Daň z příjmů ze závislé činnosti - tiskopisy pro zdaňovací období roku 2017 a 2018

Vydáno: 44 minut čtení
Daň z příjmů ze závislé činnosti - tiskopisy pro zdaňovací období roku 2017 a 2018
Jana
Šmídová
Tiskopis Prohlášení poplatníka daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti na zdaňovací období 2018 (dále jen "Prohlášení k dani")
V tiskopise se promítla jedna z nejvýznamnějších změn v oblasti zdaňování příjmů prostřednictvím plátce daně u příjmů ze závislé činnosti, ke které dochází s účinností od zdaňovacího období 2018 na základě zákona č. 170/2017 Sb., kterým se mění některé zákony v oblasti daní, a kterým byl i změněn zákon č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů (dále jen "ZDP"). Jedná se o změnu v oblasti prohlášení k dani poplatníka, které poplatník činí u plátce daně podle § 38k ZDP - tedy projevu jeho vůle, který má vliv na způsob zdanění jeho příjmů ze závislé činnosti prostřednictvím plátce daně ze závislé činnosti.
Stručně k zákonné úpravě, která ovlivňuje prohlášení k dani od zdaňovacího období 2018:
-
§ 38k ZDP - slovo "podepíše-li" se nahrazuje slovem "učiní-li" a za slovo "poplatník" se vkládá slovo "prokazatelně".
Touto úpravou se rozšiřuje okruh způsobů, jak může poplatník daně z příjmů fyzických osob s příjmy ze závislé činnosti učinit prohlášení k dani podle § 38k odst. 4, 5 nebo 7 ZDP. Vzhledem k rozvoji elektronické komunikace je nově možné projev vůle poplatníků (zaměstnanců) zajistit nejen písemně, ale i elektronicky, pokud bude jednoznačně prokazatelné, že byl tento projev učiněn daným zaměstnancem. Typicky se bude jednat o podepsání prohlášení k dani elektronickým podpisem nebo prohlášení prostřednictvím interního informačního systému zaměstnavatele bez nutnosti podpisu zaměstnance. Z výše uvedeného vyplývá, že například ústní nebo konkludentní forma projevu vůle zaměstnance nestačí, neboť zaměstnavatel je povinen správci daně prokazatelně doložit skutečnosti rozhodné pro správné stanovení zálohy na daň nebo daně. Nadále však zůstává písemná forma tohoto projevu vůle.
Další změny, které s výše uvedeným také souvisí:
-
§ 35ba odst. 1 písm. c) a d) se slova "pobírá-li poplatník" nahrazují slovy "je-li poplatníkovi přiznán".
Vazbou na okamžik, kdy byl příslušný invalidní důchod přiznán, dojde k jednoznačnému vymezení rozhodného okamžiku pro posouzení oprávněnosti uplatnění základní slevy na invaliditu. Podle § 86 odst. 3 zákona č. 582/1991 Sb., o organizaci a provádění sociálního zabezpečení, ve znění pozdějších předpisů, orgán rozhodující o přiznání invalidního důchodu uvádí v rozhodnutí vždy, o jaký stupeň invalidity se jedná, den vzniku invalidity nebo den, od něhož došlo ke změně stupně invalidity.
-
§ 35ba odst. 1 písm. b) a e) ale i § 35c odst. 7 ZDP, kde se slova "poplatník držitelem průkazu" nahrazují slovy "poplatníkovi přiznán nárok na průkaz".
Podle současného znění ZDP může poplatník slevu na držitele průkazu ZTP/P uplatnit v případě, že je držitelem průkazu ZTP/P. Ve spojení s § 38l ZDP upravujícím způsoby prokázání nároku na tuto slevu plátci daně, bude poplatníkovi dána možnost přímo ze ZDP tento nárok prokazovat průkazem ZTP/P nebo rozhodnutím o přiznání průkazu ZTP/P na základě § 35 zákona č. 329/2011 Sb., o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením a o změně souvisejících zákonů (pozn. do současné doby bylo postupováno obdobně, tzn., bylo také možno dokládat rozhodnutím, na základě informace vydané Finanční správou ČR).
Dne 19. 10. 2017 na stránkách Finanční správy ČR na internetové adrese www.financnisprava.cz byla zveřejněna následující informace včetně tiskové zprávy a dále byly s předstihem i zveřejněny příslušné tiskopisy, včetně interaktivní podoby a struktury XML dat ve formátu XSD tiskopisu Prohlášení poplatníka daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti, aby plátci daně a tvůrci mzdových softwarů měli možnost se včas připravit na tuto změnu mzdové agendy již pro mzdy za leden 2018.
Sdělení pro plátce daně ze závislé činnosti k tiskopisu Prohlášení poplatníka daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti od zdaňovacího období 2018
"Zákonem č. 170/2017 Sb., kterým se mění zákon č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů (dále jen "zákon o daních z příjmů") dochází od zdaňovacího období 2018 k rozšíření komunikace mezi plátcem daně (dále jen "zaměstnavatel") a poplatníkem (dále jen "zaměstnanec") v souvislosti s ustanovením § 38k zákona o daních z příjmů tak, aby bylo možné využít i jiného způsobu projevu vůle zaměstnance při uplatnění nezdanitelných částí základu daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti, slev na dani a daňového zvýhodnění. Prohlášení k dani budou moci zaměstnanci předkládat a činit (tzn. podepisovat) nadále v listinné podobě, ale nově také
v elektronické formě
. V případě elektronické formy je však nutné, aby zaměstnavatel zajistil jednoznačnou identifikaci konkrétního zaměstnance. Například se bude jednat o učiněné prohlášení k dani elektronickým podpisem nebo bude jednoznačná identifikace zaměstnance zajištěna elektronicky prostřednictvím interního informačního systému zaměstnavatele. Od roku 2018 bude tedy zcela na rozhodnutí jednotlivých zaměstnavatelů, jakou formu prohlášení k dani podle § 38k zákona o daních z příjmů u svých zaměstnanců zvolí, zda listinnou, či elektronickou. Případně lze obě uvedené formy kombinovat. Ústní forma projevu vůle zaměstnance nestačí, neboť zaměstnavatel je povinen správci daně prokazatelně doložit skutečnosti rozhodné pro správné stanovení zálohy na daň nebo daně u jednotlivých zaměstnanců.
Uvedená elektronizace souvisí také s ustanovením § 38l zákona o daních z příjmů, které definuje způsob prokazování nároku na odečet nezdanitelných částí základu daně, slev na dani a daňového zvýhodnění. K tomu Generální finanční ředitelství sděluje, že finanční úřady budou u zaměstnavatelů akceptovat předepsané doklady podle § 38l zákona o daních z příjmů, předložené zaměstnancem i v elektronické podobě.
