Řada transakcí, které jsou uskutečňovány mezi mateřskou a dceřinou společností, podléhá – při splnění zákonných podmínek – specifickému režimu zdanění. Při zpracování daňového přiznání jednotlivých subjektů je třeba při posuzování některých z nich zohlednit konkrétní daňový režim. V mnoha případech mohou subjekty dosáhnout osvobození od daně, nicméně je samozřejmě potřeba detailně zkoumat splnění zákonných podmínek – například délku držby podílu a jeho velikost, nebo zda je příjemce příjmu jeho skutečný vlastník. V případě osvobození ve vztahu k vypláceným úrokům či licenčním poplatkům do zahraničí musí příjemce úroků nebo licenčních poplatků disponovat speciálním rozhodnutím správce daně.

 

Transakce mezi mateřskou a dceřinou společností v DPPO 2024
Ing.
Martina
Zbončaková
Tvorba holdingových uskupení za účelem zefektivnění procesů, řízení významných obchodných rizik či finančních toků ve společnosti či v rámci celé skupiny, je v současném podnikatelském prostředí jak v tuzemsku, tak v rámci mezinárodního prostředí, zcela běžnou praxí. Holdingová struktura jakožto struktura více firem s právní subjektivitou zpravidla sestává z jedné hlavní entity (zpravidla mateřské společnosti), která vlastní rozhodující podíl a řídí veškeré ostatní dceřiné společnosti.
 
Podíly na zisku
Podíly na zisku vyplácené dceřinou společností mateřské společnosti mohou být dle
§ 19 odst. 1 ze), resp. § 19 odst. 1 zi) ZDP osvobozeny
od daně za předpokladu, že jsou naplněny
současně
následující skutečnosti:
držba
podílu mateřské společnosti v dceřiné společnosti nejméně po dobu
12 měsíců
(tento časový test lze přitom naplnit i dodatečně),
podíl
mateřské společnosti
na základním kapitálu dceřiné
společnosti činí
min. 10 %,
transakce realizovány mezi tuzemskými rezidenty, popř. rezidenty EU, a sice v případě, kdy jednotlivé zúčastněné entity mají
odpovídající právní formu
– nejčastěji s.r.o., a.s., popř. některá družstva [blíže specifikováno ve sdělení MFČR k § 19 odst. 3 písm. a) ZDP],
příjemce
příjmu je jejich
skutečný vlastník.
Mateřskou společností přitom může být rovněž svěřenský fond, rodinná
fundace
, obec, dobrovolný svazek obcí či kraj.
Uváděné osvobození se dle uplatní rovněž na příjmy z podílů na zisku
vyplácené dceřinou společností,
která je daňovým
rezidentem třetího státu,
a sice při splnění
výše uvedených
podmínek
společně s následujícími
:
uzavřená
smlouva o zamezení dvojímu zdanění
se státem rezidence dceřiné společnosti,
daň z příjmů právnických osob
ve třetí zemi je
obdobná tuzemské,
příjem z podílů na zisku není osvobozen a podléhá
sazbě daně min. 12 %
(a to alespoň ve zdaňovacím období, ve kterém mateřská společnost o výnosu účtuje jako o pohledávce, a ve zdaňovacím období předcházejícím).
Zároveň ve většině případů platí, že dceřiná společnost vyplácející podíl na zisku nesmí být v
 
