Nárok na odpočet DPH

Veřejná obchodní společnost, plátce DPH, má v obchodním majetku rodinný dům s provozovnou - zařazen 9. 4. 2009, chodník - zařazen 1. 3. 2011 a oplocení provozovny - zařazeno dne 1. 3. 2011, vše je na pozemkové parcele zařazené dne 15. 10. 2001. Společnost vše v roce 2024 jako celek prodá společníkům společnosti. Při pořizování rod. domu s provozovnou byl uplatňován odpočet DPH (je v něm sídlo společnosti). Je nutné upravit odpočet DPH podle § 78 zákona o DPH? Od zařazení nemovitosti uplyne v roce 2024 - 15 let, od zařazení pozemku uplyne v roce 2024 - 13 let, ovšem chodník a oplocení je zařazeno až v roce 2011. 
Vydáno: 19. 11. 2024
Jsem fyzická osoba, plátce DPH. Vlastním budovu, ve které je několik bytových jednotek, restaurace, obchod. Budovu nemám v obchodním majetku, z pohledu daně z příjmu fyzických osob zdaňuji příjmy z pronájmu dle paragrafu 9 zákona o DP. Budova je zapsána v katastru nemovitostí jako bytový dům. Restaurace a obchod je pronajímán plátcům DPH, se sazbou 21 %. Bytové jednotky jsou pronajímány občanům a osvobozeny od DPH. Nakupuji služby od řemeslníků: instalatér, topenář, zedník,… 1. Dotaz: fakturace od řemeslníků za práce provedené v restauraci jsou s přenesenou daňovou povinností. Mám v tomto případě nárok na vykázání v přiznání k DPH plnohodnotnou celkovou fakturovanou částku na vstupu a výstupu, a s jakou sazbou DPH? Sníženou, protože se jedná o bytový dům, nebo základní, protože se jedná o práce v nebytovém prostoru – a z jeho pronájmu je mnou odváděna 21% sazba DPH? 2. Dotaz: Nyní budu opravovat střechu, budu mít fakturu od dodavatele plátce DPH a nakupovat materiál v obchodě. Tento výdaj budu vykazovat v přiznání k DPH jako krácení koeficientem (sloupeček krácený odpočet). Protože střecha slouží k pronájmu bytů i nebytů. Je postup správný?
Vydáno: 19. 11. 2024
Společnost uzavřela Smlouvu o finančním leasingu na 60 měsíců v €. Předmětem je vozidlo kategorie M1, kdy celkové hodnoty značně převyšují limity pro uplatnění DPH a daňových nákladů dle ZDP. Na základě Daňového dokladu o dodání zboží, kde hradím celé DPH a bylo odečteno DPH ve výši 420 000,-Kč, zbývající částka byla zaúčtována na účet 381. Obdrželi jsme daňový doklad na mimořádnou leasingová splátku, kdy základ daně bude proúčtován na účet 381. Co s DPH u této splátky? Do daňových nákladů bude účtována poměrná část podle výpočtu tak, aby celkové daňové náklady byly ve výši dané ZDP. Rozdíl bude účtován do nedaňových nákladů? Vzniklé kurzové rozdíly jsou účtovány na účty kurzových rozdílů?
Vydáno: 19. 11. 2024
  • Článek
Nárok na odpis DPH před registrací k DPH a zásady rovnocennosti a efektivity Ing. Jan Rambousek, LL.M., daňový poradce Článek 184 směrnice Rady 2006/112/ES ze dne 28. listopadu 2006...
Vydáno: 18. 11. 2024
Řeším chybu - rozdíl mezi částkou faktury a částkou na JSD. Jde o přivezené oblečení z Turecka. Faktura je na správnou částku. Bohužel při proclení omylem uvedli jinou nižší částku. Jaký je postup? Upřímně nemám zkušenosti, zda se dá rozdíl částky nechat "doclít"? Nechat udělat opravdu JSD - znovu proclení? Můžete mi poradit, jak máme postupovat? 
Vydáno: 06. 11. 2024
V říjnu je přijata zálohová platba od odběratele ze Slovenska (obě strany jsou plátci DPH). Záloha se týká služeb, které proběhnou v listopadu. Jak správně postupovat? Do přiznání a souhrnného hlášení uvádíme ke dni poskytnutí úplaty, tedy už v říjnu? Přepočet proběhne účetním kurzem ke dni přijetí na bankovní účet? Kdybychom byli v pozici odběratele, vyměření daně by proběhlo také už v říjnu a zároveň i nárok na odpočet? Pokud nejde o 100% zálohu, po uskutečnění služby by se do přiznání a souhrnného hlášení zahrnul rozdíl mezi celkovou cenou a zálohou?
