Dceřiná společnost
Aktuální judikatura potvrzuje, že holdingové struktury mají své legitimní opodstatnění a nemohou být automaticky považovány za nástroje neoprávněné daňové optimalizace. Je však podstatné, aby každý, kdo zakládá holdingovou strukturu, byl schopen prokázat její opodstatněnost ve vazbě na dosažení reálných ekonomických či podnikatelských cílů, tedy že nejde pouze o umělé vytváření podmínek ve snaze vyhnout se daňové povinnosti.
Klient založil nejprve společnost A, ve které je jednatelem. Letos založil společnost B, která je dceřinou společností firmy A, a ve které je rovněž jednatelem. Nyní ještě založil společnost C, ve které je jednatelem a pod kterou by rád převedl (bez jakéhokoliv zisku) společnost B (společnost C by se tedy stala mateřskou společností firmy B). Všechny společnosti jsou s. r. o. Klient chce vytvořit holding s jednotným označením společností a logicky navazujícími předměty podnikání. Společnost B v období od založení v dubnu 2024 do data prodeje fungovala, zisk zatím nemá. Má jednoho stálého odběratele. Výnosy z něho však sotva pokrývají náklady způsobené s provozem podniku. Jiné obchodní smlouvy zajišťující budoucí tržby zatím nejsou. Činnost firmy A chce klient utlumovat a věnovat se činnostem jiných společností. I z toho důvodu chce firmu B (nyní vlastněnou firmou A) pouze „přehodit“ na firmu C, která s firmou B je co do činnosti příbuzná. Jde pouze o „kosmetickou“ úpravu, fakticky (co se týče skutečného vlastníka a statutárního orgánu společností) se nic nezmění. Matka A vlastní společnost B od dubna 2024. Jak v tomto případě prosím postupovat? Je k prodeji nutný znalec, který určí cenu nebo budou stačit účetní data, tj. data z mimořádné účetní závěrky? Jak to bude s daní z příjmů?
Matka AAA a.s. má na účtu 061 zaúčtovaný obchodní podíl společnosti BBB a.s. ve výši 50% za kupní cenu 3.000.000,- Kč (podíl vlastní déle než 12 měsíců). Nyní matka prodává tento 50% podíl za 1.000.000,- Kč. Předpokládám, že 1.000.000,- Kč se zaúčtuje MD 3XX /DAL 061. Rozdíl proti původní kupní ceně 2.000.000,- Kč bude nedaňový či daňový náklad? Účtovat se bude na účet 561 proti účtu 061? Ještě doplňující dotaz, v roce 2022 obdržela matka vyplacený zisk společnosti BBB a.s. ve výši 2.000.000,- Kč, nedaňově zaúčtováno na 065/665 – je takto zaúčtováno správně? Co se stane s položkou ve výši 2mil.Kč evidovanou na účtu 065 v po prodeji podílu? Odúčtuje se nedaňově do nákladů? Prosím o sdělení, jak správně postupovat účetně a rovněž řešení tohoto případu po stránce daňové.
Vývoj procentního podílu a období držby podílu Zdaňovací období započaté 1. 5. 2004 1. 1. 2005 1. 1. 2006 podíl minimálně 25 % 20 % 10 % doba nepřetržité držby minimálního podílu 24 měsíců 24...
Společnost (ČR rezident s. r. o.) obdrží dividendy od dceřiné společnosti B.V. registrované v Nizozemí. Dle § 19 ZDP jde o osvobozený příjem. Všechny kritéria jsou splněna. Je nutné mít od dcery registrované v JČS potvrzení o daňové rezidenci, případně jiné podklady?
Obecně prospěšná společnost založila s. r. o. - sociální podnik. Tento sociální podnik si pronajme budovu, kterou bude spravovat a se souhlasem pronajímatele i podnajímat. Bude se vztah OPS a s. r. o. posuzovat jako klasická mateřská a dceřiná společnost? Podíly na zisku vyplácené OPS budou od daně osvobozeny dle § 19 ZDP? Nájemné OPS v budově spravované s.r.o. musí být fakturováno za ceny obvyklé dle § 23 odst. 7 ZDP?
- Článek
Rozsudek Soudního dvora Evropské unie ze dne 7. 4. 2022 ve věci C-333/20 Berlin Chemie A. Menarini