Fond kulturních a sociálních potřeb
Prosíme o zodpovězení otázky k možnosti tvorby zaměstnaneckého fondu (fondu pro benefity) ve státním podniku.
1. Existuje možnost založení fondu ve smyslu ustanovení § 19 odst. 5 zákona č. 77/1997 Sb. Jednalo by se o fond pro zaměstnance a účelem by bylo poskytování benefitů, v podstatě stejný účel jako FKSP.
2. Je možné mít 2 fondy – FKSP a Fond pro zaměstnance (jakožto další příděl) se stejným účelem. Dříve upravovala možnost dalšího přídělu vyhláška MF č. 114/2002 Sb., o fondu kulturních a sociálních potřeb, po jejím zrušení stále zbývá možnost tvorby dalšího fondu ze zisku. Je možné takto postupovat?
Organizační složka státu vlastní rekreační chatu, kterou užívá k rekreaci svých zaměstnanců, příp. jejich rodinných příslušníků. Chatu lze užívat pouze v období od dubna do září, jinak je chata zavřená (z provozních důvodů – nemá topení atp.). V pravidlech hospodaření s prostředky FKSP má OSS stanoveno, že z fondu se hradí veškeré náklady na provoz chaty, v případě rekreace pak stanoví dopředu pevnou částkou platbu za ubytování pro zaměstnance a další účastníky rekreace. Vzhledem ke změnám ve financování FKSP od r. 2024, zejm. snížení základního přídělu do fondu, chce OSS využít § 68 odst. 4 zákona č. 218/2000 Sb., o rozpočtových pravidlech, a na konci roku přeúčtovat 50 % nákladů za provoz této chaty z výdajů SR na účet FKSP. Je možné takto postupovat? Chata se k jiným účelům než rekreaci nevyužívá, ani k tomu není uzpůsobena.
Jsme školské zařízení SVČ tvořící FKSP. V zásadách hospodaření s prostředky FKSP na rok 2024 máme nově příspěvek na produkty spoření na stáří. Přispívat budeme pololetně (za 1.pololetí v květnu). Někteří zaměstnanci si uzavřeli dodatek s poskytovatelem produktu spoření o příspěvku zaměstnavatele např. v březnu 2024, mají nárok na příspěvek od ledna, nebo od března, případně dubna? Doporučujete uzavřít se zaměstnancem dohodu o poskytování příspěvku, nebo by si měl o příspěvek zaměstnanec písemně požádat?
Jsme základní škola (příspěvková organizace). Zaměstnancům přispíváme ročně částkou 1 000 Kč na nákup vstupenek do divadel, na nákup vitaminových prostředků apod. Někteří mají zájem pod vedením určitého instruktora (předváděcího cvičitele) navštěvovat hodiny cvičení, např. pilates, jogu apod. Je možno i na tento druh vyžití příspěvek poskytnout?
Jak je to s dodaněním u zaměstnance v případě dárků od zaměstnavatele při životním nebo pracovním jubileu - máme v interní směrnici stanoveno, kdy je nárok (50, 55, 60...5, 10, 15...), dávají se květiny/láhev vína/nabitá Edenred karta k volnému čerpání. Musí se toto zaměstnanci opravdu dodanit do mzdy? Případně, lze alespoň započíst do limitu nepeněžních benefitů (21.983,50)?
Zaměstnavatel (obchodní společnost, podvojné účetnictví) se rozhodl poskytovat svým zaměstnancům od roku 2024 peněžité odměny při životním nebo pracovním jubileu.
Pravidla pro výplatu těchto odměn jsou formulovány v interní směrnici zaměstnavatele. Všichni zaměstnanci jsou s touto směrnicí seznámeni.
Na straně zaměstnance: odměna bude vyplácena společně se mzdou, podléhá odvodům sociálního a zdravotního pojištění, je zdanitelným příjmem.
Na straně zaměstnavatele: jedná se o daňově uznatelný náklad.
Je tento postup správný s ohledem na změny od 1.1.2024? Do konce roku 2023 byly poskytovány nepeněžní zaměstnanecké benefity, u příležitostí stanovených ve vyhlášce o FKSP.
