Prohlášení poplatníka daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti pro zdaňovací období 2018

Vydáno: 25 minut čtení

Níže uvádíme srovnání zákonné úpravy upravující oblast prohlášení k dani, která má vliv na způsob zdanění příjmů ze závislé činnosti, zda z příjmů poplatníka má plátce daně srazit zálohu na daň, či použít při zdanění daň vybíranou srážkou dle zvláštní sazby daně, případně kdy lze u zálohy na daň uplatnit snížení daňové povinnosti poplatníka prostřednictvím měsíčních slev na dani, či možnosti uplatnění daňového zvýhodnění, případně v kterých případech je možné provést roční zúčtování záloh a daňového zvýhodnění včetně výpočtu daně a uplatnit nezdanitelné části základu daně a roční slevy na dani, jako je sleva na manželku a školkovné. Celé toto posouzení se odvíjí od skutečnosti, zda poplatník u plátce daně podepsal v zákonných lhůtách „prohlášení k dani“ - nově „učinil prohlášení k dani“, či ne.

Prohlášení poplatníka daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti pro zdaňovací období 2018
Jana
Šmídová,
specialistka na daň z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti
Jde o ustanovení § 38k zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „ZDP“), který byl pro zdaňovací období 2018 novelizován zákonem č. 170/2017 Sb.
Zákonná úprava účinná pro zdaňovací období 2017 (a předcházející zdaňovací období):
Podle § 38k odst. 4 ZDP plátce daně srazí zálohu podle § 38h odst. 4 a přihlédne k měsíční slevě na dani podle § 35ba a k měsíčnímu daňovému zvýhodnění, podepíše-li poplatník do 30 dnů po vstupu do zaměstnání a každoročně nejpozději do 15. února na příslušné zdaňovací období prohlášení k dani...
Zákonná úprava účinná od zdaňovacího období 2018 (v plném znění):
Podle § 38k odst. 4 ZDP plátce daně srazí zálohu podle § 38h odst. 4 a přihlédne k měsíční slevě na dani podle § 35ba a k měsíčnímu daňovému zvýhodnění, učiní-li poplatník prokazatelně do 30 dnů po vstupu do zaměstnání a každoročně nejpozději do 15. února na příslušné zdaňovací období prohlášení o tom,
a)
jaké skutečnosti jsou u něho dány pro přiznání slevy na dani podle § 35ba, popř. kdy a jak se změnily,
b)
že současně za stejné zdaňovací období ani za stejný kalendářní měsíc zdaňovacího období neuplatňuje nárok na slevu na dani podle § 35ba u jiného plátce daně a že současně na stejné období kalendářního roku neučinil u jiného plátce prohlášení k dani,
c)
jaký je počet dětí vyživovaných poplatníkem v rámci jeho společně hospodařící domácnosti a dále
1.
jaké skutečnosti jsou u něho dány pro přiznání daňového zvýhodnění na vyživované dítě,
2.
zda uplatňuje daňové zvýhodnění na toto dítě ve výši náležející podle § 35c odst. 1 na jedno dítě nebo ve výši náležející na druhé dítě nebo na třetí a každé další vyživované dítě,
3.
zda v rámci téže společně hospodařící domácnosti vyživuje tytéž vyživované děti poplatníka i jiný poplatník, zda na ně uplatňuje daňové zvýhodnění a zda je zaměstnán,
4.
kdy a jak se případně změnily rozhodné skutečnosti pro přiznání daňového zvýhodnění a 5. jedná-li se o zletilé studující dítě, že mu není přiznán invalidní důchod pro invaliditu třetího stupně,
d)
že současně za stejné zdaňovací období ani za stejný kalendářní měsíc zdaňovacího období neuplatňuje daňové zvýhodnění na vyživované dítě u jiného plátce daně a že daňové zvýhodnění na to samé vyživované dítě za stejné zdaňovací období ani za stejný kalendářní měsíc zdaňovacího období neuplatňuje jiná osoba.
