Spotřebitelské úvěry a jejich vliv na zadlužování lidí - 2. část

Vydáno: 28 minut čtení

V minulé části, uveřejněné v předchozím čísle časopisu , jsme se věnovali vlivu spotřebitelských úvěrů na zadlužování lidí, firem i státu a zejména vlivu spotřebitelských úvěrů na jiné věci než na bydlení. Nyní podrobněji analyzujeme spotřebitelské úvěry na bydlení, zabýváme se postupem bank, splácením či nesplácením, úrokovými sazbami, možností předčasného splacení a dalšími faktory spojenými s těmito typy úvěrů.

Spotřebitelské úvěry a jejich vliv na zadlužování lidí – 2. část
Mgr.
Eva
Bohanesová,
Ph.D.,
Ing.
Jana
Bellová,
Ph.D.,
Ing.
Jaroslav
Zlámal,
Ph.D.
 
Spotřebitelský úvěr na bydlení
Tyto úvěry jsou typické svým použitím, které je jednoznačně určeno v samotném názvu úvěrů, jedná se tedy o
účelové úvěry s jediným, přesně určeným účelem.
Nemohou být tedy využity pro žádný jiný účel, a to ani jako tzv. vedlejší účely. Účelovost těchto úvěrů je dána zejména dokumentací včetně např. stavební dokumentace či plánů rekonstrukce, které jednoznačně deklarují účel, jednak také
zajištěním zástavním právem
k budoucí (v případě novostavby), anebo k opravované či rekonstruované nemovitosti.
Do této skupiny úvěrů tak patří:
hypoteční úvěry
(využívají se zejména na pořízení nového bytu nebo domu),
úvěry ze stavebního spoření
(se stejným účelem, nicméně v praxi se využívají spíše k opravám či modernizaci stávajících bytů či nemovitostí), a to úvěry řádné i překlenovací. Z povinné dokumentace musí vyplývat, že budou využity výhradně k bydlení,
do této kategorie se však počítají i tzv.
americké hypotéky,
které jsou neúčelové, avšak jsou zajištěny zástavním právem k nemovitosti.
Hypoteční úvěry i americké hypotéky poskytují banky s příslušnou licencí, úvěry ze stavebního spoření pak stavební spořitelny. Stavební spořitelny řadíme dnes spíše mezi specializované banky, protože jejich hlavní specializací je právě financování bydlení. Činí tak pomocí pravidelného spoření a postupným vytvářením nároku na úvěr v závislosti na výši a délce spoření. V současné době se její produkty rozšiřují a stavební spořitelny nabízejí i četné další produkty. V době svého vzniku však bylo důvodem a jediným smyslem právě zajištění účelového stavebního spoření. Všechny tyto licencované instituce počítáme mezi poskytovatele úvěrů na bydlení.
Vyřízením těchto úvěrů je možné pověřit i externího zprostředkovatele, většinou opět specializovanou instituci, která se pak zabývá vyřízením těchto úvěrů od A po Z, samozřejmě za určitý poplatek.
Všechny typy úvěrů na bydlení jsou charakteristické dlouhou dobou splatnosti, u klasických hypoték až na dobu 30 let. Z toho důvodu bývá úroková sazba fixovaná na kratší dobu, tzv.
dobu fixace,
během celé doby se však může změnit. To je v podmínkách ČR téměř signifikantní, úroková sazba se čas od času změní, a to tak, že stále roste. Na druhé straně však stát, který podporuje tento typ spoření a úvěrování v souvislosti s podporou vlastního bydlení, poskytuje prostřednictvím zákona o daních z příjmů (zákon č. 586/1992 Sb.) úlevy, a to tak, že dlužníci, kteří splácejí hypoteční úvěr, popřípadě i úvěr ze stavebního spoření, mohou odečítat z daňového základu úroky ve výši až 300 000 Kč za jeden kalendářní rok a na jednu domácnost. To je poměrně velká částka vzhledem k průměrnému platu. Pokud je spoludlužníků více (například při výstavbě rodinného domu pro dvě či více rodin), pak zákon umožňuje, aby si každý spoludlužník odečetl od svého daňového základu stejný díl (§ 15 odst. 4 zákona o daních z příjmů).
 
