Bonus

Společnost s r. o. poskytuje dle smlouvy obratový bonus svému odběrateli. V roce 2023 byl odběrateli vystaven dobropis na obratový bonus (MD 311/D 604). V roce 2022 byl zaúčtován očekávaný bonus za rok 2022 (přesná částka již byla známa) na účty MD 388/D 604. Nyní bylo zjištěno, že očekávaný bonus byl v roce 2022 zaúčtován chybně, a to s plusem, místo s minusem. Jedná se o nevýznamnou částku. Jak tuto chybu napravit – můžeme účtovat rovnou MD 428/D 388? Nemusíme podávat dodatečné DPPO, když opravou dochází ke snížení výnosů roku 2022?
Vydáno: 04. 06. 2024
Jsme s. r. o., plátci DPH, účtujeme způsobem B. Uzavřeli jsme s naším dodavatelem zboží „Kupní smlouvu na zboží a smlouvu o poskytnutí finančního bonusu“. Dodavatel nám dodal stroj (pro nás hmotný majetek) za 30 0000 Kč bez DPH, vystavil fakturu a splátkový kalendář na 30 měsíců na celou tuto částku. Je ujednáno, že pokud odebereme od dodavatele každý měsíc zboží ve stanovené výši, tak nám bude každý měsíc dobropisovat částku ve výši splátky, stanovené ve splátkovém kalendáři, až do celkové výše ceny stroje. Vlastnické právo ke stroji přechází na nás až po úplném zaplacení stroje. Jak účtovat pořízení stroje a v jaké výši a kdy ho zařadit do majetku? Jak účtovat jednotlivé dobropisy – minusem na účet zboží nebo pořízení majetku? Jak je to s účetními a daňovými odpisy – kdy a v jaké výši začít odpisování Pokud nesplníme výši odebraného zboží v měsíci, tak musíme v tomto měsíci splátku zaplatit a dodavatel nevystaví dobropis. Bude to mít vliv na pořizovací cenu stroje při odpisování?
Vydáno: 20. 04. 2024
Společnost nakupuje v tuzemsku i v zahraničí zboží, které dále v tuzemsku nebo do EU a mimo EU prodává. Zboží je nakupováno od partnerských distributorů výrobce Western Digital, který má sídlo ve Velké Británii. Partnerský distributor veškeré prodeje eviduje pro výrobce a výrobce na základě těchto obchodů společnosti vyplácí na účet z partnerského programu odměny. Výrobce, který vyplácí tyto odměny, je z Velké Británie. Jedná se o nákup služeb mimo EU? Má společnost, které takto přijdou peníze, povinnost přiznat daň na výstupu s nárokem odpočtu na vstup?
Vydáno: 28. 03. 2024
Doktorka, fyzická osoba dostane od VZP bonifikaci za zřízení nového pracoviště v Preferované oblasti ve výši 500.000 Kč. Předpokládáme, že tato částka je součástí zdanitelných příjmů lékařky, které patří do § 7 ZDP. Tudíž z této částky bude platit sociální i zdravotní pojištění. Je naše úvaha správná?
Vydáno: 14. 03. 2024
Firma, která nám prodává chemii, zaslala v únoru letošního roku dopis, kde sděluje, že připsané body věrnostního programu od 1. 1. 2023 do 31. 12. 2023 vyměnila za finanční bonus, který bude vyplacen formou poukázek v měsíci únoru ve výši 46.200Kč. Upozornila nás, že půjde do KH A5 za únor. Bude se bonus účtovat za rok 2023, nebo 2024? Jak se poukázky účtují? Pokud představenstvo rozhodlo vyplatit to v únorové mzdě společníkům, jak to zaúčtovat?
Vydáno: 29. 02. 2024
Naše firma odebírá zboží značky X od několika různých dodavatelů z EU (distributoři zboží výrobce X). Za nakoupené zboží naší firmě náleží od výrobce X (DIČ EU, od tohoto výrobce však firma zboží přímo nenakupuje) zpětný bonus. Jednotliví dodavatelé podávají zprávu o prodaném zboží za uplynulý měsíc společnosti X, která dá naší firmě pokyn k vystavení faktury na bonus. Jak máme fakturu vystavit z pohledu DPH? Jedná se skutečně o zpětný bonus, když nám výrobce přímo zboží nedodává? Lze případně na tuto transakci pohlížet jako na fakturaci provize z prodeje, tedy služba poskytnutá do EU, kód 3 v SH? Bonus účtujeme na účet 648. Na nákupním oddělení by ale chtěli o ten bonus snižovat nákupní ceny - je to možné?
Vydáno: 16. 02. 2024
Firma poskytne svým zákazníků bonus ve výši 5 % z hodnotu odebraného zboží od 1.10.-31.12.2023. Bonusy budou zákazníci využívat jako slevu na další nákup v období 1.1-31.3.2024. Do jakého období budeme z hlediska daně z příjmů účtovat bonus, tj. poskytnutou slevu? 2023 nebo 2024?
