421/26.02.14 - Výklad pojmu svěřenský fond ve vztahu k zahraničním srovnatelným jednotkám

Koordinační výbor / KV GFŘ; Komora daňových poradců (KDP); Folwarczny, Zenon Vydáno:
421/26.02.14 Výklad pojmu svěřenský fond ve vztahu k zahraničním srovnatelným jednotkám
Zenon
Folwarczny
daňový poradce ev. č. 3661
Děkuji Lucii Čechové a Heleně Navrátilové (daňový poradce ev. č. 0133) za pomoc a konstruktivní připomínky k tomuto příspěvku.
Příspěvek je uzavřen
1. Úvod
Předmětem příspěvku je potvrzení metodického výkladu, že pojem „svěřenský fond“ používaný od 1. ledna 2014 v zákoně o daních z příjmů zahrnuje jak svěřenské fondy založené podle občanského zákoníku, tak zahraniční jednotky srovnatelné se svěřenským fondem.
2. Popis problematiky
2.1. Vymezení svěřenského fondu podle českého práva
Nový občanský zákoník účinný od 1. ledna 2014 (též „občanský zákoník“) zavádí do českého práva nový institut tzv. svěřenského fondu. Jedná se o institut správy cizího majetku, který má v zahraničí v různých formách velkou tradici.
Svěřenský fond podle občanského zákoníku představuje majetek vyčleněný z vlastnictví zakladatele k soukromému nebo veřejně prospěšnému účelu. Svěřenský fond podle občanského zákoníku nemá právní subjektivitu, představuje oddělený a nezávislý vyčleněný majetek, který není ani ve vlastnictví původního vlastníka zakladatele, ani svěřenského správce ani osoby, které má být ze svěřenského fondu plněno -obmyšleného -je to autonomní majetek. Majetek svěřenského fondu může zvyšovat na zá