V případě vedení elektronické mzdové agendy i pro tuto oblast, tzn. "prohlášení k dani" doporučujeme, aby zaměstnavatel stanovil např. vnitřním předpisem organizace podmínky, za kterých je možné elektronicky učinit prohlášení k dani a zajistil, že se bude jednat o dohledatelný systém mzdové agendy zaměstnavatele, ze kterého budou seznatelné jednak veškeré skutečnosti potřebné pro stanovení daňové povinnosti zaměstnance a zároveň bude i zřejmé, komu bylo v souladu se zákonem o daních z příjmů vydáno elektronickou formou potvrzení podle § 38j zákona o daních z příjmů, případně zda bylo vydáno opravné potvrzení.
V souvislosti s výše uvedenou zákonnou změnou, spočívající v možnosti činit i prohlášení k dani elektronicky, pro účely § 38k zákona o daních z příjmů zároveň zveřejňujeme nový vzor příslušného tiskopisu, resp. nový tiskopis, určený pro jedno zdaňovací období:
-
Prohlášení poplatníka daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti
-
stávající tiskopis 25 54 57 MFin 5457 - nový vzor č. 26
-
určen pro účely výpočtu záloh na daň
-
platnost od zdaňovacího období 2018
-
Žádost o roční zúčtování záloh a daňového zvýhodnění
-
nový tiskopis 25 5457/B MFin 5457/B - vzor č. 1
-
zveřejňuje se pouze informativně (opatřen zeleným textem)
-
určen pro účely ročního zúčtování záloh a daňového zvýhodnění
-
použije se poprvé až pro roční zúčtování za zdaňovací období 2018
Pro účely mzdových programů se zároveň zveřejňuje i struktura XML dat ve formátu XSD tiskopisu
Prohlášení poplatníka daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti.
Struktura XML dat ve formátu XSD tiskopisu Žádost o roční zúčtování záloh a daňového zvýhodnění bude zveřejněna ve druhé polovině roku 2018, a to z důvodu možnosti jejího použití až za zdaňovací období 2018, tzn. v roce 2019. Tiskem bude v letošním roce vydán pouze vzor č. 26 tiskopisu
Prohlášení poplatníka daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti. Tiskopis bude dostupný na finančních úřadech v prosinci 2017.
K aktuální (doposud používané) podobě Prohlášení poplatníka daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti sdělujeme, že
vydaný vzor č. 25
a vzory předchozí
(na tři zdaňovací období)
bude možné i nadále využívat u zaměstnanců, kteří budou činit prohlášení k dani pouze listinnou formou. U zaměstnanců, kteří uplatňují daňové zvýhodnění je využitelný vzor č. 24 a 25, u daňových nerezidentů ČR, doporučujeme nepoužívat vzory nižší než je vzor tiskopisu č. 25. Uvedený vzor tiskopisu č. 25 zůstane i nadále k dispozici v databázi daňových tiskopisů pod zdaňovacím obdobím 2017, tzn. lze ho z databáze stáhnout, či přímo vytisknout a použít i pro další zdaňovací období.
-
O zveřejnění struktury XML dat ve formátu XSD v roce 2018 tiskopisu Žádost o roční zúčtování záloh a daňového zvýhodnění (tiskopis 25 5457/B MFin 5457/B - vzor č. 1) i o tisku tohoto tiskopisu bude veřejnost včas informována."
K vydanému sdělení
Tiskopis byl do současné doby koncipován jako jeden tiskopis s tím, že obsahoval část
"Prohlášení poplatníka daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti"
(dále jen "Prohlášení k dani") pro účely stanovení záloh na daň (§ 38h ZDP) a poskytnutí měsíčních slev na dani a měsíčního daňového zvýhodnění
a část "Žádost o provedení ročního zúčtování záloh na daň a daňového zvýhodnění a o provedení výpočtu daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti"
pro účely výpočtu daně za příslušné zdaňovací období (§ 38ch a § 35d ZDP) a uplatnění ročních slev na dani podle § 35ba odst. 1 písm. b) a g) ZDP, tj. slevy na manžela /manželku, slevy za umístění dítěte a podle § 15 ZDP pro uplatnění nezdanitelných částí základu daně.
Zdůvodnění - "proč pouze jedno zdaňovací období a proč rozdělení tiskopisu na dva tiskopisy a jak s tiskopisy pracovat"
Požadavek na rozdělení tiskopisu a možnost použití pouze pro jedno zdaňovací období byl vznesen zejména od firem, které zpracovávají mzdy dodavatelsky a dále od velkých firem, které mají provozovny po celé republice a tiskopisy jsou poplatníkům zasílány. V současné době také značná část poplatníků (přes 1 mil.) s příjmy ze závislé činnosti vypořádává svou daňovou povinnost prostřednictvím daňového přiznání, ať již z důvodu, že mají povinnost podat daňové přiznání podle § 38g ZDP, ale také z důvodu, že plátce daně jim roční zúčtování záloh a daňového zvýhodnění neprovede, například z důvodu nepředložených zákonných dokladů předepsaných v § 38l ZDP, příp. i z důvodu, že mu není zřejmé, zda jsou splněny podmínky pro uplatnění - jedná se zejména o uplatnění úroků z úvěrů, často to bývá i u daňového zvýhodnění.
Změna oproti původnímu tiskopisu je také v tom, že poplatník je při vyplnění příslušného tiskopisu, v uvedeném případě - Prohlášení k dani - veden prostřednictvím poznámek. V tiskopise již také nejsou žádné tabulky na průkazy (jak má poplatník dokládat požadované úlevy je zřejmé z ustanovení § 38l ZDP) a v interaktivní formě jsou poplatníkovi nabízena, tedy aktivována, pouze políčka, která mají být (mohou být) i ve vztahu k období, ale např. i ve vztahu k jeho daňové příslušnosti, vyplněna - například pokud je poplatník daňový nerezident ČR, může uplatnit (sleva je mu aktivována v interaktivním tiskopise) pouze základní slevu na poplatníka a slevu na studenta. Dále pokud poplatník nepožaduje daňové zvýhodnění (tzn. nevyplní pro tyto účely tabulku na str. 1) - nemůže ani vyplnit údaje o druhém poplatníkovi apod. Oba tiskopisy jsou založeny na křížkování, přičemž v tiskopise Prohlášení k dani se objevují dvě varianty
"X" tzv. řádné uplatnění pro příslušné zdaňovací období (tato varianta není přímo v záhlaví - zde by to bylo nadbytečné) a varianta "XD"
(pro zdaňovací období 2018 není v interaktivním tiskopise aktivní z důvodu možného chybného vyplnění),
tzv. dodatečné uplatnění podle § 38k odst. 7 ZDP, které bude možné použít až za zdaňovací období 2018, tj. v roce 2019
.
