Dlouhodobý hmotný majetek
Na střechu skladové haly jsme pořídili FVE 400 kW, včetně baterek pro ukládání vyrobené energie. FVE bude primárně bude sloužit k vlastní spotřebě. Případné přebytky bychom chtěli dodávat do sítě, čekáme na přidělení licence od ERU.
Předávací protokol – převzetí díla 5.2024.
Kolaudační rozhodnutí nabylo právních účinků 6.2024.
Zahájení omezeného provozu 8.2024 s akumulací do baterií, zatím bez možnosti dodávek do sítě (čekáme na licenci).
Žádost o umožnění provozu pro ověření technologie a souladu (UPOS) od ČEZu – 10.2024
V říjnu letošního roku podána žádost o přidělení licence u ERU – zatím nemáme přidělený.
Jaké datum máme použít pro zařazení majetku?
Zpevnili jsme skladovací plochu z betonových panelů v hodnotě 500 000 Kč. Podkladem je asfaltový recyklát a písek. K tomu jsou na faktuře vyúčtované související práce jako je: odstranění betonových ploch, odvoz materiálu, zhutnění pláně, betonáže mezi panely... Jde o náklady nebo dlouhodobý majetek?
Zpevnili jsme skladovací plochu pouze z asfaltového recyklátu a před tím rozrušili poklad rypadlem, odstranili zeminu a podklad hutnili válcem v celkové hodnotě 200 000 Kč. Jde o náklady nebo dlouhodobý majetek? Oba případy nejsme schopni doložit fotodokumentací před zásahem, máme jenom fotografie po provedení. Proto nemůžeme spolehlivě prokázat náklady na opravy.
- Článek
V příspěvku se zaměříme na nejčastější dotazy, které nám pokládáte v souvislosti s dlouhodobým hmotným majetkem. Zjistíte, jak vymezit náklady související s pořízením dlouhodobého majetku koupí nebo vlastní činností, co vše zahrnout do pořizovací ceny stroje nebo nemovitosti, a že se vyplatí věnovat pozornost interpretacím Národní účetní rady.
Zažádali jsme o připojení odběrného místa k distribuční soustavě. Platíme podíl nákladů spojených s připojením a se zajištěním příkonu. Protože částka je nad 40 000 Kč zajímá mě, zda se jedná o službu, nebo o investici. Pokud by se jednalo o investiční výdaje, bude se odepisovat společně s budovou nebo samostatně?
Společnost plánuje pořídit 92 kusů postelových matrací pro hotel a ubytovnu. Bude se jednat o částku cca 460 tis. Kč. Můžeme fakturu zaúčtovat přímo do nákladů, nebo se jedná o investici?
Firma prodává dlouhodobý hmotný majetek - 2 vozidla, jedno je prodáno 30. 9. a druhé 1. 10. 2024. Z hlediska daňových odpisů uplatníme poloviční odpisy. Ale jak je tomu v případě účetních odpisů. Je možné u prvního vozidla uplatnit účetní odpis 1-9/2024 nebo pouze odpis k 1-8/2024? U druhého vozidla je možno uplatnit odpis za 10/2024?
1. Jak vyřadit majetek, když není zlikvidován ve sběrném dvoře, ale ponechán ve skladu na náhradní díly? Likvidační komise by potvrdila protokol o vyřazení DHM.
2. Budeme pořizovat na stojany PHM zařízení teplotní korekce. Uvažuji správně, když bude zařízení v hodnotě do 80 000, tak na 511 a pakliže přesáhne tuto hodnotu, tak zařadím jako technické zhodnocení majetku?
3. Pokud pořídím nový stojan PHM a zařadím do používání 1. 9. 2024 a zařízení teplotní korekce dokoupím následně 1. 10. 2024, je to technické zhodnocení, nebo ještě navýším vstupní cenu?
OSVČ v předchozích letech podnikání uplatňovala výdaje procentem z příjmů. V této době postupně pořídila cca. 10 koní, kteří slouží pouze k podnikání (filmová natáčení, vystoupení pro veřejnost, placené vyjížďky). Od 1. 1. 2024 OSVČ přešla na daňovou evidenci. Zajímá mne, jak by mělo proběhnout ocenění koní k 1. 1. 2024, aby se mohli stát součástí obchodního majetku OSVČ. Předpokládám, že by měla být zjištěna reprodukční pořizovací cena, ale z důvodu finanční náročnosti se obáváme, aby nebylo nutné ocenění znalcem. Bylo by možné koně ocenit např. kvalifikovaným odhadem? OSVČ jde zejména o to, aby mohla do daňových výdajů uplatňovat výdaje „na provoz“ koní, např. stravu, veterináře apod. A proto, s ohledem na § 25 odst. 1 písm. u) ZDP, chce mít koně řádně zařazené v obchodním majetku.