a) Údaje zajímající banky při žádosti o úvěr
Každou banku při rozhodování o úvěru zajímají tři důležité aspekty, které musí žadatel předložit, dokumentovat či souhlasit s jejich použitím. Jsou to
bonita
klienta, účel a zajištění úvěru.
Bonita
žadatele o úvěr
Bonita
klienta by měla zajímat bankéře v každém případě, u poskytování jakéhokoliv druhu úvěru, a to jak u fyzické, tak i právnické osoby. Toto zjišťování patří k základním povinnostem každého pracovníka banky, který má na starosti danou žádost. U fyzické osoby, která žádá o úvěr na bydlení, se v tomto bodě jedná o
zjištění jeho příjmů, výdajů a závazků.
Žadatel je povinen doložit platný občanský průkaz, popřípadě platný jiný doklad k identifikaci své osoby jako například řidičský průkaz. Občanský průkaz obsahuje základní identifikační údaje každé osoby, tj. jméno a příjmení, adresu trvalého bydliště a rodné číslo. Pro žadatele to znamená především nutnost neměnit v době žádosti údaje v tomto občanském průkazu, popřípadě celý občanský průkaz, například změnou jména v případě svatby u žen nebo rozvodu, tím méně pak, dochází-li v mezidobí ke změně bydliště. V případě kontroly celého občanského průkazu jde zejména o zjišťování bankéře, zda a kdy končí doba expirace. Je zřejmé, že pokud doba expirace končí za měsíc, nemá smysl o úvěr vůbec žádat. Ale i změna dílčích údajů může být na překážku, o úvěr žádají vesměs mladí lidé, očekávaný sňatek nebo čerstvý sňatek znamenající změnu v občanském průkazu nemusí být příznivou informací pro poskytovatele úvěru.
Bankéře rovněž velmi zajímá, v jaké průměrné výši za určité období se pohybují žadatelovy příjmy a jejich zdroje.
Příklad 1
Stěžejním zdrojem zájmu bankéře jsou příjmy ze zaměstnání. O ty se zajímá v prvé řadě, protože představují pravděpodobně standardní a do určité míry dlouhodobější a jistější zdroj, stejně tak jako příjmy z podnikání či z pronájmu.
Mezi stabilní zdroje můžeme zařadit i příjmy z důchodu (starobního, invalidního, z rodičovského příspěvku, z výživného atd.), nicméně ty jsou vzhledem k průměrné výši důchodu a dále uvedených možných zdrojů v ČR považovány spíše za doplňkový zdroj. Optimální pak je vícezdrojové financování, například souběžné financování platem ze zaměstnání, příjmy z podnikání či z pronájmu. To mají bankéři nejraději. Každopádně je třeba příjmy doložit.
Povinnost doložit příjmy se většinou řeší v závislosti na druhu příjmů takto:
u příjmů ze zaměstnání předkládá žadatel o úvěr Potvrzení o příjmech vystavené a podepsané zaměstnavatelem,
u příjmů z podnikání je třeba doložit dvě poslední daňová přiznání,
u forem důchodů rozhodnutí o přiznání důchodu nebo jeho výměr,
u rodiče na mateřské nebo rodičovské dovolené úřední rozhodnutí o přiznání rodičovského příspěvku a jeho výši,
u výživného se jedná o předložení rozhodnutí soudu apod.
V každém případě však banky ještě navíc žádají doložit několik výpisů z běžného účtu žadatele, pokud na něj jsou dané příjmy přijímány (některé příjmy mohou být zasílány například přímo na spořicí účty). V případě, že se jedná o banku, u které je žádáno a současně u ní tento běžný (nebo ve výše uvedeném případě spořicí) účet žadatel má, tuto skutečnost si bankéř ověřuje sám.
Bance je však třeba doložit minimálně tři poslední příjmy. To může být problémem, pokud by žadatel v mezidobí například měnil zrovna zaměstnání.
Každopádně je dobré, pokud má žadatel pracovní smlouvu na dobu neurčitou. Banky mohou akceptovat i případnou smlouvu na dobu určitou, pokud se však neblíží konečný termín pracovního poměru a banka tak nemá jistotu, že pracovní poměr bude pokračovat. Individuálně mohou někteří bankéři akceptovat i možné deklarované příjmy z dohod o pracovní činnosti, případně jinak zajištěných příjmů z práce, vždy se však jedná o určitou banku, jiná může mít přísnější požadavky.
Od doby, kdy vstoupil v platnost zákon o spotřebitelském úvěru, čili od 1. 12. 2016, banku zajímají i údaje, jako jsou výdaje na domácnost či na pojistné na životní pojištění nebo spoření. Žadatel je bance rovněž povinen sdělit
všechny své aktuální závazky,
a to včetně toho, že musí sdělit, že má například zřízený, byť i nevyužívaný, kontokorent či kreditní kartu. I nízký úvěrový rámec kontokorentního úvěru, nebo malý zůstatek na kreditní kartě, může být překážkou, i když žádné úvěry nejsou čerpány nebo žadatel příliš nevyužívá kreditní karty, anebo čerpá jen malé částky. Ekonomičtí poradci většinou klientům doporučují všechny jiné takové doplňkové úvěry zrušit ještě před ověřováním údajů bankou. Banka totiž žadatelovy závazky ověřuje, a to v určitém časovém horizontu. Především se banka obrací na speciální registry dlužníků. Těch je v ČR několik:
Centrální registr úvěrů (CRÚ)
– obsahuje údaje o dlužnících a jejich závazcích, a to výhradně o právnických osobách a podnikajících fyzických osobách. Registr vede ČNB.
Bankovní registr klientských informací (BRKI)
– obsahuje údaje o dlužnících s výlučně bankovními úvěry. Údaje mohou být nejen negativní, ale i pozitivní. V registru 60 jsou uvedeny také osoby, které mají dohodnutý úvěrový rámec u kontokorentního úvěru anebo kreditní karty, i když tyto bankovní produkty nečerpají a nevyužívají.1)
Nebankovní registr klientských informací (NRKI)
– obsahuje údaje o právnických i fyzických osobách a jejich úvěrovou historii s leasingem a nebankovními úvěry.2)
SOLUS
– je zájmové sdružení právnických osob, shromažďuje informace o spotřebitelích, kteří nesplácejí zrovna úvěr, ale jsou povinni platit jiným subjektům jako například mobilním společnostem.3)
Centrální registr dlužníků (CERD)
– je vůbec největším registrem dlužníků v ČR. Uvádí totiž i osoby, které dluží státu daně.4)
Při zjišťování bonity klienta banky rovněž zohledňují při propočtu bonity životní minimum, jeho výše pak závisí zejména na počtu osob v domácnosti. Od 1. 10. 2018 se používají při propočtu bonity další ukazatele, jako jsou LTV, DTI a DSTI.
V současné době platí, že (až na určité výjimky) banka poskytuje úvěr na bydlení jen do výše maximálně 80 % hodnoty zastavené nemovitosti, tzn. 80 % LTV (Loan To Value). To je pro mnohé žadatele poměrně silně omezující podmínka. Zřejmě zavedením tohoto parametru, spolu se zvýšením úrokové míry, se počet nových žadatelů o úvěr na bydlení snížil.
 