V tiskopise Prohlášení k dani
poplatník při vyplnění na příslušné zdaňovací období (pro účely záloh na daň) -
označí zakřížkováním ("X")
, kterou slevu na dani požaduje, u daňového zvýhodnění zůstal zachován pro vyplnění princip z předcházejícího vzoru č. 25 - tzn. do tabulky poplatník uvede všechny vyživované děti podle § 35c odst. 6 ZDP žijící v jeho společně hospodařící domácnosti a následně vybere, zda na ně uplatňuje daňové zvýhodnění a v jaké výši, dále pak pracuje pro účely označení "ZTP/P" a "Zletilé dítě" pouze s těmi dětmi, které uplatňuje. Na straně 2 je tabulka pod písm. c) "v rámci téže společně hospodařící domácnosti vyživuje tytéž mnou vyživované děti i jiný poplatník" - taktéž tato tabulka zůstala beze změn. Dále v tiskopise zůstaly stejné
tabulky pro hlášení změn.
Pozor však - poplatník je povinen změny prokazatelně oznámit plátci daně nejpozději poslední den kalendářního měsíce, v němž tato změna nastala - a nově -
nebo v němž bylo o změně rozhodnuto.
Za předpokladu, že v elektronické formě bude pro zpracování mzdové agendy (zejména dodavatelsky) část "změnová" nevyhovující, nic nebrání tomu, aby poplatník hlásil změny samostatně.
Označení "XD
" v tomto tiskopise, jak již bylo uvedeno, se použije v případě, kdy poplatník v souladu s § 38k odst. 7 ZDP dodatečně uplatňuje slevy na dani podle § 35ba odst. 1 písm. a), c), d), e), f) příp. daňové zvýhodnění, popřípadě vůbec neměl učiněné ani prohlášení k dani. Toto je však možné učinit pouze v rámci žádosti o roční zúčtování záloh a daňového zvýhodnění tj. v termínu nejpozději do 15. února roku následujícího po uplynutí zdaňovacího období. V těchto případech, kromě označení "XD" v tiskopisu Prohlášení k dani u vybrané daňové výhody se zároveň uvedou i kalendářní měsíce, za které poplatník dodatečně předmětnou slevu/slevy (daňové zvýhodnění) uplatňuje (např. 9-12). Kalendářní měsíce se neuvádějí u slevy na poplatníka (jedná se o slevu, která se nekrátí). Pro účely dodatečného uplatnění u zaměstnavatele, jak již bylo uvedeno, se používá tiskopis Prohlášení k dani, lze však použít
(doporučujeme zejména pro elektronickou formu)
i nové Prohlášení k dani (tiskopis MFin 5457), za předpokladu, že již měl poplatník učiněné prohlášení k dani pro účely záloh na daň. Pro dodatečné uplatnění se nepoužívá "změnová část", která je určena pouze pro změny, které nastaly v průběhu zdaňovacího období, tzn. před žádostí o roční zúčtování záloh a daňového zvýhodnění. Samotný projev vůle poplatníka ve vztahu k dodatečnému uplatnění některých slev na dani, příp. daňového zvýhodnění či přímo dodatečné učinění (podepsání) prohlášení k dani je vyjádřen na tiskopise Žádost o roční zúčtování záloh a daňového zvýhodnění na str. 2 před podpisovou tabulkou.
Příklad
Vzorový příklad na vyplnění obou tiskopisů
a)
Pan Karel Nový je ženatý, jeho manželka Jarmila je zaměstnaná, ve společně hospodařící domácnosti vyživují tři děti, na které uplatní u zaměstnavatele daňové zvýhodnění. Martina (ve výši na jedno dítě), Janu (ve výši na druhé dítě) a Petru (ve výši na třetí dítě) - všechny děti jsou zletilé a studují. Otec uplatňuje daňové zvýhodnění na syna Martina a dceru Janu, matka uplatňuje dceru Petru. Jana v červnu 2018 ukončí studium na střední škole maturitou, o posledních prázdninách nepracuje ani není evidována na úřadu práce. Otec tuto změnu v srpnu 2018 (do konce měsíce v němž změna nastala) nahlásí u svého zaměstnavatele a v této souvislosti z důvodu, že se jedná o změnu v počtu vyživovaných dětí a dochází ke změně u dítěte, které bylo uplatněno jako druhé - vyplní nejenom změnovou tabulku, ale i druhou tabulku na daňové zvýhodnění a zde uvede nový stav a zároveň v této souvislosti svému zaměstnavateli předloží nové potvrzení od zaměstnavatele matky (změna musí být u zaměstnavatele nahlášena i matkou).
b)
Po konci roku 2018 v termínu do 15. února 2019 požádá svého zaměstnavatele o provedení ročního zúčtování záloh a daňového zvýhodnění a prohlásí, že nemá povinnost podat daňové přiznání za zdaňovací období 2018. V rámci této žádosti si uplatní některé nezdanitelné části základu daně. Dále dodatečně požádá o uplatnění základní slevy na invaliditu [§ 35ba odst. 1 písm. c) ZDP], která mu byla přiznána na základě rozhodnutí ze dne 6. 1. 2019 zpětně od měsíce září 2018.
Přílohy:
vyplněné tiskopisy na straně 39-41.
Ostatní tiskopisy
Tiskopisy jsou dostupné na internetových stránkách Finanční správy www.financnisprava.cz, v sekci daňové tiskopisy - databáze daňových tiskopisů. Taktéž jsou zde u některých tiskopisů zveřejněny jejich anglické verze, případně interaktivní tiskopis.
Tiskopisy potvrzení
a)
Pro účely prokázání daňového zvýhodnění:
Potvrzení od zaměstnavatele druhého z poplatníků pro uplatnění nároku na daňové zvýhodnění (tiskopis 25 5556 MFin 5556 - vzor č. 1 a 2)
Pro rok 2018 je vydán vzor č. 2 - ve kterém bylo pouze upřesněno pojmosloví v souvislosti s novelou ZDP. Předložená potvrzení na vzoru č. 1 zůstávají však v platnosti, rozhodně
není nutné měnit za nový vzor č. 2
(pozn. nejedná se o povinný tiskopis, v případě, že druhý poplatník daňové zvýhodnění neuplatňuje, stačí i tzv.
zkrácené potvrzení. Potvrzení mají neomezenou platnost (pokud nedojde ke změně v uváděných skutečnostech). Toto platí i v případě použití vzoru č. 26 Prohlášení poplatníka daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti - tzn. na jedno zdaňovací období.
Potvrzení zaměstnavatele druhého z poplatníků pro uplatnění nároku na daňové zvýhodnění pro účely podání daňového přiznání (tiskopis 25 5558 MFin 5558, vzor č. 2)
Pro účely doložení daňového zvýhodnění v rámci daňového přiznání.
b)
Pro účely prokázání příjmů ze závislé činnosti:
Potvrzení o zdanitelných příjmech ze závislé činnosti, sražených zálohách na daň a daňovém zvýhodnění (tiskopis 25 5460 MFin 5460, vzor č. 25 a 26)
Vzor č. 25 se použije pro účely daňového přiznání za zdaňovací období 2017, vzor č. 26 je určen pro účely zdaňovacího období 2018.
