Nárok na odpočet při dobrovolné registraci k DPH

Vydáno: 2 minuty čtení

Obchodník s autodíly se stal v červenci OSVČ s dobrovolnou registrací k DPH. Mám za to, že podle § 79 ZDPH může uplatnit u zásob, které pořídil před tímto datem a vložil do obchodního majetku podnikatele, nárok na odpočet daně. Jestliže má na pořízení těchto zásob daňové doklady a nejsou starší 12 měsíců (tj. od srpna roku 2014). Vloží-li do obchodního majetku i jiné položky, například vybavení obchodu, PC, automobil - bude situace obdobná? A jak se tyto výdaje, vydané před 1.7.2015, uplatní v daňově uznatelných výdajích OSVČ z hlediska daně z příjmů? Zaúčtují se nějakým hromadným dokladem, nebo podle jednotlivých dokladů, kde se uvede datum skutečného pořízení a datum zdanitelného plnění se posune na 1.7.2015? Je třeba splnit ještě některé další podmínky uplatnění těchto „zřizovacích výdajů“?

NÁROK NA ODPOČET PŘI DOBROVOLNÉ REGISTRACI K DPH
Ing.
Ivana
Pilařová
ODPOVĚĎ:
Hledisko DPH:
Z majetku - zásob, PC, drobného majetku na vybavení obchodu (zřejmě nábytek, regály, pokladna, mobilní telefon atd.) je možné uplatnit odpočet DPH z daňových dokladů za 12 měsíců zpětně od data registrace. Podmínkou je zařazení tohoto majetku do obchodního majetku a jeho existence v den registrace (nelze např. uplatnit odpočet z již prodaných zásob). Tento odpočet je možné uplatnit pouze v prvním podávaném daňovém přiznání - tedy za červenec 2015. Uplatnění proběhne na řádku 45 daňového přiznání.
Z hlediska ZDP:
Výdaje vynaložené před započetím podnikání řeší § 5 odst. 7 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „ZDP“). Přihlédne se (tj. považují se za daňově uznatelné) také k výdajům za zásoby (tj. ne za hmotný a nehmotný majetek, ani služby) pořízeným v předcházejícím kalendářním roce před rokem zahájení činnosti. Samozřejmě i zde je podmínkou existence dokladu. Hmotný majetek může být do obchodního majetku vložen, a to za podmínek uvedených v § 29 odst. 1, který stanoví způsob ocenění tohoto majetku pro účely uplatnění daňových odpisů.
Z hlediska účetnictví:
Výdaje vynaložené před datem zahájení podnikání je možné zaúčtovat buď jako „vklad podnikatele“ souvztažností MD 5xx, 112 nebo 022/D 491, pokud v době zahájení podnikání není podnikatel plátce DPH, bude účtováno o ceně včetně DPH, pokud je podnikatel k datu zahájení podnikání plátcem DPH, budeme účtovat v ceně bez DPH a nárok na odpočet budeme účtovat MD 343/D 491. Pokud se podnikatel plátcem stane až následně, pak k datu registrace plátce (v daném případě v červenci) bude DPH zaúčtována jako snížení hodnoty majetku, nebo jako výnos (MD 343/D 112 nebo 022, 648).