Daň silniční: informace k daňovému přiznání za rok 2017

Vydáno: 11 minut čtení

V posledním letošním čísle DHK si stručně připomeneme základní informace týkající se daně silniční, co nového nastalo u této daně v roce 2017, základní informace související s podáním daňového přiznání (dále také „DAP“) za rok 2017 a platby daně a záloh.

Daň silniční: informace k daňovému přiznání za rok 2017
Mgr.
Václav
Pikal
je odborníkem na silniční daň
 
Novela zákona v roce rok 2017
Dne 3. 3. 2017 nabyl platnosti zákon č. 63/2017 Sb., kterým se měnil zákon č. 56/2001 Sb., o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích a další související zákony (dále novela). Novela byla uveřejněna v částce 21/2017 Sb., nabyla účinnosti dne 1. 6. 2017 a týkala se také zákona č. 16/1993 Sb., o dani silniční, ve znění pozdějších předpisů (dále „zákon o dani silniční“).
V § 2 odst. 3 zákona o dani silniční došlo k formální úpravě vymezených vozidel. Vozidla vymezená v tomto ustanovení (nákladní automobily s největší povolenou hmotností nad 3,5 tuny registrované v České republice a přípojná vozidla s největší povolenou hmotností nad 3,5 tuny registrovaná v ČR) jsou předmětem daně silniční vždy bez ohledu na skutečnost, zda jsou používána k podnikání, či nikoliv. Jedinou výjimkou, kdy tato vozidla nejsou předmětem daně silniční, je situace, kdy je vozidlo vyřazeno z provozu podle § 12 zákona č. 56/2001 Sb., o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích (tzv. depozitum). Každý celý měsíc, kdy vyřazení z provozu trvá, není toto vozidlo předmětem daně silniční.
Další formální změna nastala v § 3 písm. a) zákona o dani silniční a týká se osvobození vozidla od daně. Od daně silniční jsou osvobozena vozidla kategorie L a jejich přípojná vozidla. Před účinností novely byla v zákoně o dani silniční vymezena vozidla kategorie L jako vozidla zpravidla s méně než čtyřmi koly. Toto vymezení (zpravidla s méně než čtyřmi koly) bylo novelou ze zákona vypuštěno. Další formální změna nastala v § 3 písm. f) zákona o dani silniční. V tomto případě jsou ze zákona o dani silniční vypuštěna konkrétní označení pohonných hmot, a to vzhledem k současnému a možnému budoucímu přejmenování názvů pohonných hmot. Jako příklad lze uvést označování stlačeného zemního plynu pod názvem NG, což vedlo někdy k pochybnostem o možnosti uplatnění osvobození od daně, vzhledem k tomu, že v zákoně před novelou bylo uvedeno označení CNG. Osvobození od daně silniční se však uplatňovalo i u vozidel, které měly v technickém průkazu označení zemního plynu jako NG. Dále byl ze zákona o dani silniční vypuštěn konkrétní název pohonných hmot z obdobného důvodu, uvedeném výše (označení E85). Jde pouze o formální změnu.
Další změna byla provedena v ustanovení § 6 odst. 9 a 10 zákona o dani silniční (snížení sazby daně silniční ve vymezených případech). Jde o přeformulování použitých pojmů, kdy byl vypuštěn formální odkaz na tahače a dále namísto použití pojmů nákladní přívěsy a nákladní návěsy byl použit pojem přípojná vozidla.
 
Základní informace k výpočtu daně silniční
 
a) Poplatník daně:
Poplatníkem daně je zejména fyzická nebo právnická osoba zapsaná jako provozovatel vozidla v technickém průkazu vozidla. Dále se za poplatníka považuje např. zaměstnavatel, který vyplácí cestovní náhrady svému zaměstnanci za použití osobního automobilu nebo jeho přípojného vozidla, pokud již není poplatníkem daně provozovatel tohoto vozidla. Další subjekty, které mohou být poplatníky silniční daně, jsou vyjmenovány v § 4 zákona o dani silniční.
 
b) Předmět daně a osvobození od daně:
Předmětem daně jsou vozidla, která splní podmínky vymezené v § 2 zákona o dani silniční. Pokud je vozidlo předmětem daně silniční, může být od daně silniční osvobozeno. Jaká vozidla jsou od daně silniční osvobozena, je vymezeno v § 3 zákona o dani silniční. Vozidla osvobozená od daně silniční se uvádí v daňovém přiznání, kromě vozidel uvedených v § 3 písm. a) (např. motocykly) a vozidel uvedených v § 3 písm. b) (vozidla diplomatických misí a konzulárních úřadů, pokud je zaručena vzájemnost).
 
c) Základ daně:
Základem daně u osobních automobilů je zdvihový objem vozidla. U návěsů je základem daně součet největších povolených hmotností na nápravy v tunách a počet náprav. U ostatních vozidel je základem daně největší povolená hmotnost v tunách a počet náprav.
 
