Následující článek navazuje na článek publikovaný v předchozím čísle časopisu UNES č. 11-12/2024, jenž přiblížil definici tzv. veřejně prospěšného poplatníka, předmět daně z příjmů, osvobození (bezúplatných) příjmů, základ daně a jeho úpravy, položky snižující základ daně a postup přechodu z účetnictví na daňovou evidenci. Tento článek danou problematiku doplňuje o postup přechodu z daňové evidence na účetnictví, závazné posouzení způsobu rozdělení výdajů (nákladů), položky odčitatelné od základu daně, výjimky z povinnosti podat daňové přiznání, vč. výjimky z oznamovací povinnosti, a registrační povinnost k dani z příjmů právnických osob. Závěrečná část článku se zaměřuje na daň z příjmů právnických osob pohledem účetní závěrky nestátních neziskových organizací a uvádí rovněž příklady účetních transakcí v této oblasti.

 

Nestátní neziskové organizace v dani z příjmů právnických osob
Ing.
Marek
Jošt,
Ph.D.
 
Přechod z daňové evidence na účetnictví
Zákon č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon o daních z příjmů“), odkazuje v § 23 odst. 18 na přílohu č. 3 k zákonu upravující postup při přechodu z daňové evidence na vedení účetnictví, kterou mohou přiměřeně použít také veřejně prospěšní poplatníci.
Základ daně se ve zdaňovacím období, v němž zahájí poplatník vedení účetnictví, zvýší o hodnotu zásob a cenin, poskytnutých záloh s výjimkou záloh na hmotný majetek, a pohledávek, které byly při úhradě zdanitelným příjmem.
A naopak základ daně se sníží ve zdaňovacím období zahájení vedení účetnictví o hodnotu přijatých záloh a dluhů, které byly při úhradě výdajem na dosažení, zajištění a udržení příjmů.
V případě plátce daně z přidané hodnoty se hodnotou dluhu rozumí hodnota bez této daně, pokud byl uplatněn odpočet, a hodnotou pohledávky hodnota bez této daně, byla-li splněna povinnost odvést daň na výstupu.
Naopak základ daně se nezvýší ve zdaňovacím období zahájení vedení účetnictví o hodnotu pohledávek, které byly při úhradě zdanitelným příjmem, jde-li o pohledávky v době vedení daňové evidence vůči dlužníkům uvedeným v § 24 odst. 2 písm. y) zákona o daních z příjmů.
 
Výdaje (náklady) vynaložené na dosažení, zajištění a udržení příjmů
Za daňově uznatelné náklady považuje zákon o daních z příjmů v § 24 odst. 2 písm. d) členské příspěvky placené právnické osobě v situacích, kdy povinnost členství vyplývá ze zvláštních právních předpisů či právnické osobě, kdy je členství nutnou podmínkou k provozování předmětu podnikání nebo výkonu činnosti. Příkladem může být situace, kdy veřejně prospěšný poplatník musí být členem právnické osoby, za což jí hradí členské příspěvky, aby mohl vykonávat určitou činnost. Patří sem rovněž členské příspěvky placené zaměstnavatelem za zaměstnance, kdy členství zaměstnance je podmínkou k provozování předmětu podnikání nebo výkonu činnosti zaměstnavatele a členské příspěvky placené organizaci zaměstnavatelů.
Veřejně prospěšné poplatníky zmiňuje § 24 odst. 2 písm. t) bod 2 zákona o daních z příjmů v souvislosti s prodejem hmotného majetku. Daňovým výdajem (nákladem) je vstupní cena do výše příjmů z prodeje hmotného majetku evidovaného u veřejně prospěšného poplatníka využívaného k činnostem, z nichž plynoucí příjmy nejsou předmětem daně z příjmů.
Daňově uznatelné jsou také podle § 24 odst. 2 písm. zr) zákona o dan
  • Oblíbené
  • Poznámka

Sdílení dokumentu

Poznámka k dokumentu