Cenina

  • Článek
Herci říkají, že není malých rolí, naproti tomu účetní si malých a málo významných účetních případů příliš nehledí. Máme spoustu jiných starostí s položkami, které jsou pro činnost účetní jednotky významné, navíc jsou spojeny s DPH, může u nich být komplikované daňové posouzení. Ty chceme mít správně, proto se jimi zabýváme jaksi přednostně. Málokdo se stará například o ceniny, o kterých je všeobecně známo, že se účtují na účet 213-Ceniny, oceňují se jmenovitou hodnotou, nejsou obvykle spojeny s DPH a posouzení jejich daňové účinnosti je jednoduché. A navíc se v dnešní době vyskytují už málo.
Vydáno: 30. 04. 2024
  • Článek
Jako každý měsíc, vám nyní opět přinášíme přehled novinek a zajímavostí, které se ve světě daní a účetnictví narodily. Aktuálně za období těsně před Velikonocemi. V prvním příspěvku stručně probereme technickou novelu konsolidačního balíčku, která je aktuálně projednávána v Poslanecké sněmovně. Jak vidno, za tři měsíce fungování změn se projevily určité nedostatky, jež je potřeba napravit. V uplynulé době nelenila ani Národní účetní rada, která přišla s novou interpretací týkající se problematiky cenin. Užitečný počin vyšel z dílny Finanční správy, která zveřejnila dva dokumenty obsahující ucelený pohled na změny v zákoně o daních z příjmů tak, jak vyplývají z konsolidačního balíčku a novely zákonů v souvislosti s rozvojem finančního trhu.
Vydáno: 04. 04. 2024
Obdrželi jsme daňový doklad s položkou Ceniny: parkovací karta a firemní pozvánky (česká firma). Tato faktura je vystavena bez DPH. Jak v tomto případě zaúčtovat náš náklad (kód DPH osvobozeno nebo nákupy od neplátců)? Firma nám účtuje poplatky spojené s tím, že nám vydala parkovací kartu na parkoviště a pozvánky na výstavu. Výstava se konala v Německu. Tuzemská firma nám přeúčtovala /přefakturovala/ náklady spojené s výstavou.    
Vydáno: 07. 09. 2023
Dodavatel stravenek nám za jejich fyzickou dopravu účtuje dopravné. Stravenky zaúčtujeme na účet 213 Ceniny - Stravenky a dopravu na vlastní analytiku 213 Ceniny - Doprava? Je to správně? Neměla by být doprava účtována do nákladů? 
Vydáno: 22. 04. 2022
Jsem OSVČ, která vede daňovou evidenci. Provozuji restauraci, stravovací služba je hrazena hotově, stravenkami nebo platebními kartami. Stravenky jsem poslal k proplacení na konci roku 2019. Peníze za stravenky přišly na účet až v lednu 2020. V jakém období budu vést zdanitelný příjem - v roce 2019, kdy přijetím stravenek už mám zdanitelný příjem nebo až v roce 2020. A co platby platební kartou, úhrada platební kartou byla 30. 12. 2019, ale peníze byly připsány až v lednu 2020? 
Vydáno: 17. 03. 2020
  • Článek
Počínaje 1. 4. 2019 byla do zákona o DPH vložena specifická úprava vzniku plnění v případě vydání poukazů, v případě následného nakládání s nimi a v případě jejich použití (čerpání). Na úpravu v § 15 až 15b zákona č. 235/2004 Sb. , o dani z přidané hodnoty, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „ZDPH “), následně navázala rozsáhlá Informace GFŘ k poukazům č.j. 59727/19/7100-20116-506729. Tím došlo k tomu, že se praxe začala poukazům více věnovat. Shrňme si nakládání s poukazy nejen z pohledu DPH, ale i z pohledu účetnictví, daně z příjmů a zákona o evidenci tržeb.
Vydáno: 27. 01. 2020
Společnost si v r. 2014 nechala vyrobit vlastní poštovní známky. Známky byly vydány jako písmenové známky s hodnotou A a E. Cena byla tvořena součtem nominálních hodnot známek a cenou personalizace. V r. 2018 společnost prodá 100 ks těchto poštovních známek s písmenem A za cenu 19 Kč/ks. Cena 19 Kč/ks odpovídá aktuální ceně za vnitrostátní Obyčejné psaní – standard do 50 gramů. Bude se jednat o osvobozené plnění bez nároku na odpočet DPH podle § 52?
Vydáno: 14. 08. 2018
Jsme střední škola, zřízená krajem. Nákup poštovních známek účtujeme na účet 263. Jejich spotřebu každý měsíc MD 518/D 263. Je to správně, nebo by mělo být MD 501/D 263?
Vydáno: 06. 02. 2018
Společnost zaplatila kolek za žádost o prominutí části penále. Je možno tento náklad (nákup kolku) považovat za daňově uznatelný?
Vydáno: 10. 01. 2018
Prosím o postup účtování finančního stavu frankovacího stroje (postáliích). Jsou postálie ceninou, tudíž se o pohybu musí účtovat přes účet 263? Nebo lze účtovat přímo do nákladů s tím, ža se na konci roku zůstatková finanční hodnota frankovacího stroje převede z účtu 518 na účet 381? Zaplacená finanční hodnota, ale ještě nepřipsaná do stavu frankovacího stroje na konci roku se účtuje přes účet 314 nebo 381? 
Vydáno: 15. 12. 2017
Jak zaúčtovat vnitřním účetním dokladem, když máme na účtu 213 ceniny stravenky v hodnotě 3 000 Kč, ale bohužel tyto poukázky fyzicky nemáme. V účetnictví bude nějaká chyba, která se táhne z let předchozích. Potřebuji částku 3 000 Kč zaúčtovat na stranu DAL účtu 213, ale co k tomu přiřadit na MD?