Za předpokladu, že poplatník prohlášení k dani nepodepíše (nově neučiní), či opomene uplatnit některou daňovou úlevu, nic není ztraceno, a to z důvodu, že tak může učinit ještě po konci příslušného zdaňovacího období spolu se žádostí o roční zúčtování záloh a daňového zvýhodnění podle níže uvedeného ustanovení:
Podle § 38k odst. 7 ZDP dodatečně přihlédne plátce k uvedeným skutečnostem při ročním zúčtování záloh, a to i v případě, byla-li daň z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti vybrána srážkou podle zvláštní sazby daně, prokáže-li poplatník rozhodné skutečnosti pro poskytnutí slevy na dani podle § 35ba nebo na daňové zvýhodnění nejpozději do 15. února roku následujícího po uplynutí zdaňovacího období a podepíše-li (nově od roku 2018 „učiní-li“) současně v této lhůtě prohlášení k dani podle odstavců 4 a 5.
Pro tyto účely vydává Ministerstvo financí ve spolupráci s Generálním finančním ředitelstvím tiskopis Prohlášení poplatníka daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti (tiskopis 25 5457 MFin 5457) - dále i „Prohlášení k dani“. Tiskopis je určen pro poplatníky s příjmy ze závislé činnosti a pro plátce daně pro účely správného stanovení záloh na daň a následně pro vypořádání celoroční daňové povinnosti v případech, kdy je prováděno poplatníkovi roční zúčtování záloh a daňového zvýhodnění, tzn. v případech, kdy poplatník není povinen podat daňové přiznání.
Uvedený tiskopis byl do současné doby koncipován jako jeden tiskopis s tím, že obsahoval část „Prohlášení k dani“ (pro účely stanovení záloh na daň - § 38h ZDP) a část „Žádost o roční zúčtování záloh a daňového zvýhodnění“ (§ 38ch a § 35d ZDP) a zároveň byl vydáván na tři zdaňovací období.
Od nového vzoru č. 26 dochází k zásadním úpravám ve vztahu k tomuto tiskopisu - dochází k rozdělení tiskopisu na část Prohlášení k dani (tiskopis 25 54 57 MFin 5457 - nový vzor č. 26) a Roční zúčtování záloh a daňového zvýhodnění (nový tiskopis 25 5457/B MFin 5457/B - vzor č. 1) a každý tiskopis je pouze na jedno zdaňovací období.
Výše uvedená změna § 38k ZDP, tzn. nahrazení slova „podepsal“ za „učiní-li“, byla provedena z důvodu rozšíření komunikace mezi plátcem daně a poplatníkem o elektronickou formu prohlášení, a to pouze i na základě vnitřního zabezpečení zaměstnavatele. V této souvislosti bylo ze strany Generálního finančního ředitelství (www.financnisprava.cz) vydáno dne 19. 10. 2017 následující sdělení včetně zveřejnění příslušných tiskopisů.
 
Sdělení pro plátce daně ze závislé činnosti k tiskopisu Prohlášení poplatníka daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti od zdaňovacího období 2018
Zákonem č. 170/2017 Sb., kterým se mění zákon č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon o daních z příjmů“), dochází od zdaňovacího období 2018 k rozšíření komunikace mezi plátcem daně (dále jen „zaměstnavatel“) a poplatníkem (dále jen „zaměstnanec“) v souvislosti s ustanovením § 38k zákona o daních z příjmů tak, aby bylo možné využít i jiného způsobu projevu vůle zaměstnance při uplatnění nezdanitelných částí základu daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti, slev na dani a daňového zvýhodnění. Prohlášení k dani budou moci zaměstnanci předkládat a činit (tzn. podepisovat) nadále v listinné podobě, ale nově také v elektronické formě.
V případě elektronické formy je však nutné, aby zaměstnavatel zajistil jednoznačnou identifikaci konkrétního zaměstnance. Například se bude jednat o učiněné prohlášení k dani elektronickým podpisem nebo bude jednoznačná identifikace zaměstnance zajištěna elektronicky prostřednictvím interního informačního systému zaměstnavatele. Od roku 2018 bude tedy zcela na rozhodnutí jednotlivých zaměstnavatelů, jakou formu prohlášení k dani podle § 38k zákona o daních z příjmů u svých zaměstnanců zvolí, zda listinnou, či elektronickou. Případně lze obě uvedené formy kombinovat. Ústní forma projevu vůle zaměstnance nestačí, neboť zaměstnavatel je povinen správci daně prokazatelně doložit skutečnosti rozhodné pro správné stanovení zálohy na daň nebo daně u jednotlivých zaměstnanců.
