Osvobození od daně z příjmů fyzických osob

FO nepodnikatel vlastní více jak 20 let pozemek. Na pozemku se rozhodla vystavět bytový dům, původně pro pronájem, nakonec si to rozmyslela a rozhodla se po kolaudaci, která nastane v roce 2025 bytový dům prodat. Jsou dvě varianty prodeje: a) prodej bytového domu jako celku b) rozdělení bytového domu na samostatné bytové jednotky, takto zaspat do katastru a následně prodat každou bytovou jednotku postupně zvlášt. Protože je stavba součástí pozemku, je případný prodej, vzhledem k datu pořízení samotného pozemku (datum dokončení stavby je irelevatní) osvobozen od daně z příjmů podle §4/1/b. Je to ale stejné v případě varianty b) tj rozdělením domu na jednotky? 
Vydáno: 11. 11. 2024
Může zaměstnavatel poskytnout benefit v nepeněžní formě zaměstnancům – matce i otci dítěte, jenž jsou zaměstnáni u stejného zaměstnavatele na použití zařízení péče o dítě předškolního věku tak, že každému z rodičů bude poskytnuto plnění v částce 21 983 Kč? Jelikož se jedná o jediné poskytnuté plnění těmto zaměstnancům na vrub nákladů, které nejsou náklady na dosažení, zajištění a udržení příjmů za rok 2024 dle § 6 odst. 9 písm. d) ZDP, bude toto plnění jak u matky, tak u otce osvobozeno od daně z příjmů ze závislé činnosti, přestože se týká stejného rodinného příslušníka?
Vydáno: 01. 11. 2024
Matka na základě smlouvy o převodu obchodního podílu prodá svému synovi svůj podíl v s. r. o., který vlastnila déle než 5 let. Je nutné v případě úplatné smlouvy o převodu obchodního podílu mezi matkou a synem postupovat podle ustanovení § 23 odst. 7 zákona o daních z příjmů? Může správce daně u této smlouvy dodanit případný rozdíl mezi správcem daně stanovené obvyklé výši úplaty a cenou sjednanou ve smlouvě?
Vydáno: 01. 11. 2024
Naše společnost s r. o. vyslala své zaměstnance na přípravný kurz ke zkouškám revizních techniků. Revizní techniky potřebuje společnost ke své ekonomické činnosti. Tento kurz jim zaměstnavatel uhradil a taktéž i závěrečné zkoušky. Jsou tyto náklady pro zaměstnavatele daňově účinné přesto, že každý zaměstnanec bude mít vystaveno toto osvědčení na své jméno? 
Vydáno: 01. 11. 2024
Firma uskutečňuje výdaje, které nesouvisí s jejím předmětem činností a tedy nesouvisející s jejími příjmy. Účtuje se jako nedaňové náklady – na jeden účet. Samozřejmě DPH neuplatňujeme. Většinou jsou to drobnosti, kdy se omylem zaplatí firemní kartou a není dohledán doklad. Je uvedeno i ve směrnici, že při nedoložení dokladu k platbě účtujeme jako nedaňový výdaj, případně, kdy nedohledáme… Jak je to s možností příspěvku zaměstnavatele na telefonní hovory (Firma má uzavřenou smlouvu s operátorem na více telefonů. Platí paušální sazby – díky tomu je to velmi výhodné.) Sama firma s firemními telefony by se na tu cenu nikdy nedostala. 1/3 telefonů je firemních – pouze firemní hovory (účtuje se na 518 + uplatnění DPH), 1/3 soukromých (rodinní příslušníci) a 1/3 část uhradí příspěvek firma (200 Kč) a zbytek rozdílu hradí zaměstnanec do pokladny. Je možné tyto výdaje nepožadovat po zaměstnancích a rodinných příslušnících a účtovat je přímo na účet nedaňových nákladů? Musí se i tak zaměstnancům účtovat navýšení mzdy o tuto částku – příspěvku (ročně do 3000 Kč)?
Vydáno: 28. 10. 2024
Manželé mají družstevní podíl v bytovém družstvu. Byt pronajímají, příjem z nájmu dává do daňového přiznání jeden z nich. V případě, že podíl prodají, má povinnost podat přiznání jeden, nebo mohou podat oba přiznání, každý na polovinu příjmu? Platí totéž, pokud se jedná o prodej bytu ve vlastnictví obou (SJM)?
Vydáno: 28. 10. 2024
Synovi (14 let) bylo přiznáno pojistné plnění ve výši 4 000 Kč z pojištění pro případ hospitalizace. Částka byla poukázána manželovi na účet. Je nutné tuto částku ještě zdanit, popř. bude si muset manžel podat v příštím roce daňové přiznání? 
