V článku se zaměříme na podmínky pro uplatnění slevy za umístění vyživovaného dítěte v předškolním zařízení (školkovné) v roce 2019. Ukážeme si rovněž souběh dvou slev u dítěte, které navštěvuje předškolní zařízení – a to sleva za umístění dítěte dle § 35bb zákona č. 586/1992 Sb. , o daních z příjmů (dále jen „ZDP “), a daňové zvýhodnění na dítě dle § 35c (§ 35d) ZDP .
Školkovné v roce 2019
Ing.
Ivan
Macháček
Sleva za umístění dítěte dle § 35bb ZDP
Sleva za umístění dítěte patří mezi slevy na dani pro poplatníky daně z příjmů fyzických osob a je pod písmenem g) začleněna mezi slevy v § 35ba ZDP. Podmínkami pro uplatnění této slevy se zabývá § 35bb ZDP. Zde se v odstavci 1 uvádí, že
výše slevy za umístění dítěte odpovídá výši výdajů prokazatelně poplatníkem vynaložených za umístění vyživovaného dítěte v předškolním zařízení na dané zdaňovací období,
pokud jím nebyly uplatněny jako výdaj podle § 24 ZDP. Těmito výdaji je v mateřské škole tzv. školkovné, nikoliv však výdaje na dopravu dítěte či výdaje vynaložené rodičem na stravování dítěte v tomto zařízení, resp. výdaje za úhradu zájmových aktivit dítěte.Pro uplatnění slevy za umístění dítěte v předškolním zařízení je rozhodující vynaložení výdajů (školkovné), které se vztahují k faktickému umístění dítěte v zařízení péče o děti předškolního věku v daném zdaňovacím období (v kalendářním roce), a nikoliv okamžik jejich samotné úhrady. Poplatník tedy může uplatnit výdaje, které byly skutečně během daného zdaňovacího období vynaloženy za umístění dítěte v zařízení péče o děti předškolního věku.
Slevu na dani za umístění dítěte lze uplatnit pouze v případě, žije-li vyživované dítě s poplatníkem ve společně hospodařící domácnosti.
Slevu lze uplatnit za vyživované dítě poplatníka, pokud se nejedná o vlastního vnuka nebo vnuka druhého z manželů. Za vlastního vnuka nebo vnuka druhého z manželů lze slevu uplatnit pouze, pokud jsou v péči, která nahrazuje péči rodičů.Za každé vyživované dítě lze uplatnit slevu maximálně do výše minimální mzdy.
Minimální mzda je pro účely daně z příjmů definována v § 21g ZDP jako měsíční sazba minimální mzdy podle právních předpisů upravujících výši minimální mzdy, účinná k prvnímu dni příslušného zdaňovacího období a neupravená s ohledem na odpracovanou dobu a další okolnosti. Ve zdaňovacím období roku 2019 se jedná o maximální výši slevy na dani 13 350 Kč.
Přitom sleva na dani se uplatní jen do výše výdajů prokazatelně vynaložených poplatníkem za umístění vyživovaného dítěte v předškolním zařízení na dané zdaňovací období. Pokud budou tyto výdaje vynaložené na dané zdaňovací období vyšší, než je minimální mzda, sleva na dani bude poskytnuta ve výši minimální mzdy. Pokud jsou tyto výdaje nižší, než je minimální mzda, uplatní se sleva za umístění dítěte ve výši prokazatelně vynaložených výdajů poplatníkem za umístění dítěte v předškolním zařízení na dané zdaňovací období.Pro uplatnění této slevy za umístění dítěte není podstatné, zda dítě navštěvuje předškolní zařízení po celý kalendářní rok nebo jen po určitou část roku. Rozhodující je výše nákladů na umístění dítěte v předškolním zařízení.
Sleva za umístění dítěte se uplatní jen do výše daňové povinnosti poplatníka.
Vyživuje-li dítě v jedné společně hospodařící domácnosti více poplatníků, může slevu za umístění dítěte uplatnit ve zdaňovacím období jen jeden z nich.