Uvedená elektronizace souvisí také s ustanovením § 38l zákona o daních z příjmů, které definuje způsob prokazování nároku na odečet nezdanitelných částí základu daně, slev na dani a daňového zvýhodnění. K tomu Generální finanční ředitelství sděluje, že finanční úřady budou u zaměstnavatelů akceptovat předepsané doklady podle § 38l zákona o daních z příjmů, předložené zaměstnancem i v elektronické podobě.
V případě vedení elektronické mzdové agendy i pro tuto oblast, tzn. prohlášení k dani, doporučujeme, aby zaměstnavatel stanovil např. vnitřním předpisem organizace podmínky, za kterých je možné elektronicky učinit prohlášení k dani a zajistil, že se bude jednat o dohledatelný systém mzdové agendy zaměstnavatele, ze kterého budou seznatelné jednak veškeré skutečnosti potřebné pro stanovení daňové povinnosti zaměstnance a zároveň bude i zřejmé, komu bylo v souladu se zákonem o daních z příjmů vydáno elektronickou formou potvrzení podle § 38j zákona o daních z příjmů, případně zda bylo vydáno opravné potvrzení.
V souvislosti s výše uvedenou zákonnou změnou, spočívající v možnosti činit i prohlášení k dani elektronicky, pro účely § 38k zákona o daních z příjmů zároveň zveřejňujeme nový vzor příslušného tiskopisu, resp. nový tiskopis, určený pro jedno zdaňovací období:
-
Prohlášení poplatníka daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti
-
stávající tiskopis 25 54 57 MFin 5457 - nový vzor č. 26
-
určen pro účely výpočtu záloh na daň
-
platnost od zdaňovacího období 2018
-
Žádost o roční zúčtování záloh a daňového zvýhodnění
-
nový tiskopis 25 5457/B MFin 5457/B - vzor č. 1
-
zveřejňuje se pouze informativně (opatřen zeleným textem)
-
určen pro účely ročního zúčtování záloh a daňového zvýhodnění
-
použije se poprvé až pro roční zúčtování za zdaňovací období 2018
Pro účely mzdových programů se zároveň zveřejňuje i struktura XML dat ve formátu XSD tiskopisu Prohlášení poplatníka daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti. Struktura XML dat ve formátu XSD tiskopisu Žádost o roční zúčtování záloh a daňového zvýhodnění bude zveřejněna ve druhé polovině roku 2018, a to z důvodu možnosti jejího použití až za zdaňovací období 2018, tzn. v roce 2019. Tiskem bude v letošním roce vydán pouze vzor č. 26 tiskopisu Prohlášení poplatníka daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti. Tiskopis bude dostupný na finančních úřadech v prosinci 2017.
K aktuální (doposud používané) podobě Prohlášení poplatníka daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti sdělujeme, že vydaný vzor č. 25 a vzory předchozí (na tři zdaňovací období) bude možné i nadále využívat u zaměstnanců, kteří budou činit prohlášení k dani pouze listinnou formou. U zaměstnanců, kteří uplatňují daňové zvýhodnění, je využitelný vzor č. 24 a 25, u daňových nerezidentů ČR, doporučujeme nepoužívat vzory nižší než je vzor tiskopisu č. 25. Uvedený vzor tiskopisu č. 25 zůstane i nadále k dispozici v databázi daňových tiskopisů pod zdaňovacím obdobím 2017, tzn. lze ho z databáze stáhnout, či přímo vytisknout a použít i pro další zdaňovací období.
O zveřejnění struktury XML dat ve formátu XSD v roce 2018 tiskopisu Žádost o roční zúčtování záloh a daňového zvýhodnění (tiskopis 25 5457/B MFin 5457/B - vzor č. 1) i o tisku tohoto tiskopisu bude veřejnost včas informována.