Účel úvěru
Dalším charakteristickým znakem úvěru na bydlení je podmínka účelu, úvěr může být použit pouze na jasně daný účel, na bydlení. Zákon o spotřebitelském úvěru pro naplnění tohoto parametru umožňuje následující možnosti pro podání žádosti:
1.
nabytí práv k nemovitosti, což prakticky znamená nákup nemovitosti, vypořádání nebo zachování práv k nemovitosti (to v podstatě znamená vypořádání dědictví). Pro tyto účely žadatel o úvěr bance předkládá kupní smlouvu, pokud se jedná o nákup nemovitosti, nebo smlouvu, respektive dohodu o vypořádání majetku, respektive práv k majetku;
2.
výstavba nemovitosti – v tomto případě banka vyžaduje úplnou stavební dokumentaci a při ukončení výstavby pak kolaudační rozhodnutí;
3.
úhrada za převod družstevního podílu v bytovém družstvu (anebo nabytí účasti v jiné právnické osobě) za účelem získání práva užívání bytu nebo rodinného domu (což prakticky znamená nákup družstevního bytu, popřípadě domu) – dokladem o účelu je pak příslušná smlouva;
4.
změna stavby (dle příslušného ustanovení stavebního zákona) nebo připojení k inženýrským sítím – dokladem je povolení ke změně stavby nebo připojení;
5.
úhrada nákladů na úvěr – to představuje zahrnutí poplatků (především jednorázového počátečního poplatku) spojených s úvěrem do částky úvěru;
6.
refinancování úvěru – zde se předkládá úvěrová smlouva k úvěru, který má být refinancován.
Banky pečlivě zkoumají oprávněnost poskytnutí úvěru dle tohoto aspektu účelovosti a často je právě tento aspekt příčinou zdlouhavějšího řízení, neboť banky chtějí mít stoprocentní jistotu, že úvěr bude skutečně využit na daný účel. Často se v minulosti stávalo, že právě tento aspekt byl pak žadatelem porušen.
 