Z důvodu značné chybovosti při vyplňování tohoto tiskopisu bylo do vzoru č. 26 pro zdaňovací období 2018 upřesněno, jaké příjmy mají být uvedeny na tomto potvrzení. V pokynech potvrzení je nově uvedeno: "Do potvrzení se uvádí příjmy ze závislé činnosti a k nim sražené zálohy, které jsou zdanitelné pouze v ČR. Uvádí se zde i příjmy českých daňových rezidentů vyslaných do zahraničí v režimu krátkodobého vyslání, které mají zdroj v zahraničí a jsou tedy zdanitelné pouze ve státě daňové rezidence, tedy v ČR a tudíž musí být uvedeny na potvrzení plátce, který zaměstnance do zahraničí vyslal."
Níže uvádíme jednotlivé řádky za zdaňovací období 2017 (rok 2018 je obdobou níže uvedeného):
-
řádek 2, 6, 9
- nutno dodržet pravidlo § 5 odst. 4 ZDP (ve vztahu k vyplaceným příjmům do 31. 1. 2018) -. viz POKYN GFŘ D-22, procento pro výpočet poměrné části hrubé mzdy, povinného pojistného a sražené zálohy se vypočte jako podíl částky skutečně vyplaceného čistého příjmu (5 000 Kč) a čistého příjmu, který měl být celkem za daný kalendářní měsíc řádně vyplacen (10 000 Kč), vynásobený stem:
              
SVČP
% OČP = ------ × 100
ČP
5 000
% OČP = ------- × 100 = 50 %
(procento se použije i pro krácení pojistného a záloh)
10 000
OČP = obdržený čistý příjem, ČP = čistý příjem SVČP = skutečně vyplacený čistý příjem čistý příjem = hrubá mzda (bez příjmů osvobozených) - záloha na daň - pojistné placené zaměstnancem,
-
řádek 4, 5
- doplatky příjmů (§ 5 odst. 4 ZDP) - pokud tyto řádky jsou vyplněny, je nutné vypořádat v souladu s § 38g ZDP daňovou povinnost poplatníka prostřednictvím daňového přiznání (poplatníkovi nelze provést roční zúčtování záloh a daňového zvýhodnění),
-
daňové zvýhodnění - uvádí se jednotlivé kalendářní měsíce, ve kterých bylo poskytnuto zaměstnavatelem daňové zvýhodnění ve výši: na jedno, druhé a třetí a každé další vyživované dítě včetně "ZTP/P od-do".
Tyto sloupce se vyplňují například: ve výši na jedno dítě 1-12 v případě, kdy poplatník uplatňoval po celý rok pouze jedno vyživované dítě, nebo v případě, že vyživované dítě bylo uplatněno prvních půl roku ve výši na druhé dítě, v potvrzení bude uvedeno 1-6 a následně půl roku ve výši na jedno dítě, bude tedy uvedeno 7-12. V tiskopise taktéž mohou být uvedené jednotlivé měsíce, například 1, 4, 10, 11, 12.
-
řádek 14 "Solidární zvýšení daně u záloh
(§ 38ha ZDP)" slouží zejména jako informativní řádek pro plátce daně (při změně zaměstnavatelů), aby druhý zaměstnavatel nepřehlédl, že u tohoto poplatníka je obzvlášť nutné sledovat celkovou výši příjmů pro určení, zda je mu možné po konci roku provést roční zúčtování záloh a daňového zvýhodnění, popřípadě zda poplatník je povinen podat daňové přiznání,
-
řádek 15
- vyplacené příspěvky zaměstnavatelem na soukromé životní pojištění poplatníka, které byly u poplatníka v uvedeném zdaňovacím období od daně osvobozeny podle § 6 odst. 9 písm. p) bodu 3 ZDP,
-
řádek 19
- údaje z ročního zúčtování záloh a daňového zvýhodnění, pozor na "V rámci ročního zúčtování záloh byla při výpočtu daně zohledněna částka ve výši ... Kč podle § 15 odst. 5 zákona a částka ve výši ... Kč podle § 15 odst. 6 zákona".
Údaj na řádku 15 a 19 pak slouží jako informace pro poplatníka
pro účely případného dodanění částek
v rámci daňového přiznání v situacích, kdy poplatník poruší podmínky zákona a nezdanitelné části základu daně podle § 15 odst. 5 a 6 zákona, případně příspěvek zaměstnavatele na soukromé životní pojištění poskytnutý podle § 6 odst. 9 písm. p) bod 3 je povinen dodanit.
-
řádek č. 20
- úhrn sraženého pojistného poplatníkovi, daňovému nerezidentovi ČR.
Příklad
Vzorový příklad jak správně vyplnit "Potvrzení o zdanitelných příjmech ze závislé činnosti, sražených zálohách na daň a daňovém zvýhodnění" ve vztahu k daňovému zvýhodnění
Manželé Vomáčkovi mají ve společně hospodařící domácnosti vyživované dvě děti. Zletilého syna Martina, studenta střední školy, a nezletilou dceru Petru. Po vzájemné dohodě rodičů si daňové zvýhodnění na obě děti ve zdaňovacím období 2017 uplatňuje otec dětí. Syn Martin byl v Prohlášení k dani u otce uplatňován od počátku roku 2017 jako "1.", tzn. ve výši na jedno dítě, a nezletilá dcera ve výši na druhé dítě, tzn. označena "2." Syn Martin v roce 2017 úspěšně ukončil střední školu maturitou a po prázdninách již nepokračoval ve studiu, od 1. 9. 2017 byl zaměstnán. Během prázdnin Martin nevykonával výdělečnou činnost, která by zakládala účast na nemocenském pojištění, ani nebyl evidován na úřadě práce s nárokem na podporu v nezaměstnanosti. Tuto změnu pan Šťastný nahlásil v srpnu 2017 u svého zaměstnavatele a vyplnil v této souvislosti v části II. Prohlášení k dani "změnovou tabulku", od září 2017 tak uplatňoval daňové zvýhodnění pouze jedno vyživované dítě - Petru, a to ve výši na jedno dítě. Po konci roku 2017 si pan Vomáčka vypořádává svou daňovou povinnost prostřednictvím daňového přiznání (z důvodu souběhu příjmů od jiného zaměstnavatele). Plátce daně vydá poplatníkovi na základě jeho žádosti "Potvrzení o zdanitelných příjmech ze závislé činnosti, sražených zálohách na daň a daňovém zvýhodnění", vzor č. 25, kde bude daňové zvýhodnění uvedeno následovně:
I-----I----------------------I------------------I-------I---------I----------I----------I----------I
I 16. I Děti uplatněné jako  I Jméno a příjmení I Rodné I ZTP/P   I Ve výši  I Ve výši  I Ve výši  I
I     I vyživované pro účely I                  I číslo I od - do I na jedno I na druhé I na třetí I
I     I daňového zvýhodnění  I                  I       I         I          I          I a další  I
I     I podle § 35c a 35d    I                  I       I         I od - do  I od - do  I od - do  I
I     I zákona               I------------------I-------I---------I----------I----------I----------I
I     I                      I Martin Vomáčka   I xxx   I         I  1 - 8   I          I          I
I     I                      I------------------I-------I---------I----------I----------I----------I
I     I                      I Petra Vomáčková  I xxx   I         I  9 - 12  I  1 - 8   I          I
I-----I----------------------I------------------I-------I---------I----------I----------I----------I
Potvrzení o zdanitelných příjmech ze závislé činnosti plynoucích na základě dohod o provedení práce podle § 6 odst. 4 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů, a o sražené dani vybírané srážkou podle zvláštní sazby daně (tiskopis 25 5460/A MFin 5460/A, vzor č. 4) - určeno pro zdaňovací období 2017
Na tiskopis se uvádějí pouze příjmy z dohod o provedení práce, které byly vyplaceny do 31. 1. 2018. Daňový nerezident
ČR může zahrnout tyto příjmy do daňového přiznání pouze za předpokladu, že
je rezidentem členského státu EU nebo dalších států, které tvoří EHP.