Tyto informace byly zveřejněny s časovým předstihem z důvodu, aby bylo možné včas pro zdaňovací období 2018 připravit i tuto část mzdové agendy v elektronické podobě. Dále pak plátci, kteří „zůstanou u papírového tiskopisu“, nemusí s novou zákonnou úpravou vyměňovat dosavadní vzory, popř. použít nový vzor č. 26, ale mohou zůstat u varianty „na tři zdaňovací období“, jak je uvedeno ve sdělení, tzn. např. u vzoru č. 25, a případně si je mohou včas obstarat na finančních úřadech, kde by ještě měly být k dispozici. V letošním roce však tiskem již jde pouze vzor č. 26. Pouze praxe však ukáže případný zájem o vzor č. 25. Tím, že finanční správa připustila používání vzorů předcházejících, je zřejmé, že není nutné v souvislosti s novelou ZDP přepisovat terminologii některých nových pojmů ZDP v dosavadních vzorech.
 
Jak s novým tiskopisem pracovat?
Každý z obou tiskopisů je pouze na jeden list. Další změna oproti původnímu tiskopisu je také v tom, že poplatník je při vyplnění tohoto tiskopisu veden prostřednictvím poznámek a v podobě interaktivní jsou mu nabízena „aktivována“ pouze políčka, která mají být (mohou být) vyplněna - např. pokud poplatník nepožaduje daňové zvýhodnění - nemůže ani vyplnit údaje o druhém poplatníkovi apod. U daňových nerezidentů ČR (viz § 2 odst. 3 ZDP) je aktivní pouze základní sleva na poplatníka a sleva na studenta (jiné úlevy nelze u plátce daně uplatnit). Zde v této souvislosti připomínáme, že určení daňového domicilu je rozhodující pro správné zdanění příjmů ze závislé činnosti u plátce daně, taktéž se jedná o údaje, které jsou povinnou náležitostí mzdového listu a jsou následně uváděny i do Přílohy č. 2 Vyúčtování daně z příjmů ze závislé činnosti, která slouží pro mezinárodní výměnu informací v daňové oblasti -tzn. tyto údaje jdou předávány českou daňovou správou do země daňové rezidence poplatníka. Poprvé se v tiskopise objevuje „část období“, avšak pouze např. pro další nástupy do zaměstnání ke stejnému zaměstnavateli -tzn. běžně se nevyplňuje, stačí uvést zdaňovací období jako dosud.
Tiskopis je založen na křížkování „X“ - pro účely záloh v průběhu zdaňovacího období a „XD“ pro účely dodatečného uplatnění podle § 38k odst. 7 ZDP, které je možné učinit pouze v termínu do 15. února roku následujícího po uplynutí zdaňovacího období (pozn.: v nadpise je nabízena pouze varianta „XD“). Např. v tiskopise Prohlášení k dani poplatník při vyplnění na příslušné zdaňovací období (pro účely záloh na daň) - označí „X“, kterou slevu na dani požaduje a u daňového zvýhodnění zůstal zachován pro vyplnění princip z předcházejícího vzoru č. 25 - tzn. do tabulky poplatník uvede všechny vyživované děti podle § 35c odst. 6 ZDP žijící v jeho společně hospodařící domácnosti a následně vybere, zda na ně uplatňuje daňové zvýhodnění a v jaké výši, dále pak pracuje pro účely označení „ZTP/P“ a „Zletilé dítě“ pouze s těmi dětmi, které uplatňuje. Na straně 2 je pak tabulka pod písm. c): v rámci téže společně hospodařící domácnosti vyživuje tytéž mnou vyživované děti i jiný poplatník -taktéž tato tabulka zůstala beze změn. Dále v tiskopise zůstaly stejné tabulky pro hlášení změn, které nastaly v průběhu roku. Zde bylo pouze v souladu s novelou ZDP doplněno do sloupce druhého první tabulky „že se uvede kalendářní měsíc, v němž změna nastala nebo v němž bylo o změně rozhodnuto“ (§ 38k odst. 8 ZDP). Varianta „XD“ je v elektronické podobě pro zdaňovací období 2018 z důvodu možného chybného použití „neaktivní“, tedy zablokována. Chybné použití v rámci tištěného formuláře však nelze vyloučit, doporučujeme však poplatníkům číst poznámky, které jsou svým rozsahem obšírné a jak již bylo uvedeno, poplatníka vedou při vyplňování tiskopisu.
V tiskopise již nejsou dokladové tabulky pro účely § 38l ZDP, a to z důvodu nesystémovosti (u některých položek historicky byly, jinde ne). Způsob prokazování nároku na odečet nezdanitelné části základu daně, slevy na dani podle § 35ba a daňového zvýhodnění z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti u plátce daně je zřejmý z ustanovení § 38l ZDP. Níže uvádíme výčet předepsaných dokladů v § 38l ZDP.
