Česká národní banka
- Článek
Předpokládám, že zde shrnuté poznámky, snažící se připomenout vývoj penalizace, resp. úroku z prodlení při správě daní, a jisté nalézání souladu i s obdobnými ustanoveními v oblasti plateb na pojistné na sociální zabezpečení, nebudou obsahovat pro vás, čtenáře, zásadní informace. Nicméně zkrácený vývoj úrokových sazeb za neplnění daňových povinností, potažmo do jisté míry i za neplnění povinností na pojistném na sociální zabezpečení od roku 1992, není bez zajímavostí.
- Článek
V účetnictví při přepočtu majetku a závazků, vyjádřených v cizí měně, používáme při přepočtu na českou měnu pevné měsíční kurzy. Tyto pevné kurzy jsou stanoveny na úrovni denního kurzu ČNB platného první pracovní den v příslušném měsíci a používáme je pro přepočet majetku a závazků v cizí měně u účetních případů uskutečněných v tomto měsíci. První pracovní den vychází např. na 2. 1., mám pro přepočet použít kurz z posledního pracovního dne před tímto datem, nebo kurz z 2. 1.? V případě, že bych např. první pracovní den vystavovala fakturu a pro uvedení DPH v Kč bych potřebovala kurz, ale ten ještě v daný den nebyl vyhlášen, jaký kurz (z kterého dne) mám použít pro přepočet? Pokud 31. 12. je např. neděle použiju v účetní závěrce pro přepočet majetku a závazků kurz z pátku – posledního pracovního dne?
- Článek
Zákon č. 218/2000 Sb. , o rozpočtových pravidlech a o změně některých souvisejících zákonů (rozpočtová pravidla), ve znění pozdějších předpisů (dále jen "zákon"), je jedním z velice často měněných právních předpisů. Aktuálně můžeme za dobu existence tohoto zákona napočítat 51 jeho novelizací. S účinností od 1.1.2013 byla provedena novelizace zákonem č. 501/2012 Sb. (dále jen "novela"), která mj. zakotvila povinnost zřídit účet u České národní banky (dále jen "ČNB"2) dalším veřejným institucím, mezi nimi i územním samosprávným celkům1. Cílem této změny přitom má být zlepšení správy veřejných financí a zefektivnění hospodaření s peněžními prostředky státního rozpočtu.3