Na přijaté faktuře, která se vztahuje k výměně a opravě vodního čerpadla v sídle firmy jsou uvedené následující položky: čerpadlo 13.000, materiál 2.000, práce 3.000, doprava 1.000, celkem 19.000 Kč bez DPH Jak správně zaúčtovat fakturu? Musí se zvlášť na účet 501 zaúčtovat čerpadlo + materiál práce na účet 511 a doprava na 518, nebo je možné vše jako opravu čerpadla jednou částkou zaúčtovat na účet oprava 511 a neřešit, co je hmotná část a co služby? Nebo jsou možné obě varianty?
Účetní jednotka, která vede účetnictví podle vyhlášky pro podnikatele č. 500/2002 Sb., nakoupila několik veteránů v různém technickém stavu (osobní automobily, dodávky, motocykly), které ve vlastní dílně renovovala. Veteráni mají původní rok výroby v období 1955 - 1970. Nejsou určeny k prodeji, ale mají sloužit k promo akcím a budou umístěny v reprezentačních prostorech. Po jejich uvedení do majetku na účet 022 řešíme, jak nastavit účetní a daňové odpisy, resp. zda se nejedná o majetek vyloučený z odpisování. Účetní a daňové předpisy jsou v tomto podobné, ale ne stejné.
Účetní odpisování: vyhláška č. 500/2002 Sb., § 56 odst. 11 písm. b) Spadají veteráni pod označení "předměty kulturní hodnoty a obdobné hmotné věci stanovené zvláštními právními předpisy"?
Daňové odpisování: ZDP § 27 písm. d) Spadají veteráni pod označení "předměty muzejní a galerijní hodnoty a jejich soubory nebo stálé výstavní soubory"?
Pro doplnění uvádíme, že se nejedná o movité věci uveřejněné v seznamu kulturních památek vedeném MK ČR.
Spoečnost s r. o. zakoupila elektromobil. Faktura dodavatele je na 1.148.388,43 + DPH Kč. Od státu získá s. r. o. dotaci na elektromobil ve výši 230 000 Kč. Jak má být zaúčtována dotace a zároveň - v jaké pořizovací ceně má s. r. o. automobil zařadit do odpisovaného majetku?
Jsou součástí vstupní ceny nově pořízeného automobilu i v ten samý den, jako je zakoupení vozu, zakoupené gumové koberce do automobilu a povinná výbava? Dříve jsme to do vstupní ceny zahrnovali, protože to i bylo součástí faktury za nákup vozu. Nyní to prodejce poprvé vyčíslil zvlášť na samostatné faktuře, tak jsem nad tím zase začala přemýšlet a nejsem si jistá, zda jsme postupovali dříve správně.
Firma pořizuje elektroautomobil pro firemní účely s tím, že je má zaměstnanec možno využívat také pro soukromé účely. Do mzdy se mu bude dávat částka 0,25 % hodnoty vozidla vč. DPH. Na faktuře jsou 3 položky: 1. hodnota vozidla - např. 900 tis. Kč, 2. vyřízení dovozové STK a přihlášení na CZ SPZ 4200 Kč, 3. Sleva 8 300 Kč. Jedná o fakturu s nárokem na odpočet DPH. Z jaké hodnoty se bude počítat 0,25 % zaměstnanci do mzdy a jaká hodnota půjde do majetku? Poměr firemní a soukromé je odhadnut na 80:20 %.
Naše společnost s. r. o. si nechává zhotovit dlouhodobý hmotný majetek. Cena celkem bude 110 000 Kč + DPH. Přišla nám proforma faktura na zálohu 5 0%, vyčísleno 55 000 + DPH 11 550 Kč s poznámkou, že toto není daňový doklad. Proformu jsme ihned uhradili a obratem nám přišla Faktura - daňový doklad, kde je uvedeno: Zdanitelné plnění - přijatá záloha 50 % na DHM, opět vyčísleno 55 000 + 11 550 Kč, celkem 66 550 Kč. Již uhrazeno: 66 550, Zbývá k úhradě: 0. Jak toto správně zaúčtovat? Jiné doklady k tomu nemáme. Nevím, jestli až bude DHM vyrobený, přijde stejná faktura na zbylých 50 %, nebo celková, kde bude uhrazená část odečtena?
