Mezitímní účetní závěrka

  • Článek
Budeme se věnovat významu účetní závěrky jako nástroje pro zhodnocení finanční situace firmy a splnění zákonných povinností. Uvedeme si základní právní předpisy, které upravují účetní závěrku v České republice, vysvětlíme si, z jakých částí se účetní závěrka skládá (rozvaha, výkaz zisku a ztráty, příloha) a navrhneme harmonogram přípravných prací pro účetní závěrku, ale také si popíšeme proces uzavření účtů, sestavení účetní závěrky a způsob zveřejnění účetní závěrky.
Vydáno: 06. 11. 2024
Jediný společník tuzemské společnosti s. r. o. (rakouská firma) na základě mezitímní účetní závěrky rozhodl dne 23. 12. 2022 o výplatě podílu na zisku v EUR. Ke stejnému dni jsme proúčtovali předpis 432/364, ve kterém jsme ocenili EUR pevným kurzem k 1. dni v pololetí, tedy 24,755 (dle naší interní směrnice). Vzhledem k tomu, že firma nemá EUR účet, uhradila dne 23. 12. 2022 z CZK účtu částku v EUR. Z účtu bylo sraženo více Kč proti našemu pevnému kurzu. K platbě jsme proúčtovali kurzový rozdíl (563/364). Je náš postup správný? Přeceňuje se zůstatek na účtu 432 k 31. 12. 2022?
Vydáno: 21. 03. 2023
  • Článek
Zákon č. 90/2012 Sb. , o obchodních korporacích (dále jen „ZOK “), stanovuje společnostem s ručením omezeným termín pro konání valné hromady schvalující účetní závěrku do 6 měsíců od skončení účetního období. Stejný termín stanovuje zákon o obchodních korporacích také pro konání valné hromady akciové společnosti, resp. členské schůze družstva schvalující účetní závěrku. V polovině roku by tedy měla mít většina s. r. o. schválenou účetní závěrku za loňský rok. Tento článek se věnuje nejen schválení účetní závěrky, ale úzce související povinnosti jejího zveřejnění a jejího využití jako podkladu pro rozhodování o výplatě podílů na zisku s. r. o. Článek se věnuje i důležité novince použitelné poprvé pro účetní závěrku roku 2021, kterou je možnost jejího zveřejnění prostřednictvím přiznání k dani z příjmu právnických osob.
Vydáno: 15. 06. 2022
  • Článek
Tématem tohoto článku je jedna z přeměn – převod jmění na společníka. Nejdříve se zaměříme na samotný převod jmění na společníka a jeho obchodněprávní úpravu, přičemž čerpáme převážně ze zákona o přeměnách obchodních společností a družstev. Věnujeme se také účetnímu zobrazení převodu jmění na společníka. Na převod jmění na společníka se podíváme také z daňového hlediska a na závěr převedeme teoretické poznatky do praxe na komplexním příkladu.
Vydáno: 12. 11. 2018