila při pořízení vozu DPH. Lze uvedenou situaci označit za využívání vozu k ekonomickým činnostem společnosti (stejně jako by tomu bylo v situaci, kdy je obchodní zástupce zaměstnancem právnické osoby) a je tak zachován nárok na odpočet v plné výši, nebo se z pohledu DPH jedná o bezplatné užití vozu jinou osobou k uskutečňování její ekonomické činnosti a právnická osoba tak musí provést korekci uplatněného odpočtu DPH? 
Vydáno: 23. 07. 2021