Potvrzení se vydává pouze pro účely zahrnutí příjmů ze závislé činnosti plynoucích na základě dohod o provedení práce do 10 000 Kč hrubého za kalendářní měsíc (nepodepsané Prohlášení k dani) a z nich sražené daně (viz § 6 odst. 4 ZDP ve znění účinném do 31. 12. 2017) do celoročního základu daně v rámci daňového přiznání. Tato skutečnost je taktéž uvedena na potvrzení, kde je uvedeno, že potvrzení je vydáváno pro účely postupu podle § 38d odst. 4 písm. a) bod 2 ZDP. Toto však není povinnost poplatníka, protože sraženou daní je daňová povinnost vyrovnána, ale jedná se o právo poplatníka (pokud se však poplatník rozhodne tak učinit, pak do daňového přiznání musí zahrnout všechny příjmy z dohod o provedení práce podle § 6 odst. 4 ZDP). Tento postup má zejména význam pro poplatníky, kteří mají souběh příjmů ze závislé činnosti. V případě, že má poplatník ve zdaňovacím období pouze příjmy od jednoho zaměstnavatele a nepodepsal u tohoto plátce daně na příslušné období Prohlášení k dani (pozn. v případě podepsaného Prohlášení k dani je i u dohod o provedení práce do 10 000 Kč srážena zálohová daň) má možnost požádat plátce daně v rámci žádosti o roční zúčtování záloh v souladu s § 38k odst. 7 ZDP o "překlopení" srážkové daně na daň zálohovou, tzn. poplatník dodatečně podepíše v ZDP předepsané lhůtě (tj. do 15. února následujícího roku) Prohlášení k dani podle § 38k odst. 4 a 5 a příjmy z dohod o provedení práce (kde nebylo podepsáno Prohlášení k dani) a z nich sražená daň budou u plátce daně použity pro celoroční výpočet daňové povinnosti. Výhoda tohoto kroku je, že poplatník si na základě dodatečného podpisu Prohlášení k dani může uplatnit nezdanitelné částky základu daně, slevy na dani a daňové zvýhodnění (za předpokladu splnění dalších podmínek v § 35c a 35d ZDP). Není tak nutné tyto poplatníky "posílat" na daňová přiznání. Pro plátce daně v těchto případech nevzniká také žádná komplikace při výpočtu daně, plátce tedy neprovádí v této souvislosti přepočet záloh, opravy na dani a změny v tiskopise vyúčtování, a to z důvodu, že tak,
jak bylo sraženo původně, bylo sraženo správně
a v souladu se ZDP. Z tohoto důvodu taktéž plátce daně nežádá správce daně o vrácení přeplatku na dani vybírané srážkou podle zvláštní sazby daně z důvodu dodatečného podpisu Prohlášení k dani (žádný přeplatek na dani mu nevznikl), ani o převedení prostředků na zálohovou daň. Taktéž údaje do jednotlivých vyúčtování (vyúčtování zálohové daně a vyúčtování srážkové daně) se uvádí, tak jak bylo sraženo, pouze do "Vyúčtování daně vybírané srážkou podle zvláštní sazby daně" tuto skutečnost plátce daně vyznačí ve sl. 6 do kalendářního měsíce, ve kterém bylo sraženo (částka, k níž se váže dodatečný podpis Prohlášení k dani).
Od zdaňovacího období 2018 však dochází na základě zákona č. 170/2017 Sb., kterým byl změněn ZDP k rozšíření množiny příjmů v § 6 odst. 4 ZDP, u kterých je možnost použít daň vybíranou srážkou dle zvláštní sazby daně. Tato níže uvedená změna se také promítla do potvrzení pro zdaňovací období 2018, tzn. do vzoru č. 5 tohoto potvrzení.
Paragraf 6 odstavec 4 ZDP zní:
"Příjmy zúčtované nebo vyplacené plátcem daně jsou
po zvýšení podle odstavce 12
samostatným základem daně pro zdanění daní vybíranou srážkou podle zvláštní sazby daně, pokud zaměstnanec u tohoto plátce daně neučinil prohlášení k dani podle § 38k odst. 4, 5 nebo 7 anebo nevyužije-li postup podle § 36 odst. 7 nebo 8 a jedná-li se o příjmy podle odstavce 1
a)
plynoucí na základě dohody o provedení práce, jejichž úhrnná výše u téhož plátce daně nepřesáhne za kalendářní měsíc částku 10 000 Kč, nebo
b)
v úhrnné výši nepřesahující u téhož plátce daně za kalendářní měsíc částku 2 500 Kč.
"
Na vzoru č. 5 tohoto tiskopisu s novým názvem "
POTVRZENÍ o zdanitelných příjmech ze závislé činnosti plynoucích na základě zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů (dále jen "zákon") a o sražené dani vybírané srážkou podle zvláštní sazby daně z těchto příjmů"
se poprvé objevuje povinné pojistné podle § 6 odst. 12 ZDP a zároveň s touto změnou bylo rozhodnuto, že tiskopis do současné doby řešil pouze část příjmů ze závislé činnosti (zdaněných srážkou podle zvláštní sazby daně), které mohou vstoupit do základu daně v rámci daňového přiznání, a proto byla množina příjmů uvedených na tomto tiskopise rozšířena kromě příjmů podle § 6 odst. 4 ZDP (z dohod o provedení práce do 10 000 Kč a ostatních příjmů do 2 500 Kč - v případě neučiněného prohlášení k dani)
také o příjmy daňových nerezidentů ČR podle § 22 odst. 1 písm. f) bod 2 a podle § 22 odst. 1 písm. g) bod 6 ZDP, tj. o odměny člena orgánu právnické osoby, příjmy umělců, apod.
