Odměna
Zaměstnavatel ukončil pracovní poměr se zaměstnankyní dohodou k 31. 10. 2024. V termínu ji řádně odhlásí. Protože částečně splnila nárok na kvartální odměny za 4.Q/2024, chtěl by jí v lednu 2025 poskytnout dodatečně jednorázovou odměnu ve výši 15 000 Kč. Bude nutné zaměstnankyni v lednu přihlásit a odhlásit? K jakému datu, jakými kódy na OSSZ a zdravotní pojištovnu?
Může zaměstnanec v soukromém zdravotním zařízení se mzdou na poloviční úvazek 20 000 Kč (má smlouvu na běžné pracovní úkony související s péčí o pacienty) fakturovat roční práci na vypracování studie za 2 000 000 jako OSVČ? Práce na studii se nijak nekryje s jeho pracovním zařazením, jde o zcela jinou práci, než kterou má uvedenu v pracovní smlouvě. Nebude tato práce vnímána jako švarcsystém? Je potřeba při fakturaci dodržet cenu obvyklou? Nebude práce na studii vnímána ze strany FÚ jako zastřený stav? Kdy FÚ bude trvat na tom, že fakturace studie měla být kvalifikována jako práce na HPP? Jak moc záleží na tom, kde tato studie bude vykonávána, zda v zařízení, kde má zaměstnanec HPP nebo jinde? Nejde z hlediska FÚ o práci „na příkaz“, který by měl být součástí HPP u zaměstnavatele?
Základní škola, příspěvková organizace města, zaměstnala na DPP paní uklízečku. Samotná DPP je hrazena z prostředků z OON nikoliv z hrubých mezd, kde se vyplácí klasicky plat zaměstnancům v pracovním poměru. Paní uklízečka dostala odměnu 2 000 Kč. Budete tato odměna také hrazena z OON?
Společnost s r. o. nemá zaměstnance, společníci se nevyplácí odměny za výkon funkce ani nejsou v s. r. o. zaměstnáni, nevyplácí si ani po 10 letech podíly na zisku. Zato má s. r. o. majetek - auta, motorku, nářadí, telefony, platí nájem, pojištění. S. r. o. má tržby, vykazuje zisk. Společníci pro firmu osobně pracují, ale vlastně nic za to dosud nemají. Lze dávat do nákladů firmy odpisy majetku, drobný majetek, nájemné, pojištění, telefonní poplatky, paušál na dopravu apod., když tam vlastně papírově nikdo nepracuje, a to ani dodavatelsky?
OSVČ, pořádá tábory pro děti. Chtěla si na tento rok se všemi lidmi, kteří pro ni budou pracovat (vedoucí táboru, kuchařka) uzavřít dobrovolnické smlouvy, tudíž, že nedostanou zaplaceno. Mám dojem, že toto nelze, protože to je v rámci její podnikatelské činnosti nebo je to možné, prosím? Pokud smlouvy uzavřít nemůže, existuje nějaká varianta, jak by pro ni mohli lidé pracovat, ale bez finanční odměny?
Jednatel společnosti nemá podepsanou s firmou smlouvu o výkonu funkce jednatele, podle které jednatel dostává odměnu. Firma se zabývá manikúrou a pedikúrou. Jednatel je zároveň zaměstnaný v jiné společnosti na základě pracovní smlouvy jako zaměstnanec. Několikrát týdně jednatel ve své společnosti poskytuje služby pedikúry a manikúry, děla úklid prostor. Příjmy z manikúry a pedikúry společnost zahrnuje do svých výnosů. Jednatel nepobírá žádnou odměnu, věnuje svůj čas ve prospěch společnosti. Je to v pořádku? Pokud se bude finanční úřad ptát, proč společnost nemá žádného zaměstnance, ale má příjmy, co na to jednatel může říct? Může jednatel dělat pedikúru, manikúru a uklízet ve své společnosti bez odměny, nebo musí podepsat smlouvu, třeba DPČ? Pokud jeho měsíční příjem bude do 4 000 Kč, společnost bude odvádět jenom srážkovou daň, protože „růžový papír“ je podepsaný ve společnosti, kde jednatel je zaměstnaný? A jak je to s odvody zdravotního a sociálního pojištění?