Podle odst. 1 tohoto ustanovení nárok na nezdanitelnou část základu daně prokazuje poplatník plátci daně
a)
potvrzením příjemce bezúplatného plnění nebo jeho zákonného zástupce anebo pořadatele veřejné sbírky o výši a účelu bezúplatného plnění, b) smlouvou o úvěru a každoročně potvrzením stavební spořitelny o částce úroků zaplacených v uplynulém kalendářním roce z úvěru ze stavebního spoření, popřípadě z jiného úvěru poskytnutého stavební spořitelnou v souvislosti s úvěrem ze stavebního spoření nebo potvrzením banky o částce úroků zaplacených v uplynulém kalendářním roce z hypotečního úvěru a snížených o státní příspěvek, popřípadě z jiného úvěru poskytnutého příslušnou bankou v souvislosti s hypotečním úvěrem,
c)
v případě úvěru poskytnutého na účely uvedené v § 15 odst. 3 písm. a) stavebním povolením, společným povolením, kterým se stavba umisťuje a povoluje, nebo ohlášením stavby a po dokončení stavby výpisem z listu vlastnictví,
d)
v případě úvěru poskytnutého na účely uvedené v § 15 odst. 3 písm. b) a c) výpisem z listu vlastnictví a v případě úvěru poskytnutého na koupi pozemku po uplynutí 4 let od okamžiku uzavření úvěrové smlouvy stavebním povolením, společným povolením, kterým se stavba umisťuje a povoluje, nebo ohlášením stavby,
e)
v případě úvěru poskytnutého na účely uvedené v § 15 odst. 3 písm. e) výpisem z listu vlastnictví, jde-li o bytový dům, rodinný dům nebo jednotku, která nezahrnuje nebytový prostor jiný než garáž, sklep nebo komoru, ve vlastnictví anebo nájemní smlouvou, jde-li o byt nebo o jednotku, která nezahrnuje nebytový prostor jiný než garáž, sklep nebo komoru, v nájmu, anebo dokladem o trvalém pobytu, jde-li o byt nebo o jednotku, která nezahrnuje nebytový prostor jiný než garáž, sklep nebo komoru, v užívání,
f)
v případě úvěru poskytnutého na účely uvedené v § 15 odst. 3 písm. d) a g), potvrzením právnické osoby, že je jejím členem,
g)
v případě úvěru poskytnutého na účely uvedené v § 15 odst. 3 písm. f), výpisem z listu vlastnictví, jde-li o bytový dům, rodinný dům nebo jednotku, která nezahrnuje nebytový prostor jiný než garáž, sklep nebo komoru ve vlastnictví, anebo potvrzením právnické osoby o členství, je-li předmětem vypořádání podíl nebo vklad spojený s právem užívání bytu,
h)
smlouvou o penzijním připojištění se státním příspěvkem nebo smlouvou o doplňkovém penzijním spoření a každoročně potvrzením penzijní společnosti o části měsíčních příspěvků zaplacených poplatníkem na jeho penzijní připojištění se státním příspěvkem nebo doplňkové penzijní spoření, které v jednotlivých kalendářních měsících zdaňovacího období přesáhly výši, ke které náleží maximální státní příspěvek; smlouvou o penzijním pojištění nebo potvrzením instituce penzijního pojištění o účasti poplatníka na penzijním pojištění a každoročně potvrzením instituce penzijního pojištění o příspěvcích zaplacených poplatníkem na jeho penzijní pojištění na uplynulé zdaňovací období (od 2017),
i)
smlouvou o soukromém životním pojištění nebo pojistkou podle zákona upravujícího pojistnou smlouvu a každoročně potvrzením pojišťovny o pojistném, zaplaceném poplatníkem na jeho soukromé životní pojištění v uplynulém zdaňovacím období nebo o zaplacené poměrné části jednorázového pojistného připadajícího na uplynulé zdaňovací období,
j)
potvrzením odborové organizace o výši zaplaceného členského příspěvku v uplynulém zdaňovacím období,
k)
potvrzením o výši zaplacené úhrady za zkoušku ověřující výsledky dalšího vzdělávání podle zákona upravujícího ověřování a uznávání výsledků dalšího vzdělávání (podle zákona č. 179/2006 Sb.); jedná-li se o osobu s těžším zdravotním postižením, potvrzením nebo rozhodnutím orgánu sociálního zabezpečení, že byla uznána invalidní ve třetím stupni, a jedná-li se o osobu se zdravotním postižením, potvrzením nebo rozhodnutím orgánu sociálního zabezpečení, že byla uznána invalidní v prvním nebo ve druhém stupni nebo rozhodnutím Úřadu práce České republiky, že byla uznána zdravotně znevýhodněnou.
