Myslivost
Nezisková organizace, honební společenstvo, v roce 2023 prodala traktor za 70 000 Kč a tyto peníze darovala mysliveckému sdružení na nákup krmiva pro zvěř (darovací smlouva). Honební společenstvo před prodejem traktor nevyužívalo, protože vlastně vůbec nevěděli, že je jejich (traktor byl pořízen v roce 1998 za 50 000 Kč, doklad už nemají), ale využívali ho myslivci. Až minulý rok honební společenstvo zjistilo, že je traktor vlastně jejich, a proto se ho rozhodli prodat a peníze dát myslivcům. Jak naložit s daňovým přiznáním? Můj pohled na to je takový, že příjem z prodeje traktoru bude zdanitelným příjmem, protože k němu nemají žádné výdaje související s jejich činností a že těch 70 000 Kč, které darovali, jim zvedne základ daně, protože veřejně prospěšný poplatník si nemůže snížit základ daně. Jde využít § 20 odst. 7 zákona o daních z příjmů (honební společenstvo ale neví, zda bude schopno úsporu proinvestovat)?
Myslivecký spolek zaplatil Lesům ČR za nájem honiteb za období od poloviny června do konce roku. Od 2. 7. se stal dobrovolným plátcem DPH. Daňový doklad je vystaven 7. 6. s DUZP 31. 5. a samozřejmě neobsahuje DIČ spolku. Má spolek nárok na odpočet DPH, případně alespoň částečný s ohledem na dobu nájmu a vzniklé plátcovství (jedná se o částku v řádech sta tisíc)?
- Článek
V následujícím příspěvku bych se chtěl věnovat dvěma soudním rozhodnutím, které se týkají problematiky myslivosti. Jedná se o poměrně nedávné a velmi zajímavé rozsudky, na které je určitě vhodné upozornit. Protože v této oblasti se často pohybují neziskové subjekty, zejména občanská sdružení, mohl by být příspěvek přínosem i pro čtenáře tohoto periodika.