Vydáno: 30. 11. 2016
Jde do kontrolního hlášení celá částka faktury bez ohledu na DPH? 1) Faktura za stravenky je v celkové částce 90 500 Kč, z toho 500 Kč je částka poštovné a balné s DPH, částka 90 000 Kč je cenina – stravenky tedy bez DPH. Do jakého oddělení tato faktura spadne – B.2 nebo B.3? Jak správně zaúčtovat?
Vydáno: 01. 03. 2016
Prosím o radu při účtování o frankovacím stroji. Má být evidován v účetnictví jako cenina a nebo jako záloha?
Vydáno: 28. 01. 2015
Naše společnost s. r. o., plátce DPH, chce na své prodejně prodávat poštovní známky. Co to pro nás znamená z hlediska DPH? Při nákupu od České pošty se do přiznání neuvádí, pouze při prodeji se uvede do řádku 50 celková částka, za jakou byly známky v daném měsíci prodány (např. prodáno 100 ks známek v hodnotě 10 Kč, uvedu do řádku 50 částku 1 000Kč)? V jaké případě bych uváděla do řádku 51?
Vydáno: 03. 06. 2013
Jsme spol. s r. o., plátci DPH. Máme smluvně zabezpečeno stravování pro naše zaměstnance cizím subjektem v jeho jídelně. Nevíme, jaký je správný postup z hlediska jak DPH, tak i daně z příjmů. Spolupráce běží následujícím způsobem. Nakoupíme poukázky na jídlo. Poukázka stojí 55 Kč. Na poukázce není hodnota vyznačena. Na zaplacené poukázky obdržíme od poskytovatele fakturu, kde je vyčísleno i DPH. Uplatníme si odpočet DPH a zbytek z hodnoty účtujeme na ceninách (přestože není hodnota vyznačena). Zaměstnanci si postupně odkupují poukázky za 35 Kč a z této hodnoty odvádíme DPH. Rozdíl mezi „ceninou bez DPH“ a úhradou zaměstnance bez DPH účtujeme do nákladů firmy. Otázky: 1. může při tomto systému vystavit dodavatel poukázek daňový doklad s DPH, když ke skutečné spotřebě jídel dochází až třeba v průběhu dalších měsíců? 2. když na poukázce není vyznačena hodnota, jedná se o ceninu, popř. že ne, jak správně účtovat a v jakých hodnotách?
Vydáno: 07. 07. 2010
Fyzická osoba, vede daňovou evidenci, plátce DPH, podniká v pohostinství: Od zákazníků inkasuje prostřednictvím stravenek. Tyto stravenky poté buď odevzdá do Makra, Makro je odešle distr. stravenkové firmě a ta pak odešle peníze (částka je ponížena o provizi) na tzv. stravenkový účet do Makra, z kterého potom podnikatel čerpá při nákupech. K této operaci obdrží fakturu na provizi 5 % zdaněnou 19%DPH. Další možností je, že stravenkami platí v jiných obchodech při nákupu potravin a zboží do podnikání. 1.dotaz: Je povinností v daňové evidenci vést evidenci stravenek (např. při výběru od hostů a poté jako pohledávku za distributorem)? 2. dotaz: Jsou stravenky, které doposud nebyly proplaceny, zdanitelným příjmem? Pokud ne, stačilo by až na konci zdaňovacího období, na základě inventury stavu stravenek upravit daňový základ a přesunout tyto do pohledávek? Domnívám se, že stravenky, které jsou již proplaceny na stravenkovém účtě jsou zdaňitelným příjmem, nejsem si však jista, zda tento stav bude k 31. 12. zjistitelný.
Vydáno: 30. 09. 2009
Akciová společnost by chtěla, tak jak jiní, v rámci podpory prodeje a propagace zakoupit v obchodním domě dárkové poukázky, které by následně dávala svým největším dodavatelům a odběratelům jako výraz dobrých vztahů. Víme, že se jedná o nedaňový náklad. Jaká pravidla stanovit, jak účtovat, evidovat? Na které účty tento pohyb zaznamenávat?
Vydáno: 07. 04. 2009
Vedeme daňovou evidenci. V potravinovém obchodě přijmeme v prosinci stravenky jako úhradu za prodané zboží. DPH z tržby stravenek odvedeme v okamžiku prodeje zboží, v pokladně provedeme storno příjmu hotovosti a zaevidujeme pohledávku ve stejné výši (vyfakturujeme) za majitelem stravenek. Příjem za vystavenou fakturu obdržíme až v následujícím roce. Je tedy daňový příjem až v roce 2009, tedy v okamžiku skutečného příjmu peněz?
Vydáno: 12. 01. 2009
Započítává se provize za dodání stravenek do jejich ceny, nebo se účtuje jako služba? Například dodání 300 ks stravenek a provize činí 100 Kč, je nutné těchto 100 Kč rozpočítat?
Vydáno: 06. 01. 2009
Fyzická osoba, plátce DPH, provozující restauraci hodlá poskytovat transfuzní stanici pro dárce krve poukázky na občerstvení ve výši 100 Kč. Dárce po konzumaci předloží poukázku a doplatí případný rozdíl v ceně. Provozovatel restaurace tak fakticky zinkasuje jen část tržby. V kterém okamžiku a jak v daňové evidenci toto vykazovat (účtovat)? Dotkne se tato operace DPH a jak?
Vydáno: 02. 10. 2008