Podle odst. 2 tohoto ustanovení nárok na poskytnutí slevy na dani podle § 35ba při stanovení daně nebo záloh prokazuje poplatník plátci daně
a)
dokladem prokazujícím totožnost manželky (manžela), uplatňuje-li slevu na dani podle § 35ba odst. 1 písm. b) a průkazem ZTP/P, pokud je manželka (manžel) jeho držitelem, nebo rozhodnutím o přiznání tohoto průkazu (od 2018, bylo akceptováno i pro předcházející zdaňovací období),
b)
rozhodnutím o přiznání invalidního důchodu a každoročně dokladem o výplatě důchodu, uplatňuje-li slevu na dani podle § 35ba odst. 1 písm. c) nebo d) z důvodu, že mu je přiznán (od 2018) invalidní důchod pro invaliditu prvního nebo druhého stupně nebo invalidní důchod pro invaliditu třetího stupně,
c)
potvrzením správce daně příslušného podle místa bydliště poplatníka o tom, že poplatník pobírá jiný důchod z důchodového pojištění, u něhož jednou z podmínek přiznání je, že je invalidní ve třetím stupni, nebo o tom, že mu zanikl nárok na invalidní důchod pro invaliditu prvního, druhého nebo třetího stupně z důvodu souběhu nároku na výplatu invalidního důchodu a starobního důchodu, anebo je-li poplatník invalidní ve třetím stupni, avšak jeho žádost o invalidní důchod pro invaliditu třetího stupně byla zamítnuta z jiných důvodů než proto, že není invalidní ve třetím stupni,
d)
průkazem ZTP/P, pokud je poplatník jeho držitelem, nebo rozhodnutím o přiznání tohoto průkazu (od 2018, bylo akceptováno i pro předcházející zdaňovací období), uplatňuje-li slevu na dani podle § 35ba odst. 1 písm. e),
e)
potvrzením školy, že se soustavně připravuje na budoucí povolání studiem nebo předepsaným výcvikem, uplatňuje-li slevu na dani podle § 35ba odst. 1 písm. f),
f)
potvrzením předškolního zařízení o výši vynaložených výdajů za umístění vyživovaného dítěte poplatníka v těchto zařízeních; potvrzení musí obsahovat
1.
jméno vyživovaného dítěte poplatníka,
2.
celkovou částku výdajů, kterou za něj za dané zdaňovací období (od 2018) poplatník vynaložil a
3.
datum zápisu tohoto zařízení do školského rejstříku nebo evidence poskytovatelů nebo datum vzniku jeho živnostenského oprávnění (od 2018, je nutné znát i pro 2017).
Podle odst. 3 tohoto ustanovení nárok na daňové zvýhodnění při stanovení záloh nebo daně prokazuje poplatník plátci daně
a)
úředním dokladem prokazujícím totožnost dítěte (vlastního, osvojence nebo v péči, která nahrazuje péči rodičů, druhého z manželů a vnuků),
b)
předložením průkazu ZTP/P, pokud je vyživované dítě jeho držitelem, nebo rozhodnutím o přiznání tohoto průkazu (od 2018, bylo akceptováno i pro předcházející zdaňovací období),
c)
jsou-li poplatníci vyživující děti v jedné společně hospodařící domácnosti zaměstnaní, potvrzením od zaměstnavatele druhého z poplatníků, ve kterém plátce daně uvede, na které děti druhý z poplatníků uplatňuje daňové zvýhodnění a v jaké výši, případně, že nárok na daňové zvýhodnění neuplatňuje (od 2018, avšak bylo již požadováno i v rámci vzoru č. 25 tiskopisu Prohlášení k dani),
d)
potvrzením školy, že zletilé dítě žijící s poplatníkem ve společně hospodařící domácnosti se soustavně připravuje na budoucí povolání studiem nebo předepsaným výcvikem,
e)
potvrzením správce daně příslušného podle místa bydliště poplatníka o tom, že poplatník vyživuje ve společně hospodařící domácnosti zletilé dítě až do dovršení 26 let věku, kterému není přiznán invalidní důchod pro invaliditu třetího stupně a které se nemůže soustavně připravovat na budoucí povolání nebo vykonávat výdělečnou činnost pro nemoc nebo úraz, anebo z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu je neschopno vykonávat soustavnou výdělečnou činnost.