Zajištění úvěru
Banky si zajišťují hodnotu úvěru na bydlení zástavou nemovitosti. Jako zástavu přijme banka jen takovou nemovitost, která je uvedena v katastru nemovitostí, pokud se nejedná o novou výstavbu. Dalším parametrem zajištění je snadná prodejnost nemovitosti v případě, že by dlužník úvěr nesplácel. To například vyžaduje bezproblémový přístup na pozemek k nemovitosti, na nemovitost nesmí být uvalena
exekuce
, nesmí být zatížena zástavními právy jiných věřitelů (připouští se výjimka, pokud se úvěr refinancuje), věcnými břemeny (tzv. souběžností) apod.
Informace aktuálního vlastníka nemovitosti banka zjišťuje z Listu vlastnictví, případně z katastrální mapy. Tyto doklady je žadatel o úvěr povinen doložit, získá je za určitý poplatek na příslušném katastrálním úřadu. Banka si údaje ověřuje i na internetu přímo stránkou příslušné parcely či stavby, ověřuje si tak pravdivost žádosti.
Dále banka potřebuje znát hodnotu nemovitosti, která je důležitá pro stanovení výše úvěru. Tuto hodnotu musí určit vždy znalec, který předkládá znalecký posudek.
Součástí zápisu do katastru nemovitostí je pak vklad zástavy ve prospěch úvěrující banky. Při stanovení výše hodnoty také znalec určí, na jaká rizika má být nemovitost pojištěna. Každá zastavená nemovitost musí být pojištěna a pojistná smlouva vinkulována ve prospěch dané úvěrující banky. Kdyby pak například došlo ke zničení zastavené nemovitosti (například požárem, povodní, výbuchem plynu apod.), banka by tak o tuto zástavu přišla. Pojištěním se banka chrání, v případě likvidace nemovitosti v uvedených případech by pak pojišťovna vyplatila pojistné plnění přímo bance, která by dlužníky z úvěru vyvázala.
 