Jsme příspěvková organizace (ZŠ a MŠ) zřízená obcí. Nyní účetně odpisujeme DHM od 40 000 Kč. Je možné požádat zřizovatele o navýšení odpisů majetku až od částky 80 000 Kč?
Pořídili jsme stroj, na který má být poskytnuta dotace. Jak správně zařadit do majetku - k jakému datu, když s pořízením souvisí výdaje na projektové řízení, které jsou z hlediska dotace uznatelné, nicméně první část výdajů za projektové řízení byla před pořízením stroje, druhá až po faktuře přijaté za stroj? Přesněji - 1. faktura za projektové řízení je z dubna, faktura za pořízení stroje je z července (DUZP červenec), stroj fyzicky předán v červenci, 2. faktura za projektové řízení je s DUZP v září. K jakému datu zařadit stroj do užívání? K červencovému, kdy byl stroj i fyzicky předán a i na faktuře za předmětný stroj je DUZP červencové, nebo až k datu DUZP v září, kdy byla doručena poslední faktura za projektové řízení? Vstupní cena bude následně samozřejmě ponížena o přijatou dotaci.
Manželé se rozhodli, že vloží své hospodářské stavení do obchodního majetku podnikajícího manžela (OSVČ, daňová evidence). Problém ovšem je, že stavení koupili ještě v době (cca před 15 lety), kdy nebyli manželé a každý vlastní jednu polovinu. Jaký zvolit postup, aby mohl manžel vložit do svého obchodního majetku celou část hospodářského stavení?
Společnost s r. o. bez stavebního povolení provedla na pozemku společníků stavbu trojgaráže. Stavbu provedla v roce 2010. Stavba nebyla zařazena do užívání a zůstala na účtu 042. Z dokladů materiálů bylo uplatněno v roce 2010 DPH. Nyní v roce 2024 došlo ze strany stavebního úřadu k výzvě a formou zjednodušené dokumentace. Společníci tedy trojgaráže zkolaudovali touto zjednodušenou formou, ale pouze na své fyzické osoby (nikoliv na společnost s r. o.). Tuto trojgaráž nevyužívají pro ekonomické činnost a nechtějí, aby byla v obchodním majetku společnosti. Je možné náklady přefakturovat společníkům ve stejné výši, jako je hodnota v účetnictví? Nebo by šlo účtovat o zmařené investici nedaňové?
V letošním roce jsme koupili automobil za 2 902 790 Kč, tedy nad hranici 2 420 000 Kč. Platby-2 zálohy byly provedeny v průběhu letošního roku a obdrželi jsme 2 daňové doklady. Na 1 150 000 Kč a a 1 752 790 Kč. Máme krátit DPH již v druhém daňovém dokladu, protože se dostáváme nad limit 2 420 000 Kč, nebo máme krátit až v konečné faktuře? A jak budeme tedy účtovat? Víme, že nadlimitní DPH nám vstupuje do pořizovací ceny automobilu.
OSVČ má více než 8 let stroje, které používala v minulosti ke kovoobrábění. Pak bylo založeno s.r.o., kde je společníkem a jednatelem i zaměstnancem zároveň. OSVČ od té doby stroje pronajímá s. r. o. Jiné příjmy jako OSVČ nemá a stroje jsou již plně odepsané. Až bude mít s. r. o. v budoucnu peníze na odkup strojů, odkoupí je od OSVČ. Dosud vedla tato OSVČ daňovou evidenci dle skutečných příjmů a výdajů. Od roku 2025 chce OSVČ uplatňovat výdaje procentem z příjmů, tj. 30 %. Může být za rok 2025 daněno dle § 9 ZDP? A přiznání za rok 2024 musí být upraveno o závazky (snížení) a pohledávky (zvýšení), nebo se dodaňovat nemusí, kdyby bylo dle § 9 ZDP? Pokud by OSVČ danila dle § 9 ZDP, znamenalo by to, že by už v roce 2025 nemusela platit zdravotní a sociální pojištění?