Životní pojištění
Fyzická osoba, občan ČR (daňový rezident ČR), obdržela v roce 2024 příjem ve výši cca 1,5 mil. Kč. Jednalo se o výplatu pojistného plnění z životní pojistky, kterou uzavřel bratr, občan USA (daňový rezident USA) pro případ smrti. Bratr na začátku roku 2024 zemřel a americká pojišťovna vyplatila pojistné plnění. Je tento příjem v ČR od daně z příjmů osvobozen?
Zaměstnavatel už léta přispívá na životní pojištění svého zaměstnance. Je tento příspěvek v roce 2024 nadále osvobozen do 50 000 Kč ročně na straně zaměstnance?
Zaměstnanec má 3 zaměstnavatele. Může mu každý z nich přispívat v souhrnu za rok na penzijní připojištění (případně životko nebo DIP) Kč 50 000 za rok?
V případě předčasného ukončení životního pojištění v roce 2023, které si zaměstnanec odčítal jako slevu z daňového základu, musí dodanit zpětně za 10 let. Ale tento odpočet z daňového základu nebude za tyto roky činit více než 20 000 Kč, bude činit cca 9 000 Kč. Je povinen podat daňové přiznání za rok 2023 a těch 9 000 Kč uvést v § 10 zákona o daních z příjmů a dodanit?
Poplatník zrušil životní pojištění 1. 1. 2023. V uplynulých 10 letech byl základ daně o toto životní pojištění snížen. Dodaňujeme v roce 2023 v daňovém přiznání v § 10 ZDP tedy tyto částky od roku 2013?
Poplatník zrušil životní pojištění. které si dříve uplatňoval jako nezdanitelnou částku a zároveň mu přispíval zaměstnavatel. Nezdanitelná částka dělala 12.000,- Kč, zaměstnavatel přispěl 6.000,- Kč. Kdy musí podat daňové přiznání dle §38g ZDP?
1) Má pouze příjmy ze závislé činnosti u jednoho zaměstnavatele, podepsané prohlášení - 12.000,- Kč se vejde do hranice 20.000,- Kč - 38g/2 ZDP, ale §38g/5 ZDP ho donutí podat daňové přiznání i když se jedná pouze o částku 6.000,- Kč?
2) Poplatníka v paušálním režimu obdobným způsobem vyhodí (i když je tam hranice 50.000,- Kč) z paušální daně, jestliže přispíval zaměstnavatel? Nebo se do limitu počítají obě dvě částky, jak nezdanitelná 12.000,- Kč, tak příspěvek od zaměstnavatele 6.000,- Kč?
Klient, OSVČ od roku 2020 jako vedlejší činnost + zaměstnání hlavní činnost. Sám si zpracovává od roku 2020 DP. V roce 2023 došlo k zániku ŽP s výplatou odkupného. V DP od roku 2020 neuplatňoval klient odčitatelnou položku ŽP, ale v potvrzení příjmů z práce má na ř. 10 příspěvek zaměstnavatele na toto ŽP každý rok. Na zániku pojištění je uvedeno, že zaměstnavatel zaplatil u této pojistné smlouvy pojistné ve výši 120.250 Kč. Má povinnost něco dodaňovat v § 10 v daňovém přiznání za rok 2023?
Má zaměstnavatel povinnost při ročním zůčtování daní zaměstnanců udělat zůčtování daně zaměstnanci při jeho předčasně ukončeném životním pojištění? Jaké doklady by k dodanění uplynulých 10 let od zaměstnance potřeboval?
Poplatník OSVČ je v paušálním režimu dle § 7a ZDP, tj. v paušální dani od roku 2022. V roce 2023 obdrží příjmy ze zrušeného (vypovězeného) životního pojištění přes uplynutím sjednané lhůty. Tím, že si v letech předchozích v DPFO uplatňoval slevu na uhrazené životní pojištění, je povinen nyní tento příjem dle § 10 ZDP dodanit. Příjem ze životního pojištění, které bude muset zahrnout do § 10 ZDP a zdanit, činí 85 000 Kč. Vypadne z paušálního režimu kvůli nedodržení podmínky § 7a odst. 1 písm b) bod 4, tj. přesáhne ostatní příjem 50 000 Kč?
OSVČ je v roce 2023 v paušálním režimu. V září 2023 zrušila životní pojištění, na které v předchozích letech uplatňovala daňové úlevy, a musí tedy tyto částky dodanit. Jak má postupovat v případě, že je v roce 2023 v režimu paušální daně?
Fyzická osoba - občan v roce 2023 obdržel pojistné plnění ze smlouvy o životním pojištění za závažné onemocnění. Podléhá toto plnění dani z příjmů nebo se jedná o osvobozený příjem?
Pan X je zaměstnán u firmy A na hlavní pracovní poměr a u firmy B na DPP do 10 000 Kč. Firmy mají stejného společníka. Pan X má uzavřenou smlouvu s pojišťovnou na životní pojištění, na které je uvedeno, že na životní pojištění bude přispívat firma A. Na účet pojišťovny ale posílají příspěvek obě firmy.
1) Jsou v tomto případě daňově uznatelné příspěvky v obou firmách, i když by dle smouvy s pojišťovnou měla přispívat pouze firma A? Příspěvky v každé firmě nedosahují částku 50 000 Kč/rok?
