Provozní nebo personální důvody občas přinutí zaměstnavatele použít dočasnou výpomoc neboli zaměstnat osobu, která dokáže, například z důvodu dlouhodobější nepřítomnosti jiného zaměstnance, vykonat pro zaměstnavatele v určitém časovém horizontu potřebnou práci. V této souvislosti musí zaměstnavatel posoudit, zda zúčtovaný příjem svojí výší či charakterem sjednaného pracovněprávního vztahu zakládá účast na zdravotním pojištění, tj. s plněním oznamovací povinnosti a s odvodem pojistného zaměstnavatelem podle zákona.
Příležitostná výpomoc a zdravotní pojištění
Ing.
Antonín
Daněk
Charakter pracovněprávního vztahu
Je-li uzavřena pracovní smlouva, podléhá zúčtovaný příjem (zdaňovaný podle § 6 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů) vždy povinnosti placení pojistného, a to bez ohledu na výši příjmu. Jinak je tomu u dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr, kdy pro plnění povinností zaměstnavatelem a také pro řešení pojistného vztahu rozhoduje výhradně výše příjmu zúčtovaná zaměstnavatelem zaměstnanci za rozhodné období kalendářního měsíce.
Je-li osoba ve zdravotním pojištění zaměstnancem (resp. vznikne-li ve zdravotním pojištění zaměstnání), pak zaměstnavatel:
–
přihlašuje osobu u zdravotní pojišťovny jako zaměstnance, pokud již přihlášena není, a
–
odvádí pojistné podle zákona, tedy:
–
alespoň z minimálního vyměřovacího základu (což je v roce 2025 hodnota minimální mzdy 20 800 Kč při zaměstnání trvajícím celý kalendářní měsíc), případně alespoň z jeho poměrn