Podle § 5 vyhlášky č. 114/2002 Sb. lze z fondu FKSP hradit pořízení hmotného majetku, který slouží kulturním a sociálním potřebám zaměstnanců. Naše účetní jednotka pořídila z FKSP dlouhodobý hmotný majetek za 81.000 Kč. Na kartu majetku jsme připsali informaci, že Dl.HM byl pořízen z FKSP. Při zařazení majetku do užívání a jeho následném odepisování jsme postupovali dle nám dostupných materiálů následovně. K dlouhodobému majetku se po zařazení do užívání chováme jako k vlastnímu majetku ( jako kdyby nebyl pořízen z FKSP ) a stal se tak součástí veškerého dlouhodobého majetku evidovaného v naší PO . Podle dostupných výkladů k ČÚS 704 - bod 5.5 . jsme účtovali pořízení DHM následovně :
1. 042/ 321 81.000 Kč
2. 022/ 042 81.000 Kč
3. 412/648 81.000 Kč.
Zároveň s bodem 2. jsme proúčtovali zdroj financování (bod 3.) 412/ 648 namísto obvyklého zápisu 416/401. A zde si nejsme jisti správností svého postupu, protože v daném okamžiku (pro zjednodušení dotazu abstrahujeme nyní od fáze odepisování 551/082 a zároveň ve stejné hodnotě 401/416 ) se nám nekryje zůstatková cena majetku s účtem jmění 401. ZC (de facto PC ) je 81.000 Kč a hodnota na účtu 401 je 0 Kč. Jsme si vědomi toho, že zdroje a prostředky z FKSP nezle převádět do jiných fondů , je proto nutné účtovat o přímém použití FKSP bez převodu do fondu investic. ČÚS 704 - bod 5.5 počítá však jen se zápisem 412/648 , nikoliv se zápisem 412/401, který by se nám pro náš případ pořízení dlouhodobého hmotného majetku, který chceme dále odpisovat, hodil. Je tomu tak proto, že se obecně předpokládá, že z FKSP bude pořízen jen drobný DHM a ten se účtuje 558/321, 412/648, 028/088? Jak máme proúčtovat pořízení Dl.HM z FKSP a zároveň zachovat pravidlo, že ZC majetku je rovna účtu 401 - jmění?
Jsme škola, která vede FKSP dle zákona č. 250/2000 Sb. Máme nastavenou vnitřní směrnici o FKSP. Je nutné mít určeného správce FKSP, nebo stačí správce rozpočtu, příkazce operace dle zákona o finanční kontrole v organizaci? U nás je to ekonom a ředitelka školy.
Jsme základní škola, příspěvková organizace. V zásadách hospodaření s prostředky FKSP máme v roce 2023 uvedeno, že příspěvek na penzijní připojištění budeme poskytovat ve výši 600 Kč na zaměstnance. Tuto částku jsme poslali ještě v měsíci lednu a únoru 2024 na účty zaměstnanců u PF. Jelikož dle nové právní úpravy je povinnost 50 % z přídělu vyčlenit na produkty spoření na stáří zaměstnanců pro všechny zaměstnance, nejsme schopni tuto částku v uvedené výši dodržet pro rok 2024 a musíme ji podstatně snížit. Bylo by v pořádku, kdybychom nyní 2 měsíce příspěvek na jednotlivé účty zaměstnanců neposílali a v květnu ho poslali již snížený, abychom se „vešli“ do účelově vázaných finančních prostředků?
Jsme základní škola, tvoříme FKSP. Z fondu poskytujeme dary při životních jubileích i osobám, které jsou našimi důchodci. V zásadách máme stanovenou částku 600 Kč. Za 500 Kč kupujeme dárkové karty, za zbytek květinu. Jak budeme těmto osobám tyto dary danit, když nemají u naší organizace žádný příjem?
Mám do základu výpočtu tvorby FKSP započítávat i položku odměny statutárních orgánů, kterou účtujeme na účet 521 (má samostatnou analytiku).
- Článek
V následujícím příspěvku bychom se blíže zaměřili na dvě oblasti, které od roku 2024 procházejí zásadními změnami, a to fond kulturních a sociálních potřeb a zaměstnanecké benefity a jejich daňový režim. Začneme oblastí FKSP.