b) Splácení úvěru na bydlení
Nejužívanějším způsobem splácení hypotečních a řádných úvěrů ze stavebního spoření je
splácení anuitní
, což znamená splácení pravidelnými konstantními splátkami čili anuitami, ve stále stejné výši. S výjimkou poslední splátky, která je pak nižší, a vypočítává se proto, aby se neprodlužovala doba splatnosti úvěru.5)
Průběh anuitního splácení se obvykle zachycuje do tabulky zvané umořovací plán nebo také tabulka umoření, ale veřejnosti je spíše známý jako
splátkový kalendář
.
Každá anuitní splátka má dvě části:
úrok,
který dlužník platí věřiteli (bance) jako cenu za půjčení peněz, a pro banku znamená zisk, a
úmor,
veřejnosti opět spíše známý jako
splátka jistiny.
Tato část, kterou dlužník věřiteli postupně splácí zapůjčené peníze, se pak od úvěru odečte, čili umoří jej. Protože anuitní splátky mají stále stejnou výši, bude se v průběhu splácení měnit poměr výše úroku a výše úmoru. Na počátku čerpání úvěru, kdy je úvěr ještě docela vysoký, úrok ve splátce převyšuje úmor. To trvá určitý počet období, jehož délka závisí zejména na velikosti úrokové sazby. Pak se situace obrátí a na umoření úvěru už půjde větší část než na úrok. Pokud je však úroková sazba hodně nízká, může nastat i situace, že úmor bude vždycky vyšší než úrok. To však je rovněž závislé na výši úvěru a úrokové sazbě, která však v poslední době trvale roste. Podívejme se na příklad výpočtů případu hypotečního úvěru a jeho nákladů. Nebudeme detailně rozvádět případy dle vzorců finanční matematiky, uvádíme pouze ukázku, v jaké výši na základě našich matematických propočtů bychom hradili hypoteční úvěr dle průměrné hypoteční sazby minulého roku, kdy průměrná úroková sazba hypotečních úvěrů činila v roce 2018 podle Fincentrum Hypoindexu 2,51 %
p. a.
Příklad 2
Pro snazší přehled uvádíme úvěr spíše symbolický. Úvěr byl poskytnut ve výši 1 000 000 Kč, doba splatnosti je 25 let, úroková sazba 2,51 %
p. a.
Řešení
Měsíční splátky (s výjimkou poslední) by činily 4 502 Kč.
Úvěr by byl splacen za 25 let a na úrocích by bylo zaplaceno celkem 346 101,28 Kč, pokud nebudeme počítat další poplatky (ty jsou jisté, jejich výše se však mění dle různých bank). K celkové ceně úvěru bychom ještě měli připočítat poplatky banky.
Z příkladu vidíme cenu úvěru, představuje téměř 35 % jistiny. Jak již bylo uvedeno, zapůjčená částka pak představuje pouze 80 % potřebných peněz.
Ještě před dvěma roky banky nabízely hypoteční úvěry s úrokovou sazbou „až“ 1,79 %
p. a.
, a jak vyplývá z příkladu, mohlo by se zdát, že sazba 2,51 %
p. a.
je už dost vysoká hodnota. Ale jak již bylo uvedeno, úrokové sazby hypotečních úvěrů stále rostou. Na podzim při horní sazbě roku 2018 se již pohybovaly v intervalu zmíněných 2,51 až 2,95 %
p. a.
v závislosti na době fixace. Podívejme se, jak by vypadal náš hypoteční úvěr dnes při horní sazbě.
Příklad 3
Úvěr byl poskytnut ve výši 1 000 000 Kč, doba splatnosti je 25 let, úroková sazba 2,95 %
p. a.
Řešení
Měsíční splátky (s výjimkou poslední) by činily 4 726 Kč.
Úvěr by byl splacen za 25 let a na úrocích by bylo zaplaceno celkem 413 436,50 Kč, opět, pokud nebudeme počítat další poplatky.
Bance bychom zaplatili 413 437 Kč na úrocích, tj. 41,34 % z jistiny. I když změna sazby vypadá jako poměrně malý nárůst, my bychom v případě hypotečního úvěru ve výši 1 000 000 Kč zaplatili nyní o 66 336 Kč více.
Příklad 4
Podívejme se nyní na reálnější hypoteční úvěry na bydlení v některém větším městě v ČR, zhruba za dvoupokojový byt. Měsíční splátky by se pohybovaly v závislosti na délce úvěru takto:
Výše úvěru
10 let
15 let
20 let
25 let
30 let
3 000 000
28 295 Kč
20 018 Kč
15 912 Kč
13 474 Kč
11 869 Kč
4 000 000
37 726 Kč
26 690 Kč
21 216 Kč
17 965 Kč
15 826 Kč
Nevíme, za kolik se v roce 2019 budou prodávat byty v novostavbách například v Praze, ale i při délce 30 let částka měsíční splátky ve výši 15 826 Kč je značně omezující pro dva mladé lidi na začátku ekonomické samostatnosti.
Maximální délka splátkového kalendáře činí v současnosti uvedených 30 let. Banky většinou požadují splatit úvěr na bydlení do věku 70 let, výjimečně i ve věku vyšším. Avšak v případě starších žadatelů o úvěr může být tato věková hranice navíc v kombinaci s výší anuitní splátky či jiných důvodů kritériem pro výběr doby splatnosti.
 
c) Některé další parametry hypotečních úvěrů
U spotřebitelských úvěrů na bydlení se často
klient
bankovních i nebankovních institucí setká s některými zkratkami, které je dobré znát, než podepíšeme závazek na desítky let. Jedná se o následující ukazatele a podmínky.
 
Roční procentní sazba nákladů (RPSN)
Kromě úrokové sazby
p. a.
se setkáváme také s uváděním RPSN, tedy roční procentní sazby nákladů. Tato sazba je neméně důležitá, uvádí to, co jsme v našem článku v předcházejících příkladech nepočítali. Sazbu jsou bankovní domy i nebankovní organizace u spotřebitelských úvěrů na bydlení, včetně i ostatních, povinné uvádět, a to rovněž v procentech za rok. Každopádně je tato sazba vyšší než úroková sazba. To proto, že zachycuje veškeré náklady, tedy kromě úrokové sazby i takové náklady, jako jsou například poplatky za vklad zástavního a vlastnického práva na katastrální úřad či poplatek za zpracování dokumentace apod. Čím méně je RPSN vyšší od úrokové sazby, tím lépe pro dlužníka. Malý rozdíl znamená malé neúrokové čili provozní náklady, úvěr je lacinější.
 