d) Sazba daně:
Zákon o dani silniční v § 6 odst. 1 a 2 vymezuje roční sazbu daně. Roční sazbu daně lze v určitých případech snížit. V jakých případech lze sazbu snížit, je uvedeno v § 6 zákona o dani silniční. Nejčastějším důvodem, kdy se sazba daně snižuje, je z titulu první registrace vozidla. V tomto případě lze sazbu daně snížit, pokud od první registrace vozidla neuběhla doba delší než 9 let (tj. 108 kalendářních měsíců). Pokud jde o vozidlo zaregistrované do 31. 12. 1989, v tomto případě se sazba daně naopak zvyšuje. Jestliže je poplatníkem daně zaměstnavatel, který vyplácí cestovní náhrady svému zaměstnanci za použití osobního automobilu nebo jeho přípojného vozidla, může si uplatnit denní sazbu daně ve výši 25 Kč za každý den použití tohoto vozidla.
 
e) Zálohy na rok 2018:
Poplatník platní zálohy na daň, které jsou splatné do 16. 4. 2018 (za leden až březen), 16. 7. 2018 (za duben až červen), 15. 10. 2018 (za červenec až září) a 17. 12. 2018 (za říjen a listopad). Pokud však jde o vozidlo, na něž si poplatník uplatňuje snížení sazby daně o 48 % podle § 6 odst. 10 zákona o dani silniční, platí se za toto vozidlo pouze jedna záloha, a to nejméně ve výši 70 % roční daňové povinnosti nejpozději do 15. prosince zdaňovacího období (tj. do 17. 12. 2018).
 
Tiskopisy platné pro podání DAP za rok 2017
Pro rok 2017 se tiskopis daňového přiznání nemění. Použije se tedy tiskopis 25 5407 MFin 5407 - vzor č. 16. Pro rok 2017 se nemění ani Příloha k přiznání k dani silniční. Použije se tiskopis 25 5407/1 MFin 5407/1 - vzor č. 15. Změněny pro rok 2017 jsou Pokyny k vyplnění přiznání k dani silniční. Použije se tiskopis 25 5408 MFin 5408 - vzor č. 25. Nejde však o nijak zásadní změny a v případě nutnosti lze pro vyplnění DAP použít i Pokyny pro rok 2016.
 
Podání DAP
 
Kdy a kam se podává DAP:
Daňové přiznání za rok 2017 podává poplatník, jemuž vzniká daňová povinnost, nejpozději do 31. ledna 2018, a to i v případech, jde-li o poplatníka, kterému přiznání zpracovává daňový poradce, nebo poplatníka, jehož úpadek nebo hrozící úpadek se řeší v insolvenčním řízení. V případě „nestandardních“ situací (např. úmrtí poplatníka) se postupuje podle § 238 a následujících zákona č. 280/2009 Sb., daňový řád, ve znění pozdějších předpisů. Daňové přiznání se podává u místně příslušného správce daně, tj. u fyzické osoby podle místa trvalého pobytu občana České republiky, nebo adresy hlášeného místa pobytu cizince. U právnické osoby se místní příslušnost řídí sídlem právnické osoby, tj. ve standardním případě adresy, pod kterou je právnická osoba zapsaná v obchodním rejstříku nebo obdobném veřejném rejstříku.
 
Jak se podává DAP:
Daňové přiznání se podává na platném tiskopise (viz strana 22). Pokud poplatník podává přiznání za více než tři vozidla, použije také „Přílohu k přiznání k dani silniční“. Výše uvedené tiskopisy jsou k dispozici na každém územním pracovišti příslušného finančního úřadu. V elektronické podobě ve formátu Adobe PDF je k dispozici ke stažení na internetových stránkách Finanční správy ČR - http://www.financnisprava.cz v nabídce Daňové tiskopisy. Zde je také k dispozici i interaktivní tiskopis, do kterého lze údaje vyplňovat.
Elektronicky lze přiznání k dani silniční podat formou datové zprávy ve formátu a struktuře definované správcem daně, zveřejněné v dokumentaci na adrese http://adisepo.mfcr.cz/adistc/adis/idpr_pub/epo2_info/popis_struktury _seznam.faces a za podmínek zveřejněných ministerstvem financí. Datovou zprávu lze odeslat prostřednictvím Datové schránky nebo Daňového portálu www.daneelektronicky.cz, tento způsob odeslání vyžaduje jednoznačnou identifikaci podatele.
Na Daňovém portálu www.daneelektronicky.cz je k dispozici aplikace pro elektronická podání pro finanční správu, v níž lze vyplnit elektronický formulář a vytvořit datovou zprávu, kterou je možno přímo z aplikace odeslat na společné technické zařízení správců daně, nebo uložit a doručit na nosiči dat (CD, DVD), anebo vytvořit vyplněný tiskopis daňového přiznání ve formátu PDF, který je možno vytisknout, opatřit podpisem a podat v listinné podobě.
Podle § 72 odst. 4 daňového řádu, má-li daňový subjekt nebo jeho zástupce zpřístupněnu datovou schránku nebo zákonem uloženou povinnost mít účetní závěrku ověřenou auditorem, je povinen podání podle § 72 odst. 1 daňového řádu (např. DAP) učinit pouze datovou zprávou ve formátu a struktuře zveřejněné správcem daně, odeslanou způsobem uvedeným v § 71 odst. 1 daňového řádu, tj. datovou zprávou podepsanou uznávaným elektronickým podpisem, datovou zprávou odeslanou prostřednictvím datové schránky, nebo datovou zprávou s ověřenou identitou podatele způsobem, kterým se lze přihlásit do jeho datové schránky. Pokud by poplatník, který má povinnost podat daňové přiznání elektronicky, jej podal jinak než elektronicky, vzniká mu povinnost zaplatit pokutu ve výši 2 000 Kč (§ 247a odst. 2 daňového řádu).
 