Škola, příspěvková organizace města, chce v souladu se zákonem, resp. pravidly nastavit pravidlo pro čerpání FPSK na produkty na stáří. 1) Je možná přispívat stejnou částku všem zaměstnancům bez ohledu na to, jaký mají úvazek? Někteří zaměstnanci školy mají úvazky opravdu nízké, např. 10 % jiní, 40 %, 80 %. Je možné přispět všem stejně nebo je možné ve vnitřní směrnici toto upravit, že např. zaměstnanci s nižším než 50 % úvazkem nebude přispěno vůbec nebo přispět v poměru k úvazku? Kde můžeme najít doporučení, resp. ustanovení zákona, které toto řeší? 2) V lednu škola dostala rozpočet, tj. stanoví 50 % přídělu na stáří na celý rok a vydělí počtem měsíců, tj. 12 a vydělí počtem všech zaměstnanců k 1.1.2024 (tedy bere v potaz i zaměstnance s úvazkem 10 %) a dostane číslo, které měsíčně bude posílat na dané produkty na staří, které zaměstnanci mají. Ke konci roku již žádné korekce výše přídělu do produktů na stáří nebude dělat, resp. odeslané peníze v průběhu roku budou konečné - toto jsem se dočetli v metodickém pokynu Ministerstva. Je tento postup správný? 3) Jak to bude v případě, že nabere další 2 zaměstnance v průběhu roku - bude posílat stejnou částku i těmto dvěma zaměstnancům, kterou stanovila k 1.1.2024 odhadem? Děkuji za objasnění situace.
Jsme škola, příspěvková organizace zřízená ÚSC. Ráda bych se zeptala na možnost čerpání prostředků FKSP na vitamínové prostředky v souvislosti s přijetím úsporného balíčku. Je možné v r. 2024 nadále zaměstnancům pořizovat z FKSP vitamínové prostředky a bude toto plnění podléhat dani z příjmů a příslušným odvodům (soc. a zdrav.)?
Zaměstnancům chceme poskytnout jako benefit z FKSP volnočasovou kartu Edenred. Dle mého názoru většina z nepeněžních plnění poskytovaných přes tuto kartičku (rekreace, lékarny, kultura, sport) splňuje ust. § 6 odst. 9 písm. d) zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů a je u zaměstnance od daně z příjmů osvobozeno. Ale mimo jiné je kartou Edenred možné využít i na masáže, jejichž poskytovatel není zdravotnickým zařízením. Nejednalo o osvobozené plnění. Je tomu tak?A jak se tedy správně postavit k "přidaňování" zaměstnancům? Myslím, že bude obtížené zjistit, že některý ze zaměstnanců kartu využil na masáž.
Jsme příspěvková organizace zřízená obcí - základní škola, tj. dotknout se nás změny, které v roce 2024 vstoupí platnost (dle § 33 vyplývá, že příděl do fondu tvoří od roku 2024 již pouze 1% z ročního objemu nákladů zúčtovaných na platy a náhrady platů. Dále platí, že nejméně 50 % z rozpočtovaného základního přídělu k 1. lednu rozpočtového se použije na příspěvky na produkty spoření na stáří zaměstnanců, které jsou osvobozeny od daně z příjmů fyzických osob. 1) Dle jakého ustanovení zákona postupovat, pokud nyní máme na účtu FPSK 180 000 Kč, tj. tuto částku jsem vytvořili v roce 2023 a již jí za prosinec nevyčerpáme - lze jí čerpat dle starých pravidle nebo již nových, bude-li čerpána v roce 2024 - jsou zde nějaká přechodná ustanovení? 2) Co bude škola dělat s penězi, které se budou na účtu FKSP "hromadit, protože přibližně 40 % našich zaměstnanců si nechce zřídit produkty na stáří, když se nemohou rozdělit na jiný účel? Můžeme přispět o to více těm zaměstnancům, které budou mít zřízeny produkty na stáří? Jak se toto bude řešit když 40 % zaměstnanců nebude mít zřízen "produkt" na stáří - lze ty částky vyčerpat jinak? Jsou k tomu nějaké pokyny či ustanovení zákona, o které se ředitelé škol mohou opřít?
Může naše pokladní nebo např. zástupce ředitele školy zakoupit na své jméno věcný dar z FKSP zaměstnanci k pracovnímu výročí? Tím myslíme, zda-li prodejce může vystavit fakturu na jméno a adresu kupujícího (např. pokladní), nebo musí být adresována přímo zaměstnavateli, tj. základní škole. Lze i zakoupit věcný dar na účtenku vystavenou prodejcem?
Naše škola přispívá z FKSP na penzijní připojištění. Budeme přispívat i nadále, pokud zaměstnanec odejde do předčasného starobního důchodu? A můžeme přispívat zaměstnanci, který skončil pracovní poměr a má podanou žádost u OSSZ o přiznání starobního důchodu před dosažením důchodového věku bez výplaty?
Jsme s. r. o. a chceme založit FKSP. Jaké jsou přesně podmínky zřízení, kolik % se může spořit a jak se účtuje?