Podle odst. 4 tohoto ustanovení pokud poplatník nebo zletilé dítě, na něž poplatník uplatňuje daňové zvýhodnění, studuje na střední nebo vysoké škole v cizině, nárok na uplatnění slevy na dani podle § 35ba odst. 1 písm. f) nebo na daňové zvýhodnění prokáže poplatník při stanovení záloh nebo daně u plátce daně potvrzením o studiu vydaném zahraniční školou na určité období a v souladu se zvláštním právním předpisem o státní sociální podpoře rozhodnutím Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, že takové studium na škole v cizině je postaveno na roveň studia na středních nebo vysokých školách v České republice.
Jestliže se změnily skutečnosti rozhodné pro přiznání nezdanitelné části základu daně podle § 15, slevy na dani podle § 35ba nebo daňového zvýhodnění, předloží poplatník nové doklady prokazující platnost nároku na odpočet.
Připomínáme:
Podle § 38k odst. 8 ZDP, dojde-li během roku ke změně skutečností rozhodných pro výpočet záloh na daň a daně nebo ke změně podmínek pro poskytnutí slevy na dani podle § 35ba a daňového zvýhodnění, je poplatník povinen oznámit je prokazatelně (např. změnou v prohlášení) plátci daně nejpozději poslední den kalendářního měsíce, v němž změna nastala, nebo v němž bylo o změně rozhodnuto (od 2018). Plátce daně zaeviduje změnu ve mzdovém listě.
Závěrem:
Jak bylo výše uvedeno, pro zdaňovací období 2018 je v současné době dostupný pouze tiskopis Prohlášení k dani a varianta „X“. Avšak pro názornost uvádíme vzorový příklad na vyplnění tohoto tiskopisu včetně změn v průběhu roku a následného provedeného ročního zúčtování záloh a daňového zvýhodnění za zdaňovací období - tzn. vyplnění druhého tiskopisu, aby čtenáři obdrželi celkový přehled při práci s těmito tiskopisy, i když tiskopis 25 5457/B MFin 5457/B - vzor č. 1 pro roční zúčtování záloh a daňového zvýhodnění v současné době nebude aktuální - poprvé se použije až v roce 2019 pro roční zúčtování záloh a daňového zvýhodnění za zdaňovací období 2018.
Vzorový příklad pro zdaňovací období 2018 (použití „X“, změnové části, a pro úplnost výkladu i následně žádost o roční zúčtování záloh a daňového zvýhodnění za zdaňovací období 2018 včetně použití varianty „XD“, pro uplatnění XD doporučujeme použít nový tiskopis):
Jan Vomáčka (ženatý) pro zdaňovací období 2018 uplatnil u zaměstnavatele základní slevu na poplatníka a daňové zvýhodnění na jedno dítě nezletilé - Aničku. Matka Aničky - Jana je OSVČ a 2. června 2018 se jim narodí druhá dcera Anežka. Janu Vomáčkovi byl 4. února 2019 zpětně přiznán od měsíce září 2018 invalidní důchod pro invaliditu prvního stupně. Jan Vomáčka si v této souvislosti uplatní zpětně v rámci žádosti o roční zúčtování záloh a daňového zvýhodnění základní slevu na invaliditu podle § 35ba odst. 1 písm. c) ZDP a v ročním zúčtování si zároveň uplatní i slevu na manželku z důvodu, že příjem manželky Jany za zdaňovací období 2018 nepřesáhl částku 68 000 Kč, dále si uplatní školkovné na nezletilou dceru Aničku a uhrazené penzijní připojištění.