- Článek
Právní úprava odměňování zastupitelů je obsažena v zákoně č. 128/2000 Sb. , o obcích (obecní zřízení ), ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon o obcích “). Systém odměňování zakotvuje měsíční odměnu za výkon funkce uvolněných a neuvolněných členů zastupitelstev obcí. Tyto dvě kategorie zastupitelů, respektive rozdíl mezi nimi, je zásadní. Rozdíl spočívá v tom, že uvolnění členové zastupitelstva mají nárok na odměnu za výkon funkce automaticky ze zákona, o jejich odměně tudíž žádný orgán nerozhoduje. Neuvolněným zastupitelům může být odměna poskytnuta, což znamená, že o tom, zda poskytnuta bude a v jaké výši, rozhoduje příslušné zastupitelstvo. Následující příspěvek se věnuje specifickým odměnám zastupitelů, z nichž některé jsou právě vázány na rozlišení výše zmíněných kategorií zastupitelů.
Statutární orgán má dle smlouvy o výkonu funkce obdržet ke se stávající odměně i roční bonus dle dosaženého výsledku hospodaření. Ve smlouvě je přesně specifikováno procento z dosaženého výsledku hospodaření, které jednateli náleží. Odměna nepodléhá žádnému schvalování, nicméně jednatel ji dostane vyplacenou na základě výše výsledku hospodaření, který plyne ze závěrky, která musí být auditovaná bez výhrad a závěrku musí zároveň schválit i valná hromada. Odměna se musí vyplatit do 30. 6. následujícího roku. Má se na tuto odměnu tvořit dohad? A bude daňově uznatelný?
Jan Novák je jediným společníkem a jednatelem společnosti ABC s.r.o. Za výkon funkce jednatele pobírá odměnu jednatele ve výši 3.990 Kč na základě smlouvy o výkonu funkce jednatele schválené rozhodnutím společníka. Pan Novák zároveň kromě výkonu funkce jednatele vykonává práci pro společnost v podobě prodejce v maloobchodě. Za tuto práci pro společnost si chce vyplácet měsíční odměnu, ale nechce "sám se sebou" uzavírat pracovní smlouvu z důvodu absolutní/relativní neplatnosti takto uzavřené smlouvy. Může si pan Novák i přesto vyplácet měsíční odměnu za práci pro společnost? Je třeba v takovém případě uzavřít nějakou formu písemné smlouvy, například příkazní nebo jinou? Jsou tyto osobní náklady za práci společníka pro společnost daňovým nákladem společnosti? Je třeba ještě upřesnit, že v zakladatelské listině společnosti není pro společníka stanovena povinnost vykonávat práci pro společnost, respektive zakladatelská listina práci společníka pro společnost vůbec neřeší.
Základní škola, příspěvková organizace obce. Ke konci roku chce ředitel ZŠ rozdělit nevyčerpaný rozpočet (MŠMT UZ 33353) mezi pedagogy a nepedagogy. 1) Může ředitel dát odměnu přesahující hrubý plat, resp. je nějakou částkou omezen? Např. učitel učí se 100 % úvazkem s platem 32 000 Kč. Je možné dát tomuto učiteli odměnu vyšší než 100 ٪ jeho platového výměru, tj. např. 45 000 Kč? 2) Ta stejná odpověď platí i pro učitele s častecným úvazkem např. s platovým výmerěm 20 000 Kč - jakou maximální odměnu může dle zákona tento učitel se zkráceným úvazkem dostat? 3) Platí stejná pravidla i pro nepedagogy, např. pana školníka, který ma platový výměr 23 000 Kč - jakou může dostat nejvyšší odměnu v jednom měsíci? 4) Pokud jsou stanoveny maximální limity měsíčních odměn dle zákona a ředitel v minulosti dal odměny vyšší, pak k jakému porušení pravidel mohlo dojít?