LTV
je dnes prakticky stabilní součástí úvěrové smlouvy. LTV
znamená
L
oan
T
o
V
alue, čili výše úvěru v poměru k hodnotě nemovitosti v zástavě. Jak již bylo uvedeno, v současné době může maximální hodnota tohoto poměru činit 80 %, s výjimkou až 90 %.
Znamená to, že pokud například banka poskytuje klientovi úvěr se zkratkou LTV ve výši 80 %, půjčí jen 80 % hodnoty nemovitosti, která půjde do zástavy. Hodnotu nemovitosti musí stanovit znalec ve znaleckém posudku. Zbytek, tzn. nejméně 20 % hodnoty nemovitosti (ale i více, 80 % je stanoveno jako maximum), je
klient
nucen uhradit ze svých vlastních zdrojů.
Příklad 5
Kupní cena vilky je stanovena na 5 000 000 Kč. Banka požaduje tuto nemovitost jako zástavu za poskytnutí úvěru na bydlení. Znalec odhadl její hodnotu jen ve výši 4 000 000 Kč. V jaké výši musí být vlastní zdroje klienta?
Řešení
Klient
byl uznán jako bonitní, banka může poskytnout úvěr v maximální výši 80 % z hodnoty zastavené nemovitosti, tj.:
0,8 x 4 000 000 = 3 200 000 Kč.
Zbytek, tj. 5 000 000 - 3 200 000 = 1 800 000 Kč, musí
klient
prokázat, že má k dispozici jako vlastní zdroje. Znamená to, že čím větší bude diference mezi kupní a odhadní cenou, tím více vlastních zdrojů potřebuje žadatel o úvěr mít.
Od 1. 10. 2018 začala pro banky platit další omezení pro poskytování hypotečních úvěrů.
Banky navíc zohledňují výši příjmů a současných i budoucích závazků žadatelů. Nejdůležitějším ukazatelem je pak ukazatel DTI, který je nadřazený ukazateli LTV. Dále se zjišťuje hodnota ukazatele DSTI.
 
Ukazatel DTI
D
ebt
T
o
I
ncome
poměřuje souhrn všech poskytnutých úvěrů k čistým ročním příjmům žadatele, respektive žadatelů (většinou žádají o hypoteční úvěr manželé), tedy potenciálních dlužníků. Doporučená horní hranice hodnot je 9, tzn. že banka půjčí tolik, aby celková výše všech úvěrů žadatelů byla maximálně 9krát vyšší, než je výše jejich čistých ročních příjmů.
 