likvidaci. Výjimkou jsou situace, kdy dceřiná společnost v likvidaci s rezidenturou v České republice vyplácí dividendy mateřské společnosti do EU.
Mateřská společnost
vyloučí
při splnění výše uvedených podmínek pro osvobození
přijatý podíl na zisku
na
ř. 110 daňového přiznání.
V souvislosti s realizací osvobozeného příjmu mateřskou společností bude nutno dále při stanovení základu daně mateřské společnosti zohlednit náklady, které přímo či nepřímo souvisí s držbou podílu na dceřiné společnosti. Problematika stanovení předmětných nákladů může být v praxi komplikovaná, přičemž vyčíslení souvisejících nákladů (zejména těch nepřímých) vyžaduje mnohdy posouzení s ohledem na detailní znalost konkrétní situace, resp. vztahu a transakcí probíhajících mezi mateřskou a dceřinou společností.
Mezi
přímé náklady
mateřské společnosti související s držbou podílu na dceřiné společnosti se nicméně řadí standardně zejména následující (viz pokyn GFŘ D-59):
úroky z úvěrového finančního nástroje přijatého v období 6 měsíců před nabytím tohoto podílu,
náklady spojené s účastí zaměstnanců či členů orgánů na valné hromadě dceřiné společnosti (cestovní náhrady, výdaje na pracovní volno),
odměna osoby zmocněné k jednání za mateřskou společnost na valné hromadě dceřiné společnosti,
správní poplatky za vedení majetkového účtu, poplatek za služby archivní, informační a obchodní aj.
Nepřímé náklady
souvisí se skutečností, kdy mateřské společnosti vznikají v průběhu roku náklady vztahující se jak k držbě podílu na dceřiné společnosti, tak i k jiné činnosti mateřské společnosti. Nelze přitom tyto náklady jednoznačně přiřadit pouze jedné ze jmenovaných činností. Z uvedeného důvodu je nezbytné určit výši těchto nepřímých nákladů na základě stanoveného alokačního klíče, který bude založen na vhodném ekonomicky zdůvodnitelném kritériu. Typicky se jedná o činnosti související s provozem účetního či ekonomického oddělení, sekretariátu, režijní náklady spojené s telefonním či internetovým připojením, pronájem prostor pro výkon činnosti mateřské společnosti, náklady na spotřebu energií v prostorách obývaných oběma společnostmi apod., poradenství či jiné služby pro dceřinou společnost, pakliže jí nejsou přeúčtovávány.
V případě, kdy mateřská společnost, resp. její management, nebude schopen takto vyčíslit nepřímé náklady, využívá se zákonná
fikce
odpovídající
5 % příjmů z podílů na zisku vyplácených dceřinou společností.
Užití vlastního algoritmu výpočtu může být však pro poplatníka výhodné zejména v situacích, kdy by stanovení výše nepřímých nákladů na úrovni 5 % příjmů z podílu na zisku vyplácených dceřinou společností bylo ve vztahu k celkovému objemu nákladů dceřiné společnosti neúměrně vysoké. Pro jednodušší orientaci a rychlejší analýzu na konci zdaňovacího období, resp. zároveň do budoucna pro případnou obhajobu stanovení výše těchto nákladů při jednáních se správcem daně, samozřejmě doporučuji střediskové členění předmětných nákladů dle jednotlivých činností, popř. vést podrobnou analytickou evidenci.
Náklady mateřské společnosti spojené s držbou podílu budou následně s ohledem na ustanovení vyloučeny jako
nedaňové
prostřednictvím
ř. 40 daňového přiznání.
Příklad
Mateřská společnost ABC a.s. se sídlem v Olomouci obdržela ve zdaňovacím období 2024 podíl na zisku své 100% dceřiné společnosti DEF s.r.o., kterou vlastní již 10 let. Podmínky ZDP ad výše byly naplněny (časový test držby, výše podílu na základním kapitálu i rezidentura a právní forma zúčastněných stran), tj. předmětný podíl na zisku byl vyplacen v plné výši, a sice v částce 1 000 000 Kč.
Mateřská společnost splácí úvěr, který přijala na pořízení podílu ve společnosti DEF s.r.o., přičemž související nákladové úroky v roce 2024 činily 53 000 Kč. Náklady spojené s účastí na valné hromadě dceřiné společnosti společnost ABC a.s. vyčíslila na 45 000 Kč. Evidenci nepřímých nákladů spojených s držbou podílu na společnosti DEF s.r.o. společnost ABC a.s. vzhledem k vyšší administrativní náročnosti v roce 2024 neevidovala.
Řešení
Společnost ABC a.s. zaúčtovala nárok na podíl na zisku (1 000 000 Kč) do výnosů, tj. zápisem 378/665, následné přijetí podílu na zisku (1 000 000 Kč) účetním zápisem 221/378. Vzhledem ke skutečnosti, že přijatý podíl na zisku je při splnění zákonných podmínek osvobozeným příjmem, mateřská společnost ABC a.s. tento podíl na zisku ve výši 1 000 000 Kč
vyloučí ze zdanitelných výnosů
prostřednictvím
ř. 110 daňového přiznání.
Současně společnost ABC a.s. na
ř. 40 vyloučí jako nedaňové náklady
vztahující se k držbě podílu v dceřiné společnosti, a sice ve výši
53 000 Kč + 45 000 Kč + 50 000 Kč
(tj. využití
fikce
5 % z přijatého podílu na zisku s ohledem na neexistenci algoritmu pro stanovení nepřímých nákladů souvisejících s držbou podílu v dceřiné společnosti),
celkem tedy 148 000 Kč.
 