Česká s. r. o. chce dát 8 000 Kč zaměstnancům jako vánoční bonus. Je zapotřebí tento bonus přidat ke mzdě a spočítat mzdu celkem s bonusem a zdanit? Odvádí se sociální a zdravotní pojištění?
Začátkem roku, kdy nebyla příznivá finanční situace, veřejná výzkumná instituce odebrala zaměstnancům osobní ohodnocení a vystavila nové mzdové výměry. Je možné nyní na konci roku, kdy je otázka financování již jasná, vystavit nový mzdový výměr pouze za 12/2023 a přiznat osobní ohodnocení dle finančních možností zpětně?
Máme zaměstnance na HPP, může dostávat nějaké odměny, které se nedaní, nebo nějaké jiné zaměstnanecké výhody?
- Článek
Zákony regulující postavení územních samosprávných celků určují pravidla pro odměňování členů zastupitelstev. Kromě jiného stanoví dvě kategorie zastupitelů – uvolněné a neuvolněné. Rozdíl spočívá v tom, že uvolnění členové zastupitelstva mají nárok na odměnu za výkon funkce ze zákona, tedy automaticky bez toho, aby výši odměny stanovilo zastupitelstvo. Zákonodárce se v minulosti zabýval problematikou kumulace funkcí a novelou municipálních zákonů zavedl snížení odměny zastupitelů, pokud vykonávají jiné vyjmenované veřejné funkce. Tato novela byla i předmětem řízení u Ústavního soudu.
Dle smlouvy o výkonu funkce je statutárnímu orgánu (právnické osobě) vyplácena odměna. Při posuzování výše odměny je potřeba pracovat s transferovou cenou?
Lze v jedné dohodě o provedení práce/dohodě o pracovní činnosti sjednat více druhů práce a určit pro každou z těchto činností jinou hodinovou odměnu, např. DPP: a) druh práce č. 1 – odměna 400 Kč/hod., b) druh práce č. 2 – odměna 250 Kč/hod.
Členy představenstva jsou právnické osoby, které jsou při výkonu zastoupeny fyzickými osobami. Zajímal by mě režim odměny vyplácené členovi představenstva - právnické osobě. Máme vyplácet právnické osobě, nebo fyzické osobě, která ji při výkonu funkce člena představenstva zastupuje? Pokud právnické osobě, jakou formou by k výplatě mělo dojít – na základě vystavené faktury? Pokud máme vyplácet fyzické osobě, daní se v režimu závislé činnosti?
Jak máme rozpočítat odměnu za tři měsíce, a to za únor až duben ( vyplaceno ve mzdách za duben) pro výpočet průměru pro náhrady, když to zasahuje do dvou čtvrtletí, ale není to odměna za více jak tři měsíce?
Člen výboru SVJ má schválenou měsíční odměnu, výplata je 4× za rok, za čtvrtletí se vyplácí 9 000 Kč brutto. Od června 2023 bude nezaměstnaný (pracoval jinde) a požádá si o podporu v nezaměstnanosti. Bude mít nárok na podporu v nezaměstnanosti při zmíněném příjmu z vyplácených odměn v SVJ. Dle § 39 odst. 2 písm. d) a e) zákona č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti, nemá nárok na podporu uchazeč o zaměstnání a nevíme, zda v uvedených bodech do této kategorie spadá. Pokud by bránilo výplatě podpory výše nastavené odměňování, bylo by pro něho výhodnější nastavení zúčtování měsíční odměny ve výši 3 000 Kč kvůli posouzení výše příjmu?
- Článek
Podle rozsudku Nejvyššího správního soudu ze dne 7. 2. 2023, čj. 10 Afs 61/2022-41