Vydáno: 06. 11. 2024
Jak je to u převodu infrastruktury mezi investorem a obcí? Investor je plátce DPH. Vybudovali jsme kanalizaci, vodu, komunikaci a osvětlení. Vzhledem k tomu, že na kanalizaci se chtějí připojovat i noví občané obce, vznikla zde dohoda, že se vše převede na obec. Pozemek, kde vše vzniklo, je v našem majetku, infrastruktura také. Obec nemá peníze, aby došlo k úplatnému převodu do vlastnictví obce za zůstatkovou cenu. Jakou formu převodu zvolit: darování či úplatný převod? A jak to v jednotlivých případech bude z hlediska daňového u s. r. o.? Investor uplatnit odpočet DPH. 
Vydáno: 04. 11. 2024
Česká s. r. o., neplátce DPH, provádí stavební práce v ČR. Některé činnosti jim provedou slovenské firmy, plátci DPH a fakturu jim vystavili včetně jejich DPH. Má česká s. r. o. povinnost registrovat se jako identifikovaná osoba? Pokud ano, co s fakturami od slovenských dodavatelů, kteří vystavili faktury s jejich DPH? 
Vydáno: 01. 11. 2024
  • Článek
Odepření nároku na odpočet DPH na vstupu z důvodu zapojení do daňového podvodu nebrání skutečnost, že vůči příjemci zdanitelného plnění již bylo uplatněno ručení za nezaplacenou daň z tohoto plnění.
Vydáno: 31. 10. 2024
Firma s r. o. má smlouvu s hokejovým klubem o užívání stolu ve VIP restauraci od 09/2024 do 4/2025. Hodnota není malá. Můžeme náklady uplatnit jako daňové v rozmení 2 let a za jakých podmínek? Na přijaté faktuře je za službu vyčíslená 12% DPH? A může si firma uplatnit odpočet DPH? 
Vydáno: 27. 10. 2024
Firma z Irska fakturuje tuzemskému plátci DPH plnění, které zatížila tuzemskou DPH 21 %. Na dokladu je uvedeno přidělené české DIČ a oni tvrdí, že si vyčíslené DPH můžeme uplatnit na odpočet. Jednalo se o zaslání zboží (mobilní telefon). Nakoupeno bylo přes e-shop. Jak je to správně?
Vydáno: 24. 10. 2024
Podnikatel ve stavebnictví nakoupí med od včelař 1 kg za 200 kč včetně DPH. Sklenici medu opatří obchodním jménem firmy. Tyto sklenice medu poskytuje jako dárek v rámci ekonomické činnosti ve smyslu § 13 odst. 7 písm. c) ZDPH. Má tento podnikatel u dodávky medu nárok na odpočet DPH?
Vydáno: 22. 10. 2024
Zapsaný ústav je dle zakladatelské listiny (zřízen fyzickou osobou) neziskovou organizací v oblasti kultury. Je pořadatelem hudebního festivalu. V rámci festivalu jsou pořádány kulturní vystoupení, kde je vybíráno vstupné, prodávány programy. Dále v rámci těchto akcí ústav poskytuje partnerům reklamu. Dalším zdrojem příjmů jsou dotace. Je poskytování reklamy partnerům zdanitelné plnění nebo plnění osvobozené bez nároku na odpočet ve smyslu § 61 zákona o DPH? Nyní má ústav zájem pozvat zahraniční orchestr z Německa, který je také neziskovou právnickou osobou a který vystoupí v ČR. Stane se ústav přijetím této služby osobou identifikovanou a bude muset odvést z této poskytnuté služby 21 % DPH? Nebo je možné toto plnění na vstupu „osvobodit“ od DPH? Pokud ano, podle jakých ustanovení?
Vydáno: 18. 10. 2024
Jsme český e-shop se sportovním vybavením, plátce DPH. V rámci marketingových akcí děláme balíčky. Kde ke konkrétnímu zboží nabízíme dárek zdarma (různé hodnoty od 100 Kč - 20 000 Kč). Takto je to zobrazené na eshopu, že k tomto zboží zákazník obdrží XY dárek zdarma. Při rekapitulaci objednávky je vložena položka s textem XY dárek ZDARMA. Při vystavení faktury, dochází k tomu, že dárek na faktuře je na samostatném řádku a jeho cena je poměrově rozpočítána mezi hlavní produkt, ke kterému se dárek váže a samotný dárek. Příklad: Rekapitulace objednávky: Pánské běžecké boty v hodnotě 2 404 kč + nákrčník jako dárek zdarma. Na faktuře to vypadá takto: Pánské běžecké boty cena 2 177,55 Kč Nákrčník cena 226,45 Kč. Občas se někteří zákazníci ozvou s tím, že na faktuře je uvedena cena dárku a že si to sami neobjednali, že to e-shop vložil sám a požadují vrácení částky v hodnotě dárku. Ostatní e-shopy dávají do faktury dárek zdarma v hodnotě 1 Kč, případně 0,01 Kč. S postupem naší účetní jednotky jsem se dosud nesetkala. Je postup účetní jednotky ve vystavování faktur správný? Nemůže se jednat o klamání zákazníka z pohledu obchodní inspekce?