Vydáno: 25. 10. 2024
Fyzická osoba prodala nemovitost, na kterou se nevztahuje časový režim osvobození, ovšem chce uplatnit osvobození z titulu obstarání vlastní bytové potřeby. V roce 2023 obdržel na konci roku zálohu 100 000 Kč. Zapomněl podat oznámení na FU ohledně použití tohoto režimu, čím pádem nárok na osvobození padá. K úhradě zbylé části kupní ceny 9,9 mil. Kč dochází v roce 2024. Náklady na pořízení nemovitosti 5 mil. Kč. Může pro rok 2023 použít jiný režim zdanění než pro rok 2024? Jinými slovy v roce 2023 uvedeme do přiznání příjem 100, výdej 100 = základ daně 0 viz § 10 odst. 5 ZDP. Rok 2024 uplatní režim osvobození, podáme oznámení a prostředky správně použije FO na vlastní bydlení. Vzhledem k tomu, že řešíme základ daně samostatně za každý kalendářní rok, se nám zdá, že tato varianta možná je. Navíc kdybychom tuto situaci analogicky obrátili s tím, že v roce 2023 oznámení podám a v roce 2024 nepodám, předpokládám, že bych nesplnil pro rok 2024 podmínku pro osvobození a správce daně by požadoval, abych postupoval podle § 10 ZDP. 
Vydáno: 22. 10. 2024
Fyzická osoba chtěla prodat svůj rodinný dům v roce 2023, ve kterém 20 roků bydlela. Prodej domu by byl osvobozený od daně z příjmů dle § 4 ZDP. Zájemce o koupi (s. r o. - realitní činnost) podepsal dohodu, kde se zavázal zaplatit zálohu na nákup a sehnat kupce. To se bohužel nepodařilo. Protože nesplnil, co měl, uhradil prodávajícímu v roce 2024 smluvní pokutu a úroky z prodlení. Dále uhradil úplatu za „zákaz dispozice“ (nemohl dům dále nabízet jiným potencionálním kupcům). Následně fyzická osoba prodala dům někomu jinému. Musí zdanit smluvní pokutu, úroky z prodlení a tzv. zádržné (úplatu za zákaz dispozice), když prodej domu je osvobozený?
Vydáno: 16. 10. 2024
Náš zaměstnanec pracuje v nepřetržitém provozu (12hodinová pracovní směna). Mimo běžně rozvržených směn odpracoval 1 směnu navíc (tzn. přesčas). Má nárok tento zaměstnanec na stravenku? Pokud ano, bude tato stravenka daňově účinná pro zaměstnavatele? A co z toho bude vyplývat pro zaměstnance? 
Vydáno: 09. 10. 2024
Klient prodal nemovitost, u které nesplnil žádnou podmínku osvobození, a chce tedy využít možnost využití peněz pro zajištění vlastní bytové potřeby. Lze za zajištění bytové potřeby považovat rekonstrukci plotu kolem rodinného domu a zhotovení bazénu na zahradě? Je možné v případě využití jen části peněz z prodeje k zajištění bytové potřeby, použít jako náklad k zdanění zbylého příjmu odhad nemovitosti k datu získání nemovitosti?
Vydáno: 09. 10. 2024
Jediný společník vloží nemovitost do a. s. jako příplatek k vlastnímu kapitálu a. s. Tuto společnost vlastní více než 3 roky. Následně společnost prodá. Pokud by k tomuto došlo v s. r. o., tak ZDP v § 4 odst. 1 s tím, že došlo k nepeněžitému vkladu vlastního kapitálu tak osvobození neplatí a časový test běží znovu. U cenného papíru, akcie osvobozené podle § 4 odst. 1 písm. x) žádná tato podmínka není. Je tento prodej osvobozený?
Vydáno: 08. 10. 2024
Fyzická osoba, občan ČR (daňový rezident ČR), obdržela v roce 2024 příjem ve výši cca 1,5 mil. Kč. Jednalo se o výplatu pojistného plnění z životní pojistky, kterou uzavřel bratr, občan USA (daňový rezident USA) pro případ smrti. Bratr na začátku roku 2024 zemřel a americká pojišťovna vyplatila pojistné plnění. Je tento příjem v ČR od daně z příjmů osvobozen? 
Vydáno: 08. 10. 2024
Lékařka potřebuje zabezpečit ve své ordinaci pro své pacienty dentální hygienu, proto se rozhodla, že studium bude hradit zdravotní sestře, kterou zaměstnává. Sestra bude po ukončení studia dentální hygienu v ordinaci vykonávat. Je tento výdaj daňovým nákladem? Může sestra uplatnit cestovní náhrady spojené s tímto studiem a budou tyto cestovní náhrady pro lékařku daňovým nákladem?