Výpočet daně a daňového zvýhodnění za zdaňovací období 2017 (tiskopis 25 5460/1 MFin 5460/1, vzor č. 22) - tiskopis upraven v části pokynů
Způsob výpočtu daně za zdaňovací období 2017 oproti roku 2016 zůstal nezměněn (mění se pouze rozhodné částky). V této souvislosti však připomínáme řádky ve vztahu k výplatě daňového bonusu a správnému "zúřadování" výsledku ročního zúčtování a jeho následného zápisu do "Vyúčtování daně z příjmů ze závislé činnosti" za zdaňovací období 2018:
-
ř. 25
- výše daňového bonusu za zdaňovací období musí činit alespoň 100 Kč, maximálně však lze vyplatit do výše 60 300 Kč,
-
ř. 29
- jestliže u poplatníka úhrn příjmů ve zdaňovacím období nedosáhl alespoň 66 000 Kč, tj. šestinásobku minimální mzdy podle § 35c odst. 4 ZDP, na řádek uveďte "0"; na vyplacený měsíční daňový
bonus
v kalendářních měsících, v nichž úhrn příjmů dosáhl alespoň výše 5 500 Kč, tj. poloviny minimální mzdy podle § 35d odst. 6 ZDP, poplatník již nárok neztrácí,
-
ř. 30
- doplatek ze zúčtování (tj. přeplatek na dani po slevě, doplatek na daňovém bonusu nebo přeplatek na dani po slevě a doplatek na daňovém bonusu) označte (+), nedoplatek ze zúčtování označte (-); doplatek nižší než 51 Kč se nevyplácí a nedoplatek ze zúčtování se nesráží,
-
ř. 31
- je určen pro klíčování doplatku ze zúčtování a slouží pro správné vyplnění tiskopisu "Vyúčtování daně z příjmů ze závislé činnosti"; údaj o vratitelném přeplatku z řádku 31 uvedený pod písmenem a) plátce daně uvede do "Vyúčtování daně z příjmů ze závislé činnosti" za zdaňovací období
2018
na stranu 1 na řádek označený "06"; údaj o vratitelném doplatku z řádku 31 uvedený pod písmenem b) plátce daně uvede do "Vyúčtování daně z příjmů ze závislé činnosti" za zdaňovací období
2018
na stranu 1 na řádek označený "06a".
Roční zúčtování záloh a daňového zvýhodnění
lze provést i u poplatníka, u kterého byly zálohy/záloha na daň ve zdaňovacím období 2017 zvýšena o solidární zvýšení daně podle § 38ha ZDP, avšak jeho daň se nezvyšuje o solidární zvýšení daně podle § 16a ZDP. Rozhodná výše pro určení, zda poplatník musí podat daňové přiznání, či je mu možné provést roční zúčtování záloh a daňového zvýhodnění, činí
1 355 136 Kč.
Daňové zvýhodnění po konci roku:
U zaměstnavatele se měsíční daňové zvýhodnění poskytované podle § 35c a 35d ZDP zvýšilo u druhého vyživovaného dítěte o 200 Kč, tj. z částky 1 417 Kč na částku 1 617 Kč a na třetí a každé další vyživované dítě o 300 Kč, tj. z částky 1 717 Kč na částku 2 017 Kč. Zvýšené měsíční daňové zvýhodnění se použilo poprvé při zúčtování mzdy za kalendářní měsíc červenec 2017 a ovlivní i výpočet daně za zdaňovací období 2017.
Pokud nebude mít poplatník 6 násobek minimální mzdy na konci roku 2017, tj. částku ve výši 66 000 Kč obdrží doplacené daňové zvýhodnění za měsíce 1-6 pouze formou slevy na dani (případné vyplacené měsíční daňové bonusy mu zůstávají).
Příklad
Ve společně hospodařící domácnosti u manželů jsou vyživovány 3 děti - na všechny děti uplatňuje daňové zvýhodnění otec. Nestarší syn(C) v květnu 2017 ukončil střední školu maturitou, dále nebyl výdělečně činný ani nebyl evidován na úřadu práce s nárokem na podporu (vyživovanou osobou pro účely § 35c odst. 6 ZDP byl až do konce srpna 2017).
Poskytnuté daňové zvýhodnění podle měsíců v roce 2017:
I----------I------------------------I------------------------I---------------I
I   dítě   I      leden-červen      I   červenec-prosinec    I  celkem v Kč  I
I----------I------------------------I------------------------I---------------I
I    A     I   1 117 x 6 = 6 702    I   1 117 x 6 = 6 702    I    13 404     I
I----------I------------------------I------------------------I---------------I
I    B     I   1 417 x 6 = 8 502    I   1 617 x 6 = 9 702    I    18 204     I
I----------I------------------------I------------------------I---------------I
I    C     I   1 717 x 6 = 10 302   I   2 017 x 2 = 4 034    I    14 336     I
I          I                        I    (nárok do srpna)    I               I
I----------I------------------------I------------------------I---------------I
I                   Celkem                                   I    45 944     I
I------------------------------------------------------------I---------------I
Výpočet daňového zvýhodnění v ročním zúčtování záloh a daňového zvýhodnění za rok 2017:
I--------------I-------------------------------------I-----------------------I
I     dítě     I           leden-prosinec            I      celkem v Kč      I
I--------------I-------------------------------------I-----------------------I
I      A       I         1 117 x 12 = 13 404         I        13 404         I
I--------------I-------------------------------------I-----------------------I
I      B       I         1 617 x 12 = 19 404         I        19 404         I
I--------------I-------------------------------------I-----------------------I
I      C       I         2 017 x 8 = 16 136          I        16 136         I
I--------------I-------------------------------------I-----------------------I
I                           Celkem                   I        48 944         I
I----------------------------------------------------I-----------------------I
Tiskopisy Vyúčtování
Zde opětovně připomínáme, že kromě povinnosti dané v § 72 odst. 4 zákona č. 280/2009 Sb., daňový řád, ve znění pozdějších předpisů (dále jen "") kde je stanovena povinnost podávat daňová tvrzení elektronicky (u plátce daně ze závislé činnosti se jedná pouze o vyúčtování) je dále
elektronická forma povinná u plátců daně, kteří zaměstnávali v příslušném zdaňovacím období daňové nerezidenty ČR
(viz § 38j ZDP; plátce daně, který ve zdaňovacím období zúčtoval nebo vyplatil příjmy ze závislé činnosti poplatníkům uvedeným v § 2 odst. 3, má povinnost podat vyúčtování daně z příjmů ze závislé činnosti elektronicky. Tuto povinnost nemá plátce daně, který je fyzickou osobou a u něhož počet těchto poplatníků v průběhu zdaňovacího období nepřesáhl v úhrnu 10 osob) - pozor na upřesněnou přílohu č. 2 Vyúčtování daně z příjmů ze závislé činnosti (dále jen "Vyúčtování DPZ").
