Sdělení GFŘ k problematice studia za trvání služebního poměru

Vydáno: 5 minut čtení

Jak jsme již upozornili stručně v DHK č. 7/2016, Generální finanční ředitelství vydalo 21. března 2016 na internetových stránkách Finanční správy ČR sdělení k problematice studia za trvání služebního poměru, v němž mimo jiné sděluje informace k výkladu ustanovení § 12 odst. 1 písm. a) bodu 1 zákona o státní sociální podpoře :

Sdělení GFŘ k problematice studia za trvání služebního poměru
das
„V návaznosti na množící se dotazy veřejnosti k výkladu ustanovení § 12 odst. 1 písm. a) bodu 1 zákona č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře, ve znění pozdějších předpisů, které mimo jiné stanovuje, že soustavnou přípravou dítěte na budoucí povolání se považuje studium na středních a vysokých školách v České republice s výjimkou studia za trvání služebního poměru, požádalo Generální finanční ředitelství o výklad daného ustanovení Ministerstvo práce a sociálních věcí, do jehož
kompetence
výklad příslušného zákona spadá.
Ministerstvo práce a sociálních věcí ve svém stanovisku uvedlo následující: „Definice soustavné přípravy dítěte na budoucí povolání se vztahuje k pojmu „nezaopatřené dítě“ podle § 11 zákona č. 117/1995 Sb., toto nezaopatřené dítě má poté nárok na dávky státní sociální podpory. Smyslem úpravy, kterou bylo z pojmu soustavné přípravy dítěte na budoucí povolání vyloučeno studium za trvání služebního poměru, bylo, že osoby ve služebním poměru jsou na základě služebního vztahu finančně zajištěny i v době studia, nejsou tedy nezaopatřenými dětmi. Z tohoto pohledu je zřejmé, že by se platná úprava neměla týkat služebního poměru podle zákona o státní službě. Zde nejde o finanční zajištění tak, jako u jiných služebních vztahů.
Aktuálně se připravuje novela zákona č. 117/1995 Sb., ve které bude výslovně uvedeno, že za soustavnou přípravu dítěte na budoucí povolání se nepovažuje studium za trvání služebního poměru příslušníků bezpečnostních sborů a vojáků z povolání. Smyslem úpravy je vyloučit služební poměr podle zákona o státní službě, neboť jak je výše uvedeno, pokud je osoba ve služebním poměru jako příslušník bezpečnostních sborů či voják z povolání, je finančně zajištěna na základě služebního vztahu i v době studia. Bezpečnostním sborem se rozumí Policie České republiky, Hasičský záchranný sbor České republiky, Celní správa České republiky, Vězeňská služba České republiky, Generální inspekce bezpečnostních sborů, Bezpečnostní informační služba a Úřad pro zahraniční styky a informace.
Na základě výše uvedeného Generální finanční ředitelství sděluje, že u poplatníků, kteří jsou ve služebním poměru podle služebního zákona, lze akceptovat uplatnění slevy na dani podle § 35ba odst. 1 písm. f) zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon“). Zároveň mohou být poplatníci, kteří jsou ve služebním poměru podle služebního zákona a soustavně se připravují na budoucí povolání, při splnění dalších zákonem stanovených podmínek, považováni za vyživované dítě poplatníka podle § 35c odst. 6 zákona, na které je možné uplatnit daňové zvýhodnění podle § 35c zákona.“
„(1) Poplatníkům uvedeným v § 2 se daň vypočtená podle § 16, případně snížená podle § 35, § 35a nebo § 35b za zdaňovací období snižuje o
f)
slevu na studenta ve výši 4 020 Kč u poplatníka po dobu, po kterou se soustavně připravuje na budoucí povolání studiem nebo předepsaným výcvikem, a to až do dovršení věku 26 let nebo po dobu prezenční formy studia v doktorském studijním programu, který poskytuje vysokoškolské vzdělání až do dovršení věku 28 let. Dobou soustavné přípravy na budoucí povolání studiem nebo předepsaným výcvikem se rozumí doba uvedená podle zvláštních právních předpisů 14d) pro účely státní sociální podpory,...“
„(6) Za vyživované dítě poplatníka se pro účely tohoto zákona považuje dítě vlastní, osvojenec, dítě v péči, která nahrazuje péči rodičů, dítě, které přestalo být u tohoto poplatníka z důvodu nabytí plné svéprávnosti nebo zletilosti v pěstounské péči, dítě druhého z manželů, vlastní vnuk nebo vnuk druhého z manželů, pokud jeho rodiče nemají dostatečné příjmy, z nichž by mohli daňové zvýhodnění uplatnit, pokud je
a)
nezletilým dítětem,
b)
zletilým dítětem až do dovršení věku 26 let, jestliže nepobírá invalidní důchod pro invaliditu třetího stupně a
1.
soustavně se připravuje na budoucí povolání; příprava na budoucí povolání se posuzuje podle zákona o státní sociální podpoře,14d)
2.
nemůže se soustavně připravovat na budoucí povolání nebo vykonávat výdělečnou činnost pro nemoc nebo úraz, nebo
3.
z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu je neschopno vykonávat soustavnou výdělečnou činnost.“