Zprostředkování prodeje

Česká společnost s ručením omezeným, plátce DPH, sídlo v ČR (provozovna pouze v ČR) prodává svoje zboží prostřednictvím on-line aukční platformy v Nizozemsku. Po úspěšné aukci nizozemský provozovatel platformy, který je plátcem DPH, zpracuje platbu od kupujícího, vyfakturuje svoje služby s informací „Reverse VAT applies“. Česká společnost odešle na vlastní náklady prodané zboží kupujícímu prostřednictvím přepravních společností. Kupujícími jsou koncoví spotřebitelé, jak ze zemí EU, tak mimo EU. Prodej zboží překročí 10 000 EUR v kalendářním roce. Jak má správně postupovat česká společnost z hlediska DPH při výše uvedeném prodeji zboží a přijatých službách od nizozemské společnosti?
Vydáno: 02. 11. 2023
Česká s.r.o. , neplátce DPH, rozvíjí podnikání v oboru zprostředkování prodeje nemovitostí v Srbsku, zejména českým občanům. Stane se plátcem DPH až překročí obrat 1 mil. Kč za vyfakturované provize českým občanům za nákup nemovitosti v Srbsku ?
Vydáno: 26. 09. 2022
Podnikající fyzická osoba (neplátce DPH), zprostředkovává prodej investičního zlata, stříbra a platiny. Zlato je osvobozené bez nároku na odpočet dle § 92 zákona o DPH. Stříbro a platina nikoliv. Ze všech činností překročil obrat 1 milion Kč. Otázka zní, počítá se plnění za zprostředkování prodeje zlata do obratu DPH? Není to plnění osvobozené bez nároku na odpočet uvedené v § 4a zákona o DPH (podle § 54 až § 56a zákona o DPH), ale podle § 92 zákona o DPH. Má povinnost se registrovat jako plátce DPH?
Vydáno: 24. 06. 2022
Společnost A koupila pozemky v průmyslové zóně a příkazní smlouvou zadala společnosti B přípravné práce pro budoucí prodej (zajištění územního rozhodnutí a dalších podkladů). Společnost B zadala fyzické osobě - nepodnikateli ( FO) na základě smlouvy o zprostředkování podle OZ zajištění jednání s potenciálním kupcem a finální přípravu všech podkladů nutných k prodeji. Pro FO se jedná o jednorázovou a nahodilou činnost. FO je daňovým rezidentem ČR. Za tyto služby má FO obdržet provizi ve výši 3 mil. Kč. Může být provize vyplacena na základě uvedené smlouvy o zprostředkování? Platí, že bude provize daněna podle § 10 zákona o daních z příjmů? Platí, že z uvedené provize nebudou odváděny další prostředky, např. pojistné na sociální zabezpečení a zdravotní pojištění?
Vydáno: 24. 05. 2022
Ve sdíleném obchodě prodává své výrobky fyzická osoba bez IČ i DIČ. My jí fakturujeme za pronájem regálu. Dotyčná osoba nám potom vystaví fakturu za zprostředkování prodeje. Je to tak správně, přestože fyzická osoba má pravidelný prodej svých výrobků, a tudíž to není "nahodilý příjem"? Jak postupovat (jsme plátci DPH a při vystavení faktury odvádíme DPH)?
Vydáno: 10. 05. 2022
Fyzická osoba, OSVČ, plátce DPH, živnost realitní makléř nákup a prodej nemovitostí, zprostředkování prodeje, vede daňovou evidenci. Prosím o přesný postup evidence při nákupu a prodeji nemovitostí v daňové evidenci. 1. Kdy vstupuje do daňových výdajů cena nakoupené nemovitosti – pozemku nebo budovy a kdy vstupuje do daňových příjmů, pokud doba mezi nákupem a prodejem uplyne víc než jedno zdaňovací období? /beru v potaz, že kupuji pozemek, jehož součástí nějaká stavba –např. zahrada, na které je zaevidována nemovitost (dům, stodola). 2. Jak uplatnit daňový výdaj při nákupu rodinného domu a pozemků např. zahrady nebo pole, když kupní cena je stanovena souhrnně a není rozepsána k jednotlivým katastrálním číslům a následný prodej je uskutečněn odděleně na víc smluv a v rozlišných zdaňovacích obdobích? 3. Jak správně zaevidovat přijatý rezervační poplatek, který se v případě uskutečnění prodeje stane provizním poplatkem a v případě neuskutečnění prodeje se stane sankčním poplatkem? 4. Čím je nutné dokládat, že se v budoucnu nebude jednat o překlasifikování na stavební pozemek, aby na pozemek nebylo nahlíženo jako na stavební pozemek s DPH? 5. Jak správně postupovat při změně uplatnění způsobu výdajů z procentuálních na skutečné nebo naopak, když má v zásobě nakoupené nemovitosti z předchozího období? 6. Kdy vznikne pohledávka? A jak správně zaevidovat tento příklad: v 3/2021 nakoupí nemovitost; v 12/2021 sepíše smlouvu o prodeji; peníze a převod na katastru je uskutečněn v 1/2022? 7. Je správná sazba výdajů uplatněných procentem 60 % při nákupu a prodeji nemovitostí i při zprostředkování prodej? 8. Musí realitní makléř nakupovat nemovitosti na své IČ nebo RČ?
