Zkušební doba umožňuje zaměstnavateli i zaměstnanci se v počáteční fázi pracovněprávního vztahu vzájemně poznat a také dává oběma smluvním stranám možnost tento vztah snadno ukončit. Jak se projevuje zrušení pracovního poměru ve zkušební době v povinnostech zaměstnavatele ve zdravotním pojištění?
Zkušební doba v souvislostech zdravotního pojištění
Ing.
Antonín
Daněk
Zkušební doba nepochybně představuje v oblasti pracovního práva významný institut. Pokud dojde ke skončení pracovněprávního vztahu v jejím průběhu, v podstatě bez ohledu na to, z vůle které ze smluvních stran, musí zaměstnavatel postupovat ve zdravotním pojištění v souladu s platnou právní úpravou. To především znamená, že musí řádně splnit oznamovací povinnost (přihlásit a odhlásit zaměstnance na dobu trvání zaměstnání) a odvést pojistné podle zákona, zejména s přihlédnutím k minimu, platnému ve zdravotním pojištění pro zaměstnance.
Účel zkušební doby
Jak již vyplývá z názvu, je účelem zkušební doby umožnit zaměstnanci i zaměstnavateli si ověřit, zda sjednaný pracovněprávní vztah naplňuje vzájemná očekávání. Zaměstnanec má možnost si vyzkoušet, zda mu vyhovuje sjednaná práce, pracoviště, pracovní doba a kolektiv, včetně příslušného vedoucího. Naproti tomu zaměstnavatel si prověří, zda zaměstnanec bude splňovat požadavky na něj kladené, tedy jestli má požadované schopnosti, znalosti, úroveň jednání a vystupování. Jestliže očekávání nejsou naplněna, není problémem vztah takříkajíc ze dne na den ukončit bez jakýchkoliv dodatečných nároků některé ze stran.
Sjednání zkušební doby
Zkušební dobu je možné sjednat nejpozději v den, který byl sjednán jako den nástupu do práce, nebo v den, který byl uveden