Paušální výdaje na automobil

Vydáno: 4 minuty čtení

Firma, fyzická osoba, uplatňuje paušální výdaje na dva automobily. Musí se proúčtovat doklady za pohonné hmoty do pokladny? Nebo stačí jen uplatnit paušální výdaj na automobil? Z pohonných hmot neuplatňuje DPH.

PAUŠÁLNÍ VÝDAJE NA AUTOMOBIL
Ing.
Vlasta
Ptáčková,
dotaz 11510/14
ODPOVĚĎ:
Pokud jste se rozhodl uplatnit paušální výdaj na dopravu a neuplatňujete odpočet DPH z PHM, nemusíte vést knihu jízd ani schovávat paragony a účtovat o nich. Paušální výdaj na dopravu byl právě zaveden z důvodu zjednodušení evidence.
Doplňuji podmínky uplatnění:
Paušální výdaj na dopravu podle § 24 odst. 2 písm. zt) zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „ZDP“), činí v plné výši 5 000 Kč. Tuto částku si může poplatník uplatnit za každý celý kalendářní měsíc zdaňovacího období nebo období, ve kterém poplatník využíval příslušné silniční motorové vozidlo výhradně k dosažení, zajištění nebo udržení zdanitelných příjmů (podnikání) a současně toto silniční motorové vozidlo nepřenechal ani po část příslušného kalendářního měsíce k užívání jiné osobě.
Používá-li poplatník některé silniční motorové vozidlo, u něhož uplatňuje paušální výdaj na dopravu, pouze zčásti k dosažení, zajištění a udržení zdanitelného příjmu, lze na takové silniční motorové vozidlo uplatnit pouze část paušálního výdaje na dopravu stanoveného dle předchozí věty ve výši 80% této částky, tj. 4 000 Kč měsíčně (dále jen „krácený paušální výdaj na dopravu“). V tomto případě pro všechny další uplatňované skutečné výdaje platí povinnost krácení o 20%, tedy i opravy vozu, náhradní díly a odpisy, nepřihlíží se k tomu, v jakém skutečném poměru bylo vozidlo používáno pro soukromou potřebu.
Vymezení pojmu silniční motorové vozidlo je uvedeno v § 2 odst. 1 zákona č. 56/2001 Sb., o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích, ve znění pozdějších předpisů.
Paušální výdaj na dopravu lze uplatnit podle § 24 odst. 2 písm. zt) ZDP,
jestliže se jedná o vozidlo:
-
vlastní zahrnuté do obchodního majetku,
-
vlastní nezahrnuté do obchodního majetku, a to včetně vozidla ve společném jmění manželů,
-
v nájmu formou operativního nebo finančního leasingu, pokud poplatník využíval příslušné silniční motorové vozidlo k dosažení, zajištění nebo udržení zdanitelných příjmů, a současně toto silniční motorové vozidlo nepřenechal ani po část příslušného kalendářního měsíce k užívání jiné osobě a pokud zároveň nebyly uplatněny skutečné výdaje na dopravu silničním motorovým vozidlem podle § 24 odst. 2 písm. k) bodu 4 ZDP, to znamená, že nelze uplatnit výdaje za pohonné hmoty a parkovné ani skutečně vykázané daňovým dokladem ani nelze použít průměrnou cenu pohonných hmot podle vyhlášky MPSV, kterou se každoročně pro účely poskytování cestovních náhrad mění sazba základní náhrady za používání silničních motorových vozidel a stravné a stanoví průměrná cena pohonných hmot.
Pojem
parkovné
podle § 25 odst. 1 písm. zp) ZDP zahrnuje výdaje na krátkodobé parkovací služby v souvislosti s používáním vozidla na pracovních cestách.
Nájemné za dlouhodobý pronájem parkovacích míst či garáží v sídle firmy či místě podnikání fyzické osoby se nezahrnuje do paušálního výdaje na dopravu. Dlouhodobé pronájmy je možné uplatnit jako výdaj na dosažení, zajištění a udržení příjmů podle § 24 odst. 2 písm. h) ZDP.
Za přenechání vozidla k užívání jiné osobě se nepovažuje používání automobilu ve společném jmění manželů druhým z manželů, protože manželé jsou považováni za rovnocenné vlastníky.
Paušální výdaj na dopravu nelze uplatnit:
-
pokud poplatník uplatňuje výdaje procentem z příjmů, tzv. paušál podle § 7 odst. 8 ZDP, má se za to, že v částce výdajů jsou zahrnuty veškeré výdaje poplatníka vynaložené v souvislosti s dosahováním příjmů ze samostatné činnosti,
-
za vozidlo bezplatně vypůjčené.
Paušální výdaj je možné uplatnit nejvýše za tři vlastní silniční motorová vozidla zahrnutá nebo nezahrnutá do obchodního majetku nebo za vozidla v nájmu za zdaňovací období nebo období, za které se podává daňové přiznání.