Problematika spojených osob a daňová uznatelnost nákladů na služby
Vztah mezi mateřskou a dceřinou společností bude zpravidla představovat vztah mezi
spojenými osobami dle § 23 odst. 7 ZDP.
Přestože pro kapitálovou propojenost je z hlediska definice spojených osob potřeba disponovat přímým nebo nepřímým podílem 25 % na základním kapitálu jiné společnosti, v mnoha případech bude u entit s nižší kapitálovou účastí připadat v potaz propojení ve smyslu dikce ZDP na základě shodných osob ve vedení (často jednatel mateřské společnosti je zároveň jednatelem či jedním z jednatelů v dceřiné společnosti apod.).
Mezi typické transakce realizované mezi mateřskou a dceřinou společností lze bezesporu zařadit poskytování tzv. back office neboli manažerských služeb, dále poskytnutí úvěru či zápůjčky, licencování nehmotného majetku aj. U jednotlivých transakcí realizovaných mezi mateřskou a dceřinou společností je pak nutno zohlednit pravidlo cen obvyklých. V případě, kdy budou transakce realizovány za tzv. netržní ceny, resp. případná odchylka od ceny obvyklé nebude uspokojivě doložena, daňový subjekt má povinnost provést úpravu základu daně o zjištěný rozdíl.
Mimoúčetní úpravy základu daně v této souvislosti probíhají zpravidla
prostřednictvím ř. 20 (zvýšení základu daně) či ř. 112 (snížení základu daně) daňového přiznání.
Potenciální úpravy transferových cen prostřednictvím tzv. true-up mechanismů jsou nicméně zpravidla zohledněny již v účetním výsledku hospodaření běžného období zúčastněných stran.
V souvislosti s realizací transakcí mezi mateřskou a dceřinou společností (zejména tedy v případě poskytování služeb, u kterých je v tomto ohledu vzhledem k jejich nehmotné povaze daňové riziko nejvyšší) nutno zároveň s ohledem na obecná ustanovení § 24 odst. 1 ZDP na straně příjemce provést dva stěžejní testy, tzv.
Substance
test a Benefit test.
Provedení uvedených testů vede k posouzení, zda byla předmětná transakce
opravdu uskutečněna,
resp. jaký
přínos měla pro příjemce
předmětného plnění. Poplatníci v roli příjemců služeb by tedy měli mít k dispozici dostatek důkazních prostředků pro účely prokázání daňové účinnosti těchto nákladů (např. smlouvy týkající se poskytování služeb, timesheety pracovníků, detailní rozpis realizovaných činností, v neposlední řadě pak faktické výstupy jakožto důsledek realizace daných činností s ohledem na charakter poskytovaných služeb). Při neprokázání uváděného hrozí poplatníkům, že předmětné náklady budou správcem daně vyhodnoceny jako nedaňové.
Pro uvedené účely je samozřejmě namístě
disponovat dokumentací k transferovým cenám,
popř. alespoň podrobnou směrnicí v této oblasti, popisující detailně princip cenotvorby v návaznosti na funkční a rizikový profil jednotlivých entit.
 
Nákladové úroky a test nízké kapitalizace
Jedním z častých transakcí realizovaných mezi mateřskou a dceřinou společností je poskytnutí zápůjčky/úvěru mezi těmito subjekty, resp.
emise
dluhopisů jednou z těchto stran. V této souvislosti je vyjma posouzení obvyklosti sjednané výše úrokové sazby s ohledem na principy uvedené v § 23 odst. 7 ZDP nutno na straně příjemce předmětného úvěrového finančního nástroje (tj. na straně dlužníka) aplikovat tzv.
test nízké kapitalizace
dle § 25 odst. 1 písm. w) ZDP.
Princip testu nízké kapitalizace spočívá v tom, že subjekt v roli dlužníka musí ze svého daňového základu vyloučit
finanční náklady (tj. úroky) z částky, o kterou úhrn
úvěrových finančních nástrojů od spojených osob v průběhu zdaňovacího období
přesahuje čtyřnásobek výše vlastního kapitálu
(u bank a pojišťoven v pozici dlužníka šestinásobek). Zároveň platí, že pokud subjekt v pozici dlužníka vykáže v této souvislosti
záporný vlastní
kapitál
, veškeré finanční náklady
ve vztahu k přijatému úvěrovému finančnímu nástroji od spojených osob jsou považovány za
nedaňové.
Detailní postup propočtu lze nalézt v pokynu D-59.
Celková výše finančních nákladů, které nesplní test nízké kapitalizace, bude uvedena na
ř. 40
daňového přiznání dlužníka.
Příklad
Společnost KLM s.r.o. přijala před dvěma roky úvěr od své mateřské společnosti FGH s.r.o., přičemž ve zdaňovacím období 2024 celková výše úrokových nákladů zachycených na účtu 562 činí 89 000 Kč.
Společnost KLM s.r.o. dle sestavené účetní závěrky za rok 2024 vykazuje průměrný stav vlastního kapitálu (viz účtová skupina 41x, 42x a 43x bez zohlednění výsledku hospodaření ve sledovaném období) ve výši 250 000 Kč.
Průměrný denní stav úvěru od mateřské společnosti FGH s.r.o. daňový poradce společnosti KLM s.r.o. vyčíslil na 1 250 000 Kč.
Řešení
Koeficient daňově uznatelných nákladů: (4 x 250 000) / 1 250 000 = 0,80
Daňově neuznatelné náklady (
ř. 40 daňového přiznání
): (1 – 0,80) x 89 000 =
17 800 Kč
Z celkové výše úrokových nákladů zachycených na účtu 562 ve výši 89 000 Kč bude tedy celkem 17 800 Kč nedaňových.
 