Pokud však vyživují rodiče ve společně hospodařící domácnosti například dvě děti, které navštěvují předškolní zařízení, bude záležet na dohodě rodičů, kdo si uplatní slevu na dítě, zda matka nebo otec za obě děti, anebo matka a otec každý za jedno dítě.Předškolním zařízením se pro účely uplatnění slevy na dani dle § 35bb odst. 6 ZDP rozumí:
a)
mateřská škola podle školského zákona nebo obdobné zařízení v zahraničí,
b)
zařízení služby péče o dítě v dětské skupině a
c)
zařízení péče o dítě předškolního věku provozovaná na základě živnostenského oprávnění, pokud charakter takto poskytované péče je srovnatelný s péčí poskytovanou zařízením služby péče o dítě v dětské skupině nebo mateřskou školou podle školského zákona.
Službou péče o dítě v dětské skupině
se podle znění § 2 zákona č. 247/2014 Sb., o poskytování služby péče o dítě v dětské skupině, rozumí činnost provozovaná poskytovatelem služby péče o dítě v dětské skupině, zapsaným do evidence poskytovatelů ve smyslu § 4 zákona, spočívající v pravidelné péči o dítě od jednoho roku věku do zahájení povinné školní docházky a umožňující docházku v rozsahu nejméně 6 hodin denně, která je poskytována mimo domácnost dítěte v kolektivu dětí a která je zaměřena na zajištění potřeb dítěte, na výchovu, rozvoj schopností, kulturních a hygienických návyků dítěte.Poznámka k lesním školkám
Lesní mateřská škola je určitou alternativou ke klasickému předškolnímu vzdělávání, kdy se klade důraz na vzdělávání mimo učebny, přímo v prostředí přírody, nejčastěji lesa. Podle § 34 odst. 9 zákona č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon) se za lesní mateřskou školu považuje mateřská škola, ve které probíhá vzdělávání především ve venkovních prostorách, mimo zázemí lesní mateřské školy, které slouží pouze k příležitostnému pobytu, přičemž zázemí lesní mateřské školy nesmí být stavbou. Novelou školského zákona provedenou zákonem č. 178/2016 Sb. je s účinností od 1. 9. 2016 umožněn lesním mateřským školkám zápis do školského rejstříku (§ 144 a 147 školského zákona).
Pokud bude lesní mateřská škola zapsána do školského rejstříku podle školského zákona, může být uplatněna sleva na dani dle § 35bb ZDP za umístění dítěte v této lesní mateřské škole
.Slevu za umístění dítěte lze uplatnit buď v daňovém přiznání, které podává poplatník daně z příjmů fyzických osob dle § 38g ZDP, anebo v rámci ročního zúčtování záloh a daňového zvýhodnění za zdaňovací období, které provádí zaměstnavatel
(v případě, že poplatník učinil prohlášení k dani podle § 38k odst. 4 ZDP a požádal zaměstnavatele o provedení ročního zúčtování záloh a daňového zvýhodnění dle § 38ch odst. 1 ZDP). Podle znění § 38k odst. 5 písm. j) ZDP je obsahem písemného prohlášení poplatníka pro účely provedení ročního zúčtování záloh a daňového zvýhodnění rovněž údaj o tom, jakou částku vynaložil poplatník za umístění dítěte v předškolním zařízení. Při prokazování nároku na poskytnutí slevy za umístění
dítěte v předškolním zařízení dle § 38l odst. 2 písm. f) ZDP tento nárok prokazuje poplatník plátci daně potvrzením předškolního zařízení o výši vynaložených výdajů za umístění vyživovaného dítěte poplatníka v těchto zařízeních, přičemž potvrzení musí obsahovat
:1.
jméno vyživovaného dítěte poplatníka,
2.
celkovou částku výdajů, kterou za něj za dané zdaňovací období poplatník vynaložil a
3.
datum zápisu tohoto zařízení do školského rejstříku nebo evidence poskytovatelů nebo datum vzniku jeho živnostenského oprávnění.
V případě, že poplatník daně z příjmů fyzických osob podává daňové přiznání, výše uvedené potvrzení předškolního zařízení obsahující údaje dle § 38l odst. 2 písm. f) ZDP doloží poplatník jako přílohu k daňovému přiznání.
Příklad 1
Dítě, žijící s poplatníkem ve společně hospodařící domácnosti, začalo navštěvovat soukromou mateřskou školu od srpna 2019. Měsíčně poplatník hradí poplatek ve výši 850 Kč. Poplatník má pouze příjmy zdaňované dle § 7 ZDP.