Ukazatel DSTI
D
ebt
S
ervice
T
o
I
ncome
zase poměřuje souhrn všech měsíčních, respektive ročních, splátek úvěrů k výši všech měsíčních čistých, respektive ročních, příjmů. Jeho doporučená hodnota je 45 %, čili souhrn všech splátek musí činit maximálně 45 % všech čistých příjmů žadatele.
Příklad 6
V našem předchozím příkladu se jedná o koupi vilky za 5 000 000 Kč, zájemci jsou manželé vcelku s dobrými příjmy, neboť dohromady mají měsíční čisté příjmy ve výši 70 000 Kč. Hodnota nemovitosti byla znalcem stanovena ve výši 4 000 000 Kč. Hodnota LTV je uvedených 80 %. Mají zájemci šanci získat úvěr při předpokladu, že žádné jiné úvěry nemají?
Řešení
Podle LTV by banka poskytla úvěr maximálně ve výši 3 200 000 Kč. V daném případě na základě ostatních parametrů by oněch 80 %, tedy maximum, mohla poskytnout. Jak vycházejí ostatní ukazatele?
Ukazatel DTI = 3 200 000 / (12 x 70 000) = 3,81,
je výrazně nižší než 9. Banka by tedy úvěr ve výši 3 200 000 Kč i na základě tohoto propočtu poskytnout mohla. Vypočteme ještě maximální možnou splátku pomocí ukazatele DSTI.
Platí, že maximální hodnota DSTI má činit 0,45, tj. 0,45 = splátka / 70 000,
odkud výši splátky zjistíme způsobem 0,45 x 70 000 = 31 500 Kč.
Vypočtená hodnota představuje nejvyšší možnou splátku úvěru, které by odpovídala doba splatnosti 9 roků a 7 měsíců, pokud by úroková sazba činila 2,51 %
p. a.
Za dané situace by si manželé mohli vzít hypoteční úvěr s dobou splatnosti například již 10 let. Pokud by chtěli úvěr splácet déle, například 20, 25 či 30 let, výše měsíční splátky by se výrazně snížila.
Například za daných podmínek by splátky činily 17 027 Kč při rozložení na 20 let, 14 406 Kč na 25 let a 12 684 Kč při době splátek na 30 roků.
Dané ukazatele tedy v případě této žádosti vycházejí pro banku příznivě a banka by přistoupila k uzavření úvěrové smlouvy. Je však třeba říci, že čisté příjmy mladých manželů nebo partnerů na začátku jejich aktivního samostatného ekonomického života zdaleka v souhrnu nedosahují pro náš příklad uvedených 70 000 Kč čistého příjmu. Průměrný hrubý příjem v době psaní tohoto článku byl o něco málo vyšší než 30 000 Kč. Pokud by tedy oba partneři měli dosáhnout na společný čistý příjem, museli by hrubého vydělávat cca 95 000 Kč, tzn. více než 47 000 Kč hrubého každý. To je možná příjem vyšší střední vrstvy, s tím ale nelze na začátku společného života příliš počítat. Je zřejmé, že uvedené propočty by vycházely již při výpočtu s průměrným platem u obou partnerů minimálně o třetinu hůře, tím by se nepochybně prodloužila nutná doba splácení hypotéky. Je třeba ještě připomenout, že se úroková sazba navíc stále zvyšuje a v době psaní tohoto článku mnohé banky poskytují hypoteční úvěr na hranici 2,95 %
p. a.
To již dnes vede k poklesu poptávky po hypotečních úvěrech, a je to spojitá nádoba i s poklesem výstavby bytů.
 
Předčasné splacení, mimořádná splátka
Možnost mimořádné splátky patří k výhodám spotřebitelského úvěru. Po platnosti zákona o spotřebitelském úvěru (zákon č. 257/2016 Sb.) se tyto výhody ještě zvýšily. I dříve bylo možné například u hypotečního úvěru realizovat zdarma mimořádnou splátku nebo jej celý jednorázově velkou částkou uhradit, avšak pouze ke dni konce tzv. fixačního období pro úrokovou sazbu. Nicméně mimořádné splátky k jiným dnům byly sice možné, ale poplatky za tuto možnost byly již vesměs značně vysoké. Tyto poplatky nebyly uplatněny pouze u dvou typů úvěrů na bydlení, a to u hypotečního úvěru s úrokem tzv. floatovou (plovoucí) úrokovou sazbou, a dále u řádného úvěru ze stavebního úvěru. Tyto dva druhy úvěrů bylo možné i před 1. 12. 2016, od kdy začal tento zákon platit, kdykoliv v průběhu splátkového kalendáře bez poplatku buď zčásti, anebo dokonce úplně splatit.
Nyní je však škála způsobů pro uplatnění mimořádné splátky podstatně vyšší. Zákon tuto možnost značně rozšířil o další nové alternativy jak předčasného splacení úvěru, tak i mimořádných splátek, bez jakýchkoliv poplatků. Patří mezi ně:
1.
plnění z úvěrového pojištění dlužníka, tedy v podstatě v případě smrti nebo invalidity pojištěnce,
2.
floatové úrokové sazby,
3.
v termínu do 3 měsíců ode dne sdělení nové úrokové sazby poskytovatelem pro další fixační období,
4.
v důsledku smrti nebo invalidity či dlouhodobé nemoci dlužníka nebo jeho partnera s rozhodujícím příjmem, kdy hrozí výrazný pokles příjmů,
5.
je možná i mimořádná splátka do 25 % z počáteční výše úvěru během jednoho měsíce přede dnem výročí smlouvy.
Jedná se o vcelku přesně definované podmínky. Uvádíme jen, že pod bodem 5 nově přibyla i možnost realizovat mimořádnou splátku ve výši až 25 % z počáteční výše úvěru v době jednoho měsíce před výročím úvěrové smlouvy, tedy pokud byla smlouva například podepsána k 1. 5. 2019, pak výročím chápeme 1. 5. 2020, 1. 5. 2021 atd.
Z předchozího stavu zákon převzal možnost splatit anebo částečně splatit kdykoliv, ale za úhradu. Tu však nový zákon s platností od uvedeného data 1. 12. 2016 stanovil tak, že tato úhrada musí odpovídat účelně vynaloženým nákladům na úvěr. V této souvislosti odkazujeme na zmíněný ukazatel RPSN. Zákon tím rovněž ulehčil dlužníkům jejich pozici, když tato úhrada nesmí být vyšší než úroky, které by dlužník zaplatil celkově do konce fixačního období.
Na druhé straně však dle tohoto zákona platí, že pokud je úvěrovaná nemovitost prodávána, je možné úvěr zcela splatit pouze tehdy, pokud se splácel alespoň 24 měsíců. Poplatek za předčasné splacení nesmí převýšit 1 % z mimořádné splátky, maximálně pak 50 000 Kč.
 