Přeshraniční platby – úroky, licenční poplatky
Nezřídka nastane v praxi situace, kdy transakce mezi mateřskou a dceřinou společností probíhají přeshraničně, tj. pokud je jeden ze zúčastněných subjektů rezidentem v zahraničí.
Pokud tuzemská společnost vyplácí úroky z poskytnuté zápůjčky/úvěru či např. vyplácí licenční poplatky ve vztahu k užití nehmotného majetku zahraniční entitě, může tuzemské společnosti vzniknout povinnost z příjmů daňového nerezidenta (zahraniční společnosti) odvést srážkovou daň.
Srážková daň činí zpravidla 15 %, přičemž tato může být modifikována příslušnou smlouvou o zamezení dvojímu zdanění, je-li tato uzavřena.
V případě výplaty úroků či licenčních poplatků poplatníkům, kteří
nejsou daňovými rezidenty jiného členského státu EU či státu tvořícího Evropský hospodářský prostor,
resp.
třetího
státu, se kterým má Česká republika
uzavřenu smlouvu o zamezení dvojímu zdanění
nebo mezinárodní smlouvu upravující
výměnu informací
v daňových záležitostech pro oblast daní z příjmů, je stanovena
srážková daň ve výši 35 %.
Úroky z úvěrového finančního nástroje a licenční poplatky vyplácené tuzemskou mateřskou či dceřinou společností do zahraničí
mohou být rovněž při splnění zákonných podmínek dle § 19 odst. 5 ZDP osvobozeny.
Platí, že pro osvobození je nezbytné splnit současně následující:
mateřská a dceřiná společnost jsou osobami
kapitálově spojenými
po dobu
min. 24 měsíců
(lze splnit i dodatečně),
příjemce úroků / licenčních poplatků je jejich
skutečným vlastníkem,
úroky / licenční poplatky
nejsou přičitatelné stálé provozovně
umístěné v tuzemsku nebo na území státu, který není členským státem Evropské unie, státem tvořícím Evropský hospodářský prostor nebo Švýcarskou konfederací.
Zároveň platí, že příjemci úroků z úvěrového finančního nástroje nebo licenčních poplatků
musí být vydáno rozhodnutí podle § 38nb ZDP (osvobození není automatické!) prokazující splnění výše uvedených skutečností
aj. souvisejících zákonných požadavků.
 
Doporučení na závěr
V souvislosti s problematikou kapitálové aj. propojenosti mateřské a dceřiné společnosti je třeba brát v potaz pravidlo cen obvyklých a ideálně disponovat dokumentací k transferovým cenám pro účely doložení sjednaných cen mezi těmito entitami.
Relevantní
EU legislativa:
Směrnice Rady 2011/96/EU ze dne 30.11.2011 o společném systému zdanění mateřských a dceřiných společností z různých členských států (tzv. "dividendová směrnice"): https://financnisprava.gov.cz/assets/cs/prilohy/ms-prime-dane/Smernice__Rady_2011_96_EU.pdf
Směrnice Rady 2003/49/ES ze dne 3.6.2003 o společném systému zdanění úroků a licenčních poplatků mezi přidruženými společnostmi z různých členských států, ve znění směrnice Rady 2004/66/ES, směrnice Rady 2004/76/ES a směrnice Rady 2006/98/ES (tzv. "směrnice k licenčním poplatkům a úrokům"): https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CONSLEG:2003L0049:20070101:CS:PDF
  • Oblíbené
  • Poznámka

Sdílení dokumentu

Poznámka k dokumentu