Za zdaňovací období roku 2019 si může poplatník uplatnit v daňovém přiznání slevu za umístění dítěte v předškolním zařízení ve výši 850 Kč x 5 měsíců = 4 250 Kč. Poplatník prokáže nárok na poskytnutí této slevy na dani potvrzením mateřské školy v souladu se zněním § 38l odst. 2 písm. f) ZDP.
Příklad 2
Ve společně hospodařící domácnosti žijí dvě nezletilé děti, přičemž obě navštěvují mateřskou školu. Jeden rodič je zaměstnán a u svého zaměstnavatele učinil prohlášení k dani, druhý rodič podniká jako OSVČ.
Znění zákona neumožňuje rozdělit slevu za umístění jednoho dítěte v předškolním zařízení v průběhu kalendářního roku mezi otce a matku, zákon však nezakazuje rozdělit v případě více dětí navštěvujících předškolní zařízení slevu na dani za umístění dětí v tomto zařízení mezi oba rodiče. Na základě dohody obou rodičů tak může slevu na dani za umístění jednoho dítěte v předškolním zařízení uplatnit matka a u druhého dítěte jeho otec. Pokud rodič žádá u svého zaměstnavatele provedení ročního zúčtování záloh a daňového zvýhodnění, slevu uplatní rodič v rámci tohoto ročního zúčtování. Poplatník prokáže nárok na poskytnutí této slevy na dani zaměstnavateli potvrzením mateřské školy v souladu se zněním § 38l odst. 2 písm. f) ZDP. Druhý podnikající rodič uplatní slevu na dani za umístění dítěte v mateřské škole v daňovém přiznání k dani z příjmů fyzických osob rovněž na základě potvrzení mateřské školy, a to ve vazbě na § 135 odst. 2, § 92 odst. 3 a § 93 daňového řádu.
Příklad 3
Ve společně hospodařící domácnosti žijí dvě nezletilé děti, přičemž obě navštěvují mateřskou školu. Slevu za umístění dítěte v předškolním zařízení uplatňuje otec obou dětí v rámci ročního zúčtování záloh a daňového zvýhodnění. Výše školkovného činí pro každé dítě 640 Kč měsíčně, přičemž poplatník zaplatí v roce 2019 školkovné za leden až listopad, ale školkovné za měsíc prosinec uhradí až v lednu 2020.
Ve smyslu znění § 35bb odst. 1 ZDP lze uplatnit výši slevy za umístění dítěte ve výši výdajů prokazatelně poplatníkem vynaložených za umístění vyživovaného dítěte v předškolním zařízení na dané zdaňovací období. Celkem rodič vynaloží na zdaňovací období roku 2019 výši školkovného 2 x 640 Kč x 12 měsíců = 15 360 Kč, přičemž zaplatí v roce 2019 jen 14 080 Kč. Jako slevu za umístění obou dětí v mateřské škole si může uplatnit částku 15 360 Kč, přičemž tato částka musí být uvedena v potvrzení mateřské školy ve smyslu § 38l odst. 2 písm. f) ZDP.
Příklad 4
Ve společně hospodařící domácnosti žijí dvě nezletilé děti, které navštěvují mateřskou školu. Oba rodiče jsou zaměstnáni a u svých zaměstnavatelů učinili prohlášení k dani. Rodiče žijí spolu bez uzavření manželství.
Uplatnění slevy za umístění dítěte se neváže na povinnost uzavření manželství. Na základě dohody obou rodičů může slevu na dani za umístění jednoho dítěte v předškolním zařízení uplatnit matka a u druhého dítěte jeho otec anebo na obě děti pouze jeden z nich. Příslušný rodič prokáže nárok na poskytnutí této slevy na dani potvrzením mateřské školy v souladu se zněním § 38l odst. 2 písm. f) ZDP, a to v rámci ročního zúčtování daně zaměstnavatelem.