Opravné a dodatečné DAP:
Opravným daňovým přiznáním může poplatník před uplynutím lhůty k podání přiznání nahradit daňové přiznání, které již podal. K předchozímu podanému přiznání se nepřihlíží (viz §138 daňového řádu). Dodatečné daňové přiznání se podává, zjistí-li daňový subjekt, že daň má být vyšší než poslední známá daň, a to do konce měsíce následujícího po měsíci, ve kterém tuto skutečnost zjistil (§141 odst. 1 daňového řádu). Daňový subjekt je oprávněn ve výše uvedené lhůtě podat dodatečné daňové přiznání nižší, než je poslední známá daň (§141 odst. 2 daňového řádu).
 
Platba daně:
Podrobnější informace o placení daně jsou uveřejněny na internetu Finanční správy - sekce Daně - nabídce Placení daní - jak správně zaplatit daň. Daň za rok 2017 je splatná k 31. 1. 2018. Jde v podstatě o doplatek za měsíc prosinec, neboť daň za období leden až listopad se platí v příslušných lhůtách ve formě záloh. Pokud je rozhodnutím správce daně prodloužena lhůta pro podání daňového přiznání, prodlužuje se stejně i lhůta pro placení daně silniční.
Příklad: Vyplněné DAP
Osobní automobil RZ 1A1 2017, údaje z technického průkazu:
-
druh vozidla: osobní automobil, vlastník: s. r. o., provozovatel: s. r. o.,
-
zdvihový objem motoru: 3 200 cm3,
-
první registrace vozidla: 17. 8. 2016.
S. r. o. v roce 2017 používala vozidlo od 5. 1. do 2. 11. ke své činnosti v České republice. Následně až do konce roku používala vozidlo pouze v zahraničí.
Postup:
Roční sazba daně 4 200 Kč (§ 6 odst. 1 zákona o dani silniční)
Předmětem daně je vozidlo 1 - 11/2017
Snížení sazby o 48 % - 182/měs.
Daňová povinnost: . . . 2 002 Kč
 Zálohy: 1-3 . . . . . . . . 546 Kč          4 . . . . . . . .   364 Kč          Doplatek . . . . .    0 Kč 
 
Daňové přiznání k dani silniční za rok 2017 (vyplnění II. oddílu a záloh)
 Sloupec č. 15 .............. 1B1 2017 (registrační značka vozidla)             15a ............. 08/2016  (první registrace vozidla - měsíc/rok)             16 .............. 1        (kód druhu vozidla)             16a .............     -    (neobsazeno)             17 .............. 3 200    (základ daně - cm3)             18 ..............     -    (základ daně - nápravy)             19 ..............     -    (základ daně - tuny)             20 .............. 4 200    (roční/denní sazba daně)             21 .............. 6        (číslo odst. snížení, resp. zvýšení                                        roční sazby daně § 6)             22 ..............     -    (neobsazeno)             23 ..............          (počty měsíců/dní daňové povinnosti).               I ............. 3        (1. čtvrtletí)               II ............ 3        (2. čtvrtletí)               III ........... 3        (3. čtvrtletí)               IV ............ 2        (říjen, listopad)               V ............. 0        (prosinec) 
Pozn.:
V případě podání přiznání v papírové formě lze uvést pouze „R“.
             24 .............. 2 002 Kč (daňová povinnost v Kč bez uplatnění                                        osvobození a slevy)             25 .............      -    (osvobození - § 3 dle příslušného                                        písmene)             26 .............      -    (osvobození - počet měsíců/dní/)             27 .............      -    (osvobození v Kč)             28 .............      -    (sleva na dani)             29 .............  2 002 Kč (daň v Kč)             30 .............      -    (typ řádku) - týká se dodatečného                                        daňového přiznání             31 .............           (vyúčtování daně silniční)             ................  2 002     - celková výše daně silniční            ................  2 002     - na zálohách zaplaceno             ................  0         - zbývá doplatit      Tabulka č. 33 na zálohách zaplaceno poplatníkem:             16. 4 ........    546 Kč   (1. záloha)             16. 7 ........    546 Kč   (2. záloha)             15. 10. ......    546 Kč   (3. záloha)             17. 12. ......    364 Kč   (4. záloha)