Vyúčtování daně z příjmů ze závislé činnosti (tiskopis 25 5459 MFin 5459, vzor č. 22 tiskopis nezměněn) včetně Pokynů (tiskopis 25 5459/1 MFin 5459/1, vzor č. 22)
-
Termín pro podání za zdaňovací období 2017 - 1. 3. 2018 (papírové podání),
-
20. 3. 2018 v případě elektronického podání (i dobrovolného).
Jak správně vyplnit "Vyúčtování daně z příjmů ze závislé činnosti"
(dále jen "Vyúčtování DPZ")
Měsíc leden
- plátce do měsíce ledna uvede, co srazil
za
měsíc leden, stejně postupuje i v dalších měsících.
Ve Vyúčtování DPZ za rok 2017 je možné provádět pouze opravy záloh 2017, opravy měsíčních daňových bonusů 2017 a opravy přeplatků na dani a doplatků na daňovém bonusu z ročního zúčtování za zdaňovací období 2016, které bylo provedeno v roce 2017. Pokud plátce opravuje v souladu se zákonem předcházející zdaňovací období, pak pouze formou dodatečného vyúčtování k příslušnému zdaňovacímu období (viz dále).
Nejdůležitější sloupce v části I. s největší chybovostí:
-
sl. 1
- na zálohách včetně solidárního zvýšení daně u zálohy mělo být sraženo, včetně oprav záloh běžného zdaňovacího období 2017,
-
sl. 4
- vrácené přeplatky na dani z ročního zúčtování záloh za zdaňovací období 2016 provedeného v roce 2017, včetně oprav daně z tohoto ročního zúčtování,
-
sl. 5
- vyplacené měsíční daňové bonusy (tj. v r. 2017) a vyplacený doplatek na daňovém bonusu z ročního zúčtování záloh a daňového zvýhodnění za zdaňovací období 2016 provedeného v roce 2017 - včetně oprav měsíčního daňového bonusu a doplatku na daňovém bonusu.
Zároveň je nutné k příslušným sloupcům,
v případě oprav
, vždy vyplnit příslušnou přílohu č. 3 nebo 4 Vyúčtování DPZ.
Při zaznamenání oprav do části I. Vyúčtování DPZ platí pravidlo - v případě jakýchkoliv oprav je nutné se vždy vrátit do původního měsíce (jak mělo být správně sraženo, poskytnuto), a to bez ohledu na měsíc odvodu v případě nedoplatku. Například v srpnu 2017 plátce daně zjistil, že poplatníkovi poskytl daňový
bonus
za měsíc březen nižší, než měl (sl. 5 části I.), tuto částku tedy neuvádí do srpna, ale vrátí se do měsíce března, kde původně vyplacenou částku měsíčního daňového bonusu navýší na částku, která měla být správně vyplacena (oprava viz § 38i odst. 1 ZDP).
Pro opravy zdaňovacího období 2017 platí, že plátce daně může opravy běžného zdaňovacího období provádět až do termínu pro podání Vyúčtování DPZ za zdaňovací období 2017 (1. 3. 2018 a v případě elektronického podání do 20. 3. 2018). Pokud plátce již podal toto vyúčtování před určenou lhůtou, a následně zjistí chybu, kterou opraví postupem podle § 38i ZDP, a lhůta pro podání dosud neuplynula, podá "opravné vyúčtování". Není nutné čekat na uplynutí lhůty a následně podávat dodatečné vyúčtování. Opravné vyúčtování je naprosto stejné jako "řádné", pouze se uvede na přední stranu, že je podáváno jako "opravné", a v tomto vyúčtování se uvedou správné (již opravené) údaje. Správce daně tímto vyúčtováním nahradí původně podané vyúčtování.
Připomínáme, že lhůtu pro podání Vyúčtování nelze prodloužit a podat Vyúčtování DPZ je rovněž povinen plátce daně, který ve zdaňovacím období poskytoval zaměstnancům slevy na dani podle § 35ba nebo daňové zvýhodnění podle § 35c a 35d ZDP a jeho odvodová povinnost je nulová.
Příloha č. 1 vyúčtování s názvem "Počet zaměstnanců ke dni 1. 12. 2017" (tiskopis 25 5490/1 MFin 5490/1 - tiskopis nezměněn, aktualizovány pouze pokyny - vzor č. 17)
-
Kód obce
viz vyhláška č. 276/2017 Sb., o procentním podílu jednotlivých obcí na částech celostátního hrubého výnosu daně z přidané hodnoty a daní z příjmů.
-
03 Název místa výkonu práce -
v případě odměny, která je vyplacena za výkon pěstounské péče (pozor jedná se o příjem dle § 6 ZDP), uvede úřad práce do "místa výkonu" obec, kde je práce pěstouna vykonávána.
Při místu výkonu práce například v Praze 2, 4, 10 - se do tiskopisu vždy uvádí pouze "Praha".
Při souběhu příjmů od téhož zaměstnavatele na základě pracovní smlouvy a jiných příjmů (například odměny člena orgánu právnické osoby) se zaměstnanec zařadí podle místa výkonu práce v pracovní smlouvě; při souběhu dvou a více pracovních smluv u téhož zaměstnavatele se zaměstnanec zařadí na základě pracovní smlouvy s převažujícím úvazkem nebo převažující výší příjmů.
-
04 Počet zaměstnanců
- uvede se počet zaměstnanců podle mzdových listů evidovaných k 1. prosinci vykazovaného zdaňovacího období, kteří mají příjmy podle § 6 ZDP (pozor: včetně srážkové daně).