Vydáno: 07. 03. 2022
Naše s. r. o. se zabývá zprostředkováním dodání produktů pro koncové uživatele. Na zprostředkování máme smlouvy s různými FO a i s. r. o., které toto zprostředkování provádí přímo u klientů a poté za toto zprostředkování dostávají provizi z obratu, která se vyúčtovává 1x za měsíc. Některé FO si založili jednočlenné s.r.o. a část zprostředkování prování na FO a část na s. r. o. Musím já jako odběratel posuzovat, proč to takto rozdělují? Vyplývá pro mě, jako odběratele nějaké riziko? Např. napomáhání krácení daní nebo postih za zneužití práva? S oběma subjekty je sepsaná smlouva o zprostředkování (spolupráci) a já jako odběratel nevím dopředu, zda mi obchod "vyúčtuje" FO nebo s. r. o. Musím to nějak zkoumat proč si to FO „rozdělila“? Proč například od 01-05/2021 účtuje provize jako FO a 06-10/2021 účtuje jako s.r.o. a 11-12/2021 jako FO? Nebo některé měsíce účtuje část na FO a část na s. r. o. Plyne pro mě jako odběratele nějaká povinnost nebo právní odpovědnost? Pokud by pro mě vyplývala nějaké riziko/odpovědnost, lišilo by se, kdyby dodávající s.r.o. nebylo jednočlenné ale např. dvoučlenné?
Vydáno: 27. 01. 2022
Je možné zdanit příjem z provize za zprostředkování prodeje nemovitosti dle § 10 ZDP - Ostatní příjmy? Jedná se o příležitostný příjem, který se neopakuje. Subjekt je zároveň OSVČ a má registrované různé činnosti, realitní činnosti však nikoli a nemá zájem zohlednit takový příjem do příjmu dle § 7 ZDP.
Vydáno: 24. 01. 2022
  • Článek
Rozsudek Soudního dvora Evropské unie ze dne 8. 7. 2021 ve věci C-695/19 Rádio Popular
Vydáno: 19. 12. 2021
  • Článek
Zprostředkování prodeje akcií – částka 2 mil. Kč. Jedná se o obchodní společnost (s. r. o.), podvojné účetnictví. Je tam odvod DPH 21 % nebo to spadá do § 51 – osvobození od DPH? Společnost provozuje obchodní činnost, nákup a prodej. Budu tuto službu dávat na řádek 50 daňového přiznání?
Vydáno: 08. 03. 2021
  • Článek
V odborné literatuře pro realitní kanceláře se objevuje informace, že realitní kancelář jako plátce DPH nemusí u provize (odměny) za zprostředkování prodeje (převodu členských práv a povinností) u družstevního bytu odvádět DPH, neboť družstvo vlastnící byty je obchodní korporace. Jedná se tedy o zprostředkování prodeje podílu v obchodní korporaci, které je osvobozeno od DPH bez nároku na odpočet. Tato informace vychází z § 54 odst. 1 písm. y) zákona č. 325/2004 Sb. , o dani z přidané hodnoty (dále jen „zákon o DPH “). Dle § 54 odst. 1 písm. a) zákona o DPH je osvobozeným plněním převod podílů v obchodních korporacích a v návaznosti na to pak dle § 54 odst. 1 písm. y) zákona o DPH je od DPH osvobozeno sjednání nebo zprostředkování tohoto převodu. Je tato informace pro realitní kanceláře správná? Moje pochybnost vychází z toho, že aby se mohlo jednat o zprostředkování převodu podle § 54 odst. 1 písm. y) zákona o DPH , musí se jednat o zprostředkování finanční činnosti podle § 54 odst. 1 písm. a) zákona o DPH . Podle mého názoru je třeba vnímat rozdíl mezi osvobozeným prodejem podílu v obchodní korporaci a prodejem, který není ekonomickou činností, a tedy vůbec není předmětem DPH. Domnívám se, že převod členských práv a povinností v družstvu u osoby, která vlastní družstevní byt za účelem bydlení, není ekonomickou činností, tedy se nejedná o osvobozený prodej podle § 54 odst. 1 písm. a) zákona o DPH a nelze pak ani zprostředkování tohoto prodeje podřadit pod § 54 odst. 1 písm. y) zákona o DPH a osvobodit od DPH.
Vydáno: 06. 03. 2020