Další spotřebitelské úvěry na bydlení
Některé další typy spotřebitelských úvěrů se využívají zejména v situacích, kdy žadatel o úvěr nemá nic, co by mohl bance poskytnout do zástavy. Může se jednat například o koupi družstevního bytu a žadatel nic kromě tohoto bytu již nemá. To řeší banky tzv.:
předhypotečním úvěrem.
Poskytnou tedy úvěr žadateli, avšak s podmínkou, že nejpozději do jednoho roku musí být družstevní vlastnictví převedeno do osobního vlastnictví kupujícího. Po dobu předhypotečního úvěru jsou spláceny pouze úroky, teprve až je dokladováno vlastnictví bytu žadatelem, stává se z předhypotečního úvěru běžný úvěr hypoteční a žadatel platí řádné anuitní splátky. Podmínkou je doložení zápisu na Listu vlastnictví.
Americká hypotéka
znamená neúčelový spotřebitelský úvěr na bydlení, který je rovněž podložen zástavou ve prospěch banky, vzhledem k definované neúčelnosti jsou úrokové sazby amerických hypoték o něco vyšší.
 
Závěr
Závěr roku 2018 a počátek roku 2019 je poznamenám dvěma faktory. Jednak růstem cen nemovitostí, jednak zvýšením úrokové sazby spotřebitelských úvěrů, zejména u klasického hypotečního úvěru současně se zavedením zpřísňujících podmínek, které uvádíme v našem článku a propočítáváme v příkladech. To jsou faktory, které znamenají omezení přístupu k získání úvěrů na bankovním i mimobankovním trhu, na druhé straně přispějí ke snížení enormní zadluženosti občanů.
Je otázkou, do jaké míry pomůže řešit tuto situaci nový zákon o insolvenci. Na možnost osobního bankrotu pravděpodobně dosáhne více lidí, kteří jsou v dluhové pasti, nicméně teprve čas ukáže, jak velkou pomocí tento zákon bude. Každopádně je nezbytné zadlužovat se odpovědně, pokud možno se bez dluhů obejít a nepodléhat reklamám, různým druhům nabídek finanční pomoci především od nebankovních společností. V případě nezbytného úvěru pak podrobněji propočítávat nabídky a snažit se vybrat co nejpříznivější možnost. Doufáme, že náš příspěvek napomůže alespoň k vytvoření představy o složitosti, rizikách a správném výběru z různých možností spotřebitelských úvěrů.
Zdroj: Odborný portál DAUC.cz, 2019.
1)
O CBCB. Bankovní registr klientských informací.
[cit. 2018-09-10]. Dostupné z: http://www.cbcb.cz/o-cbcb/.
2)
O CNCB. Nebankovní registr klientských informací
. [cit. 2018-09-10]. Dostupné z: http://www.cncb.cz/o-cncb/.
3)
SOLUS Zájmové sdružení právnických osob
. [cit. 2018-09-10]. Dostupné z: https://www.solus.cz/.
4)
Centrální registr dlužníků České republiky
. [cit. 2018-09-10]. Dostupné z: https://www.centralniregistrdluzniku.cz/.
5) BOHANESOVÁ, Eva.
Finanční matematika
. 1. vyd., Olomouc: Univerzita Palackého v Olomouci, 2013, 196 s. Skripta. ISBN 978-80-244-3400-1.