Příloha č. 2 vyúčtování s názvem "Přehled souhrnných údajů zaznamenaných na mzdových listech poplatníků uvedených v § 2 odst. 3 zákona o daních z příjmů" (tiskopis 25 5530 MFin 5530 - vzor č. 14)
Tiskopis oproti předcházejícímu vzoru č. 13 nebyl změněn, tzn. lze jej i nadále využívat. Ve vzoru č. 14 došlo pouze z důvodu upřesnění některých položek ke změně v pokynech u některých sloupců. Níže uvádíme v celém znění pokyny, s tím, že upřesněné části jsou vyznačeny tučným písmem:
"
sl. 1
uveďte písmenný kód státu daňového nerezidenta, tj. poplatníka uvedeného v § 2 odst. 3 zákona (dále jen ‚poplatník'), ve kterém je poplatník rezidentem. Kódy států uveďte podle seznamu uveřejněného na internetové adrese www.financnisprava.cz. Poplatníky řaďte podle jednotlivých států
sl. 4
- uveďte ve tvaru den, měsíc a rok (DDMMRRRR)
sl. 5-7
- uveďte údaje o bydlišti poplatníka ve státě, jehož je rezidentem (tj. bydliště v zahraničí)
sl. 8
- uveďte číselné označení používané v poštovním provozu dané země
sl. 9
- uveďte číslo daňové identifikace používané v zemi daňové rezidence
sl. 10
- uveďte typ (písmeno) daňového identifikátoru k údaji ze sl. 9 používaného v zemi daňové rezidence: např. rodné číslo - označte písmenem "R", daňové identifikační číslo - "D", číslo sociálního pojištění - "S", jiné - "J". Všeobecné informace o daňovém identifikačním čísle dle jednotlivých zemí EU naleznete na internetové adrese https://ec.europa.eu/taxation_customs/tin/tinByCountry.html,
sl. 11
- uveďte číslo dokladu prokazujícího totožnost
sl. 12
- uveďte typ dokladu ze sl. 11 prokazujícího totožnost:
např. průkaz totožnosti - označte písmenem "I", cestovní pas - označte písmenem "P", řidičský průkaz - označte písmenem "D", ostatní doklady - označte písmenem "O"
sl. 13
- uveďte kód státu, který vydal doklad uvedený ve sl. 12
sl. 14
- uveďte úhrn všech zúčtovaných příjmů podle § 6 zákona
ze zdrojů na území ČR (peněžních i nepeněžních,
včetně příjmů od daně osvobozených
a příjmů, z nichž je daň vybíraná srážkou podle zvláštní sazby daně
)
sl. 15
- uveďte úhrn všech zdanitelných příjmů podle § 6 zákona
ze sl. 14
sl. 16
(Úhrn odměn člena orgánu právnické osoby)
- uveďte úhrn zdanitelných příjmů podle § 6 odst. 1 písm. c) zákona včetně příjmů za práci jednatelů (ze sloupce 15)
sl. 17
- uveďte úhrn sražených záloh na daň z příjmů ze závislé činnosti
(bez ohledu na výsledek ročního zúčtování záloh)
sl. 18
- uveďte úhrn sražené daně vybírané srážkou podle zvláštní sazby daně z příjmů ze závislé činnosti
sl. 19
- uveďte počet
kalendářních dní
, po které trval výkon práce u daného plátce daně ve zdaňovacím období
(bez ohledu na skutečnost, zda poplatník v této době dočasně opustil území ČR)
"
Kódy státu pro vyplnění přílohy č. 2 jsou pak uvedeny v příloze č. 18 Nařízení komise (ES) č. 2081/2003
uvedené na internetových stránkách Finanční správy ČR https://www.financnisprava.cz/assets/cs/prilohy/ms-primedane/kodystatu.pdf.
Pro účely zjištění identifikačních údajů pro Přílohu č. 2 byly vloženy přímo tyto údaje do Prohlášení k dani do vzoru č. 25 a 26 a zároveň připomínáme, že jsou povinnou náležitostí mzdového listu [§ 38j odst. 2 písm. b) ZDP]. Tyto údaje jsou zasílány do země daňové rezidence uvedeného poplatníka a slouží pro daňové účely ve státě jeho rezidence.
Příloha č. 3 vyúčtování o dodatečných opravách záloh na daň po slevě a daně vypočtené z ročního zúčtování záloh a daňového zvýhodnění (Tiskopis 25 5490 MFin 5490 - vzor č. 16) - tiskopis nezměněn.
Lze opravovat:
-
zálohu (Z) za 2017 tj. například slevu na dani, příp. slevu z daňového zvýhodnění,
-
daň (D) za rok 2016.
Příloha č. 4 vyúčtování o dodatečných opravách měsíčního daňového bonusu a doplatku na daňovém bonusu z ročního zúčtování daňového zvýhodnění podle § 38i zákona (Tiskopis 25 5531 MFin 5531, vzor č. 11) - tiskopis nezměněn
Lze opravovat:
-
měsíční daňový
bonus
(M) za 2017 a
-
doplatek na daňovém bonusu (D) za 2016 (tj. z ročního zúčtování za 2016, které bylo provedeno v roce 2017).
Pozor:
Přílohy č. 3 a 4 jsou povinnou přílohou i dodatečných vyúčtování. Bez ohledu na skutečnost, že je již po lhůtě pro podání vyúčtování a z řádného vyúčtování již byla vyměřena daň, v případě oprav podle § 38i ZDP musí plátce opravit zálohy (pokud byly chybně) a i roční zúčtování (pokud bylo provedeno). To znamená, že i v dodatečných vyúčtováních (přesto že již byla daň stanovena/vyměřena) je značeno v přílohách, jak je výše uvedeno, že se opravuje záloha nebo daň - Příloha č. 3 Z a D, Příloha č. 4 M a D.
Vyúčtování daně vybírané srážkou podle zvláštní sazby daně z příjmů fyzických/právnických osob (Tiskopis 25 5466 MFin 5466, vzor č. 17 tiskopis nezměněn) včetně Pokynů (Tiskopis 25 5466/1 MFin 5466/1, vzor č. 16)
-
Termín pro podání za zdaňovací období 2017 - 3. 4. 2018.
Jak správně vyplnit Vyúčtování daně vybírané srážkou podle zvláštní sazby daně z příjmů fyzických/právnických osob
Do měsíce leden
- plátce uvede, co srazil v měsíci lednu, tak postupuje i u ostatních měsíců (pozor posun o měsíc oproti Vyúčtování DPZ).
Příloha k vyúčtování daně vybírané srážkou podle zvláštní sazby daně z příjmů fyzických osob (Tiskopis 25 5466/A MFin 5466/A - vzor č. 13) - tiskopis nezměněn.
Žádosti o daňové bonusy a oznámení
o poukázání chybějící částky vyplacené plátcem daně poplatníkům na měsíčních daňových bonusech (tiskopis 25 5241 MFin 5241 - vzor č. 10) -
tiskopis nezměněn
o poukázání chybějící částky vyplacené plátcem daně poplatníkům na doplatku na daňovém bonusu z ročního zúčtování záloh a daňového zvýhodnění (tiskopis 25 5246 MFin 5246 - vzor č. 10) -
tiskopis nezměněn
Pozor: plátce musí nejdříve poplatníkovi vyplatit daňové bonusy a následně může žádat. Pokud nebudou splněny plátcem daně výše uvedené zákonné podmínky § 35d odst. 5 a 9 ZDP, žádost bude zamítnuta, a požadované částky nebudou správcem daně vráceny.
Oznámení plátce daně podle § 38i zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů o nevybrání dlužné částky na dani nebo neoprávněně vyplacené částce na daňovém bonusu" (tiskopis 25 5554 MFin 5554, vzor č. 2 - tiskopis nezměněn)
Podle § 38g odst. 5 ZDP je daňové přiznání povinen podat poplatník, jehož plátce daně oznámil dlužnou částku na dani nebo neoprávněně vyplacenou částku na daňovém bonusu vzniklou zaviněním poplatníka správci daně a předal doklady potřebné k vybrání vzniklého rozdílu dle § 38i odst. 5 písm. b) ZDP.