Vydáno: 28. 12. 2023
Máme zaměstnance na HPP, může dostávat nějaké odměny, které se nedaní, nebo nějaké jiné zaměstnanecké výhody?
Vydáno: 10. 11. 2023
Společnost vystavuje tzv. přednabité karty na čerpání služby, kterou poskytuje (samoobslužná automyčka). O nabíjení karet, jakéhosi kreditu, účtuje jako o jednorázovém poukazu a DPH odvádí v okamžiku úhrady - je známa sazba DPH budoucího plnění i plnění samotné včetně místa plnění = tuzemsko. Problém nastává ale v tom, že v rámci reklamních akcí dostávají zákazníci 10% z přednabité částky jako bonus. 1. Z pohledu DPH: DPH je odváděno ze skutečně uhrazené částky bez ohledu na cenu nominální. Toto je, myslím si, v pořádku. 2. Jak ale účtovat o nominální hodnotě poukazu (karty) v případě, že karta je nabita na částku vyšší než kolik bylo uhrazeno? Např.: karta nabita na 550 Kč bez DPH, zákazník ale hradí jen 500 Kč bez DPH, tedy v okamžiku úhrady společnost eviduje na účtu 324 pouze 500 Kč, ale zákazník čerpá služby až do výše 550 Kč. Kam tedy zaúčtovat ten rozdíl 50 Kč?
Vydáno: 07. 09. 2023
U společnosti ze třetí země, která je součástí naší skupiny, jsme měli objednané zboží. Bohužel tam při výrobě vznikly problémy a objednávka nemohla být realizována. Dlouhá dodací lhůta a ve finále nedodání objednaného zboží způsobilo narušení našich vztahů se zákazníkem z ČR, který měl od nás (jsme také společnost z ČR) zboží objednané a zboží potřeboval dodat co nejrychleji. U té samé společnosti ze třetí země jsme proto objednali podobné zboží, které bylo hned dostupné. Toto zboží nám bylo dodáno, vyfakturováno a zasláno v této hodnotě i JSD z celního úřadu. Za způsobené problémy se společnost ze třetí země následně rozhodla nám poskytnout slevu ve výši 100 % a vystavila nám opravný daňový doklad v plné výši zaslaného zboží, tzn. že zboží, které budeme zmíněnému zákazníkovi v ČR prodávat, jsme obdrželi zadarmo. Jakým způsobem postupovat z hlediska účetnictví, tzn. jaká bude pořizovací cena zboží, na které byla poskytnuta 100% sleva a jaké bude účtování? Jakým způsobem postupovat z hlediska z DPH, vč. příp. vykázání v přiznání? Jakým způsobem postupovat z hlediska daně z příjmů, daňových/nedaňových nákladů, příp. i vnitropodnikových transakcí?
Vydáno: 01. 08. 2023
Český plátce DPH odebíral v roce 2022 zboží ze 3. země (Velká Británie). Zboží bylo řádně procleno, DPH odvedeno dle jednotlivých JSD. Plátce o zboží účtuje způsobem B. Nyní v květnu 2023 zaslal dodavatel dobropis na obratový bonus za rok 2022. 1. Má tento dobropis nějaký vliv na DPH? Přepokládám, že by musely být známy jednotlivé dodávky, ke kterým se vztahuje bonus včetně výše bonusu k jednotlivým dodávkám. Pak by bylo možné obnovit jednotlivá celní řízení a ponížit tak výpočet cla a tím pádem i odvod DPH? Tento postup by byl ale velmi časově náročný a pracný pro všechny strany, ne-li zcela nemožný. Je proto možné postupovat tak, že pokud bylo z původních dovozů odvedeno vlastně vyšší DPH (z ceny zboží bez slevy z bonusu), je plátce oprávněn, nikoli povinen DPH opravit? 2. Co se týče daně z příjmu - lze klasifikovat původně vyměřené clo (z původních cen bez bonusu) jako chybně vyčíslený náklad, pokud by nedošlo ke znovuotevření celních řízení?
Vydáno: 23. 06. 2023
  • Článek
Podle rozsudku Nejvyššího správního soudu ze dne 7. 2. 2023, čj. 10 Afs 61/2022-41
Vydáno: 17. 05. 2023
  • Článek
Vzhledem k tomu, že se v současné době zaměstnavatelé snaží, případně i prostřednictvím dalších subjektů, poskytovat zaměstnancům různé benefity, stojí za zamyšlení i otázka zdanění takových plnění. V článku je poukázáno na poměrně široké pojetí příjmů ze závislé činnosti. V nedávné době byla tato problematika řešena Nejvyšším správním soudem v rozsudku čj. 10 Afs 61/2022-41. V tomto rozsudku Nejvyšší správní soud odkazuje i na své dřívější rozsudky čj. 7 Afs 29/2005-91 , čj. 5 Afs 38/2014-37 a čj. 1 Afs 162/2018-39 .
