Emisní povolenky
- Článek
Zemědělské dotace jsou rozděleny na evropské a národní programy a jsou financovány z veřejných zdrojů. Tento článek se věnuje právním aspektům poskytování a zúčtování dotací podle české legislativy. Hlavním cílem je poskytnout čtenářům přehled o tom, jak se dotace účtují a jak jsou regulovány daněmi s ohledem na specifika zemědělského sektoru. Zmiňuje také, že dotace mohou být osvobozeny od daně z příjmů, pokud jsou použity na určité účely, jako je pořízení majetku nebo odstranění následků živelních pohrom.
- Článek
Čtvrté obchodovací období s emisními povolenkami je za dveřmi. Je naplánované na roky 2021–2030. Cílem Pařížské dohody, která navázala na Kjótský protokol je snížit emise proti roku 1990 zhruba o 43 %. Jako nástroj si politici a ekologičtí odborníci vybrali emisní povolenky, jejichž množství by se mělo postupně snižovat. Tím by mělo dojít k tlaku na státy, které ratifikovaly Pařížskou dohodu. Jak funguje tento nástroj? Je vhodný? Jak ovlivňuje finanční pozici účetních jednotek?
- Článek
Při návštěvě malých i velkých firem vidíme zejména hmotné investice, v nichž působí (kanceláře, dílny, sklady, prodejny…), nebo které slouží jejich provozní činnosti (stroje, auta, počítače…). Ale již v Malém princi se moudře praví, že nejdůležitější bývá to, co není přímo vidět, třeba na poušti někde ukrytá studna. Obdobně podnikatelé využívají více či méně také určitý neviditelný majetek, na který si nemůžeme sáhnout, protože nemá hmotnou povahu, a tak je příhodně označován jako nehmotný majetek. Nejčastěji se jedná o programové vybavení počítačů (software), dále to může být třeba ochranná známka, licence (svolení k využití) na vynález, projekt typové stavby, znalosti alias know-how, „dobré jméno/pověst“ alias goodwill. Z těchto neviditelných pomocníků se zaměříme především na větší investice spadající mezi stálá aktiva v kategorii dlouhodobý nehmotný majetek.
- Článek
Zdanění emisních povolenek Ing. Jan Rambousek, LL.M. Rozsudek soudního dvora Evropské unie ze dne 9. prosince 2016, ve věci C-453/15, A a B, dosud neuveřejněn v Úředním věstníku. K...
V roce 2005 jsme obdrželi příslib na emisní povolenky, ale tyto povolenky nám byly oficiálně připsány na účet u OTÉ až v lednu 2006.
Jak postupovat z hlediska účetnictví a daní pro konec roku 2005? Vytvořit dohadnou položku aktivní 388 a pasivní 389, proti provozním nákladům a výnosům ve výši plánované spotřeby povolenek pro rok 2005?
Nebo pouze napsat v příloze k daňovému přiznání, že nám byly povolenky schváleny, ale připsány na účet až v lednu 2006, a v účetnictví nic neúčtovat?