Vydáno: 08. 10. 2024
Vzniká rodičům nějaká daňová povinnost, jestliže bydlí v bytě, který je ve vlastnictví dcery, a ta nechce po rodičích žádné peníze za jeho užívání? Energie a ostatní poplatky si hradí rodiče sami. Dcera dostala darem tento byt od rodičů a nechá je v něm dožít. Při darování nebyla uzavřena dohoda o právu dožití a ani žádná podobná. 
Vydáno: 04. 10. 2024
Manželka byla od roku 2014 do roku 2022 stoprocentním vlastníkem společnosti s. r. o. V roce 2022 převedla bezplatně 50 % podílu na manžela. Základní kapitál společnosti činí 100 000 Kč a peněžitý příplatek mimo základní kapitál (PMZK) byl v době převodu podílu ve výši 3.5 mil Kč. Předpokládám, že převodem podílu na jinou osobu, přešlo s převodem i právo na vrácení poskytnutého příplatku, protože příplatek není vázán na osobu, ale na podíl jako takový. Jak to bude z daňového hlediska v případě, že valná hromada rozhodne o vrácení peněžitého PMZK v rozsahu, v jakém převyšuje ztrátu společnosti se zdaněním u manžela a manželky? Příplatek byl původně do společnosti vložen za účelem rekonstrukce nemovitosti vlastněné společností. Pokud chápu správně ustanovení zákona, je příjem z vráceného příplatku v plné výši ponížen o nabývací cenu podílu. Nabývací cena podílu se uplatní jako daňový výdaj, přičemž nabývací cenou podílu se ve smyslu § 24 odst. 7 ZDP rozumí cena, za kterou podíl společník nabyl. Pokud tedy manžel podíl nabyl bezplatně, nelze uplatnit žádný výdaj? Byl by rozdíl, pokud by byl příplatek převeden na půjčku a půjčka by byla společníkům vyplacena (vrácena)? Jak by se postupovalo, pokud by manžel prodal svůj podíl před nebo po splnění časového testu 5 let pro osvobození a příjem by nepřesáhl 40 mil. Kč? Přerušilo se převodem podílu na manžela u manželky počítání lhůty pro osvobození při prodeji společnosti? 
Vydáno: 02. 10. 2024
Zaměstnavatel už léta přispívá na životní pojištění svého zaměstnance. Je tento příspěvek v roce 2024 nadále osvobozen do 50 000 Kč ročně na straně zaměstnance?
Vydáno: 01. 10. 2024
Fyzická osoba nabyla nemovitost ze závěti svého kamaráda (nebyli příbuzní, došlo k vydědění rodiny a majetek byl v závětí převeden na fyzickou osobu). Dědické řízení bylo ukončeno. Je fyzická osoba povinna za rok 2024 něco danit v daňovém přiznání fyzických osob? Oznamovací povinnost nad 5 mil. Kč vůči finančnímu úřadu by se sepsala. Jak by se postupovalo, pokud by nemovitost v letošním roce prodal? Lze uplatnit do nákladů např. znalecký posudek ke dni ukončení dědického řízení? Zůstavitel nemovitost držel více než 10 let. Jak by se postupovalo, pokud by fyzická osoba v letošním roce nemovitost darovala svému potomkovi?
Vydáno: 01. 10. 2024
Fyzická osoba založila v roce 2015 jako jediný společník (manžel) právnickou osobu (s. r. o.). Vzhledem k tomu, že to bylo za trvání manželství a ze společných prostředků, je obchodní podíl součástí společného jmění manželů (SJM není zúženo či jinak smluvně upraveno). V roce 2022 převedl manžel smlouvou o převodu účasti na obchodní korporaci na manželku, důvodem bylo, aby se mohla oficiálně podílet na výkonu práv ve společnosti. Tímto úkonem nedošlo k zúžení SJM. V roce 2024 manželé podíly v s. r. o. prodávají. Máme za to, že s ohledem na popsanou situaci, kdy je obchodní podíl od počátku součástí SJM je zachován časový test pro osvobození od daně z příjmu z prodeje obchodního podílu (ve 100 %).  Případné podání oznámení o osvobozených příjmech by pak měl realizovat jen jeden z manželů. 
Vydáno: 01. 10. 2024
  • Článek
Postup při uplatnění osvobození příjmů z prodeje nemovitostí, které je podmíněné použitím získaných prostředků na obstarání vlastní bytové potřeby, změnila nedávná novela zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů (dále jen „ZDP“), provedená zákonem č. 163/2024 Sb. Protože jsou různé podmínky pro osvobození příjmu z prodeje nemovitosti podle toho, o jakou nemovitost se jedná, kdy byla prodávaná nemovitost nabyta, v kterém zdaňovacím období poplatník příjem obdržel, pokusila jsem se tuto problematiku trochu shrnout. V textu dále předpokládám, že se jedná o prodej nemovitosti, která není ani nebyla v obchodním majetku.
Vydáno: 25. 09. 2024