Vydáno: 15. 03. 2023
Jsme plátci DPH a chceme naše dodavatele motivovat k uzavření smlouvy na dodávku suroviny v příštím roce. Motivovat je chceme tím, že jim letos vyplatíme finanční bonus, když s námi letos tuto smlouvu uzavřou. Uvažujeme o dvou variantách výše bonusu:  a) stejná výše pro všechny dodavatele, jen vázaná na uzavření smlouvy, b) různá výše, vázaná na uzavření smlouvy a dle množství suroviny.  Do jakého účetního období máme dát nákladově vyplacení bonusu v případě a) nebo b)? Do letošního nebo až příštího, když smlouva bude uzavřena v letošním účetním období, ale dodávka se uskuteční až v příštím? Bude tento bonus podléhat DPH, opět jak v případě a) i b)?
Vydáno: 13. 03. 2023
Dle smlouvy a dohody nárok na obratový bonus za rok 2022 pro našeho odběratele vznikne až po včasné úhradě veškerých faktur tzn. uhrazeno nejpozději v den splatnosti. Takže při 60 denní splatnosti nárok vzniká vždy až v roce následujícím. Účtujeme do nákladů v roce vzniku nároku tedy 2023. Nyní jsme zjistili, že odběratel účtuje bonus do výnosů už v roce 2022 s odůvodněním, že oni jsou si jistí, že nám v roce 2023 doplatí veškeré faktury včas a hodnota faktur/obratu pro výpočet je taky jasná. My sice s nárokem na obratový bonus počítáme, ale do nákladů roku 2022 nezahrnujeme nic, protože může nastat skutečnost, že k úhradě faktur včas nedojde. Myslíme si že postupujeme správně. Nemůžeme se ale dostat do problémů, když každá strana smlouvy účtuje náklady a výnosy související s obratovým bonusem do jiného období? Nemáme třeba začít účtovat o odhadu bonusu za rok 2022 do nákladů roku 2022? 
Vydáno: 26. 01. 2023
Odběratel (dealer) má smlouvu s dodavatelem (autorizovaný prodejce) na poskytnutí zpětného rabatu (bonusu) po dosažení určitého cílového obratu odběru zboží za pololetí. Ve smlouvě je uvedeno, že daňový doklad vystaví odběratel, ne dodavatel opravný daňový doklad. Jak takový nestandardní postup správně účtovat u odběratele: MD 648/D 311, MD 343/D 311?
Vydáno: 03. 10. 2022
OSVČ podniká na hlavní činnost v taxislužbě, nemocenské pojištění si nehradí. Od 20. 11. 2021 mu byla nařízena karanténa s pozitivním testem covid-19. Následně 28. 11. 2021 byl převezen do nemocnice kvůli akutnímu stavu. Následovalo uvedení do umělého spánku a následně převoz na specializované zařízení. V tomto zařízení je stále. Může OSVČ žádat o kompenzační bonus listopad, prosinec 2021, když tržby jsou 0 Kč z důvodu dlouhodobé hospitalizace s onemocněním covid-19?
Vydáno: 01. 03. 2022
Firma vystavila v roce 2022 dva daňové doklady na bonusy, které se týkají roku 2021. Bonus v roce 2022 je vystaven celkem včetně DPH na -90 000 Kč. Faktury vydané v roce 2022 proúčtuji MD 311 -90 000/D 604, D 343 90 000. Na tuto vydanou fakturu současně vystavím doklad do roku 2021 MD 385 příjmy příštích období MD -90 000/DAL 604, 343 -90 000. Současně v roce 2022 tento doklad stornuji MD 604, 343 -90 000 Kč/D 385 - 90 000 Kč. Je tento postup správný?
Vydáno: 18. 02. 2022
Na základě dohody o poskytnutí obratového bonusu, nárok za rok vznikne odběrateli až včasnou úhradou veškerých dodávek což se bude dát posoudit až v březnu 2022, kdy končí splatnost poslední faktury. Po vzniku nároku vystaví dodavatel opravný daňový doklad ke dni vzniku nároku na bonus. Bude tento bonus za rok 2021 v účetnictví dodavatele nákladem roku 2021, když souvisí s dodávkami roku 2021, nebo až roku 2022, protože nárok odběratele vznikne až v roce 2022? Dodavatel si v roce 2021 vytvořil rezervu na maximální možný bonus pro odběratele.
Vydáno: 24. 01. 2022
Je možné čerpat kompenzaci nákladů z programu Antivirus A v listopadu a prosinci 2021 za dobu nařízeného uzavření provozu v restauracích od 22 hodin do 5,00 hodin, které bylo nařízeno při vyhlášení nouzového stavu a kdy je zaměstnancům vyplácena náhrada mzdy ve výši 100 % z důvodu překážek práce? Nebo je tento program Antivirus A, který je prodloužen do 28. 2. 2022, určen jen na kompenzaci nákladů za vyplacené náhrady zaměstnanců za dobu izolace, karantény, případně uzavření provozu hygienickou stanicí z důvodu karantény zaměstnanců a nevztahuje se na nařízené uzavření provozu v listopadu a prosinci v době trvání nouzového stavu?
Vydáno: 18. 01. 2022