2) Pokud je příspěvek daňově uznatelný i ve firmě B, stačí vyplácení příspěvku zakotvit pouze ve vnitřní směrnici?
V roce 2020 jsem zrušila investiční životní pojištění, o které jsem si v letech 2013-2019 snižovala základ daně. V daňových přiznáních jsem uplatňovala celé částky zaplaceného pojistného (dle potvrzení z pojišťovny), a to i když jsem měla daňové základy nižší než 165 600 Kč (tzn. že bylo někdy zbytečné tyto částky do přiznání uvádět). Takže daň jsem vlastně nijak neovlivnila, nijak nesnížila. V daňovém přiznání za 2020 jsem však dodanila pouze ty částky, které snížily daň v letech 2013–2019. Nyní mi volali z FÚ, že částky, které jsem dodanila v daňovém přiznání za 2020 mám špatně a že musím dodanit všechny částky tak, jak jsem je uvedla v daňových přiznáních, a to i když nijak neovlivnily daň. Tzn. že mám zaplatit 15% daň z příjmu i z částek, které mi žádnou daň neušetřily. To se mi samozřejmě nelíbí. V zákoně o daních z příjmu se píše, že příjmem podle § 10 jsou částky, o které byl poplatníkovi v uplynulých 10 letech z důvodu zaplaceného pojistného základ daně snížen. Nepíše se tam nic o úspoře na dani. Zákon asi nepočítá s tím, že by si někdo snižoval základ daně, když to nijak neovlivní samotnou daň. Vykládám si zákon správně a mám tedy opravdu zaplatit daň i za odpočty, které nikdy žádnou daň neušetřily?
Jak je to s příspěvky více zaměstnavatelů na jednu zaměstnancovu smlouvu ŽP? Je to možné, nebo musí každý zaměstnavatel přispívat na jednu smlouvu. Pak tedy pokud chce zaměstnanec příspěvky např. od dvou zaměstnavatelů, musí mít sjednány dvě smlouvy ŽP, aby mohl každý zaměstnavatel přispívat na jednu.
Ve kterém paragrafu dodaňuji příspěvky zaměstnavatele a zároveň i úlevy na dani zaměstnance v daňovém přiznání zaměstnance? Zaměstnanec zrušil životní pojištění v roce 2022, příspěvky zaměstnavatele činily : 41 000 Kč roce 2021, v roce 2022 byly nulové a jeho úlevy v řiznání k dani činily v letech 2016–2021 celkem 57 000 Kč.
Zaměstnanec zrušil předčasně životní pojištění. Musí dodanit posledních 10 let, kdy si uplatil slevu na dani. Bývalý zaměstnavatel mu však nechce poskytnout Potvrzení o zdanitelných příjmech a zpětně si nepamatuje, zda uplatnil ve všech letech a v jaké výši. Je zaměstnavatel povinen tuto informaci poskytnout?
Ukončuji životní pojištění s výplatou odkupného na můj účet před dosažením 60 let. Jak s dodaněním odpočtů? Měla jsem od r. 2003 tři životní pojištění, které jsem převedla do nové pojistné smlouvy r. 2017. Všechny kapitálové hodnoty byly převedeny do této nové pojistky a k výplatě na můj účet nedošlo. „Dodaňuji“ nyní tedy odpočty od roku 2017 z nové pojistné smlouvy, které jsem si uplatňovala z daní? Nebo musím všechny od r. 2012 i přesto, že tady jsem podmínky pro odpočet neporušila?
Pokud zruším životní pojištění a pokracuji novým u jiné pojišťovny, musím dodanit odpočty, které jsem uplatnila v přiznáních, zpět 10 let, anebo více?
Zaměstnavatel se rozhodl přispívat zaměstnanci za jeho životní pojištění, zaměstnanec donesl pojistnou smlouvu, kde má sjednáno, že bude měsíčně platit 500 Kč pojistné, a zaměstnavatel začal těchto 500 Kč měsíčně pojistného hradit místo zaměstnance, a to na účet a se symboly, které jsou určeny pro platbu pojistného, jak dříve platil sám zaměstnanec. Zaměstnanec si sám na životní pojištění nyní nic neplatí, v pojistné smlouvě není žádný příspěvek zaměstnavatele na životní pojištění sjednán. Lze toto pojistné placené zaměstnavatelem za zaměstnance považovat za benefit, který je u zaměstnavatele daňovým nákladem a u zaměstnance osvobozeným příjmem? Nebo musí být sjednán dodatek k pojistné smlouvě na příspěvek zaměstnavatele na životní pojištění a až od sjednání tohoto dodatku může být příspěvek zaměstnavatele benefitem, tj. u zaměstnavatele daňovým nákladem a u zaměstnance osvobozeným příjmem?
- Článek
V článku si s využitím příkladů ukážeme daňové řešení důsledků porušení podmínek pro uplatnění odpočtu zaplaceného pojistného na soukromé životní pojištění u poplatníka a daňové řešení důsledků porušení podmínek pro osvobození příspěvku zaměstnavatele od daně z příjmů vynaloženého na pojistné na soukromé životní pojištění zaměstnance.