Domicil

Prosím o zhodnocení a stanovení postupu při určení rezidentství občana UA. Matka s 10letou dcerou bydlí od 03/2022 na území ČR. Matka zde je i zaměstnaná a s dcerou zde žijí a jsou zde pojištěné. Původní bydliště v Charkově mají neobyvatelné. Žádné finance jim z Ukrakjiny neplynou a jiné nemovitosti tam nemají, ani nikde jinde. Rezidentství v ČR bylo zamítnuto pro nedoložení oddacího listu (manžel žije na Ukrajině), nebo s tím že životní zájmy mají na území Ukrajiny, protože tam žije manžel, nebo také proto že nemůže doložit, že dcera navštěvuje ZŠ po celé období kalendářního roku na území ČR. Navštěvovala ji do 08/2023 a nyní studuje on-line gymnázium na Ukrajině, i když má bydliště v ČR. Existuje nějaký zákonný důvod, který opomíjím a dotyčná není rezidentem ČR pro rok 2023? Jsou tato zdůvodnění relevantní? Jak se bránit proti takovémuto postupu ze strany FÚ?
Vydáno: 03. 04. 2024
Zaměstnali jsme slovenského občana v české firma s. r. o. a výkon práce ze závislé činnost bude mít také v ČR, kdy nám zaměstnanec ústně sdělil, že nemá jiný příjem než v ČR, nepracuje současně na Slovensku. Někdy si mzdové účetní nechávají podepisovat papír jako čestné prohlášení o dané skutečnosti. Máme ho také vyžadovat? Jak postupovat z pohledu danění mzdy v ČR? Chápeme tedy, že v takovém to případě musíme zatížit mzdu odvodem SP a ZP dle českých předpisů, kdy již má přiděleny rodné čísla z OSSZ a ZP. Jak správně postupovat u daně ze závislé činnosti, jestliže je zde zaměstnanec například do 183 dnů nebo nad 183 dnů? Máme ho vyslat na finanční úřad, aby si případně zažádal o daňový domicil?
Vydáno: 25. 01. 2023
  • Článek
Příjmy českých občanů a firem ze zahraničních zdrojů jsou v praxi poměrně časté, ovšem stejně jako s nimi spojené dotazy a problémy. Podstatné je si uvědomit, že do daňového přiznání k české dani z příjmů musí daňový rezident ČR obecně uvést veškeré své příjmy – a to v hrubé výši – bez ohledu na to, jestli byly v cizině (u zdroje příjmu) zdaněny nebo ne. Není třeba se příliš obávat toho, že tyto příjmy u nás zdaníme podruhé, tomu totiž efektivně čelí velká flotila smluv o zamezení dvojího zdanění. Souvisejícím druhým častým omylem bývá podcenění rizika odhalení příležitostných malých příjmů ze zahraničí, např. ze sběru jahod v Anglii. Věřte tomu, že ohledně zdanění příjmů jsou finanční úřady téměř celého světa vzájemně spolčeny a nic před nimi neutajíme.
Vydáno: 05. 03. 2018