Vydáno: 18. 10. 2024
Společnost přijala fakturu za interiérové vestavné vybavení administrativní budovy, faktura byla vystavená v režimu přenesené daňové povinnosti. Jaký je správný postup týkající se DPH, když má být část této faktury přefakturovaná na jinou společnost? Měli bychom na celou přijatou fakturu uplatnit přenesenou povinnost, tzn. v podstatě plus minus, a poté vystavit druhé společnosti fakturu bez DPH, kde uvedeme, že se jedná o přenesenou daňovou povinnost a druhá společnost následně na své straně znovu splní tu daňovou povinnost i nárok na odpočet?
Vydáno: 14. 10. 2024
Společnost s r. o. koupila do obchodního majetku v roce 2023 dva osobní automobily. Jeden automobil byl zakoupen od soukromé osoby nepodnikatele a druhý z autobazaru ve zvláštním režimu. S. r. o. se stala v 1/2024 plátcem DPH. Nenárokovala si odpočet z aut (nebylo z čeho). Auta byla využívána k ekonomické činnosti. Nyní chce automobily prodat. Musí je prodat s 21% DPH?
Vydáno: 10. 10. 2024
Obdrželi jsme v poslední době několik dokladů od zahraničních e-shopů zaměřující se na B2B tak B2C zákazníky, zaměstnanec, který objednával neuvedl naše DIČ, tyto doklady jsou v režimu OSS a obsahují české DPH. Většinou se jedná o drobné nákupy do 10 000 Kč, jsme PO. Můžeme si z těchto nákupů odpočítat DPH? Pokud ne, je to celé náklad? Reverse charge k těmto dokladům asi nelze. Druhý případ je že máme na dokladech uvedené zahraniční DPH, jak máme postupovat u takovýchto dokladů? Zahrnout v celkové částce do nákladů a zahrnout do KH a DPH v režimu reverse charge?
Vydáno: 09. 10. 2024
Jak je to s fakturou přijatou za dárky pro naše obchodní partnery, když na jedné faktuře máme kombinaci dárků splňujících a nesplňujících limity pro daňovou uznatelnost a nárok na odpočet DPH? Je zde oblečení, které je opatřeno logem a cena za kus není vyšší než 500 Kč bez DPH, a zároveň je na faktuře několik dárků, taktéž oblečení, které je opatřeno logem, ale nesplňuje limit 500 Kč bez DPH za kus a bude se jednat o nedaňový náklad bez nároku na odpočet DPH. Celková částka faktury je nad 10 000 Kč, měla by být vykázána u nás v KH v oddíle B2 a u dodavatele v oddíle A4. Když si budeme nárokovat DPH pouze u dárků, kde si ji lze nárokovat, jak máme postupovat při vyplnění přiznání a kontrolního hlášení, aby to bylo správně a potkalo se to v kontrolním hlášení s druhou stranou, tedy dodavatelem, který do kontrolního hlášení vyplní DPH z faktury v plné výši, narozdíl od nás?
Vydáno: 09. 10. 2024
OSVČ, plátce DPH, vlastní byt v Praze, kde má také trvalé bydliště. V současné době se přestěhoval do jiného města do domu svých rodičů, ale trvalý pobyt mu zůstal v Praze, kde má hlavního odběratele svých služeb. Uplatňuje si odpočet DPH z dokladů za pohonné hmoty za cesty ke svému odběrateli. Jaké důkazní prostředky použít pro doložení oprávněnosti těchto odpočtů, pokud nebydlí na adrese svého trvalého pobytu?
Vydáno: 07. 10. 2024
Společnost, plátce DPH, organizovala akci, na které bylo víno použito na reklamu, dárky a degustaci. Bude na vzorky vína aplikována DPH? Pokud je víno jako dárek, bude společnost odvádět DPH a pořizovací cenu vína uplatní na náklady? Pokud společnost koupila víno v EU (v cizí měně), byl použit režim reverse charge, který kurz použít pro vypočet DPH? Od 1. 1. 2024 nejsou tichá vína považována za reklamní předměty. Tím pádem nejsou daňově uznatelný náklad? V čem je rozdíl mezi vzorkem a dárkem? 
Vydáno: 04. 10. 2024