Příklad 5
Dítě, žijící s poplatníkem ve společně hospodařící domácnosti, navštěvuje po celý rok 2019 soukromou mateřskou školu. Měsíční platba za umístění dítěte v předškolním zařízení je stanovena ve výši 1 170 Kč. Na zdaňovací období 2019 zaplatí poplatník výši školkovného 14 040 Kč. Poplatník má příjmy ze živnostenského podnikání.
V daňovém přiznání k dani z příjmů fyzických osob za rok 2019 může poplatník uplatnit slevu za umístění dítěte v předškolním zařízení ve výši 13 350 Kč. Poplatník musí doložit jako přílohu k daňovému přiznání potvrzení předškolního zařízení (mateřské školy) o výši vynaložených výdajů za umístění vyživovaného dítěte poplatníka v mateřské škole na zdaňovací období roku 2019, a to ve vazbě na § 135 odst. 2, § 92 odst. 3 a § 93 daňového řádu.
Souběh slevy za umístění dítěte a daňového zvýhodnění
Při ročním zúčtování záloh a daňového zvýhodnění u poplatníka s příjmy ze závislé činnosti
, který učinil prohlášení podle § 38k odst. 4 ZDP na příslušné zdaňovací období, odečte plátce daně
(zaměstnavatel) od daně vypočtené roční sazbou nejdříve slevy na dani podle § 35ba
(základní slevu na poplatníka, na manželku, na invaliditu, na studenta, za umístění dítěte), a to maximálně do nulové daňové povinnosti poplatníka
(uplatnění slevy nemůže jít do minusové daňové povinnosti).Poplatník daně z příjmů fyzických osob, který je ze zákona povinen podat po skončení zdaňovacího období (kalendářní rok)
daňové přiznání
, si uplatní všechny slevy uvedené v § 35ba ZDP v rámci daňového přiznání, přičemž musí být splněny veškeré zákonem stanovené podmínky pro přiznání těchto slev na dani.Jak v rámci ročního zúčtování, tak v rámci daňového přiznání platí postup, že
do výše nulové daňové povinnosti (po uplatnění všech slev na dani dle § 35ba ZDP) uplatní poplatník daňové zvýhodnění na dítě formou slevy na dani a případný zbývající rozdíl do výše nároku na daňové zvýhodnění uplatní poplatník formou daňového bonusu
, a to pokud jeho výše činí alespoň 100 Kč, přičemž maximálně lze uplatnit daňový bonus
do výše 60 300 Kč ročně.Příklad 6
Dítě, žijící s poplatníkem ve společně hospodařící domácnosti, začalo navštěvovat soukromou mateřskou školu od září 2019. Měsíčně poplatník hradí poplatek (školkovné) ve výši 900 Kč. Poplatník má pouze příjmy zdaňované dle § 7 ZDP, přičemž základ daně za rok 2019 činí 265 000 Kč. Poplatník uplatňuje odpočet zaplaceného pojistného na soukromé životní pojištění ve výši 24 000 Kč, slevu na dani na poplatníka a daňové zvýhodnění na 1 dítě žijící s poplatníkem ve společně hospodařící domácnosti.
Za zdaňovací období roku 2019 si může poplatník uplatnit v daňovém přiznání slevu za umístění dítěte v předškolním zařízení ve výši 900 Kč x 4 měsíce = 3 600 Kč, přičemž poplatník prokáže nárok na poskytnutí této slevy na dani potvrzením mateřské školy, a to ve vazbě na § 135 odst. 2, § 92 odst. 3 a § 93 daňového řádu. V daňovém přiznání uplatní daňové zvýhodnění na jedno dítě ve výši 15 204 Kč.
Položka | Částka v Kč |
Základ daně | 265 000 |
Odpočet pojistného na životní pojištění | 24 000 |
Základ daně po uplatnění odpočtu | 241 000 |
Daň z příjmů | 36 150 |
Základní sleva na dani na poplatníka | 24 840 |
Sleva za umístění dítěte | 3 600 |
Daňové zvýhodnění na dítě – sleva na dani | 7 710 |
Výsledná daň | 0 |
Daňový bonus (15 204 Kč – 7 710 Kč) | 7 494 |
Poplatník požádá v daňovém přiznání o vrácení přeplatku na dani z příjmů fyzických osob (výplatu daňového bonusu) ve výši 7 494 Kč.
Zdroj: Odborný portál DAUC.cz, 2019.